sıgara ıcmek

ikranas

Üye
sıgara ıcmek mekruhmu yoksa harammıı????

inteus

Üye
sen boşver haram diyecekler coktur.maşallah hepsi birer fetva makamı nerdeyse

Bedrin_Aslanı

Profesör
Harama yakın mekruhtur.

Birçok alim dolaylı olarak harama giriyor demiştir. Direk olarak haram denilmesinin tek nedeni Kuranda isminin geçmemesidir. Bu şekilde açıklanıyor.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
paran çoksa, sağlığın da senin için o kadar önemli değilse içebilirsin. :)

M

Murat Sâki

Guest
bu konuda geçenler bir İlahiyatcı hocamız güzel bir yorum yaptı

Sigara kullanan için mekruhtur, kullanmayan için haramdır...

berraksu

Aşafatlı
Sigara icmek mekruhtur, 7 defa mekruh islenince haram yerine gecer.

inteus

Üye
zınar' Alıntı:

aydın insanın gözünü seveyin ben ya..düşünen üretebilen insanları severeim.pırıltı ve iyiliklerinden soluklanmak isterim.kardeşim seni tebrik ederim geniş boyutlu düşünüyorsun.sadece bu yorumun için değil genel anlamda edindiğim intiba bu..

RoJhaT

Paylaşımcı
zınar' Alıntı:

ehuehuehu güzel bi cvp bence de mektruh'tur bende içiom da :)

malik ejder

Profesör
Ce: sıgara ıcmek

zınar' Alıntı:

Fazla bir fıkıh bilgim yok.Fakat nasıl böyle ikili bir fetva veriliyor.Yani haramasa haram değilse değil olması gerekmiyormu?

Rüveydaa

Profesör
Web sitesi
www.serzenisler.com

insanın bile bile canına kastetmesinin nesi helal arkadaş anlayamıyorum....

bu bile bile Allahın lütfettiği cana kıymaktır cinayettir bi anlamda

tabi şahsımca......

cundullah

Üye

yav birkere kendine vecevrendekilere zararverdikten sonra herikisidir

zemahşeri

Paylaşımcı

ya ölede rahatlatıyosa öfkeyi dindiriyosa gerçekten bi gün belki denerim ama hiç içmedim şu ana kadar:)

Byrocktar

Profesör

walla ben bilmiom ama mekruh die duydum hem tiryakisi olanlar sigara içmio sigara onları içio benide öle :D

ibrahimi

Has Uşak

ehe he hemen temelden bi söz size :)
haramsa yakayrık oni helalse içeyruk oni :O:O:O
:yahoo:

islamveinsan

Doçent

s.a
Bu çalışma naçizane tarafımdan yapılmışır......ilginize...

Sigara; günümüzde hemen herkesin müptelası olduğu, sıradan bir alışkanlık değildir.
İster arkasına psikolojik sorunlarınızı, ister dünyevi sıkıntılarınızı ve bunalımlarınızı gizleyin, sigaranın maddi ya da manevi hiçbir cihette size fayda vermeyeceğini ve vermediğini zaman acılarla ispat etmiştir.
Geçmişte farklı bahanelerle başladığımız, zamanla hem alışkanlık haline gelen, hem de içindeki maddeler itibari ile bağımlılık kazandığımız;
Bugün vazgeçilmezimiz olmuş illet: SİGARA.
Acizliğin diğer bir adı, ateşin tadıdır; SİGARA

Dünyada her yıl 4.000.000 (Dört milyon) kişinin katilidir sigara!
Türkiye’de her yıl 300.000 (Üç yüz bin ) insan hayatının bedelidir; sigara!
Kelepçesiz esarettir; sigara !

Konunun ciddiyeti bakımından şöyle izah edeyim;

* TERÖR 15 YILDA 30 BİN İNSANIMIZIN
* TRAFİK TERÖRÜ YILDA 3–4 BİN İNSANIMIZIN
* SİGARA YILDA 300 BİN İNSANIMIZIN HAYATINA MAL OLMAKTADIR.

SİGARA HARAMDIR ÇÜNKÜ;
Bugün sigara için verilen mekruh ya da tahrimen mekruh fetvasından ziyade, sigaranın kesin hükmünün haram olduğunu inşaAllah sizlere ayet, hadisler ve ulemanın ışığında ispat edeceğiz. Yazdıklarımız ve anlattıklarımız fetva niteliğinde değildir. Ayet ve hadislere istinaden fetvadan katidir. Her şeyin en doğrusunu bilen şüphesiz Allah c.c. dır.
Sağlığa zararı kesin olarak ispat edilmiş ve ölümle sonuçlanan milyonlarca vaka olmasına karşı sigaraya mekruh ya da caiz demenin ne kadar akla muhal (akıl dışı)olduğunun en kati ispatıdır bu dizeler.
Sigarayı helal dairesinde görenlere dikkat edin hemen hepsi sigara bağımlısı!
***Mekruh: Yapılmaması delil-i zanni ile istenen işlerdir. Yapılan ibadetlerin sevabını azaltır. Alışkanlık haline getirilmesi ise günahtır.
Sigaranın mekruh olduğu düşünülse bile günse 8 -10 defa hatta 20 -30 defa bunu tekrar etmek günahtır. Günahı küçük görmenin ve devam etmenin vebali ağırdır.
******* “Sağlığa zararı kesin olarak isbat edilmezse sigara haram olmaz"
(İmam Ebu Hanife) ((Sigaranın zararı Ebu Hanife r.a zamanın da bilinmiyordu))

