sıgara ıcmek

dagcan_33

Paylaşımcı
ben 1,5 yıldır içmiyorum bıraktım neden?
1-özgürlüğümü kısıtladıgı için
2-herkes artık maganda muamelesi yapılıyor
3-pasif içicilerin hakkı var
4-her zaman sigar a parası taşımak zorudasınız
5-markete her gün ugramaniz lazım
6-kalbim sıkışıyordu
7-otobüste insanların benim kokumdan rahatsız olması
8-hiç bir şeyin tadını alamıyordum
9-seyahat ederken sık sık sigara içememek
10-alacagım elbiseyi bile seçerken sigara koyabilecek cepli şeyler almak
11-gece sigaram bitince alamıyorsam kendimi kötü hissetmek ve stres yapmak
12-kötü birşeyi yapmakla kötü örnek olmak

mekruf yada haram bildiğim bırakmak kesinlikle çok sevap olan birşey

halimselim

Paylaşımcı
içki aklı baştan alır. ondan yasak edildi. diğer maddelerde aynı illetten yasaklanmışlardır. sigara öyle değil. aklı baştan almıyor. içki ile aynı illete sahip değil.

"haTTat"

Paylaşımcı
içki aklı baştan alır. ondan yasak edildi. diğer maddelerde aynı illetten yasaklanmışlardır. sigara öyle değil. aklı baştan almıyor. içki ile aynı illete sahip değil.
Sigaraya haram fetvası verilirken israf olması, emanet olarak verilen vücuda zarar vermesi neticesinde emanete hıyanetliğin vuku bulması, içmeyen ve rahatsız olan kişilerin yanında içilerek onların hakkına girilmesi v.s gibi sebepler göz önüne alınıyor. Salt madde boyutunda düşünmeyin.

halimselim

Paylaşımcı
sigara tarihi bir vaka şidiye kadar bu konuda mekruhtan ileri bir hüküm çıkmadı alimlerin ağzından. sigaranın ne tür sakıncalar getirdiği eskiden beri bilinir. teknolojinin gelişmesiyle modern yaşamda sıkışıklıklar meydana geldi. sigara hak ihlallerine yol açmaya başladı. türeyen yeni hastalıklara motor güç oldu.biraz da abartılı olarak bütün hastalıklar sigaraya bağlandı. bu nedenle bazı alimler haram dedi diyeceklerdir de. bunun karşısında haram olmadığını ifade eden alimler de olacak. bu kişisel tercihe kalıyor. başkasını rahatsız etmediği müddetçe içilmesi haram değildir diyorum.

"haTTat"

Paylaşımcı
sigara tarihi bir vaka şidiye kadar bu konuda mekruhtan ileri bir hüküm çıkmadı alimlerin ağzından. sigaranın ne tür sakıncalar getirdiği eskiden beri bilinir. teknolojinin gelişmesiyle modern yaşamda sıkışıklıklar meydana geldi. sigara hak ihlallerine yol açmaya başladı. türeyen yeni hastalıklara motor güç oldu.biraz da abartılı olarak bütün hastalıklar sigaraya bağlandı. bu nedenle bazı alimler haram dedi diyeceklerdir de. bunun karşısında haram olmadığını ifade eden alimler de olacak. bu kişisel tercihe kalıyor. başkasını rahatsız etmediği müddetçe içilmesi haram değildir diyorum.
Eskiden bu kadar zararının bilindiği kanaatinde değilim. Birçok hastalığın müsebbibinin sigara olduğu zaten su götürmez bir gerçek değil mi? Bu konunun abartıldığını düşünmüyorum. Sonuçta bu iş vicdan işidir, kimse sizi aksi cihette zorlayamaz. Fakat başkalarını rahatsız etmeden içebileceğiniz ortamlar fazla olmasa gerek. En basiti parkta otururken veya metrodan çıkarken yahut da yolda yürürken bile yanımdaki veya önümdeki kişiler içebiliyor. Rahatsız olan var mıdır diye kimsenin aklına gelmiyor.

dagcan_33

Paylaşımcı
yine bizim tembel yasak çı zihniyet çalışmadan gayret göstermeden yassak gardaşım haram haram diyecektir.evet belki haram değil ama gerçekten zararlı kendimden örnek vereyim geçen sene günlük 5 liralık sigara içiyordum bıraktım

yılda 365x5= 1825 bunla neler yapılır sade bir kaçını yazayım
1- bir talebe okutulabilir

2-bu parayı ailenize harcaya bilirsiniz

3_ bir fakir ailenin 3 aylık masrafı karşılana bilir

4-para bulamayıpta ben kurban kesemiyorum diyenler rahatlık kesebilir hemde4 tane

5-elleri deterjanla incelen annenizi 4 tane bulaşık makinası alabilirsiniz

daha uzatmayım siz bunlara kendinize göre ekleyin hiç bir şey olmasa israf

bakın sigarayla savaş gerçekten zor sigarayı yenen nefsiyle ilgili yenemeyecek bir şey kalmaz sizde yenin ve gerçekten büyük bir düşmanı yenme zevkine varın

