Sigara Haram mi?

yyunuss

Üye
Birisi bana Şafi alimlerinin sigaraya hangi hükmü verdiklerini açıklayabilir mi?

Hanefi âlimi seyyid Ahmed Tahtavi diyor ki: Şafii âlimlerinin çoğu, tütüne tenzihen mekruh dedi. (Dürr-ül-muhtar haşiyesi)

Tütün içmek Şafii’de haram değil, tenzihen mekruhtur (İbni Abidin).

Selametle.........

hirahos

Kıdemli Üye
Hanefi âlimi seyyid Ahmed Tahtavi diyor ki: Şafii âlimlerinin çoğu, tütüne tenzihen mekruh dedi. (Dürr-ül-muhtar haşiyesi)

Selametle.........

Ben bir ilmi eserde rastlamadım henüz ama ilmine güvendiğim bir dostum demişti ki Şafii alimlerinden Tütüne "Gıdadır, eğer evin hanımı tütün içiyorsa kocası temin etmek zorundadır" hükmünü verenler de olmuştur, demişti..

Zaten orda "çoğu" ibaresi var.. Demek ki çoğunluktan başka hüküm verenler de olmuş..

Tenzihen mekruh demek de herhalde Helale yakın demek..

Peki soruyorum:

Bir haramın haram olması için dört mezhebin de "Haramdır" hükmünü vermesi gerekir mi gerekmez mi?

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com

Selametle.........

Tütün ve sigara aynı kategoride değerlendirilmeyebilir... Çünkü sigaranın içinde insana zarar veren onlarca katkı var... Hatta bazı sigara tütünlerinin alkol içerisinde bekletildiğini duymuştum. Ama ne derece doğrudur araştırmak lazım...

yyunuss

Üye
Şafii alimlerinden Tütüne "Gıdadır, eğer evin hanımı tütün içiyorsa kocası temin etmek zorundadır" hükmünü verenler de olmuştur, demişti..

Bir haramın haram olması için dört mezhebin de "Haramdır" hükmünü vermesi gerekir mi gerekmez mi?

İbni Âbidîn hz. buyuruyor ki, (Tütün içmek Şâfi’î mezhebinde harâm değildir. Kitâblarında, tenzîhen mekrûh denilmekdedir. Hattâ, zevce tütünü bırakınca,
zarar görmezse, meyve gibi olur. Zevcin, tütün parası vermesi lâzım olur.)

ikinci sualine cevab olarak, bildigimiz kadariyla her kisi kendi mezhebinin bildirdiklerine uymalidir. Mesela, hanefi mezhebinde denizden çikan kabuklu hayvanlar/baliklar yenilmez, tahrimen mekruhtur. Maliki ve Safi ve Hanbelide mubahtir, yenilir.

hirahos

Kıdemli Üye
Abim, yine o dostumdan öğrenmiştim:

Bir konuda üç Mezhep alimleri haram hükmünü vermiş olsalar, kalan bir tek mezhep haram değildir dese o konu kesin haramdır denilemez.. Söylenirken şu şu mezheplerde haram hükmü verilmiş ama bu mezhebe göre de şöyledir denilmesi muvafıktır..

Kısaca, Şafii alimleri haram hükmünü vermemişlerse; diğer Mezheplerin tamamı Haram dahi demiş olsa "Kesin Haramdır" denilemez.. Kaldı ki Tütüne, diğer mezhepler de kesin Haram dememişler..

Bu konu tartışmalıdır.. Belki bir müceddid teşrif ederse aleme Hükmü kesinleştirir..

"Kesin haramdır" demekten sakınalım.. Ya değilse?

(Uyanıklık edip 'ya haramsa' filan demeye kalkışmayınız.. Bu işler, 'benim kanaatimce böyle'yi aşan işlerdir!)

XaberDar

Profesör
Beyler kimse tütüne haram demedi.

