Sigara İçmek HARAM mıdır ?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Felsefe deyince çok farklı çağrışımlar yapıyor galiba.. Solcu, komünist, laik, atatürkçü gibi çağrışımlar.. Bir şey söyleyim, Türkiye'de, daha doğrusu ümmet coğrafyasında hiçbir ideolojik fikrin felsefesi yoktur. Biz, ateistimizle bile sorgulamaktan çok uzağız.. Ben FELSEFEYLE BARIŞALIM derken bütün kesimleri içine alarak söylüyorum.

Siz galiba modern geçinen, entellektüel geçinen herkesi felsefe biliyor sanıyorsunuz. Hayır, onlar bu işin dedikodusunu yaparlar. Bilmezler.. Bu yüzden islamcı kesim bu dedikodulara bakarak felsefeye karşı cephe alıyor...

Nasıl izah etsek bilmem ki!

Şöyle diyelim: Bak, ilk yüzyıllarda müslümanlar Helen Filozofların felsefî eserlerini tercüme etmekle işe başlamışlar. Buradan çıkarttıkları sorgulama usûlleri ile yeni yeni düşünce metodları geliştirmişler. Bu metodlar sayesinde insanlığın en büyük ESTETİK ve DİYALEKTİĞİNİ ortaya koymayı başarmışlar.. Hemde çok kısa bir zaman diliminde.. Devlet felsefesi, hukuk felsfesi, etik felsefe, metafizik felsefe, kategorik felsefe, dilde gramatik, çalışma usûlleri falan filan diye gider.. Buralardan bir estetik, bir mimari, bir sanat anayışı, bir toplum ruhu... Bu böyle gider..

Bunları düşünün, ve neyi kaybettik, ve niye taklitçi olduk.. Sorgulayın..

Felsefe, akletmenin metodolojisini geliştiren ilimdir.

Ve tekrar edelim inşallah: Akletmeyen toplumların başına pislik yağdırırız diyor Allah.. Anlaşılan o ki pislikten kurtulmanın ölçüsü akletmektir.. Bunun lamı cimi yok, akledeceğiz, bundan kaçış yok.. Sünnetullahı hiç gözlemlemiyor musunuz? Akleden toplumların akletmeyen toplumları sömürdüğünü nasıl göremiyorsunuz? Gözlerin mühürlenmesi budur işte. GÖ-RE-Mİ-YOR... İlişki kuramıyor... Bazen beynini zorluyor ama felsefe bilmediği için dalalete sapıyor. Üç gram beyinle düşüne düşüne ''galiba namazı terk ettik, ondan bu hale geldik'' gibi bir sonuca çıkıyor. Alooo, nerede yaşıyorsun? Başını kaldırda SÜNNETULLAHA bir bak!.. Hayatın gerçekleri farklı, hem de çok farklı... Namazın terki, kompklesin içimize girmesiyle başladı. Önce kompleks gelir, sonra namazı terk gelir. Sorgulayacaksın. Niye komplekse düştük? Kompleks, kara bir zehir gibidir. Toplumun içine bi girdimi söküp çıkarması çok zor.. Rakibin güçlendikçe kompleks oluşur. Özenti başlar. Hayranlık başlar.. Bütün bu sosyolojik vakialardan sonra gelir namazın terki!!!... Bunu anladıktan sonra bir adım gerisin giderek ''niye güçlendi?'' diye soracaksın.. Ben bu sorgulamaların sonunda hep ayn kapıya çıktım. Aklettiler kardeşim, dibine kadar aklettiler.. Bizim yasakladığımız, kerih gördüğümüz işi yaptılar.. Tıpkı bir zamanlar bizim akletmekle taze bir medeniyet kurmamız gibi yaptılar.. Hee, peki biz ne ara unuttuk bu akletmeyi, şimdi onu sorgulayın!!

hikemiyat

Profesör
Felsefe bilmeyen mantıkla kendi kendisini kandırır..

Mantık, felsefe varsa sağlıklı işler..

Herkes felsefe bilecek ki MANTIK CAMBAZLIĞI yapanları sorgulayıp foyasını açığa çıkartabilsin..

Felsefenin olmadığı yerde mantık olmaz. Olsa olsa MANTIK CAMBAZLIĞI olur..

Bak ben sorguluyorum. Ve soruyourm.. Sağlığa zarar noktasından mantık cambazlığı yapıyorlar. Tuz, şeker gibi şeylerde haram değil midir?

Kuyruk yağı haram
Tere yağı haram
Çay kahve haram
İstanbul'da yaşamak haram, çünkü çok eksoz dumanı var, zamanla kanser yapar..

Hadi hodri meydan!..

İşte arşadaşlar. Onun için sorgulayan bir ümmete muhtacız.. Felsfeyle derhal barışmamız lazım.. Yoksa bizi daha çoook kandırırlar.. Hatta dış güçlerin oyununa geliyoruz ya, bu bile felsfe bilmediğimiz içindir.. Hep yakınıyoruz, gençleri dağa çıkartıyorlar, kandırıyorlar falan fişman... EEE, AKLETMEYEN TOPLUMLARIN TEPESİNE PİSLİK YAĞDIRIRIZ diyor Allah... Evet, ayetten bahsediyorum.. Ayet diyorum, duyuyor musun?

