Sigara depresyona sokuyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sigara depresyona sokuyor

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,551
Puanları
113
Birçok insan sigarayı rahatlamak için kullanıyor ancak İngiliz bilim insanları tam tersini söylüyor. Araştırmacılara göre, sigara içenlerin depresyona yakalanma riski 2 kat fazla ve sigara içmeyenler daha mutlu.

İngiliz bilim [FONT=titillium_webregular]insanlarının araştırması, sigaraiçenlerin depresyona yakalanma riskinin iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten Profesör Dr. Robert West, sigara içenlerin yüzde 18’inin depresyonda olduğunu söyledi. West, sigarayı bırakanların yaşamlarını daha mutlu sürdürdüklerini belirterek, “Sigarayı bırakanlar sadece fiziksel değil ruhsal sağlıklarına da kavuşuyor” dedi.
İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Londra Üniversitesi’nde Profesör Dr. Robert West ve takımı tarafından, sigara içen, kısa süre önce sigarayı bırakmış ve hiç sigara içmemiş toplam 6 bin 500 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, depresyonla sigaranın güçlü bağlantısı olduğunu gösterdi.

Sanıldığının aksine rahatlamak için içilen sigaranın endişe ve korkuyu tetiklediği ifade edilirken, depresyon kaynaklı ruhsal hastalıklara yakalananlardan, sigara içenlerin daha erken yaşta öldüğü ifade edildi.
[/FONT]
 

deren

semure
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2012
Mesajlar
2,393
Puanları
0
sigarayı bırakmak isteyenlere ücretsiz ilaç

Sağlık Bakanlığının 2011 yılında gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasına yeniden başlandı. Sigaradan kurtulmak isteyen bir tiryakinin yaklaşık 600 lirası, devletin sağladığı bu destekle cebinde kalıyor.

Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İbrahim Ocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kullanması amacıyla 2011'de ülke genelinde 300 bin ilacı illere dağıttığını hatırlattı.

Hastanelerde bunların bittiğini ancak taleplerin sürdüğünü, ilaçları veremedikleri için tartışmalar olduğunu belirten Ocak, şöyle devam etti:

"Kullanmadığı ilaçları çekmecelerinden getirenler, komşularına verenler dahi oldu. Daha sonra bu bir çalıştayda değerlendirildi. Kamuoyundan gelen talep ve uzun değerlendirmeler sonrasında ilaçların yeniden ücretsiz olarak illere dağıtılması kararı alındı. Uygulamaya şubat ayı sonu itibarıyla yeniden başlandı. Bu sefer ilaçlar bizlere yani hastanelere verilmedi. Önceki gibi bilgisayardan atama yapılmıyor. Sigara Bırakma Polikliniğinde çalışan arkadaşlar, hastanın hangi ilacı kullanması gerektiğine ya da ilaçsız bırakmasına hastayla ortak karar vermesinin ardından gerekli müdahaleyi yapıyor."

ÖNCE BAĞIMLILIK DERECESİ ÖLÇÜLÜYOR

Polikliniklerin işleyişi hakkında bilgi veren Ocak, kişinin başvuru sonrası fagerström nikotin bağımlılık testi yapılarak bağımlılık derecesinin ölçüldüğünü anlattı.

Bu derecelendirmede, 0-3 değerin hafif, 3-7'nin orta, 7-10'un ağır bağımlı sayıldığına değinen Ocak, "Hastanın yaşam tarzı ve diğer hastalıklarına göre iki sigara bırakma ilacından birini yazıyoruz" dedi.

Bazen ilaç vermeyip nikotin yerine koyma tedavileri ve psikolojik destekte de bulunabildiklerini aktaran Ocak, şunları kaydetti:

" Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar da hastayı değerlendiriyor. Gerekli değerlendirmelerin ardındansigara bıraktırma müdahalesi başlıyor. Bunlar nikotin bandı ve sakızıyla da olabiliyor, ilaçla da olabiliyor. Her hastaya ilaç vermiyoruz. Hasta bize geldiğinde objektif olarak tüm verilerle kararlılığını değerlendirdikten sonra sigara bırakma ilacı öneriyoruz. Hastalarımız, sigara bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesinden çok memnun. Bu ilaçların ücreti 80 ila 200 lira arasında değişiyor. Ortalama birsigara bıraktırma tedavisi 3 ay sürüyor. Böylece hastalar yaklaşık 600 lira gibi bir maliyetten kurtuldu."

‘Hastanın kararlı olması lazım’
Bazen ilaç vermeyip nikotin yerine koyma tedavileri ve psikolojik destekte de bulunabildiklerini aktaran Ocak ise şu şekilde konuştu:
"Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar da hastayı değerlendiriyor. Gerekli değerlendirmelerin ardından sigara bıraktırma müdahalesi başlıyor. Bunlar nikotin bandı ve sakızıyla da olabiliyor, ilaçla da olabiliyor. Hasta bize geldiğinde objektif olarak tüm verilerle kararlılığını değerlendirdikten sonra sigara bırakma ilacı öneriyoruz. Bu değerlendirme süreci bazen bir, bazen iki haftayı bulabiliyor. Hastaları birkaç defa çağırmak durumunda kalabiliyoruz."
Yeni programda ayrıca sigarayı bırakmak için polikliniklere başvuranların kontrolleri, hastalara Sağlık Bakanlığı tarafından kısa mesajla (SMS) hatırlatılıyor.


sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlara duyurulur.


KAYNAK: AA
 
Üst