Sigarayı Bırakma Günü

XaberDar

Profesör
bu konu mizah bölümünde açıldığına göre gülmek için açıldı, tartışmak için değil. konuyu dağıtmayın, haram mı değilmi bu başlıklarda tartışın :

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=5200
http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=2536

Amacım zaten tartışmak, kahretmek, acı çektirmek, .... vb... değil!...

Sevgili moderatörümüz SanalCan bir müftü edasıyla fırça çeker gibi kafanızdan uydurmayın ifadesiyle yeterince beni üzmüştür!... Bende zaten haram mı değil mi? konusunda verdiğiniz linklerde moderatörümüzün okumasını tavsiye ettim.

Ben fikrimi söyledim ve onun fikrini daha medenice ifade etmesini istedim. Tabi sevgili helin sende buna dahil oldun artık!

Yöneticilerin, forum üyelerine patronluk değil; hizmet için seçildiklerini sanırdım!... Maalesef PATRONLUK, EZİCİLİK, AHKÂM KESME varmış.

Tam bir dünyadır forum; Eziciler ve ezilenler var!

!!!AŞIRI HİZMETLERİNİZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM!!!
(Yok canım gerek yok demeyin! hakettiniz siz bu TEŞEKKÜRÜ)

Selametle!...

kızılkasırga

Profesör
arkadaslar salı gununden berı sıgara ıcmıyorum bıraktımmı ne dualarınızı eksık etmeyın kurtulurum ınsaallah.
allah cumlemızın yar ve yardımcısı olsun.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
tüm bu yapılanlar (sigarayla ilgili konuların çokluğu) bilinçli arkadaşlar,
amaç; sanalcan a sigarayı bıraktırmak ... :O
(helin yoksa sen de mi içiyon hııı? :) )

özzey

♥özlemzeynep♥
yok abi Allah korusun yaa, ben içmiyorum çok şükür

aware kardeşim seni kırdıysam hakkını helal et, ben sadece oyun bölümünde böyle mesajlar görünce içimden gelenleri döktüm bi an

XaberDar

Profesör
yok abi Allah korusun yaa, ben içmiyorum çok şükür

aware kardeşim seni kırdıysam hakkını helal et, ben sadece oyun bölümünde böyle mesajlar görünce içimden gelenleri döktüm bi an

Aynen kardeş. Teşekkür ederim. Sende hakkını helal et.:uzgunum[1]:

dilek_azra

Üye
sanalcan'a....
tüm yaşayacaklarımız zaten peygamberimiz zamanında yaşanmamıştır.birşeye hüküm verirken kurana uyarak akıl yoluyla veririz.vücuda zarar veren herşey haram sayılmıştır ve büyük ihtimalle sigarada bunlardandır yahut mekruh.zararı faydasından çok olan şeler haramdır (bakara)burda sigaranın zararlarını hiiiç anlatmim ben kurandan ayet verim sen onlara bak : bakara219,nisa43,maide90,91, istersen ben meal olarak da yazabilirm

KÖRDÜĞÜM

Profesör
mizah bolumunde bu yazılanları gorunce hıç hoş olmadı.bak sımdı efkarlandım oofff ya of GELDE İÇME:)

kızılkasırga

Profesör
arkadaslar karar aldım allah ızın verırse ınsaallah sıgara parasıyla umreye gıdıcem.
ortalama 3.50 ytl den hesaplarsak
3.50*365=1277.50
evet arkadaslar umre parası hazır.

özzey

♥özlemzeynep♥
kızılkasırga ben de seni tebrik etmek istiyorum, çok güzel bir örnek oluşturdun bu mesajınla teşekkürler :)

kızılkasırga

Profesör
allah razı olsun kardeslerım.
allah cumlemıze beytını dunya gozuyle gormeyı nasıp etsın ınsaallah
ve habibini ziyeretı rabbim bızlere nasıp etsın ınsaaallah.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
aware kardesim galiba sigara kullalanlar birakamadigi icin cikis yolari ariyorlar
sigara kullanan haram oldugunu kabullenemiyor sorun nefsi:(

XaberDar

Profesör
aware kardesim galiba sigara kullalanlar birakamadigi icin cikis yolari ariyorlar
sigara kullanan haram oldugunu kabullenemiyor sorun nefsi:(

Bunu itiraf bile edemiyorlar! Sürekli çıkış yolları! Belki 5-6 kere yazıyorum şu cümleyi: Takılmıştır at gözlüğü, hep sabit fikirde sabit fikir!

