Siz Gidin Taliban Gelsin

cahid

Kıdemli Üye
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,631
Tepkime puanı
1,299
Puanları
113
Konum
Muamma...!
23321.jpg


Batılıların son yaptırdıkları halk araştırmasında Afganlılar yabancı askerlere öfkesini bir kez daha ortaya koydu..

NATO'nun Afganistan'da "kalpleri ve zihinleri kazanıp kazanmadığını" araştıran bir anket, ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin canını sıkacak sonuçlara ulaştı. Ankete göre, Afgan halkının büyük çoğunluğı yabancı askerleri ülkede istemiyor, Taliban'ın hükümete katılması gerektiğine inanıyor.

Uluslararası Güvenlik ve Kalkınma Konseyi (ICOS) tarafından geçen hafta Kandahar ve güney Afganistan'daki Helmand eyaletinde 552 Afgan erkekler yapılan görüşmelere dayanan sonuçların ortaya koyduğu resim şöyle:

Halkın;
- Yüzde 75'i yabancıların kendi dinlerine ve geleneklerine saygısızlık yaptığını düşünüyor.
- Yüzde 74'ü işgal kuvvetleri ile çalışmanın yanlış olduğuna inanıyor.
- Yüzde 68'i NATO kuvvetlerinin onları korumak istediğine inanmıyor.
- Yüzde 65'i Taliban ve lideri Molla Muhammed Ömer'in Afgan hükümetine katılmasını istiyor.

"KENDİMİZİ AÇIKLAYAMADIK"

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan ICOS Başkanı Norine MacDonald "Kendimizi ve hedeflerimizi Afgan halkına açıklamak konusunda başarısız olduk. Bu Taliban ve El Kaide'nin Batı'ya karşı propaganda yapması için net fırsatlar sunuyor" iddiasında bulundu.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 70'i son askeri operasyonların Afgan halkı ve kendileri için için kötü olduğunu söyledi, yüzde 59'u da Kandahar'a yönelik NATO kuvvetlerinin yeni saldırı planlarına karşı çıktı.

Ankete katılanların yarısından fazlası, yabancı askerlerin Afganistan'a "kendi çıkarları" için, ülkeyi ve İslam'ı "yok etmek veya işgal" amacıyla geldiğine inanıyor.

Halkın yüzde 71'i ise, NATO'nun yetkileri kademeli olarak Afgan güçlerine devretmesiyle Taliban'ın geri döneceğini düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 61'i son bir yılda Taliban'a katılımların arttığını söylerken, 64'ü kendi bölgelerindeki Taliban ile hükümet yetkilileri arasında bağlantılı olduğuna inanıyor.

Anket, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve diğer dışişleri bakanlarının Kabil'de önümüzdeki hafta Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin planları, güvenlik ve ekonomik fırsatlar konusunda yapacağı görüşmeden hemen önce yayınlandı.

Afganistan'da 140 bin yabancı asker bulunuyor. Obama yönetiminin asker sayısını artırmasına rağmen ABD ve NATO güçleri 2001 yılından bu yana en ölümcül saldırılara bu yıl maruz kaldı.


dünyabülteni
 
Üst