Tartışılan günümüz sigarası. Soruyorum size o gün ile bugünün sigarası bir mi? 2000-4000 arası kimyasal madde var günümüz sigarasında.

Haram denilen sigaradır, tütün değil. Tütünün kendi başına yararları vardır. Ama tartışılan Sigaradır.
______________________ALINTI
Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

Bağımlılık - Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı -Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.

İlaca Karşı Bağışıklık- Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık - Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır.

Menopoz - Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.

Erken Yaşlanma- Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.

İyileşme Zorluğu - Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır. Diş Kaybı - Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.

Prostat Kanseri - Sigara içmek prostat kanserinin %40'ından sorumludur.

Göğüs Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.

Rahim Kanseri - Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.

Boğaz Kanseri - Boğaz kanseri vakalarının %80'ine sigara yol açar.

Mide Kanseri - Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.

Karaciğer Kanseri - Karaciğer kanseri vakalarının % 80'i sigara yüzünden olur.

Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.

Amfizrem - Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85'i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinasına bağlanmak zorunda kalır.)

Ağız Kanseri - Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.

Yemek Borusu Kanseri - Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.

Çocukluk Solunum Problemleri - Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ki bazen ölüme bile yol açar)

Kulak Enfeksiyonları -Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.

Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.

Şeker Hastalığı - Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
Kalp Hastalıkları - Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.

Gangren - Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
______________________ALINTI
----------------------------------------------------------
Yukarıdaki hastalıklardan birine kapılma olasılığınız yok mu acaba? Sigara yüzünden bu hastalıklara çıkardığınız davetiyeye herhangi biri sizi öldürene kadar misafiriniz olursa.

O gün öldüğünüzde yaradana şu hastalığa yakalanıp öldüm sigara yüzünden diyebilecek misiniz? Acaba Peygamberimiz (SAV) yanınızda olsa hala içer misiniz?

----------------------------------------------------------
Birde şöyle düşünün bakalım:

Düşünsenize Peygamberimizin (SAV)' in manevi huzurunda olsak; benim elimde 1 bardak süt, sizin elinizde sadece 1 sigara. Siz Peygamberimize (SAV)' e sigarayı ikram edebilir misiniz? Oysa ben hiç tereddüt etmeden elimdeki 1 bardak sütü ikram edebilirim değil mi?

Özgür bir iradeniz, kullanmanız için bir aklınız var. Faydası mı varmış bu sigaranın. Kendinizi kandırın kandırabildiğiniz kadar!

Bu iş artık inat olmuş başka birşey değil!

Selametle!...

hirahos

Kıdemli Üye
Tütünü, sigarayı ayırdınız tamam..

Anladım..

Peki sigara konusunda mezheplerin hükmünü kaynaklarıyla beraber verebilir misiniz?

(Sigara yararlı mı zararlı mı? Bu değil vurgulanan.. Bu elbette kanaat götürür.. Kanaati, "bence"yi kaldıramayacak mesele Sigara Haram mı değil mi? Hüküm verme yani..)

XaberDar

Profesör
Tütünü, sigarayı ayırdınız tamam..

Anladım..

Peki sigara konusunda mezheplerin hükmünü kaynaklarıyla beraber verebilir misiniz?

(Sigara yararlı mı zararlı mı? Bu değil vurgulanan.. Bu elbette kanaat götürür.. Kanaati, "bence"yi kaldıramayacak mesele Sigara Haram mı değil mi? Hüküm verme yani..)

Bu yazdıklarınızdan sonra galiba insan oğluna akıl nimeti boşuna verilmiş diyorum(HAŞA).

İlla bir hoca çıkacak haram diyecek diye beklemek, kendini aldatmacadır. Allah' ın hangi veli kulu, alimi sigara içmiş? Sigaranın haram olduğuna illa kanıt istiyorsunuz demek.

Peki siz bana helal olduğunu gösterin. Helal olduğunu ispat edinde günde 5 paket içeyim bende.