1-) Kendine bilerek zarar vermek;
“İman ehlinden mümine bilerek zarar gelmez” diyor Allah Resulü! Eğer çevremize veya kendimize bilerek zarar veriyorsak, bu durumda ne kadar imânlı olabiliriz? Lütfen sorgulayalım kendimizi…!
"Kendi kendinizi öldürmeyin" (K. Nisâ (4) 29 )
"Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın" (K.Bakara (2) 195 )
Özellikle de sigara içen bir eş, içmeyen hayat arkadaşı için bitmez tükenmez bir eziyettir. Bugün toplum hayatında günün her saatinde karşılaştığımız hadisedir bu. "Her eziyet veren ateştedir"

3-) Emanete ihanet etmek; Vücut gibi bir emanet e ihanet,
“Hiçbir peygamberin emanete hıyanet etmesi düşünülemez. Kim hıyanet ederse, kıyamet günü, hıyanet ettiği şeyle birlikte gelir. Sonra da hiçbir haksızlığa uğratılmaksızın herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir.” (Ali İmran 161)
Münafığın üç alameti vardır. Biri yalan söylemek, verdiği sözünde durmamak ve emanete ihanet etmektir. (Hadis-i şerif)
“Yine onlar ki; emanetlerine ve verdikleri söze riayet ederler.” (Müminun 8)
Allah’ın Mükemmel yaratılan bir beden emanetinden daha mühim ne olabilir ki ?

4-) İsraf etmek;
“Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.” (araf/31)
"Birinizin lokması yemekte yere düşerse, üzerindeki bulaşığı gidersin ve yesin, onu şeytana bırakmasın." (Hadis) Sigara kime bırakılıyor. ?
”(Malını) gereksiz yere saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar, şeytanların dostlarındandır. Şeytan rabbine karşı çok nankördür”(isrâ,26-27)”
“Kıyamet günü kişi, dört şeyden:Ömrünü nerelerde geçirdiğine vücudunu ne uğrunda çürüttüğünden ,malını nereden kazanıp nereye harcadığından ve ilmiyle ne amel edip etmediğinden sorulmadıkça yerinden kımıldamaz” (Tirmizi).
“Allah’ın geçimimize dayanak kıldığı mallarınızı aklı ermezlere vermeyin…”

5-) Gusül ve temizlik; Uzun süre sigara kullanımının burunda zift tabakası oluşturabileceği ve bunun gusle mani olacağı bazı kaynaklarda mevcut. Allah korusun.
6-) ....... iman ı zedeleyebilir...
Allah varken başkasında çareler aramak. Sigara bağımlılarının hemen hepsi hayata dair sıkıntılarını azaltmak ya da kurtulmak veya unutmak için devam ettiklerini söylüyor.
(Ey Muhammed!) De ki: “Allah’ı bırakıp da, sizin için ne bir zarara ne de bir yarara gücü yeten şeylere mi tapıyorsunuz? Oysa Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (maide/76)
“Günahı açıkça işleyenler hariç bütün ümmetim affolunacaktır”(Bûhari,Mûslim).
*Putların anası, nefsinizin putudur. (Mevlana)
7-) Kötü kokusu;
Hadis-i şerifte soğan ve sarımsak için: "şu iki bitkiden yiyenler mescidimize yaklaşmasın, çünkü insanların rahatsız oldukları şeylerden melekler de rahatsız olurlar" buyrulmuştur. ( Müslim, mesâcid 68-78.) Sigara bunlardan daha kötü kokuyor.
Sigara "bid'at" tır. Çünkü bid'atın bir göstergesi de, yapıldığında ona karşılık bir sünnetin kaybolmasıdır. Sigara için insanlarda önemli bir sünnet olan ağız temizliği kaybolmaktadır. "Her bid'at ise dalalettir. Her delalet de cehennemdedir". (Müslim, Cum'a 43; Ebu Davud, Sünnet 5.) Cehenneme müncer olan bir şeyin haram olması gerekir. Ve sigarada haramdır.
“(İşte O Peygamber onlara)temiz (ve güzel)şeyleri helal, pis(ve zararlı)şeyleri haram kılar”(A’raf 157) Sigaraya temiz ve zararı yok diyen var mıdır?
:cool: Aile ve çocuğunuzun nafakasının kesilmesi; İhtiyaç olmamasına nazaran en çok ihtiyaç hissedilen sigara aile nafakasına ve çocukların rızkına manidir. Kendi ihtiyaçlarından kısarak kendini zehirlemek acaba neyin göstergesi? Ben dahi şahit oldum ki ağlayan çocuğuna çikolata alamayan/almayan bir baba kendi sigarasını bir gün dahi ihmal etmiyor…
** Biz kurandan ve hadislerden anladığımızı anlattık. Her şeyin en doğrusunu bilen ALLAH’tır. cc**
** Ayet ve Hadis i şerifler konunun ehemmiyetini anlatmaya yettiğinden kısa kesiyoruz....

