Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

En Güzel Övgü Kime Ait?

• Abdullah Birisi

• Zebih

• Cemaliii

• Hakperest

• Muallim08

• Bi Husben

• İhvanistanbul

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

ihvanistanbul

AkhenAton
Evet dostlar bildiğiniz üzere bugün bu ay Efendimiz sav.'in mevlidini kutluyoruz.

bu aya özel şöyle bir yarışma yapalım istedim:

Efendimiz sav'i anlatan en güzel yazıyı yazana ( kitaplardan alıntı olabilir, az bilinen şiir olabilir yada çok bilinen şiir olabilir farketmez :D ) taaaaaam 1 milyon değil ama 3 tane kitap hediye edeceğim.

1. Kasidei Bürde ( kitabı incelemek için tıklayın )
2.Tarikatı Muhammediye ( kitabı incelemek için tıklayın )
3. kitabı kazananın huyuna suyuna göre seçeceğiz inşaAllah :D

Ben kitap istemiyorum derseniz sizin adınıza kuran kurslarına kuranı kerim veya elif cüzleri hediye edebilirim. Hatta şöyle yapalım her katılımcı için kuran kurslarına 1 kuranı kerim hediye etmeyi baştan garanti ediyorum. yani 10 kişi yarışırsa her biri adına 1 kuranı kerimi baştan hediye edeceğim.

Katılımlarınızı bekliyorum

@Hakperest @muallim08 @adams77 @redyellow @bi husben @Darul_Beka @Büşra @Verda @Yahayy @çelebiler @DostunDostu @Son.Fedai @cemaliii @lafons7275 @abdullah birisi @zebih @Enes ve etiketleyemediğim tüm üyeler

--

Katılanlardan Allah Razı olsun. Anketi başlattım.

Katılımcılar ve mesajları:

@zebih : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@cemaliii : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@abdullah birisi : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@alanyali07 : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@muallim08 : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@bi husben : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@ihvanistanbul : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

@Hakperest : Sizi Yarışmaya Davet Ediyorum! - Anket Eklendi

herkes en fazla 3 kişiye oy verebilir.

Yönetimin oylarlar oynama hakkı saklıdır :D ( şaka şaka şike yok )

Hediyeler hazır ( ne yazık ki etiketleri hazırlarken kartuş bitti :( nasibiniz bu kadarmış diyelim :D ) Allah nasip ederse sibyan kursuna gönderilecek yeri ayarlandı. Çocuklardan resim gelirse onu da eklerim inşaAllah : 37ea9e81-043a-4037-9bd5-8ac1d58e4197.jpg 66d8901c-bc03-4d1a-a108-83a750dce713.jpg 87f4015e-291c-4e2c-af7c-e1f4b0bcf0e6.jpg

Son düzenleme:

kebîkec

İhvan Forum Üye
jüri kim. kriterler neler :)

zebih

Kıdemli Üye
Evet dostlar bildiğiniz üzere bugün bu ay Efendimiz sav.'in mevlidini kutluyoruz.

bu aya özel şöyle bir yarışma yapalım istedim:

Efendimiz sav'i anlatan en güzel yazıyı yazana ( kitaplardan alıntı olabilir, az bilinen şiir olabilir yada çok bilinen şiir olabilir farketmez :D ) taaaaaam 1 milyon değil ama 3 tane kitap hediye edeceğim.

1. Kasidei Bürde ( kitabı incelemek için tıklayın )
2.Tarikatı Muhammediye ( kitabı incelemek için tıklayın )
3. kitabı kazananın huyuna suyuna göre seçeceğiz inşaAllah :D

Ben kitap istemiyorum derseniz sizin adınıza kuran kurslarına kuranı kerim veya elif cüzleri hediye edebilirim. Hatta şöyle yapalım her katılımcı için kuran kurslarına 1 kuranı kerim hediye etmeyi baştan garanti ediyorum. yani 10 kişi yarışırsa her biri adına 1 kuranı kerimi baştan hediye edeceğim.

