sizden boşanmış hanımınız evlenmek isterse ne yapardınız.

çağatay

Kısıtlı Erişim
türkiyede bu sorunun tek cevabı var.çekip vururdum! Bu bayan sizden boşanmış .Evlenmek elbette hakkı.Fakat iş öyle değil.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Buna neden olan mahalle baskısı.

Daha dün beraber aynı yastığa baş koyduğunuz insanı yarın başka birisi ile kol kola görünce, o hanımdan boşanmış olsanız bile bunu kabullenmek kolay değil.

Mahalle baskısı ve tahriklerde sizin söylemiş olduğunuz sonuca neden olur.

Ölçümüz İslam ise meseleye de İslam ölçüsü ile bakmak gerekir.

Siz bu kadından boşanmış iseniz bu kadın artık sizin helaliniz değildir.

Selam ve dua ile...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evlilik, birbirlerine yabancı olan iki mükellefin zahiren ve manen beraberliği demektir. Dolayısıyla, haram olan ilişkiler helale dönüşür. Bu da her iki mükellef arasında ifade edilemez bir "bağ"ın teşekkülü demektir.
Lakin, İslam hoş karşılamasa da her iki mükellef arasında yaşanan "zıtlık"lar bu güzel "bağ"ın çözülmesine de sebep olabilir.
Allahü Teala, her iki aile arasında bu konuyu çözmek için, aile hakemleri oluşturulmasını ister. Bu da çözüm olmazsa ayrılık gündeme gelir.
Allah buyurur: "İyilikle (birbirlerinizi) salıverin" buyurur.
Yani boşamalarda dahi "iyilik" sözkonusu olmalı, dargınlıklara, kırgınlıklara, Müslümanlara yakışmayacak hal ve hareketlere asla müsaade edilmemelidir.
İslam bunu ifade etse de, bizim mahallerde de boşanmalar her iki aile arasında düşmanlıklara ya da dargınlıklara sebep olabiliyor.
Boşama gerçekleştiğinde, kadınlar iddetleri bitiminde (3 kur) erkekler ise zaman sınırlaması olmadan evlenebilirler. Evlenmek sadece bakir ve bakire olanlara değil, boşananlara da, kocası ya da hanımı ölmüşlere de emredilen bir ameliyedir.
İslam'ın emrini yerine getirenler ancak tebrik edilirler. Başka da yapacağımız bir şey yoktur.
Kadının iddet süresi nafakası (3 kur) erkeğe aittir bu sürede harcanacak olan meblağın "mihir"le de uzaktan yakından bir ilgi ve alakası yoktur.
Evet, boşanmış olan kadınlar evlenebilirler, bu ameliye İslam'ın öngördüğü bir ameliyedir, hiçbir kimse bu evliliğe de mani olamaz.

Bu arada şunu da ifade edelim çok soruluyor: Zina nikahı sonlandırmaz.

Yani, erkeğin başka bir kadınla zinası; kadının da başka bir erkekle zinası nikahı ortadan kaldırmaz.

Kadın sabreder İslam mahkemesine gitmez, kocasını ikaz eder, evliliği devam ettirebilir.

Erkek de sabreder, Talak'ı gündeme getirmez, hanımını ikaz eder evliliği de devam ettirebilir.

Her ikisi de mümkündür.

Lakin günümüzde bu ameliyeye de - belki de haklı olarak - kadınlar da erkekler de sabırlı değillerdir. Boşama gündemdedir.

Hepinize mutlu beraberlikler dilerim.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Allah cc korusun

Boşandıktan sonra, ha sokaktaki tanımadığın bir kadın, ha o

Haramdır, üzerinde hâkimiyetin yoktur

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah cc korusun

Boşandıktan sonra, ha sokaktaki tanımadığın bir kadın, ha o

Haramdır, üzerinde hâkimiyetin yoktur

Burada "ilişki" haramdır... Diyelim kocası hanımını boşadı, hanımına 3 kur baktı farazi 90 gün, kadın o tarihten sonra evlenemedi, nasibi çıkmadı,

Eğer kadın ekonomik anlamda sıkıntı çekecekse, (mesken, giderlerini karşılama vs..) kocasının halan bu kadına imkanları ölçüsünde maddi yardımda bulunması İslam Fıkhı'nın da bir önerisidir.

Boşadım seni ister öl ister haşa geber mantığı bizim ahlakımız olamaz...

Boşanmış kocası maddi durumu yerinde ise evleninceye kadar boşanmış hanımına madden yardımcı olabilir ama elbet ilişkileri haramdır bu ayrıdır.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Burada "ilişki" haramdır... Diyelim kocası hanımını boşadı, hanımına 3 kur baktı farazi 90 gün, kadın o tarihten sonra evlenemedi, nasibi çıkmadı,

Eğer kadın ekonomik anlamda sıkıntı çekecekse, (mesken, giderlerini karşılama vs..) kocasının halan bu kadına imkanları ölçüsünde maddi yardımda bulunması İslam Fıkhı'nın da bir önerisidir.

Boşadım seni ister öl ister haşa geber mantığı bizim ahlakımız olamaz...

Boşanmış kocası maddi durumu yerinde ise evleninceye kadar boşanmış hanımına madden yardımcı olabilir ama elbet ilişkileri haramdır bu ayrıdır.

Muhtemel.

Zira Medeni Hukuktaki "nafaka" kavramı buradan kaynaklı olsa gerek.

Öyle yada böyle, Allahü Teala bu hadiseler ile bizi karşılaştırmasın.

Ailemiz - yuvamız - vatanımız birlik ve dirlik içinde olalım inşallah.

çağatay

Kısıtlı Erişim
Ben sizden işin fıkhı yönünden ziyade kendi iç dünyanızı yansıtmanızı istedim.Arkadaşım boşanmış.Bir akşam sohbetinde boşandığı eşinin evleneceği gündeme geldi.Arkadaşımın yüzü birden değişti,kıpkırmızı oldu masadan panikle kalktı..................sonrasında öğrendikki o eğitimli mühendis dinini bilen arkadaş eski eşini tehdit etmiş.......olay bu!

spesifik

آزادی قید و بند
Ben sizden işin fıkhı yönünden ziyade kendi iç dünyanızı yansıtmanızı istedim.Arkadaşım boşanmış.Bir akşam sohbetinde boşandığı eşinin evleneceği gündeme geldi.Arkadaşımın yüzü birden değişti,kıpkırmızı oldu masadan panikle kalktı..................sonrasında öğrendikki o eğitimli mühendis dinini bilen arkadaş eski eşini tehdit etmiş.......olay bu!

Konuyu hasbihale taşıdım objektifinizden çıkanlarda ne işi var ?

Erkekler eşleri hayatta iken başka baynlarla ikinci evlenme üzerine görüşürlerken
kadınların iç dünyalarını nereye koyuyorlar..

Bizim bir kardeşimizin eşi kendisi ile bir bayanı tanıştırıyor,ilk önce ona ders vermesini istiyor
yani tebliğ amaçlı tanıştırıyor bayanı , oysa ki bayanı hanımına kuma alacak... Sonra durumu izah ediyor
Evelenecek bayanın babası kabul etmiyor,boşayıp almasını istiyor..Adam eşini boşamıyor...
Yaşıyorlar hala... Kadının kocası hakkında ki hislerini ne ben söyleyim ne siz?

İç dünyamıza kulak vereceksek erkek istemedikçe kadınlar yuva yıkmazlar...