NOT:Bu yazdıklarım hirahos kardeş için değil bütün sigara içenleredir!

XaberDar

Profesör
Yazı Alıntıdır

SİGARA HARAM MI MEKRUH MU?

Soru: Sigara hakkında bazı kimseler mubah derken, bazı kimseler ise mekruh demekte ve bu hükmü harama kadar götürmektedir. Doğrusu nedir?

Cevap: Peygamber (sav) Efendimiz'in şereflendirdiği asırda ve müctehidlerin devrinde sigara yoktu. Bu sebeple, sigara içmenin hükmünde farklılıklar göze çarpmaktadır. İslam alimlerinin görüşlerinde ortaya çıkan değişik hükümler, meselenin tetkikinde seçilen nokta-i hareketin birbirinden farklı olmasından ileri gelmektedir.

İlim sahiplerinden bir kısmı, "Eşyada aslolan ibahadır" fıkıh kaidesi ile tütün kullanmakta bir mahzur bulunmadığı görüşünü müdafaa etmiş ve bu istikamette fetva vermişlerdir. Bir kısım din alimleri de bu nebatı, hoşa gitmeyen kokuSu yönünden tetkike koyulmuş, sarmısak, soğan ile tütünün kerih kokuları arasında bir benzeyiş yönü olduğu iddiası ile, onlar hakkında verilmiş bulunan "kerahat-i tenzihiye" hükmünü tütüne de teşmil etmişlerdir.

Bazı ilim adamları ise bu hususu biraz daha geniş olarak tahlil etmiş, çeşitli zararlara yol açmasını dikkate alarak, tütün içmenin harama yakın mekruh olduğu neticesine varmışlardır.

Dini meseleleri incelemekte mahareti bulunan ilim erbabı, tütünün insan sağlığında yaptığı tahribatı dikkate alarak, meseleyi üç bu'dLu ve mukayeseli olarak ele almışlar; tütünün insan sağlığındaki menfi tesirine dair tabip raporlarını nazar -ı dikkate alıp haram olduğu neticesine varmışlardır.

Sigara içmenin haram olduğu fikrinİ müdafaa eden ilim sahipleri, Şehr bin Havşeb'in Ümmü Seleme validemizden naklettiği "Resulullah (sav) müskir ve müftir her şeyi yasakladı" Hadis-i Şerifini, verdikleri hükmün delili olarak göstermişlerdir.

Hadis-i Şerifin metnindeki "Müftir" kelimesini, İbni Esir, "İçildiği zaman vücuda hararet veren; uzuvlarda kırıklık, güç azalması, göz kapaklarında mahmurluk ve zayıflama meydana getiren şey" diye açıklamaktadır.

Bilhassa tiryakisi olmayanların üzerinde tütünün tesiri incelendiği zaman, vücutta bir gerginlik, göz kapaklarında ağırlık ve mahmurluk hali, gerilen uzuvlarda bir gevşeme olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Şafii mezhebi alimlerinden Kalyubi, bir din alimi olduğu kadar tabip idi. Bahsi geçen muhterem zat, her iki ilimdeki dirayeti ile tütün içmenin haramlılığına hükmetmiş bulunmaktadır.

Doktorların ifade ve beyanları ile zararları ve insan vücudundaki tahribatı gün ışığına çıkmış bulunan tütünü, birbirine ikram etmenin -zararı daha yaygın bulunduğundan-haram olduğu sarahatle ifade edilmektedir.

Bu alışkanlığın zararını yakinen anlamış birçok sigara müptelası, tütünü terketmeyi devamlı olarak temenni etmektedirler. Bu hal, onların tütünden gördükleri zararın acı itirafı olmaktadır.

Son devrin ilim adamlarından Muhammed el-Hamid, "Hiç şüphe yok ki tütün, habis bir şeydir. Onu içmeye devam, eliyle kendini tehlikeye atmaktır. Bu sebeple kendimi onu haram olması hükmüne meyletmiş görüyorum" demiştir.