Katılımlarınızı bekliyorum

@Hakperest @muallim08 @adams77 @redyellow @bi husben @Darul_Beka @Büşra @Verda @Yahayy @çelebiler @DostunDostu @Son.Fedai @cemaliii @lafons7275 @abdullah birisi @zebih @Enes ve etiketleyemediğim tüm üyeler

Mim Köprüsü

Ehad Ahmed.. celle celaluhu sallallahu aleyhi ve sellem
Birbirini sımsıkı kucaklamış iki kelime.
Ehad, birlerin içine girmeyen bir tek!
Ahmed, beşer şahsiyetinin övülmesinde kullanılabilecek en zirve kelime!
İki kelime arasında mim farkı...
Ehad tecellisine; mim harfini ekleyince Ahmed'i görürüz.
Mim henüz daha yazılışında bile boynu bükük bir harftir; secdeyi sembolize eder..
Ehad'e ulaşmanın yegane yolu; Rabb ile abd arasına Ahmed'e kurdurulan mim köprüsüdür.
Ehad, tek yaratıcı, sevginin ve korkunun temel yöneliş mercii; El-Mâliku Es-Selâmu celle celâluhu
Ahmed, O'nun yarattığı insana bahşedilmiş, güzel olan ne varsa hepsine malik olan, Biricik Selâmet Onderi. Er-Raûfu Er-Rahîmu sallallahu aleyhi ve sellem
Aralarında bir 'mim' harfi fazlalık..
O 'mim' ki, Rabb ile kul arasındaki farkı farkettiren üstün simge.
Secde ileEhad'e, Ahmed'in mimarisini üstlendiği köprüden varılıyor;
Mim köprüsünden..
Bu özel sırrın özünde, Ehad ile Ahmed arasındaki bağı fark eden için, mim köprüsünün anlamı Arş ve ötesi kadar büyüktür.
O'na, O'nun Dostunun yolu ile ulaşılır. O, O'dur ki, Kendini, Dostuyla ifade etti. Dostuna ve Dostunun dostlarına secdeyi, secde ile kulluk vazifesini yaymayı emretti.
Kim Ahmed'in mim köprüsünün mahiyetini bilmek isterse secde etsin; Ahmed Dostu Ehad'e.. Bu baş eğmeklikle Mim köprüsünde, şaşkınlıktan sıyrılıp Rabb'inin huzuruna Ahmed'ce ersin.
Ehad, Ahmed'in Rabb'i ve Dost'u.. Ma'bûd.. Kâdir-i Mutlak.. 'mim ' ile Ahmed ve ümmetini mühürleyen..
Ahmed, örnek hayat, emsalsiz teslimiyet, varlığın şerefesi.. Abide beşer.. Ama kul... 'mim' kulluğun simgesi.
Ahmed, Secde farkıyla beşer.. Ehad’in önüne ümmetler seren, Ademoğlu'nun Efendisi..
Bildik şimdi Ehad ve Ahmed'i
Mim farkıyla..
Mim köprüsünden seyr ile.
Muhabbetle...

cemaliii

Kıdemli Üye
Canım kurban olsun senin yoluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed,
Şefâat eyle bu kemter kuluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed
Mü'min olanların çoktur cefâsı,
Ahirette olur zevk-u sefâsı,
On sekiz bin âlemin Mustafâ'sı,
Yedi kat gökleri seyrân eyleyen,
Kûrsûnün üstünde cevlân eyleyen.
Mi'râcda ümmetin Hak’dan dileyen,
Ol çâriyâr anın gökler yâridir,
Anı seven günahlardan beridir,
On sekiz bin âlemin serveridir,
Aşık Yunus neyler iki cihânı sensiz,
Sen Hak Peygambersin şeksiz, gümânsız
Sana uymayanlar gider imânsız,