Kullanın bakalım 50 yaşınızda kanser olup, kendi katlinizi imzalayın bakalım. Torununuzdan erken ayrılında 1 sn daha isteyin yalvara yalvara yaratandan. Evet 1sn daha isteyeceksiniz. Sadece 1 sn.

Belki yatalak olursunuz da en sevdiklerinize sadece acı çektirip kahrolursunuz. Onlara vereceğiniz zahmeti düşünmeyin. Ne gerek var düşünmeye. O gün 1 sn bile yaşamak acı gelir size. Evet sadece 1 sn.

Belkide cihazlarla yaşamak zorunda kalırsınız. Yaşayan bir ölü olmak. Kime zararınız varki şu kalbinizdeki hasretten başka. Hergün yüzünü görmek istemeyeceğiniz doktorlarla olmak. Dışarının oksijenine hasret yaşamak, aileni camekanlardan görmek. 1 saniye yaşamak istemeyeceksiniz. Evet sadece 1 saniye

Artık kendinizi düşünmeyin. Sizi bekliyecek 1 torununuz yoksa,
Sizi seven aileniz yoksa,
Sizi seven dostlar yoksa,
Siz değersiz vede ölmek istiyorsanız İÇİN GÜNLÜK 5 PAKET İÇİN BAYRAM ETSİN CİĞERLERİNİZ, İÇİNDE KURTULSUN DÜNYA SİZDEN!

SELAMETLE!...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
gerçekten moral bozucu bi durum.
haram mı helal mi bilemem ama çok zararlı bir alışkanlık.
10 yıla yakın kullandım bu mereti, 2,5 aydır da kullanmıyorum.
öksürük ve kokusu çok berbattı.
ayırıca kendimi 2. sınıf vtndş gibi görüyordum.

şimdi iyiyim elhamdülillah.
ne öksürükten eser kaldı ne kokusundan.
çok rahatım çok. :good[1]:
tebrikler insallah diger icicilerde birakir bu illeti

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Müslüman öylesine diri ve canlı olki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin

Müslüman öylesine diri ve canlı olki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin

ALLAH tüm kardeslerime bu illeti birakmak gücü versin...........

XaberDar

Profesör
Başka bir yerde yazdığım yazıyı burayada yazıyorum
-------------------------------------------------------------
Beyler kimse tütüne haram demedi.

Tartışılan günümüz sigarası. Soruyorum size o gün ile bugünün sigarası bir mi? 2000-4000 arası kimyasal madde var günümüz sigarasında.

Haram denilen sigaradır, tütün değil. Tütünün kendi başına yararları vardır. Ama tartışılan Sigaradır.
______________________ALINTI
Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

Bağımlılık - Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı -Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

İlaca Karşı Bağışıklık- Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık - Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken Yaşlanma- Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu - Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır. Diş Kaybı - Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Prostat Kanseri - Sigara içmek prostat kanserinin %40'ından sorumludur.

Göğüs Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz Kanseri - Boğaz kanseri vakalarının %80'ine sigara yol açar.

Mide Kanseri - Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer Kanseri - Karaciğer kanseri vakalarının % 80'i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem - Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85'i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinasına bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız Kanseri - Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Yemek Borusu Kanseri - Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Çocukluk Solunum Problemleri - Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ki bazen ölüme bile yol açar)

Kulak Enfeksiyonları -Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker Hastalığı - Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
Kalp Hastalıkları - Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Gangren - Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
______________________ALINTI
----------------------------------------------------------
Yukarıdaki hastalıklardan birine kapılma olasılığınız yok mu acaba? Sigara yüzünden bu hastalıklara çıkardığınız davetiyeye herhangi biri sizi öldürene kadar misafiriniz olursa.

O gün öldüğünüzde yaradana şu hastalığa yakalanıp öldüm sigara yüzünden diyebilecek misiniz? Acaba Peygamberimiz (SAV) yanınızda olsa hala içer misiniz?

----------------------------------------------------------
Birde şöyle düşünün bakalım:

Düşünsenize Peygamberimizin (SAV)' in manevi huzurunda olsak; benim elimde 1 bardak süt, sizin elinizde sadece 1 sigara. Siz Peygamberimize (SAV)' e sigarayı ikram edebilir misiniz? Oysa ben hiç tereddüt etmeden elimdeki 1 bardak sütü ikram edebilirim değil mi?

Özgür bir iradeniz, kullanmanız için bir aklınız var. Faydası mı varmış bu sigaranın. Kendinizi kandırın kandırabildiğiniz kadar!

Bu iş artık inat olmuş başka birşey değil!

Selametle!...