Bu zat, Muhaddis Şeyh Bedreddin el-Haseni ed-Dimeşki'nin, Şeyh Haşim el-Hatib'in ve Şeyh Ali Dark'ın, halka yapmış oldukları derslerde tütünün haram olduğu fıkrini açıkça ifade ettiklerini eserlerinde nakletmektedir.

Hiç tereddüt etmeden ifade edebiliriz ki, tütün ne besleyici ne de onarıcı bir vitamini ihtiva etmektedir. Keçi ve benzeri canlıların, çalı yapraklarını tütüne tercih etmeleri, onda besleyici bir değer bulunmadığına işaret edici ve dikkat çekici bir husustur.

Nikotin, bazı haşeratın itlafında koruyucu ilaç imal etmekte kullanılmakta ise de, ağrıları dindiren, yaraları tedavi eden, tek kelime ile şifa verici bir hassayı içinde bulunduran ilaç imalatında kullanılmamaktadır.

Sigara, gıda değilse, şifa vermiyorsa ve hiçbir derde deva olamıyorsa ona verilecek para elbette israftır. Peygamber (sav) Efendimiz, boş yere para harcamayı ve malını zarara uğratmayı yasaklamıştır. Karnı doyduktan sonra yemeğe devam etmekte kerahet bulunduğu ve zararlı olacak derecede fazla bir şey yemenin haram olduğu bir gerçektir. Bu hakikat karşısında çocuklarının ekmek parasını sigaraya vermek israf değil ise ya nedir?

İslam dini, ağız kokularını gidermek için misvak kullanmanın sünnet olduğunu hükme bağlamıştır. Ayrıca, çok olarak sarmısak, soğan ve pırasa yiyenlerin cemaate eza vermemek için, camiye gelmelerine müsaade edilmemektedir. Sarmısak ve soğan kokusuna rahmet okutacak kadar fena bir kokusu bulunan tütünü içmek, misvak sünnetinin teşriindeki hikmete tamamen aykırıdır. Efendimiz (sav)'in ve ashabının yoluna aykırı bulunduğu için bid'attır.

Sigara müptelası bulunan bir şahıs ile camide aynı safta, yanyana durma bahtsızlığına uğramış bir mü'mine sorunuz! Onun yanında geçirdiği sıkıntılı dakikalar ne kadar uzun ve çektiği işkence ne derece büyüktür?

İnsanların eza duydukları şeylerden, meleklerin de eza duyacağı bir Hadis-i Şerifte ifade edilmektedir. Peygamber (sav) Efendimiz'in bu beyanı karşısında tütün kokusundan meleklerin rahatsız kalacağında kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bir mesele hakkında helal ve haramlık hükümleri toplanacak olursa, haramlık hükmünden galip olacağına dair kaadie-i külliye dikkate alındığı zaman, sigara içmekle ilgili olan değişik hükümler arasından haramlığı tercih, ihtiyata muvafık bir davranış olur.

Bu ihtilafların ortaya çıkardığı bir durum vardır: Şüphe... Zira kimi mubah, kimi tenzihen mekruh, kimi de tahrimen mekruh veya haram demektir. Bu çekişmeler karşısında, istemeyerek insanda bir şek ve şüphe doğmaktadır. Hadis-i Şerifte, "Kim şüpheye düşecek olursa harama da düşer" buyurulmuştur. Bunun gibi, haramlıkla mübahlık hükmü bir meselede içtima ederse, haramlık yönü tercih edilmeli ve müteverri alimin sözü öne alınmalıdır.

