Sinemamı daha etkili, Cami mi ?

Şu aşağıdaki söz Minyeli Abdullah filmi ve şimdilerde gündemde olan Hür adam filimlerinin yönetmeni Mehmet Tanrıseverin sözüymüş ve meşhur olmuş: Bir caminin menzili ancak bir kaç kilometredir. Bir okulun kapsadığı mesafe beş on kilometrekare… Ancak sanat menzilsizdir. Bir filim 40 bin kilometreyi yani bütün dünyayı kapsar. Sanatın, filmin gücü bütün dünyayı dolaşır."

"Neden filim çekmeye başladınız?" sorusuna böyle cevap veriyormuş..

Ne dersiniz arkadaşlar bu söz sizce ne kadar doğru ? İşte izlenme rekorları kıran minyeli abdullah.. düşünün ne kadar tesir edebilmiş neleri değiştirebilmiş ?

Birde fıkhı bütün ünyayı saran İmamı Azam, İmam Şafileri, Tarikatı bütün cihanı saran Şahı Nakşibend, Abdülkadir Geylanileri, Şimdilerde cihadı ve hizmeti ülkeyi sarmış Hazreti İmam, İmam Mahmud efendiyi düşünün binleri bulan medreselerini talebelerini düşünün.. asrı saadetten çıkmışlar gibi.. bu zamanda böylesi.. bütün bunların hepsi Kabe kadar bir camide başladı.. Filmini çektiği Said Nursiyi düşünün.. sinemalarda değil hizmetine bir kulubede başladı..

Bu hatırlatmalar eşliğinde düşünürsek ne dersiniz cami, hocamı mederse mi daha etkilidir hizmette, yoksa sinema filimmi ?

ummuhan

Kıdemli Üye
Tamam sinema etkili amma etkileyecek sinemacımız çıkamadı ne yazık ki... :(

acaba diyorum aramızda para toplayıp bir abd li yönetmen mi getirtsek :p

kamaloglu

Üye
sionema daha cok insani etkiler zayıf etkiler
İş nefsi temayullere geldimi çok insani etkiler çok çok etkiler

reis

Kıdemli Üye
Tamam sinema etkili amma etkileyecek sinemacımız çıkamadı ne yazık ki... :(

acaba diyorum aramızda para toplayıp bir abd li yönetmen mi getirtsek :p
Siz parayı topladıktan sonra abd li yönetmeni n'edeceksiniz!..
Biz ne güne duruyoruz. :)

girdap

Ordinaryus
"Yanlış soru yanlış cevabı gerektirir." derler..
Kıyas kabul etmez bu iki kavram bence.

manifesto

Yasaklı
Bakış açısı..Doğrudur sinema çok önemlidir etkilidir gereklidir.
Viertnam savaşı filmlerinden abd nin vahşetini anlatmak yerine çekik gözlere husumetimiz oldu

manifesto

Yasaklı

Teşbihte hata olmaz derler..Yani orada ki kasıt heralde camiileri kapatalım yerine sinema salonları açalım değil
Bunu anladık sanırım
Sinemanın önemine vurgu yapılmış
TV Sinema niye haram olsun
Nereden bulursunuz bu fetvaları anlamam ben
Hz.Muhammed'in hayatı Er-Risale veya Çağrı filmi..
Ciltler dolusu kitap okumakdan daha etkili olmadı mı?
Sinemalarda vizyona girdiğinde insanlar gözyaşları ile o filmi izlemedi mi?
Eee haram bunun neresinde?

mü'HÜR

Ordinaryus
Ben çok fazla kaynak sunarım da, malum çok uzar!

Namaz ve sinema(!)

Konu ne anlatırsa anlatsın, başlık saçma ! heralde ben de saçmaya yoğunlaştım malum, başlık!

Haklı sınız, göz yaşları içinde bizler bir şeyleri izleriz ama kalbe inmez! o andadır geçer gider...

Namaz, Rabbe yöneliş daha ötesi var mı? bunu bu şekilde başlık yapılması daha ne acı.

Ayrıca sayın manifesto, ben de buraya yazmayı,yansıtmayı biliyordum,

yansıtmadığıma göre bir bildiğim vardır. Umarım siz de daha fazla yansıtmaz sınız...

girdap

Ordinaryus
Teşbihte hata olmaz derler..Yani orada ki kasıt heralde camiileri kapatalım yerine sinema salonları açalım değil
Bunu anladık sanırım
Sinemanın önemine vurgu yapılmış
TV Sinema niye haram olsun
Nereden bulursunuz bu fetvaları anlamam ben
Hz.Muhammed'in hayatı Er-Risale veya Çağrı filmi..
Ciltler dolusu kitap okumakdan daha etkili olmadı mı?
Sinemalarda vizyona girdiğinde insanlar gözyaşları ile o filmi izlemedi mi?
Eee haram bunun neresinde?

