Sinsi planı bakan Ergin bozdu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sinsi planı bakan Ergin bozdu

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
36
HSYK üyelerinin dünkü toplantıda Erzincan'daki Ergenekon davasının 2 numaralı sanığı İlhan Cihaner'in Bursa'ya başsavcı olarak atanması için çabalarını sürdürdükleri öğrenildi.


Üyelerin, İstanbul'dakiErgenekonsoruşturmasını yürüten Zekeriya Öz'ün terfi ettirerek bypass etme planı ise Adalet Bakanı Ergin'e takıldı.
Cihaner'e Bursa piyangosu
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), üyelerinin Erzincan'daki terör örgütü davasında 2 numaralı sanık olan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Bursa'ya başsavcı olarak atanması çabaları dün de sürdü.AnkaraDikmen'deki Hakimevi'ne sabah ilk olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin geldi. Toplantıya Başkan olarak katılan Ergin, Bakanlık tarafından Kurul'a gönderilen atama kararnamesi üzerindeki görüşmelere katıldı.
BAŞKENT PLANI TUTMADI
Görüşmelerde Erzincan Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının 2 numaralı sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de durumu ele alındı. Cihaner'in 18 Ocak'tan beri boş olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilmesi için yapılan planın tutmadığı, Cihaner'in Bursa'ya atanmak istediği öğrenildi. Cihaner'in resmi Evrakta sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, fotokopiler üzerinden verdiği kararla önce terör örgütü davasını almış, ardından da Başsavcıyı, davayı birleştirdiği gün tahliye etmişti.
Ergenekon davasına müdahale planını adım adım uygulamaya koyanHSYKüyeleri Ergenekon davası ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yürüten hakim ve savcıların bypass edilmesi için çeşitli senaryolar üzerinde çalıştı.
TERFİYLE TASFİYE
Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbu1 Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile ilgili formüller üzerinde duran Kurul, daha önce hakkındaki soruşturmaları bahane ederek 1. sınıfa ayırmadığı Öz'ü bu kez terfi ettirerek, başka bir ile başsavcı olarak atamasını yapmayı planladığı öne sürüldü. İstanbul, 1. bölgede olduğu için Zekeriya Öz, 1. bölgeye veya bir şehre başsavcı olarak atanabiliyor. Öz ile ilgili yapılan bir başka plan da Öz'ün bir ilçeye başsavcı olarak atanması.
ERGİN'DEN REST
Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Ergenekon davasını yürüten mahkemelere yeni üye atanması girişimlerini toplantının başında kabul etmediği belirtildi.
Yargıtay tahliyesi için seferber olmuştu
İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı Erzincan'da uygulamaya koyanlar arasında yer aldığı gerekçesiyle Erzincan Cumhuriyet Başsavcısıİlhan Cihanerhakkında da dava açıldı. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları tarafından yürütülen Erzincan Ergenekon Terör Örgütü davasında 1 numaralı sanık YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Komutanlığına atanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, 2 numaralı sanık ise Cihaner'di. Cihaner, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ancak hakkında, "Görevi kötüye kullanmak ve evrakta sahtecilik" suçlamasıyla ayrıca yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, terör örgütü davasıyla bu davayı birleştirmiş ve aynı gün Cihaner'i tahliye etmişti. Cihaner'in kurtarılması için çeşitli senaryoların, planların yapıldığı ses kayıtlarıyla internete düşmüştü. Bu kayıtların birinde Cihaner'in kurtarılması karşılığınnda Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e Yargıtay Başkanlığı bile teklif edildiği kamuoyuna yansımıştı.

YENİ ŞAFAK
 
Üst