sıgara ıcmek

mustafa

Profesör
kardeşler,
6 yıllık bir sigara tiryakisi olarak geçen ay sigarayı terkettim.
mutluyum, huzurluyum.
hiç de o illeti aramıyorum.
artık eskisi gibi geceleri kötü kötü öksürmüyorum, kötü kötü kokmuyorum, dişlerim de bembeyaz.
...
nasıl mı başardım bunu?
anlatayım:
okullar açılmadan iki hafta önce, kendi kendime dedim ki, "okulların açılmasından iki gün önce dişlerimi temizletip, beyazlatıcam ve bir daha da kesinlikle sigara içmeyeceeem." dediğimi yaptım. ilk günler onu aradım ama hemen gidip bembeyaz olan dişlerime baktım ve onu içmedim. şu an bir ay oldu galiba ama hiç aramıyorum. ramazan ayının da yardımı ve bereketiyle çok rahatım şimdi. :)

Allah bir daha bulaştırmasın

Bedrin_Aslanı

Profesör
kardeşler,
6 yıllık bir sigara tiryakisi olarak geçen ay sigarayı terkettim.
mutluyum, huzurluyum.
hiç de o illeti aramıyorum.
artık eskisi gibi geceleri kötü kötü öksürmüyorum, kötü kötü kokmuyorum, dişlerim de bembeyaz.
...
nasıl mı başardım bunu?
anlatayım:
okullar açılmadan iki hafta önce, kendi kendime dedim ki, "okulların açılmasından iki gün önce dişlerimi temizletip, beyazlatıcam ve bir daha da kesinlikle sigara içmeyeceeem." dediğimi yaptım. ilk günler onu aradım ama hemen gidip bembeyaz olan dişlerime baktım ve onu içmedim. şu an bir ay oldu galiba ama hiç aramıyorum. ramazan ayının da yardımı ve bereketiyle çok rahatım şimdi. :)

Kardeş helal olsun valla. İnşa'Allah bizede nasip olacak. Hiç aramıyormusun ya?:) BAk daha 2 saat var aklıma sigarayı soktun:D Önemli olan istemek sanırım insan isteyince bırakıyor. 16-17 saat oruç tuttuğumuz zamanlarda oldu şimdide 14 saat yakın tutuyoruz ve sigara içmeden çok rahat olmasada :) durabiliyoruz.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Kardeş helal olsun valla. İnşa'Allah bizede nasip olacak. Hiç aramıyormusun ya?:) BAk daha 2 saat var aklıma sigarayı soktun:D Önemli olan istemek sanırım insan isteyince bırakıyor. 16-17 saat oruç tuttuğumuz zamanlarda oldu şimdide 14 saat yakın tutuyoruz ve sigara içmeden çok rahat olmasada :) durabiliyoruz.
...

ben de şaşırıyorum kendi kendime.
gerçekten hiç aramıyorum.
demek ki kişinin kendi iradesine ve kendisini şartlandırmasına bağlı.
ilk bir haftayı atlatınca, insan çok rahatlıyor. :dancing: :dancing:

ibrahimi

Has Uşak
oy oy oy hocam bi teşekkürü haketmişsin gibi :p :O
RABBİM ÜMMETİ MUHAMMEDe nasip etsin inş. ;)

AYSUN

Üye
sigara içmek haram değil mekruhtur

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
bi hocadan duyduğüum ve hoşuma giden bi söz var onu sizinle paylaşayım
"haram helal ,ver allahım...senin kulun yer (içer)(allahım
ben kendim içmiyom ama içenlere acıyom maddi zarardır o başbelası,...:thinking:

merkam

Paylaşımcı
sigara
1 :insan vucuduna zararlıdır. sonuçta bu beden bize bir emanettir. emenete ihanet olmaz
2:israftır
3: kul hakkı dır. sigara içierken yanınızda içmeyenler varsa hak isyemelisiniz
bu üç maddeyi değerlendirin

Merkam Kardeşin Yazdığı Maddeler

Zamanımız müctehidleri bu üç maddeye göre haram demişlerdir.

hasret

Asistan
(sen boşver haram diyecekler coktur.maşallah hepsi birer fetva makamı nerdeyse)bence biz buraya bildiklerimizi paylaşmak bilmediklerimizi öğrenmeye geliyoruz fikrin yanlış kardeşim kimse kafasından fetva vermez ya araştırır veya bir hocadan duyduğunu söyler...selametle.