Kendisi fakir, nüfusu kesir, yatağı hasır bulunan kimselerin, çocuğu ateşler içinde kıvranırken ona alacağı ilaca para bulamayan, kışın ortasında efradı ailesi soğukta titreşirken, sobada tüttüreceği dumanı ağzındaki sigara ile tüttüren kimsenin irtikap ettiği bu hal haramın katmerlisidir

hirahos

Kıdemli Üye
aware abim..

Ben sigaraya "helal" demedim.. Dersem anlatmaya çalıştığımı kendim işlemiş olurum..

Burada "Haram" ya da "helal" hükmünü vermeyi konuşuyoruz..

De madem; sigara konusunda Mezhep alimlerinden verilen hükmü gösterin.. Gösteremiyorsanız, kesin hüküm vermek de neyin nesi oluyor?

Öyleyse herkes, Alimleri bıraksın, kendi mezhebine tabi olsun!

Hüküm verilmeyen her konuda kendi "aklına", kendi "görüşüne" tabi olsun..

Bu faydalıdır, bu zararlıdır diye kıyaslar yapsın..

Bencelere kalırsak, işin içinden çıkamayız..

Doğuda Adam 100 yaşını aşmış; sakalları sigaradan sararmış; adam sapasağlam, anadan gelen dişleri bile yerinde.. Taşı sıksa suyunu çıkarır.. Sigara desen? Oğul çok faydasını gördüm diyecek nerdeyse..

Farz-ı Muhal bu da faydalıdır diyorsa birisi ne yapacağız şimdi.. Yeni fetvamız ne olacak?

"Ehh, bazıları yararını görse de yine Haram mıdır" diyeceksiniz!

Yapmayın gözünüzü sevem..

Bu işler bu kadar basit değil..

hirahos

Kıdemli Üye
Aware abim, son yazınızda bahsi geçen Alimler ve verdikleri hükümler konusunda bilgim yok.. O yüzden son yazdığınız ile ilgili şimdilik bir şey söyleyemeyeceğim..

Fakat, farkettiğim bir şey var... Haram derken bir çok zararlarına bakarak bunları öne sürerek böyle yaptığınızı vurguluyorsunuz..

Şimdi ben de bir kıyas yapayım..

Bilgisayar ve İnternetin de bir çok zarar ve sakıncaları var.. Bunları tek tek sıralamayacağım.. İnsanın sağlığına, ahlakına, vaktine kötü tesirleri olduğunu da malumdur..

Bunlar zararlıysa Bilgisayar ve İnternet kesinlikle haramdır!

Oldu mu peki şimdi?

XaberDar

Profesör
aware abim..

Ben sigaraya "helal" demedim.. Dersem anlatmaya çalıştığımı kendim işlemiş olurum..

Burada "Haram" ya da "helal" hükmünü vermeyi konuşuyoruz..

De madem; sigara konusunda Mezhep alimlerinden verilen hükmü gösterin.. Gösteremiyorsanız, kesin hüküm vermek de neyin nesi oluyor?

Öyleyse herkes, Alimleri bıraksın, kendi mezhebine tabi olsun!

Hüküm verilmeyen her konuda kendi "aklına", kendi "görüşüne" tabi olsun..

Bu faydalıdır, bu zararlıdır diye kıyaslar yapsın..

Bencelere kalırsak, işin içinden çıkamayız..

Doğuda Adam 100 yaşını aşmış; sakalları sigaradan sararmış; adam sapasağlam, anadan gelen dişleri bile yerinde.. Taşı sıksa suyunu çıkarır.. Sigara desen? Oğul çok faydasını gördüm diyecek nerdeyse..

Farz-ı Muhal bu da faydalıdır diyorsa birisi ne yapacağız şimdi.. Yeni fetvamız ne olacak?

"Ehh, bazıları yararını görse de yine Haram mıdır" diyeceksiniz!

Yapmayın gözünüzü sevem..

Bu işler bu kadar basit değil..

Kardeş yukardaki yazıyı noktası, virgülüne kadar dikkatlice okursan sevinirim!