Sigarayı bırakamayan ve bırakmak isteyen kardeşlerimize yardı oluruz inş.
Sigarayı bırakamayan kardeşlerim haram oldugunu en azından helal olmadığını kabul etsin... Haram olduguna iman etsin... İçecekse yine içsin... Hiç değilse tövbe edebilir....

Selametle
bitanenguelen@7-) Kötü kokusu;
Hadis-i şerifte soğan ve sarımsak için: "şu iki bitkiden yiyenler mescidimize yaklaşmasın, çünkü insanların rahatsız oldukları şeylerden melekler de rahatsız olurlar" buyrulmuştur. ( Müslim, mesâcid 68-78.) Sigara bunlardan daha kötü kokuyor.
Sigara "bid'at" tır. Çünkü bid'atın bir göstergesi de, yapıldığında ona karşılık bir sünnetin kaybolmasıdır. Sigara için insanlarda önemli bir sünnet olan ağız temizliği kaybolmaktadır. "Her bid'at ise dalalettir. Her delalet de cehennemdedir". (Müslim, Cum'a 43; Ebu Davud, Sünnet 5.) Cehenneme müncer olan bir şeyin haram olması gerekir. Ve sigarada haramdır.
“(İşte O Peygamber onlara)temiz (ve güzel)şeyleri helal, pis(ve zararlı)şeyleri haram kılar”(A’raf 157) Sigaraya temiz ve zararı yok diyen var mıdır?
:cool: Aile ve çocuğunuzun nafakasının kesilmesi; İhtiyaç olmamasına nazaran en çok ihtiyaç hissedilen sigara aile nafakasına ve çocukların rızkına manidir. Kendi ihtiyaçlarından kısarak kendini zehirlemek acaba neyin göstergesi? Ben dahi şahit oldum ki ağlayan çocuğuna çikolata alamayan/almayan bir baba kendi sigarasını bir gün dahi ihmal etmiyor…
** Biz kurandan ve hadislerden anladığımızı anlattık. Her şeyin en doğrusunu bilen ALLAH’tır. cc**
** Ayet ve Hadis i şerifler konunun ehemmiyetini anlatmaya yettiğinden kısa kesiyoruz

Sigarayı bırakamayan arkadaşlar haram oldugunu hiç değilse helal olmadıını kabul etsinler.. Tövbe ederler....
Bişey olmaz nolacak gibi kişisel ifadelerini din e aktaranlar kafir olur...
Onun için içecek olanlar kabul etsin... mümkünse bıraksınlar...
Birakmak isteyip birakamayanlar a yard. olmak isterim
selametle
s.a

[email protected]

malik ejder

Profesör

islam ve insana
hayret,taaccüb vb.
Sigarayı sonunda götürdün şirke öyle bir bağladın ki.Şimdi ben sana bir şey demeyede korkarım.

banditachi

Üye
haramdir cunku bende zara veriyor bende iciyom ama kendi duruamiyom

Bedrin_Aslanı

Profesör
Sigara satan yerlerde haram para kazanmış oluyor o zaman. İçki satan yerlerin vb... olduğu gibi.......

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
kardeşler,
6 yıllık bir sigara tiryakisi olarak geçen ay sigarayı terkettim.
mutluyum, huzurluyum.
hiç de o illeti aramıyorum.
artık eskisi gibi geceleri kötü kötü öksürmüyorum, kötü kötü kokmuyorum, dişlerim de bembeyaz.
...
nasıl mı başardım bunu?
anlatayım:
okullar açılmadan iki hafta önce, kendi kendime dedim ki, "okulların açılmasından iki gün önce dişlerimi temizletip, beyazlatıcam ve bir daha da kesinlikle sigara içmeyeceeem." dediğimi yaptım. ilk günler onu aradım ama hemen gidip bembeyaz olan dişlerime baktım ve onu içmedim. şu an bir ay oldu galiba ama hiç aramıyorum. ramazan ayının da yardımı ve bereketiyle çok rahatım şimdi. :)