yakarış

Üye
Hayrettin Karaman Hocamızı herkes bilir.kendisi güvenilir fıkıh bilginlerindendir,birçok ilmihal kitaplarında öncülük yapmıştır.geçenlerde onun yorumunu okumuştum."eskiden alimlerimiz sigara bu kadar yaygın değilken mekruh demişlerdir.ancak şimdi sağlığa ve bütçeye çok zararı olduğunu bilselerdi mutlaka onlar da haram derlerdi" yazmıştır.bu konuda yorum doğrudur-bence-.sebeplerine de baktığımızda açıkça haram diyebiliriz.1-bize emanet verilen vücudumuza zarar veriyoruz 2-bütçeye zarar(evli biriyse çocukların rızkı zararlı olana harcanıyor) 3-çevredeki insanlara da(pasif içiciler olarak) sağlık açısından zarar veriyoruz 4-mekruh diyenler varsa sürekli mekruh işleyerek harama giriliyor.bu sebeplere bakılarak SİGARA İÇMEK HARAMDIR.

birgül

Üye
Selamın aleyküm herkese.Ben malesef kullanıyorum,nasıl bırakırım bilmiyorum.insanların kendilerine zarar vermesi,uzun soluklu bir intihar gibi sigara içmek ve inşallah Allah bırakamayanları affetsin ve en kısa zamanda bırakmayı nasip etsin.

islamveinsan

Doçent
S.a

Sigarayı bırakmak isteyenler, bırakamayanlar benimle görüşebilirler...
Kendilerine yardımcı olabilirim...

Selametle...

XaberDar

Profesör
:wallbash[1]: Değerli ihvanlar bir çok günümüz bilginleri bu konuda sigaranın durumu hakkında pek net bir cevap vermemesine karşın yine de en sonunda sözlerini bitirirken "Vücuda zarar veren herşey haramdır!..." diyip sözü bitiriyorlar. (Yazılan makalelerin çoğu böyle!)

:wallbash[1]: "Çoğu sarhoşluk veren şeyin azıda haramdır!..." hadis-i şerifi sanırım net bir cevaptır. Çünkü sigaranın bileşenlerine baktığımızda bağımlılık yapıcı materyal mevcuttur. Alkol ile sigaranın bağımlılığından bir fark göremiyorum şahsen!...

:wallbash[1]: "İsrafın azıda çoğuda haramdır!..." hadis-i şerifi de güzel bir cevap sanıyorum. Genç yıllarında sigaraya başlamış bir 20-25 yıllık bir içicinin israfını bi düşün bence!... Hesaplandığında gayet ürkütücü bir rakam çıktığından eminim!...

:wallbash[1]: Günde 1 paket sigara içen kişi düşünüldüğünde; aslında günde 20 defa ALLAH' a İSYAN ETMİŞ diyebilirim.

:wallbash[1]: Yukarıda bir arkadaşımız 7 mekruhun 1 haram ettiğini yazmış, buna göre de çıkaracağımız sonucun: mekruhların artmasıyla haramın meydana geldiğidir.
(mekruh sayısını bende: "2 mekruh 1 haram eder" diye biliyorum ama emin değilim)

Daha yazmak isterdim ama sanıyorum müslüman kardeşlerimize bu kadarıda kafi gelir!... İnşallah BU İLLETİ BIRAKır da sağlığımızın, gençliğimizin kısacası hayatımızın, dünyaya geliş sebeplerimizi düşünür müslümanlığı gerektirdiği şekilde yaşamanın değerini biliriz!... :wave[1]:

alim-89

Üye
sen boşver haram diyecekler coktur.maşallah hepsi birer fetva makamı nerdeyse inteus...
sana katılıyorum nakşi dedesi olan dedem şu nasihati vermişti
oğlum sigara içmek mekruh tur fakat evini ailenin rızkını kesip bu zıkkımı içersen işte ozaman haramdır
demişti ben şuan bu zıkkımı içerken hep bunu düşünüyorum

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
yav ilk başta keyif veriyor ama sonraları acı veriyor.
gırtlak kanseri olanları düşünün yani.

dagcan_33

Paylaşımcı
Sigara İçen Kardeşlerime Moral Olsun
FAİDERİ
1- az yersiniz
2-az uyursunuz
3-herzaman ateş yanınızda bulunur
4-yemek tatlarını alamadıgınız için karınızın bütün yümüklürini yersiniz
5-az yediginiz için çagımızın hastalıgı bütün hastalıkların anası yüksek kilo derdiniz hiç olmaz.(şeker yüksek tansiyon kalp krizi gibi)
6-birsüre kullanımdan sonra bagışiklik kazanacagınız için pasif içici olmassınız

"haTTat"

Paylaşımcı
sen boşver haram diyecekler coktur.maşallah hepsi birer fetva makamı nerdeyse inteus...
sana katılıyorum nakşi dedesi olan dedem şu nasihati vermişti
oğlum sigara içmek mekruh tur fakat evini ailenin rızkını kesip bu zıkkımı içersen işte ozaman haramdır
demişti ben şuan bu zıkkımı içerken hep bunu düşünüyorum
Hayrettin Karaman verdi zaten fetvayı haram diyerek. Neye dayanarak verdi peki? Kıyas yaptı. Kıyas-ı fukaha şer'i delillerdendir. Kesin hükümlere bakarak meseleler hakkında hüküm vermektir.