XaberDar

Profesör
Aware abim, son yazınızda bahsi geçen Alimler ve verdikleri hükümler konusunda bilgim yok.. O yüzden son yazdığınız ile ilgili şimdilik bir şey söyleyemeyeceğim..

Fakat, farkettiğim bir şey var... Haram derken bir çok zararlarına bakarak bunları öne sürerek böyle yaptığınızı vurguluyorsunuz..

Şimdi ben de bir kıyas yapayım..

Bilgisayar ve İnternetin de bir çok zarar ve sakıncaları var.. Bunları tek tek sıralamayacağım.. İnsanın sağlığına, ahlakına, vaktine kötü tesirleri olduğunu da malumdur..

Bunlar zararlıysa Bilgisayar ve İnternet kesinlikle haramdır!

Oldu mu peki şimdi?

İnsan oğlunun kıyastaki acziyetini bir daha gösterdiğin için teşekkür ederim!

Sen interneti pis işlerinde kullanırsan, vaktini boşa harcarsan, helal olmayan birşey yaparsan internet acaba helal olur mu?;)

Sen interneti ne için kullanıyorsun bilmiyorum.

Neyse gelelim tütüne ve sigaraya. Bak daha önce yazdığım yazı sigara hakkındaydı, tütünle değil.

Tütün kendi başına elbet bir yararı vardır:
TÜTÜN:
-Zehirli haşerelerin bulunduğu yerlere tozu serpilirse böcekleri kaçırır.
-Şerbet yapılır, içilirse tıkanık damarları açar, sarılığı, kalp ağrısını, mide sancısını izale eder, kumları döker.
...
...
Ama bunu sigara için söyliyemezsin. Sigaraya karıştırılan 2000-4000 kimyevi maddeden sonra artık sigaraya tütün demek için binlerce şahit lazım gelir.

Selametle!...

yyunuss

Üye
Bazı astım hastalarına bir tek sigara bile zararlıdır. Hastalıksız insanlara, birkaç tane sigaranın zararı olmaz. Bazı kimselere 5-10 tanesi, hatta 20 tanesi bile zararlı değildir.(Bransinda uzman bir doktor)
Mesela yemek yemek mubahtır, çok yenince haram olur. Azına da haram demek çok yanlıştır.
Yine de biz temkinli davranip kesin helal ya da kesin haram demeyelim... Tabii ki içilmemesi iyidir.
Peki ben size soruyorum :
çay ve kahvenin dinimizdeki yeri nedir ?

XaberDar

Profesör
Bazı astım hastalarına bir tek sigara bile zararlıdır. Hastalıksız insanlara, birkaç tane sigaranın zararı olmaz. Bazı kimselere 5-10 tanesi, hatta 20 tanesi bile zararlı değildir.(Bransinda uzman bir doktor)
Mesela yemek yemek mubahtır, çok yenince haram olur. Azına da haram demek çok yanlıştır.
Yine de biz temkinli davranip kesin helal ya da kesin haram demeyelim... Tabii ki içilmemesi iyidir.
Peki ben size soruyorum :
çay ve kahvenin dinimizdeki yeri nedir ?

Lütfen çay kahve dediğiniz meşrubatları başka bir konu açarak bizi bilgilendirin. Şu anda bu konu sigara ile ilgilidir.

Alıntı yaptığım yazıyı noktası, virgülüne kadar okursanız sevinirim!

!!!...KONUNUN DAĞILMAMASI TEMENNİSİYLE...!!!

yyunuss

Üye

Lütfen çay kahve dediğiniz meşrubatları başka bir konu açarak bizi bilgilendirin. Şu anda bu konu sigara ile ilgilidir.

!!!...KONUNUN DAĞILMAMASI TEMENNİSİYLE...!!!

