Sigara İçen Kadın Edepsizdir

Dua Nur

Kıdemli Üye
İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'ın yazısında konuyla ilgili kısım şu şekilde; "Sigara içmeyi hiçbir kimseye yakıştıramam ve caiz görmem; ama bunların başında başörtülü Müslüman hanımlar geliyor.

"BAŞIMI ÖRTTÜĞÜME KAPILMAYIN DAHA ÇOK ŞEYİMİ PAYLAŞABİLİRİM"

Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: “Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var.”

SİGARA İÇEN KADIN EDEPSİZDİR

Sigara içmek, sağlığa verdiği kesin zarar sebebiyle hiçbir kimse için caiz değildir, örtünen kadınlar için ise haram işlemenin yanında edebe aykırı davranış da vardır.

Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… Sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın zinetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden da mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler."

http://www.ensonhaber.com/karamandan-basortululerin-sigara-icmesine-elestiri.html

Hiç kimse içmesin bu zehri.

spesifik

آزادی قید و بند
Peki içen erkekler ne oluyor -)
Başörtülü kadınlara yakışmıyor ewet

nefahtü

Kıdemli Üye
Başörtülü kadınlara sadece sigara değil yakışmayan çok şey sayabilirim.
Mesela sokakda dondurma yemek, sakız çiğnemek, yüksek sesle konuşmak, yol da yemek içmek...Tabi bunlar kendi görüşüm.
Sigara başörtülü başörtüsüz hiç bir hanıma yakışmıyor.

nefahtü

Kıdemli Üye
bugün tam bir araştırma yapılsa bir çok ehliyet sahibinin ehliyetine el knur o kadar hatalı kullananlar var ki.
Başşöörtüsüde ona benziyor yaşam şekline ve davranışlarına bakılsa çok kişi aslında tesettürsüz.
Ancak örtüsü olmayan çok edepli hanımlarda var tesetürlü sanki.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Karşıki cenah kırılma yaşadığı gibi bizim mahalleli de yeri geldiğinde kırılma yaşıyor.

Karşıki cenah, avukat, doktor, mühendis namaza gider mi, cuma kılar mı? soruları ekseninde taaccüp eyler,

Ve namaz kılmayacağını ve cumaya gidemeyeceğini söylerdi. Şimdi ise alıştılar. Ve bunlar için de namazın normal olduğu ve dahi sınıf ayrımı yapılmaksızın müslümanım diyenlerin namaz kılması ve cumaya gitmesi bir emir kabilinden mes'ele halledilmiş oldu.

Bizim mahallenin erkekleri, kadınlarına ve kadınlara İslam penceresinden değil, adet ve gelenek penceresinden baktığından onlarda da yukarıdaki taaccübiyetler görülmekte.

Dolayısıyla hangi eylem meşru ise, bu kadınlar için de meşru idi. Hangi eylem edepsizlikse bu erkekler için de bir edepsizlikti.

Lakin devreye gelenek, adet ve atalar algısı girince, edepsizlik eylemler ters yüz edildi ve bu eylemlerin bir çoğu kadınlar için zikredilir ve tanınır oldu. Tabi bu İslam'ın şekillendirmediği bir şeydi.

O zaman İslam merkezli kaidemizi koyalım:

Sigara içmek bir edepsizlik ise, bu erkekler için de bir edepsizliktir...

Yok eğer sigara içmek erkekler için normal bir şey ise, bu kadınlar için de normal bir şeydir...

Alim de olsanız, aşiretin adet hokkabazlığından kurtulamazsınız... Şekilde olduğu gibi...

NOT: Ben sigara içmiyorum.. Aile içi de sigara içilmiyor... Yani "yanlı" bir şey yazmadım. Duyururum.

Saygılar...

nefahtü

Kıdemli Üye
Sosyal hayatta bazı duruş, davranışlar vardır ki kadın da başka erkek de başka durur.
Tahsin Emin Beye katılmıyorum .
Erkeğin sokak da sigara içmesini ( insanlara dumanını üflemedikten sonra ) edepsizlik olarak görmüyorum.
Tesettürlü kadına değil sokak da masada otururken dah(i cafe yada herhangi bir yerde) çok ama çok çirkin görüyorum.
İslam da kadın ve erkek batın da eşit olabilir ancak zahiri alemde farklıdır.

Mesela bir adamın tesbih sallaması normak gözükürken kadının tesbih sallaması edepsizlik gibi durmaz mı?
Yada adam bacaklarını duvara uzattığında edepsizlik değilken kadının uzatması nasıl durur sizce?
Yani çok şey var sayılacak. Kadın zahiri olarak kadınlığına hakkı ile yaşadığında zaten batın da Adem-liğini yaşayacaktır.

spesifik

آزادی قید و بند
Sosyal hayatta bazı duruş, davranışlar vardır ki kadın da başka erkek de başka durur.
Tahsin Emin Beye katılmıyorum .
Erkeğin sokak da sigara içmesini ( insanlara dumanını üflemedikten sonra ) edepsizlik olarak görmüyorum.
Tesettürlü kadına değil sokak da masada otururken dah(i cafe yada herhangi bir yerde) çok ama çok çirkin görüyorum.
İslam da kadın ve erkek batın da eşit olabilir ancak zahiri alemde farklıdır.