Haram diyen oldu mu bu mesajdan önce? Ne ben ne de sayın mü'HÜR böyle bir iddiada bulundu.
Anlamadım nerden çıktı bu haram muhabbeti..

Benim yanlış soru dediğim, cami ile sanatın kıyası.. Mantık hatası var soruda. Çünkü bu iki kavramın uzaktan yakından birbirleriyle alakası yok. Cami camidir, sineme sinemadır. Bu kadar açık yani.

Rolleri, alanları, mecraları farklıdır. İkisinin de önemi büyüktür. Fakat müminlerin ibadet mekanı, Allah'ın rahmetinin adeta yağdığı, cem olma yerimizin etkisini "Bir caminin menzili ancak bir kaç kilometredir" gibi saçma sapan bir cümleyle düşürmeye çalışmak aptallıktır. Hayır efendim, bir caminin menzili tüm dünyadır, kainattır, hatta ve elbette ahirettir, değerini bilirsek.

İnsanlar bazen "orjinal" olma sevdasına düşünce saçmalayabiliyorlar, Tanrısever de öyle yapmış.. Sinemanın önemini anlatıp geçmek varken, gereksiz bir cami kıyası...

mü'HÜR

Ordinaryus
Kendilerine eksi rep verirken söyledim, kendileri de bu sayfaya yansıtmışlar.

Çoğu kişi kabullenmese de, tv haramdır! nasıl ki, birinci bakıştan sonra namahreme bakmak göz zinasına giriyorsa, ve namahreme bakmak haramsa, tv de bay ve bayan mevcut olduğun dan haramdır. Kişiler tv olunca namahremlik olayını kaldırır oldular ama, dinde hüküm değişmez.

Neyse, konumuz bu değil zaten. Eksi rep verirken yorum olarak böyle bir şey yazmıştım kendilerine...

Ben çok fazla kaynak sunarım da, malum çok uzar!

Namaz ve sinema(!)

Konu ne anlatırsa anlatsın, başlık saçma ! heralde ben de saçmaya yoğunlaştım malum, başlık!

Haklı sınız, göz yaşları içinde bizler bir şeyleri izleriz ama kalbe inmez! o andadır geçer gider...

Namaz, Rabbe yöneliş daha ötesi var mı? bunu bu şekilde başlık yapılması daha ne acı.

Ayrıca sayın manifesto, ben de buraya yazmayı,yansıtmayı biliyordum,

yansıtmadığıma göre bir bildiğim vardır. Umarım siz de daha fazla yansıtmaz sınız...

Ben bu konu saçmamı değilmi diye sormadım fikir danışmak için sordum..
Eğer saçma buluyorsanız cevap vermezsiniz olur biter...
Sinama mı daha etkili, camimi derken, Müslümanım diyipte dinden bi haber olan birçok insan var ve günlerinin yarısını televizyon karşısın da harama bakarak geçiren insanlar varken, bu insanlara direk namaz kıl demek nekadar tesir edebilir? Tv'de izledikleri dini bir film onların tövbe etmesine vesile olamazmı yani? Hayrın nerden geleceği bilinmez.. Anlamak isteyene hiçte saçma gelmiyor..
Biraz daha zihninizi yormanız gerektiği kanaatindeyim...

Okyanus

Profesör
Genel insanları etkileme olarak düşünürsek sinema daha etkilidir.Çünkü caminin önemi bilen insanlar zaten camiye gidiyor.Soru zannedersem camiye gitmeyen insanlar açısından sorulmuş gibi.

mü'HÜR

Ordinaryus
Üzerinize neden alındınız anlayamadım? yoksa, başlığı yazıya siz mi uydurdunuz?

Üzgünüm ama başlıktan sizin bahsettiğiniz gibi bir sonuç çıkmıyor.

Ayrıca, başlıkta kıyas yapıldığını tek ben algılamamışım,o zaman siteminizin genel olması lazım dimi?

Ayrıca başlık gereksiz,saçma olduğu için zaten cevap vermişim... İkisinin kıyası dahi olmadığını belirtmek üzere yorum yazmışım zaten... İslami açıdan zarar vermeyecek bir başlık olmasa idi, emin olun gereksiz bir konuya gereksiz diyecek kadar dahi kendimi yormazdım!

Cinemanın etkisi en fazla 3 günlüktür. Hakkı ile namaza yöneliş ömür boyudur!

reis

Kıdemli Üye
Bu tür konularda değişmez bir genel kuralı hep birlikte hatırlayalım...

Dinlersen unutursun,
Yazarsan hatırlarsın,
Yaşarsan unutmazsın.

