• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Sizin adınıza açılan kaçak hatları öğrenin!

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Beğeniler
2,063
Puanları
0
Yaş
39
#1
Adınıza açılmış kaç hat var?


Cep telefonu kullanıcıları, adlarına kayıtlı kaç hat olduğunu internetten öğrenebilcekler. Sizin adınıza açılan hatları, geç olmadan öğrenebilceksiniz.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet sitesi üzerinden yayınladığı 2012 iş planında, önemli hedefler paylaştı. Bu hedefler arasında en çok dikkat çeken planlardan biri de kişilerin üzerlerine kayıtlı hat sayısını öğrenebilme imkânı. Hatta bu hizmet, internet üzerinden de kolayca öğrenilebilecek.


İlk kez teknoloji sitesi ShiftDelete.Net tarafından gündeme getirilen bu hedefin altında yatan üç önemli sebep var.
İlki, başta Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere, güvenlik teşkilatlarının talep ettiği hatlara ilişkin yazılı isteklerde, hattın abonesinin kime ait olduğunun gerçeği yansıtmaması.
Bu konuda yapılacak iyileştirmeler sayesinde suçlar ile mücadele kapsamında, güvenlik teşkilatlarının eli daha da güçlenecek ve zafiyet ortadan kalkacak.
İkinci sebep ise haksızlığa uğrayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi. Kendi bilgisi dâhilinde olmadan üzerlerine hat açılan kişilerin sayısı, yeni yöntem sayesinde en aza inecek.
Kişiler, internet üzerinden yapacakları sorgulama sayesinde durum hakkında net bilgi elde edebilecek ve kendi adlarına ait olan hatları listeleyebilecekler.
Üçüncü sebep ise iletişim sektörüne ait güncel ve doğru verilerin elde edilmesi.
Yapılacak çalışmayla birlikte, daha da netleşecek abone sayıları ile sektörün durumu ve operatörler arasındaki rekabet de açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşılabilecek.


Mayıs 2012'de gerçeği öğrenebileceksiniz!
BTK'nın paylaştığı plana göre çalışmanın Mayıs 2012'ye kadar bitirilmesi öngörülüyor.
Halen kurumun başkanlığını sürdüren Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada "2012 İş Planı'nda yer alan internet üzerinden kayıtlı hat sayısının öğrenilmesi ve diğer faaliyetler ile tüketici menfaatlerinin gözetilmesi hedefine ulaşılmasına katkı sağlanacaktır." dedi.


Kullanıcılar, bu yenilik için ne dediler?
Çalışmayla ilgili olarak Turkcell ve Vodafone sessiz kalırken Avea yetkilileri “Şirketimizce, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2012 Yılı İş Planında yer alan ve kişilerin internet vasıtasıyla üzerlerine kayıtlı hat sayısını öğrenebilme imkânının sağlanmasına yönelik uygulamaya ilişkin gerekli çalışmalar BTK ile koordinasyon halinde sürdürülmektedir.” diyerek detek verdiklerini belirttiler.
(ShiftDelete.Net)
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Beğeniler
2,063
Puanları
0
Yaş
39
#2
Sizin adınıza açılan kaçak hatları buradan öğrenin!

BTK 'İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmet' başlattı.


Bilindiği gibi artık TC numarası üzerinden vatandaş üzerine işlem yapılabiliyor. Ancak bu bilgi başkalarının elinde tehlikeli olabiliyor. Çünkü sizin adınıza sizin haberiniz olmadan mal varlığı edinip şirket bile kurabiliyorlar.

Başka bir durum ise adınıza telefon hattı ve cep telefonu alınabiliyor. Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle zaman zaman vatandaşlar mağdur olabiliyor.

BTK bu duruma bir çözüm buldu ve başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK'nın internet sayfasında açılan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecekler.
Daha önce de bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberleri görmüştük. Bu şekilde özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha çok kullanıldığı ortaya çıktı.
Sizde adınıza hat alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorsanız buradan BTK'nın internet sayfasındaki hat sorgulama bölümüne giderek öğrenebilirsiniz.
 

Kaptan

Stajyer Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
13,781
Beğeniler
421
Puanları
83
#4
Benim gibi Cep Telefonu kullanmayanlar var mıdır acaba?
 
Üst