Mesela bir adamın tesbih sallaması normak gözükürken kadının tesbih sallaması edepsizlik gibi durmaz mı?
Yada adam bacaklarını duvara uzattığında edepsizlik değilken kadının uzatması nasıl durur sizce?
Yani çok şey var sayılacak. Kadın zahiri olarak kadınlığına hakkı ile yaşadığında zaten batın da Adem-liğini yaşayacaktır.
Yorumu beğendiğim için şöyle bir izahat yapim kendi adıma -)
Kötü davranışlarda cinsiyet farkındalığı olmamalı
Sigara içmek kötü bir davranış
Kötü davranışları alenen işlemek ne olursa olsun çirkin
Toplumun kabulleri bu konuda hüccet olamaz
Ayak ayak üstüne atmak bana çirkin gelir
Bazı insanlar bunu yapmaktan vazgeçemez ne yazık ki
Yani ölçüleri belirleyen toplumsal bakıştan öte
İnancın sınırları olmalı. Bugün toplum aynı cinsin ilişkisinede normal bakıyor. Çok uç bir örnek evette inşallah anlatabildim...

Enes

İhvan Forum Üye
Her sigara içen kadına edepsiz denmesi ayıp.

Her sigara içen edepsiz değildir ama neredeyse her edebsiz (erkek yahut kadın olsun fark etmez) genellikle sigara içer.

Demek edepsizlik sigarada :)

gamsız

Profesör
Her sigara içen kadına edepsiz denmesi ayıp.

Her sigara içen edepsiz değildir ama neredeyse her edebsiz (erkek yahut kadın olsun fark etmez) genellikle sigara içer.

Demek edepsizlik sigarada :)
Bence edepsizLer valla ha erkelerde aynı benim için hele o bşr karış sakalla sigara içenler yokmuuuuu lafımı çakmadan rahat edemem onlara

gamsız

Profesör
Mehmet görmez in sigara konusunda uğraşmamasının söylenmesi bence çok yanlış, o zaman görevi eksik olmazmı

nefahtü

Kıdemli Üye
Maalesef evde, işte, sokakta, okulda usûlümüz yok.Usûle uymuyoruz, uyduruyoruz.Oysa medeniyet tek kelimeyle "usûl" demektir. Savaş Barkçin

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Elbette usul önemli... Cafe'de bulunan ve tavla oynayan ve elinde sigarası bulunan hanımın karşısında, o hanımla tavla oynayan ve elinde sigarası bulunan bir erkek...

Usul...?????

O güzel kelime erkeğin de ayaklarının altında kadının da...

Sokak rezalet...

Görüyoruz ama bunun müsebbibi ne kadar kadınlar ise o kadar da erkekler...

Her ikisi de yoldan çıkmış durumda...

İstisna olanlara selam olsun...

gamsız

Profesör
Az evvel yatsı namazına büyük bir camideydim caminin avlusunda hemde açık saçık bşr bayan mevlide gelmiş dışarıda dinliyo sigara içerek baktım suratına TErs ters oda baktı bekledim sorsun nlye bakıyorsun diye ama sormadı yoksa kavga hazırdı

hokucu

Üye
asıl onu diyen edepsizdir. benim ailemde dini vecibesini yerine getirip,sigara içen çok insan var. tamam kötü bir alışkanlık. ama buna edepsizlik demek son derece çirkin ve terbiyesizce...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Görev yaptığım yerin etrafında günde kışın 3000, yazın 2000 insan dönüyordur, bir oraya bir buraya sağlık ekseninde...

Bir sonraki yazısında KARAMAN der ki, "kadın erkeklerle laubali oturamaz ve konuşamaz..."

Ya, bu ne biçim bir cümle bilen var mı?

Yani, erkek, kadınların içerisinde laubali oturur ve onlarla yatak odası sohbeti yapabilir, değil mi?

Böyle anlaşılmıyor mu..?

Kadınların ahlakı, hayası, edebi ve utanması bağlamında erkeklerin yaklaşımının, 100'de 95'i geleneğe havidir... İslam'la hiçbir alakası yoktur..

NOT

"Camide cuma namazı için kadının ne işi var?" diyen takva ehli(!!!) bir erkek, namaz sonrası kadınların içerisinde kahve faslı, sohbet faslı ve gülücükler faslı oynuyor. Nasıl iyi mi..?

Ben böyle din anlayışını severim... Di mi..?

Dua Nur

Kıdemli Üye
vbf5k2eg.png

h9ickcth.png

nefahtü

Kıdemli Üye
BslNwZrIUAAC8r_.jpg

Nereden nereye gelindi.
Kadına hele ki tesettürlü kadına elinde sigara sokakda yada kafede dolaşmak oturmak hoş durmuyor. Ailesinde sigara için var diye SAĞLIKLI bir davranş olarak mı göreceğiz sigara içilmesini.
Sadece kadın için değil tabi ki erkek içinde geçerli. İnsan olan herkesin düşünmesi için Ahmet Hulisi nin biraz sert olan bu cümlesini paylaşmak iyi olacak.

Son düzenleme:

nefahtü

Kıdemli Üye
CGiq44JUcAAmBD8.jpg

Sigara konusunda en sert yazıları Ahmet Hulisi yazmıştır.

Ancak üzerine basarak söylemek isterim ki bunların dışında(imanını beynini bilemeyiz ve sorgulayamayız) ancak sigara bir kadına hiç ama hiç yakışmıyor son derece edebe yakışmaz duruyor. Bacak bacak üstüne atmak da aynı şekilde .

nefahtü

Kıdemli Üye
Hiç tam bir hanım efendi dediğimiz kişilerin elinde sigara gördünüz mü?