İşte mesele bu kadar basit...
Görselliğe dayanan anlatımlar bir nevi olayı yaşamak gibi olduğundan daha etkili ve kalıcı oluyor.

Bizim birader Öğretmendir.
Hücreyi kırk defa anlatmasına rağmen öğrencilerde tık yokmuş. Verdim ona "Hücrede ki Mucize" Cd'sini. Gitti sınıfta ki ekrandan çocuklara izletti olay bitti... :)

Meselenin özü budur...

-Muhammed-

Profesör
Bakın,

Hiç bilmeyen birisi sinemaya gidip bir şeyler görse, duysa, tamam etkilenir ama ne derece?

Ancak camiye girip namaz kılanları görüp Kuran okuyanları duysa..

Sinemanın etkisi belki birden ve coşkuyla olur ve üç gün sürer amma,

Caminin etkisi yavaş yavaş kendini gösterip uzun süre kalpte kalır.

Sinema insanların kurduğu bir oyuncak.

Camiler ise Allah'ın evleri :)

-Muhammed-

Profesör
Üzerinize neden alındınız anlayamadım? yoksa, başlığı yazıya siz mi uydurdunuz?

Üzgünüm ama başlıktan sizin bahsettiğiniz gibi bir sonuç çıkmıyor.

Ayrıca, başlıkta kıyas yapıldığını tek ben algılamamışım,o zaman siteminizin genel olması lazım dimi?

Ayrıca başlık gereksiz,saçma olduğu için zaten cevap vermişim... İkisinin kıyası dahi olmadığını belirtmek üzere yorum yazmışım zaten... İslami açıdan zarar vermeyecek bir başlık olmasa idi, emin olun gereksiz bir konuya gereksiz diyecek kadar dahi kendimi yormazdım!

Cinemanın etkisi en fazla 3 günlüktür. Hakkı ile namaza yöneliş ömür boyudur!

Bunu şimdi gördüm. Kesinlikle katılıyorum!

ummuhan

Kıdemli Üye
ŞÖYLE DEMELİydi mesela: Tebliğ ya da bazı konuların eğitiminde Sinemanın yeri ve etkisi çok önemli :)
ya da Camiye gelmeyenleri sinema aracılığı ile de camiye çekebiliriz....
ve ya Sinema dünyadaki bütün millet ve insanlara en kolay ulaşmanın yolu.....

kelimelere takılmamalı adamın kastı sorsanız budur emin olun... ha yanlış kullanmış o ayrı ama kastedilen bu :) Konunun içeriğini tartışmak gerekiyor vesselam...

(bunu bu şekilde yorumladığımı bilen bilir bilmeyenle işim olmaz kırmızı rep (rep ne ya! ) i ile hiç alakam olmaz :) )

MECZUP

Profesör
İnsanlar hizmet nedir ? bilmedikleri için ve İslama hizmet etmenin tadını bilmedikleri için "sinema " diyorlar mesela;

Said Nursi Hz hayatını izlemektense ( yani böyle bişiy çıkmadan evvel ) bir arkadaş topluluğu biri çocukluğunu araştırsın biri hizmetlerini biri değişik hadiselerini sonra bir araya gelip münazara yapsanız hep o akşam ondan bahsetseniz hangisi daha feyizli ve daha çok akılda kalıcı olur ?

Aynı şeyi çağrı filmi içinde söylüyorum mesela;

Efendimiz s.a.v bahsedin O'nun hayatı anlatmakla bitmez zaten ama sen istemezmisin ki sen bahsettiğinde O'nun ruhaniyeti gelsin ?

Oturup bişiyler izlerken vakit akıııp gidiyo ama bu şekilde yaparsak ömrümüzü ve zamnımızı da bereketlendirmiş oluruz ve inşAllah hesabımızı da kolay verenlerden oluruz ... Amiin.....

MECZUP

Profesör
Dünyadan alınacak çokşey var
Mevlanın Cemalini görmek de bu dünyada kazanılacak
Sen ise dünyaya geldin
kahveye,sinemaya,tiyatroya,televizyona,videoya tutuldun gidiyorsun ama nereye?
Bize MEVLA tealadan başka ahirette yer verecek yok
Mevlanın "oku" dedigi kitab okunmazsa ne olur insanın hali?
"kulum seni boşuna mı yarattım" derse Hazreti ALLAHCC

Bizi Mevla kendisini bilelim diye yarattı

insanların çogu kaçıyorlar
ne olacak bu hal ?
Dün antalyaya giderken teyyarede bir adama rastladım
"Ben ce herkezi hoşgörmek lazım" diyor,
"Ben ce kimseye karışmamak lazım" diyor

ben ce var mı ?

MEVLA ne istiyorsa o var ben ce yok

Mahmud Efendi Hazretleri... (K.S)