Bana ait değil. İhvanın talebi üzerine yarışmaya katılmak için yazdım. Mutabaat olsun diye yazdım desem tasavvuf karşıtları gücenir diye o kelimeyi kullanmadım. : ))))

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Gönül hun oldu şevkinden boyandım Ya Rasulallah
Nasıl bilmem bu nirana dayandım Ya Rasulallah
Ezel bezminde bir dinmez figandım Ya Rasulallah
Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya Rasulallah

Gül açmaz çağlayan akmaz, İlahi nurun olmazsa
Söner alem, nefes kalmaz, felek manzurun olmazsa
Firak ağlar,visal ağlar, ezel mesturun olmazsa

Yanan kalbe devasın sen, bulunmaz bir şifasın sen
Muazzam bir sehasın sen, dilersen rehnümasın sen
Habib-i Kibriyasın sen, Muhammed Mustafa-sın sen

Erir canlar o gül buy-i revan bahşın hevasından
Güneş titrer, yanar didarının bak ihtirasından
Perişan bir niyaz inler hayatın müntehasından

Susuz kalsam, yanan çöllerde can versem elem duymam
Yanardağlar yanar bağrımda, ummanlardan nem duymam
Alevler yağsa göklerden ve ben messeylesem duymam

Ne devlettir yumup aşkınla göz, rahında can vermek
Nasip olmaz mı sultanım haremgahında can vermek
Sönerken gözlerim asan olur âhında can vermek

Boyun büktüm, perişanım, bu derdin sende tedbiri
Lebim kavruldu ateşten döner pâyinde tezkiri
Ne dem gönlün murad eylerse taltif eyle kıtmiri

Yaman Dede..

alanyali07

Kıdemli Üye
Risale-i Nurdan bir alıntı paylaşayım. :)

BU PARÇA ALTIN VE ELMAS İLE YAZILSA LİYAKATI VAR

Evet sâbıkan bahsi geçmiş: [BGCOLOR=rgb(0, 0, 0)]Avucunda küçük taşların zikir ve tesbih etmesi;[/BGCOLOR]
وَمَا رَمَيْتَ اِذْ رَمَيْتَ (attığın zaman da sen atmadın…” Enfal Sûresi, 8;17. )
sırrıyla
[BGCOLOR=rgb(0, 0, 0)]aynı avucunda, küçücük taş ve toprak, düşmana top ve gülle hükmünde onları inhizama sevketmesi[/BGCOLOR];
وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ ( “Ay yarıldı.” Kamer Sûresi, 54:1 ) nassı ile
[BGCOLOR=rgb(250, 197, 28)]aynı avucunun parmağıyla Kamer'i iki parça etmesi;[/BGCOLOR]
[BGCOLOR=rgb(0, 0, 0)]ve aynı el, çeşme gibi on parmağından suyun akması ve bir orduya içirmesi;[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=rgb(250, 197, 28)]ve aynı el, hastalara ve yaralılara şifa olması,[/BGCOLOR]
elbette o mübarek el, ne kadar hârika bir mu'cize-i kudret-i İlâhiye olduğunu gösterir.

[BGCOLOR=rgb(209, 213, 216)]Güya ahbab içinde o elin avucu küçük bir zikirhane-i Sübhanîdir ki, küçücük taşlar dahi içine girse, zikir ve tesbih ederler.[/BGCOLOR]
[BGCOLOR=rgb(235, 107, 86)]Ve a'daya(düşmana) karşı küçücük bir cephane-i Rabbanîdir ki; içine taş ve toprak girse, gülle ve bomba olur.[/BGCOLOR]
[BGCOLOR=rgb(209, 213, 216)]Ve yaralılar ve hastalara karşı küçücük bir eczahane-i Rahmanîdir ki, hangi derde temas etse derman olur.[/BGCOLOR]
[BGCOLOR=rgb(235, 107, 86)]Ve celâl ile kalktığı vakit, Kamer'i parçalayıp Kab-ı Kavseyn şeklini verir;[/BGCOLOR]
[BGCOLOR=rgb(209, 213, 216)]ve cemâl ile döndüğü vakit, âb-ı kevser akıtan on musluklu bir çeşme-i rahmet hükmüne girer.[/BGCOLOR]