Birbirini tamamlayan iki konu gibi görmüstüm ama neyse...
Haklisin, konuyu dagitmayalim

yyunuss

Üye
O zaman söyle soralim :
Sigarada olupta onu haram yapan ve tütünde olmayan bu kimyevi maddeler nelerdir ?

hirahos

Kıdemli Üye
Sigaraya haram diye Alimce fetva veren arkadaşlarım, inşallah birgün sigaraya başlamazlar..

Çünkü ne fetva verenleri gördük, ne içmem diyenleri duyduk, ne pisliktir diye niteleyenlerle karşılaştık..

Ekserisi gün geldi içmeye başladı..

Kaderin bir cilvesi olmasın!

Zira bilenler büyük lokma yut, büyük söz konuşma demişler..

XaberDar

Profesör
Sigaraya haram diye Alimce fetva veren arkadaşlarım, inşallah birgün sigaraya başlamazlar..

Çünkü ne fetva verenleri gördük, ne içmem diyenleri duyduk, ne pisliktir diye niteleyenlerle karşılaştık..

Ekserisi gün geldi içmeye başladı..

Kaderin bir cilvesi olmasın!

Zira bilenler büyük lokma yut, büyük söz konuşma demişler..

Kardeş burda birbirimize zararı aşılamak değil amacımız. Bunca söylenenden sonra sen konuyu dağıtmışsın. Şahsen ben içmem korkma.;)

Bilinen bu illeti elimizden geldiğince Gerek Kuran'dan, Gerek Hadislerden, Gerekse Alimlerin görüşlerinden Sigaranın haramlığını konuşuyoruz.

Lütfen konuyu birbirimize saldırarak dağıtmayalım. Aksi taktirde başkalarının vebalini almış oluruz.

Erdem olalım hatalarımızı kabul edelim. Hatalı olduğumuzu anladığımız an birbirimizi kötüleyerek elimize birşey geçmez.

ÇOK RİCA EDERİM KONU DIŞINDA LAF OLSUN TORBA DOLSUN KONUŞMALARINI YAPMAYALIM...

Selametle!...

XaberDar

Profesör
O zaman söyle soralim :
Sigarada olupta onu haram yapan ve tütünde olmayan bu kimyevi maddeler nelerdir ?

Arkadaşlar madem internet başındasınız lütfen bunları birazda siz araştırın. Ben size bu kadar delil sunmak zorunda değilim. Ama bir müslüman olarak sizi uyarmaktır görevim. Amacınız sadece beni arkaplana atmak gibi geliyor bana. Sadece bana saldırıyorsunuz gibi geliyor. Aşağıdaki yazıyı okursanız sevinirim.