Mantık okumadığın yazından anlaşılıyor..İmam Ğazzali, mantık bilmeyenin ilmine güvenilmez demiştir. Sen sigara içip, istediğin felsefi kitabı okuyabilirsin.Temel islami eserlerden habersiz olanların asri felsefi kitabları okuması bir nevi intihardır..Sende bu intihharın psikolojik boyutunu görüyoruz...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Mantık okumadığın yazından anlaşılıyor..İmam Ğazzali, mantık bilmeyenin ilmine güvenilmez demiştir. Sen sigara içip, istediğin felsefi kitabı okuyabilirsin.Temel islami eserlerden habersiz olanların asri felsefi kitabları okuması bir nevi intihardır..Sende bu intihharın psikolojik boyutunu görüyoruz...
Senin bende gördüğün şey, kendi intiharının resmidir..

Kaç bakalım güzel kardeşim kaçmaya devam et.. Yukarıda TUZ, YAĞ, ŞEKER üzerinden mantık kurdum, onu göremiyorsun değil mi? Mantık payesi biçtiğin alimlerde ilim olsa benim kurduğum mantığı kurarlardı.. Kuramazlar. Demek ki ilimlerine de güven olmaz. Kendin söylüyorsun, ben değil! :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Üç beş slogan sallasak beğenilir!..

Ama rahatsız etmeye devam edeceğim..

alanyali07

Kıdemli Üye
@hikemiyat hocam sen sigara haram mı diyorsun ? anlamadım tam olarak :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
En güzel cevabı 4 mezhebin müftüsü Ali Haydar Efendi kuddissesirruhu vermiş.. Sır ve hikmet ehli başka oluyor. Diyor ki: Sigaraya haram diyemem, lakin dünyaları verseler içmem.. Budur işte.. Sigaraya haram demek için içmemek, veya haram değil demek için içmek gerekmiyor. Samimi olacaksın, gerçekci olacaksın..

Nesil öyle bozulmuş ki yukarıda yazdığım duruşu kafaları resmen almıyor.. Kaç kişiyle tartıştım.. Diyorlar ki ''e madem dünyaları verseler içmeyecek, niye haram demiyor?''.. Ciddi söylüyorum, saksılar basmıyor yahu! Şaka gibi ama genç nesilde müthiş bir alıklık var.. Acaip menfaatperest bir nesil geliyor, haberiniz olsun.. Beyin ameliyatı olup birtakım yetiler sanki alınmış gibi.. Resmen genetiğinde olmayan bir noktayı izah eder gibi hissediyorum bazen kendimi.. Sırf bu konuda değil, her konuda böyle!! Ak partililer, hükümet falan ''çok güzel bir nesil geliyor'' diyor ama boş laf bunlar.. Hükümet benim gördüklerimi göremiyor.. Çok büyük belalar gelecek başımıza.. Keşke olamsa ama olacak.. Tarihin diyalektiği akletmeyen toplumları affetmez. Ya kan ve gözyaşı ile adam eder veya tarihten siler atar..

ALI25

Kıdemli Üye
Su helal bu haram diyorsunuz sizler bir alim misiniz veya birer müftümüsünüz ve sizler hic mi usul a dair eserler de okumadiniz mi sayet okumadiniz ise ilkönce buna dair bunu bir okuyun ve buna da bir ilave olarak da biraz da fikih konusundaki kitablari da talim edin bir zahmet rica etsem sizlerden biiznillah.

nefahtü

Kıdemli Üye
Sigara içmek haram mı bilemem
ancak kul hakkına girdiklerini düşünüyorum..

ALI25

Kıdemli Üye
Eline saglik acmis oldugun bu komnu icin sen sag ol Büsra suanda ki konu bir meshur olmus ve vakia olarak da bir ihtilafli olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Suanda sanki konu konuluk olmaktan adeta bir cikmis gibi neyse diyip geceyim biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
mekruh hükmünün kalktığını söylüyor bu dikkate değer
Bu kisi bunuda söylese o türkiyedeki az kalmis ulema da dese bunu daha önce ki bu konuda ulema buna dair vakia olan ilmi vermisler ve buda buna dair konuyla alakali kitablarda gecer.

ALI25

Kıdemli Üye
Zarardan ziyade ölüme yol açıp açmamasına göre değerlendirmeli.
Bu yazida sana bir yakismamis ilkönce bunu bir diyeyim bu mesele osmanli dönemin de bir vakia olmus ve buda demek olur ki bunun tarihi bunu da gecmiyor ve de bildigimiz kadariyla biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Sigara içerler patır patır savunma mekanizmasında:)Paylaşmak istedim ben okulu bitirdikten sonra görüşümü bildiririm.Zehriniz bol olsun ne deyim:)
Sigara yi icenler mi tek onu savunuyor bunda güzel ve esas alinacak bir sey de yok ben de bir misal olarak icmiyorum ve de bunun haram oldugunu da bizzat demiyorum bu konuda.

Allahu alem sen de sigara konusundaki haram görüsüne bir meyil var suanda burda bana da öyle bir yansima oldu.

ömerusta

Kıdemli Üye
siğara içmek intihar etmektir yavaş yavaş ölüm hiç şüphe götürmez mekruh tur mekruh haramdır
30 sene içtim evimi yaktım ona verdiğim parayla iki kez haç yapardım bir ev alırdım birde araba bu maddi kayıbım ya manevi kayıbımın hesabını nasıl verecem bilmem
siğara icen namaza gelmesin sarımsaktan kötü kokar