Acaba böyle bir zâtın bir tek eli, böyle acib mu'cizata mazhar ve medar olsa;
O zâtın Hâlık-ı Kâinat yanında ne kadar makbul olduğu

ve davasında ne kadar sâdık bulunduğu

[BGCOLOR=rgb(250, 197, 28)]ve o el ile biat edenler, ne kadar bahtiyar olacakları, bedahet derecesinde anlaşılmaz mı?..[/BGCOLOR]

Risale-i Nurdan..[BGCOLOR=rgb(250, 197, 28)] [/BGCOLOR]

kebîkec

İhvan Forum Üye
Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;
Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!

Necip Fazıl Kısakürek

bi husben

Kıdemli Üye
Anam Babam sana feda olsun ya Resulallah.Evet sahabenin resulullah’a sevgisi o kadar büyük o kadar yüce o kadar Ala idi. Resulullahın kılına zarar gelmektense binlerce kez feda olmaya hazır bir topluluğa Nebi olarak gönderilen Hatemıl enbiya peygamber zincirinin son halkasıydı. Peygamberlerin tüm çağrıları işte bu halka ile bütünleşmiş ve zirveye ulaşmıştı.İlk halka Hz Ademle başlamış giderek büyümüş uzamış ve Alemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber ile tamamlanmış ve sonuç olarak İslam dini kemale ermiştir.Dinimizin kemale ermesi 23 yıl süren vahyin peygamber tarafından beyanıyla noktalanmış ve kıyamete kadar sürecek kitap ve sünnet Nebimiz tarafından ümmete miras kalmış.Ne mutlu bu mirasa sahip çıkanlara.

Ey Muhammed (s.a.v) Ey Allah’ın ve Meleklerin salatına mazhar olmuş nebi.(“İnnallahe ve meleiketu Yusalline Ale Nebi ’’ ) Ey kendine makam_ı Mahmud verilen Allahın elçisi Senin ümmetine ait bir insan olmaktan şeref duyarım.Evvele bizi Müslüman olarak yaratan Allaha hamd u senalar olsun.
Düşünüp hayal ediyorum bir anda kendimi risalet yıllarında vahyin indirildiği ilk zamanlarda buluyorum.Sen hira dağındasın ve Cebrail ilk vahyi sana iletti oku diye yaradan rabbinin adıyla oku.Sen okumam yok dedikçe Cebrail sana oku dedi sonra dağdan inerken yönünü nereye dönüyorsan cebraili görüyordun.Eve gelip örtündün hz haticeye anlattın ve ilk iman eden kutlu anamız oldu hz hatice. Sonra İkilinin ikincisine anlattın sıddık olana tereddüt etmeden iman etti ve sana tabi oldu. Sonra Zülfikarın sahibi olacak Kutlu insana Allahın arslanı hayberin fatihi hz fatımanın kocası olacak olan Hz hasan Ve hz Husynin babası amcanınoğlu terbiyenle yetişen HZ Aliye anlattın o zamanlar daha çocuktu ve çocuk olduğuna bakmadan Amenna dedi.N emutlu sana Ey Allahın arslanı ey hendek savaşında Amr denen muşriği böbürlenen meydan okuyan kafiri bir kılıç darbesiyle cehenneme gönderen kutlu insan.Evet ne mutlu sana hep onun yanındaydın ilk ayetten son ayete kadar en yakınındaydın.Keşke bende o zaman çocuk olsaydım seninle büyüseydim Peygambere birlikte iman etseydik uğrunda cenk etseydik bedirde uhudtta hendekte onun uğrunda ser alıp ser verebilseydik. Amcanız hz hamza islama iman ederken birlikte sevinebilseydik. Hz peygamber başını okşarken benimde başımı okşasaydı o öpülesi elleriyle bir kez olsun saçlarımdan okşasaydı tebessüm edip gülümseseydi amber kokusunu içime kadar çekip ohhh diyebilseydim.Güzün sahabenin terbiyesiyle büyüyebilseydim.HZ Ömer hiddetle geldiğinde yolunu çevrien ben olsaydım.Sonra iman etmeye geldiğinde o ana şahit olabilseydim iki ömerden birinin islama tabi olmasına bende şahit olup elhamdülillah deyip sevinç naraları atabilseydim.Sonra ebuzerle beraber Allah birdir dediğim için kabede dayak yiyebilseydim. Allah için akan kan benim olsaydı.Saad Bin vakkas ile kafirin kanını ilk dökenlerden biri ben olsaydım.Amar ile beraber işkence çekseydim de Allahın huzuruna çıkarken ya yarbbi senin dinin uğruna işkenceler gördüm deyip Firdevs cennetinde yer bulabilseydim.
Bedirde kafirleri cehenneme gönderenlerle beraber olsaydım hz hamzayla sırt sırta verip vuruşabilseydim.Ey hamza ey peygamberin amcası Allahın arslanı Hz hamza bedirde uhudtta ölümü korkutan hamza seninle beraber uhudda kanları fışkırtan bir mızrak yada okla şehit olabilseydim.HZ Peygambere gelen oku gorup onune atlamaya calısan okun parmaklarına gelmesi sonucu parmağı kopan hz Talha olabılseydım.Yada kılıcın hakkını kim verecek dıye seslenirken resulullah bende varım diyebilseydim Ebuduccane gıbı döne döne kafırleri biçe biçe vuraşabilseydim.