Yazı Alıntıdır​

TÜTÜN
Tütün bir numaralı karsinojen. ABD'de her yıl, tütün kullanımına bağlı olarak, 350-400 bin kişinin can verdiği hesaplanmış. Ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 33'ü, sadece sigara içimine bağlı akciğer kanserinden olmuş. Bu da, sigarayı, kanser ölümlerinin, rakipsiz nedeni yapıyor. Sigaranın, baş ve boyun, ağız, gırtlak, ses telleri, mesane, böbrek, mide, rahim ağzı ve pankreas kanserlerine, ayrıca da lösemiye neden olduğu saptanmış. Tütünü çiğneyerek tüketmenin ise, dudak ve dil kanserine neden olduğu belirlenmiş.
Çevresel Korunma Birliği'ne göre (EPA) pasif içicilik, benzen, radon ve asbest gibi, çok iyi bilinen karsinojenlerle aynı kefede.
Sigara içimiyle, 2 binden fazla kimyasal bileşik üretiliyor ve bunların birçoğu da resmen zehir!
Sigara içme eylemi sırasında karbonmonoksit çıkıyor. Karbonmonoksit, beyin, akciğer ve kalp gibi organlara giden oksijeni azaltıyor. Nikotin ise, sadece bağımlılık yapan bir madde değil, aynı zamanda kanseri tetikleyen bir faktör olarak da rol alıyor ve tüm kanser türlerinde hücrelerin bedende dağılımını kolaylaştırıyor.
Bütün bu gerçekler, sigara içmenin, iki temel sağlık sorununa nasıl neden olduğunu daha kolay anlamamızı sağlıyor. Bunların bir tanesi, zararlı serbest radikallerin üretimi, diğeri de insan bağışıklık sistemi üzerindeki ters etkileri. New Jersey, Princeton'daki Simone Kanserden Korunma Merkezi'nin yöneticisi Dr. Charles Simone, "Sigara içenlerin bedenlerinde olağanüstü miktarda serbest radikal aktivitesi vardır. Bu durum o insanın DNA'larını bozup kanseri davet edebilir. Aynı zamanda sigara, kritik bağışıklık hücrelerinin dengesini bozar ve doğal öldürücü (natural killer-NK) hücrelerinin ve IgA antikorlarının işlevini bozar. Ki bunlar da, virüslere ve bakterilere karşı, ön saflarda savaşan savunma askerleridir" diyor.
NK hücreleri normalde, kandaki kanser hücrelerini öldürüyor olduğundan, bu hücrelerin etkisiz hale getirilmesi, tiryakilerin neden sadece akciğer değil de, diğer kanser türlerine karşı da daha yatkın olduklarını açıklayabilir.
Ha, bir de katran var! Organik bileşikler yandığında ortaya çıkan katran, sigaradaki bir numaralı kanser yapıcı kimyasal! Çok yüksek karsinojenik hidrokarbonlar içeriyor.
Araştırmacılar artık, sigara içmenin akciğer kanseriyle direkt bağlantılı olduğunu kanıtlamakla kalmadı, moleküler düzeyde, bunun nasıl olduğunu da net bir biçimde gösterdi. Houston'daki Teksas Üniversitesi, Anderson Kanser Merkezi'nden ve Kaliforniya, Duarte'de, Beckman Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamları, sigara katranını ve bununla ilgili olan insan genini kesin olarak teşhis etti. Benzo(a)pyrene adlı katran kimyasalı, akciğer hücrelerindeki, p53 adında tümör yok edici gene, direkt hasar veriyor. Oysa hasarlı olmadığı zaman, p53'ün, tümörün kendi başına hareketini engellediği sanılıyor.
Sanki bütün bunlar yetmezmiş gibi, tiryakilerin kanlarındaki C vitamini ve birçok başka antioksidan düzeyi, içmeyenlerden daha düşük. Oysa C vitamini ve antioksidanlar, serbest radikalleri ya yok ediyor ya da etkisiz hale getiriyor. İşte sonuçta da, sigara içmek, insana, kanseri başlatmak ve ilerletmek için en mükemmel formülü sunmuş oluyor: Yani karsinojenler, toksinler, serbest radikaller, antioksidan yetersizliği ve bağışıklık sistemi zayıflığı! İçenle içmeyenin farkı 1920'li yıllarda, akciğer kanseri ender görülen bir hastalıktı,
100 binde 5 kişide görülüyordu. 50 yıl sonra ise gerçek bir salgın haline gelmişti, 100 binde 75 kişide görülüyordu. 40 bin erkek hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, akciğer kanseri, sigara içenlerde tam 10-30 misli daha yaygındı. Araştırmacılar ayrıca, sigara içenlerdeki kanser oranlarının, günde kaç sigara içildiğiyle doğru orantılı olarak yükseldiğini de keşfetmişti. Uzun süre sigara içen kişilerin akciğer dokuları sadece kararmakla kalmıyordu, tiryakilerin yüzde 93'ünün akciğerlerinde, kanser öncesinde görülen anormal hücreler de bulunmuştu. Oysa sigara içmeyenlerin ancak yüzde 1'inin akciğerlerinde aynı tür hücrelere rastlanmıştı.

Selametle!...