BAHÇEM88

Üye
fıkhi cevab

hanifi mezhebine göre HARAM dır imamı azam buyurmuştur ki sağlığa zarar veren her şey haram dır saygılarımla

Hastalıkların hepsi insanın şu pis boğazından geçiyor , sigara zararlı ama daha önemlisi şu pis ,, damar sertliği , tıkanıklığı , kalp rahatsızlıklarından ölen insan sigaradan daha fazla o zaman sağlığa zarar veren haramsa fazla yemek ve abur cubur yememizde haram mı oluyor ?

islamveinsan

Doçent
s.a

Bugün "zaman" gazetesinde gördüm; hayrettin karaman ve f.gülen de sigara haram demişler.... İlginize...
Bir hakikat i daha dile getirebildikleri için kutluyorum....

Asivemavi83- İsraf haramdır...
- Abur cubur yemek, fazla yemek de israfdır...
- Hadis i şerifde " fazla yemek yemek israftır" buyuruluyor..

Yorumsuz....
Selametle...

temurmelik

Üye
Web sitesi
www.hafizim.com
Mekruh olduğunu söyleyen arkadaşlar 'ki haram olduğuna dair yazılanlardan mada bir şey söylemek gereksiz,' herhalde tahrimen mekruh olduğunu düşünüyorlardır.'Tenzihen diyecek akıl sahibi birinin olmayacağı kanaatimdir.'
Asıl değinmek istediğim meseleye gelince;
tahrimen mekruh ile haram arasındaki farkın sadece haram ı inkar edenin dinden ihracı sözkonusu iken,tahrimen mekruhun inkarında böyle bir durumun olmamasıdır.
Lakin onu yapmak,haramı yapmak gibi azabı gerektirir..
Nuru'l-izah
Tercmesi

XaberDar

Profesör
:wallbash[1]: Değerli ihvanlar bir çok günümüz bilginleri bu konuda sigaranın durumu hakkında pek net bir cevap vermemesine karşın yine de en sonunda sözlerini bitirirken "Vücuda zarar veren herşey haramdır!..." diyip sözü bitiriyorlar. (Yazılan makalelerin çoğu böyle!)

:wallbash[1]: "Çoğu sarhoşluk veren şeyin azıda haramdır!..." hadis-i şerifi sanırım net bir cevaptır. Çünkü sigaranın bileşenlerine baktığımızda bağımlılık yapıcı materyal mevcuttur. Alkol ile sigaranın bağımlılığından bir fark göremiyorum şahsen!...

:wallbash[1]: "İsrafın azıda çoğuda haramdır!..." hadis-i şerifi de güzel bir cevap sanıyorum. Genç yıllarında sigaraya başlamış bir 20-25 yıllık bir içicinin israfını bi düşün bence!... Hesaplandığında gayet ürkütücü bir rakam çıktığından eminim!...

:wallbash[1]: Günde 1 paket sigara içen kişi düşünüldüğünde; aslında günde 20 defa ALLAH' a İSYAN ETMİŞ diyebilirim.

:wallbash[1]: Yukarıda bir arkadaşımız 7 mekruhun 1 haram ettiğini yazmış, buna göre de çıkaracağımız sonucun: mekruhların artmasıyla haramın meydana geldiğidir.
(mekruh sayısını bende: "2 mekruh 1 haram eder" diye biliyorum ama emin değilim)

Daha yazmak isterdim ama sanıyorum müslüman kardeşlerimize bu kadarıda kafi gelir!... İnşallah BU İLLETİ BIRAKır da sağlığımızın, gençliğimizin kısacası hayatımızın, dünyaya geliş sebeplerimizi düşünür müslümanlığı gerektirdiği şekilde yaşamanın değerini biliriz!... :wave[1]:

kadirtalat

Üye
:) yıllardır tartışılan bir mesele.Fakat Hac yada Umreye giden arkadaşlarımız varsa bilirler suudi arabistanda kesinlikle heryere haram olduğuna dair afişler asıldı.(zaten düşünülecek olursa insanın vucudu Allah tarafından bize geçici olarak verilen bir emanet değilmidir) e ozaman hiyanetliğe ne gerek varki. ben ettim siz etmeyin:( kanser tedavisi görüyorum.

XaberDar

Profesör
:) yıllardır tartışılan bir mesele.Fakat Hac yada Umreye giden arkadaşlarımız varsa bilirler suudi arabistanda kesinlikle heryere haram olduğuna dair afişler asıldı.(zaten düşünülecek olursa insanın vucudu Allah tarafından bize geçici olarak verilen bir emanet değilmidir) e ozaman hiyanetliğe ne gerek varki. ben ettim siz etmeyin:( kanser tedavisi görüyorum.

Abim bu yazdıklarının bi kısmını buraya yazarsan çok iyi olur. http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=10304&page=9 Özelliklede sudi arabistandaki afişleri anlatırsan çok makbule geçer.