Bide uhud günü Allah ve reslulünün yolunda şehit düşmüşüm hayali bile ne muazzam ne mutluluk verici bir duygu.Cenaze namazını resulullah kıldırıyor var mı bundan daha büyük bir şeref varmı uhud şehitleri kadar ALLAH Katında mükafata mazhar olacak bir topluluk. Şehitlerin efendisiyle beraber Allahın huzuruna şehit olarak çıkmak. Kıyamete kadar uhud şehidi olaraka anılmak gibisi var mı?

Ya da Allahın kılıcı Halid Bin velidin Resulullahın huzuruna gelip şehadet getirirken orda bulunmak hz. Halid bin velidin biatina şahit olmak yeryüzünün gördüğü en büyük savaş dehalarından birinin islam safına katılırken onunla islam kardeşliği bağı kurmak fevkalede bir duygu olurdu.
Evet ya çok güzel olurdu ? Şu an hangi Müslümana sorarsan Allah ve resulüne bağlıyız diyene sorarsan hepsi aynı duyguları taşıyor olacaktır.Peki bizi bu gün bunları alıkoymaktan alan neden nedir acaba.Resulullahın aramızda olmayışımı?Halbuki o bizlere kuran ve sünneti emanet etti .Ayrılmayın bir olun diye nasihat etti.Müslüman Müslümanın velisidir diye tembihledi.Fırkalara ayrılmayın ayrılırsanız delalete düşersiniz dedi.Bizler fırkalara ayrıldık delalete düştük kıtabı parçaladık her fırka kendi doğrusunun peşinden koştu. Kin tefirka hased vurdumduymazlık garbtakinin ayağına diken batarken şarktakinin umursamaması dünya evlat mal sevgisi evet bunların hepsini şu an yaşıyoruz.
İşte bu durumdan ötürü ne hz hamzanın ulaştığı mertebeye ne hz ali nin yiğitliğine nede halid bin velidin fetihlerine mazhar olamayacaz.Allahtan kurandan nebinin öğretilerinden uzak bir hayat yaşamak bizi ancak resulullahın savaştığı karanlık tarafın safında birleştirebilir.
Cennettekilerin çoğu öncülerden pek azı sonrakilerden ayeti herhalde bizleri ve çağımızı anlatıyor.
Ne mutlu resulullahı görmeden ona iman edene ve yolundan ayrılmayana, ne mutlu cennetlilkerin azı olan topluluğun neferi olana.
Selat ve Selam Resulullha Ehli beytine ve güzin sahabeye olsun.

cemaliii

Kıdemli Üye
Benim aklıma veysel karani hzleri geldi. Uhudda hz. Peygamberin dişi kırıldı diye mutabaat olsun diye ağzındaki tüm dişlerini kırmıştı.

İhvanistanbul üstad ben kazanırsam hediye istemiyorum. Bir yere bağışla.

ihvanistanbul

AkhenAton
kasidei muzariye ile katılmıştım ama çok uzun oldu vazgeçtim.

Sadece şu beyitle katılacağım:

Ne mümkün vasf olunmak ol Habibi,
Ana vassaf hemen ALLAH karibi.
Ana bi had salat kim ol Habibi,
Bu vuslat derdinin oldu Tabibi
Bu senlikten gecip Hakk`a gidelim.
Cemali ba kemale seyridelim."

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
Benim aklıma veysel karani hzleri geldi. Uhudda hz. Peygamberin dişi kırıldı diye mutabaat olsun diye ağzındaki tüm dişlerini kırmıştı.

İhvanistanbul üstad ben kazanırsam hediye istemiyorum. Bir yere bağışla.
Dostum cemaliii bu yarışın kaybedeni yok hepimizin kazanıyoruz, senin adına ve tüm mesaj atanlar adına en az 1 kuranı kerim hediye edeceğim inşaAllah :)

Zaten kim Muhammed Mustafa sav'i övmüşte mahrum olmuş ki :)

cemaliii

Kıdemli Üye
İsmini unuttum kişinin. Bir şair veya hafız veya naat gazel okuyan biri. Araplarda eskiden o beldenin zenginleri için övgü dolu methiye dolu şiir yazıp okurlarmış. Bu zatta sürekli zenginler için parasıyla methiyeler okuyan öyle biri. Bir gün rüyasında veya yakaza hali hz. Peygamberi görür. Hz. Peygamber benim içinde oku der. Adam rüya galiba hayal der. Aynı gece veya 4-5 gece üstüste hep aynı cümlelerle hz.peygamberi görür. O günden sonra sadece hz.peygambere methiyeler okur.

Zira övgüye herkesten daha layık odur.

Bu şahıs yanılmıyorsam daha sonra tasavvufada intisap eder.

Son düzenleme:

spesifik

آزادی قید و بند
Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum
Birinciliği size bırakıyorum -)

Rasûlu anlatmak onu yaşamaktan geçer
O maharette değilim bencağız...
Konu ve etiket için teşekkür ederim

ihvanistanbul

AkhenAton
Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum
Birinciliği size bırakıyorum -)

Rasûlu anlatmak onu yaşamaktan geçer
O maharette değilim bencağız...
Konu ve etiket için teşekkür ederim

Seven sevdiği söylesin...

Kalpte ne varsa dilden o dökülür.. Bu ay gündemimiz bu. Gerisi hikaye :D

ihvanistanbul

AkhenAton
Son kararım jüriyi beğenmedim -)
Üç Muhammed i tavsiye ederim -)

i.oğlunu bırakın artık ya. Adamı babası reddetmiş, şeytan yapmaz onun yaptığını diyor sen tavsiye ediyorsun.

Neyse konuyu sabote etmeyeyim.

‘’O Allah Rasulü’nün mübarek zâtına,şereften şandan dilediğin vasıfları ve övgüleri yakıştır ve yüce derecesine büyüklükten dilediğin mertebeyi nispet eyle. O’nu övebildiğin kadar öv.Yinede haddi aşmış olmazsın.’’