Sigara İçmek HARAM mıdır ?

Kaçak

Yeni
76 da ben 4+ bez kullanıyordum genç ...
senin ağzın süt kokerken ben sebze çorbası kaşıklıyordum pehhhh

Kaçak

Yeni
Naylon artı pamuklu bez vardı ...
atom altı parçacıklardan bahsettirme şimdi gece gece ...

Kaçak

Yeni
Ne alamanı yahu ...
ortaasyanın Engin bozkırlarından kopup gelen matalaklardan hacı Hasan'ın torunuyum ben ...

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
sa hüküm koymak allah hakkıdır rab olma akkıdır resulullah ss bile allah adına hüküm acıklamıştır kendi adına degil.
mekruh kelimesi ise allah cc tarafından hükmü bildirilmemiş demektir.
tahrimen mekruh müştehit alimlerin allah cc bunun hükmünü bildirmiş olsaydı hükmü ne olurdu sorusuna haram hükmü koyardı şeklinde görüş bildirmesidir .
ama bunlar müştehit makamında olan insanlar şadırvan mühtüleri direk gidiyo haram hükmünü ilan ediyo.
bu ilanla birlikte farkında olmadan kendi nefsini firavun gibi rab ilan ediyo delilin ne diyosun tıb ilmini delil getirerek kendi rabbinin tıp oldugunu itiraf etmiş oluyo.
imam şafi hz kişinin hanımı tütün kullanıyosa kişi hanımının tütün ihtıyacını karşılamakla mükelleftir iştahadında bulunmuştur.
sigara haram olsaydı osmanlı kavalayı dünyanın tütün başkenti yapıp tekel olarak onun ticaretini yapmazdı.
onlar bilememiş tabi tütünün haramlını bulmak cevet akşid gibilere kalmış.
yalnızca icmek degil tütün ekmek almak satmak sigara üretmek fabrikasında calışmakta haram olurdu.
benim dedem tütün tarlasında dogmuş babamda öyle bende tütün tarlasında dogdum.
haram diyenler benimgibi insanlara haran yamekle suclayıp dedeme varıncayakadar hepimize iftira atmış oluyo ama ne yaptının farkın olmucakkadar andavajjı salak onlar.

Kaçak

Yeni
Göz kararı beyler ...
75/06 ben, çocuk ...:)

Kaptan

Mecra Yazarı
Sigara karşıtı politikalarıyla bilinen Türkmenistan'da tütün ve benzeri ürünlerin satışları ülke genelindeyasaklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un, ülkedeki tütün ürünlerinin satışını tamamen yasakladığı bildirildi. İki gün önce, ülkeye yasadışı yollardan sokulan sigara paketleri halka açık bir alana kurulan fırında yakılmıştı.

Independent'ın haberine göre, yasak kararının ardından dükkanlarında tütün ürünleri satanlar yaklaşık 5 bin 200 lira para cezasına mahkûm olacak. Başkent Aşkabat'ta sigaranın karaborsada satıldığı yönünde haberler yapılıyor.

Sağlıklı yaşam konusunda katı olduğu bilinen Berdimuhammedov, Sağlıklı Toplumu Koruma Servisi'nin Başkanı Atadurd Odmanov'un, "Sigara içenleri bırakmaya teşvik etme konusunda başarısız olduğu" gerekçesiyle unvanını geri almıştı.

Türkmenistan'da 2000 yılında, sigara içmek sokaklar da dahil olmak üzere tüm kamuya açık alanlarda yasaklanmıştı.

sabah. com .tr

12540533_1004527319617846_2844516707092801966_n.jpg

spesifik

آزادی قید و بند
Kaptan çadır mı kurdun foruma git yat gari ))
Ben de uyuyamiyorum millet ne güzel kardan adam yapmış dışarı bembeyaz ..
Karneler pazartesi verilecekmis. ..

Kaptan

Mecra Yazarı
nedense hic uykum yok cidden
saat sabanin 7'si olacak neredeyse ama ben hala ayaktayim

çelebiler

Kıdemli Üye
Türkmenistanı da karıştırırlarsa şaşırmayın.

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sigaraya haram demek, Allah'ın hüküm sahasına tecavüz etmek demektir ki imandan bile eder. Sigaraya haram diyenler keşke ömür boyu sigara içselerdi de böyle bir lafı etmeselerdi..

Müftüler usûl bilmedikleri için, bilhassa felsefe bilmedikleri için yanlış kıyaslar yapıyorlar. Allah'ın haram dedikleri şeyler Kur'an'da açık seçik bellidir. Buralardan akla ziyan kıyaslar yaparak sümmü haşa Allahlık taslamak ahirette karşılıksız kalmaz bilesiniz!..

'Zarar, vücuda zarar, sağlığa zarar' gibi kıyaslar yapıyorlar. Zararlı maddenin azıda çoğuda haramdır diyorlar. Eyyyyy ahmak fetva takımı eyyyyyy... Azcık bilimle uğraşsanız, azcık akletseniz ya.. Az çok hesabına gidiyorsunuz ya.. BU MANTIĞA GÖRE HELAL KALMAZ, HER ŞEY HARAM OLUR.. Çünkü tuz, şeker, glükoz, karbonhidrat, ve bilhassa yağ çeşitlerinin her birisi, VELHASILI BÜTÜN NİĞMETLERİN çoğu türlü türlü hastalıklara yol açmaktadır. Bir insan günde yarım kilo tuz tüketse fazla yaşamaz ölür. O halde tuzun azıda haram mıdır? Sigara denen dumanda bu çerçeveye girer.. Ve asla ''çoğu haramsa azıda haramdır'' mantığı içinde ele alınamaz..

Cambazlık yapmayın Ulemalık yapın.. Felsefeye set koyduğunuz günden beri sizlerde aptallaştınız. Kurmuş olduğunuz bu denklem, tepeden tırnağa mantık hatalarıyla doludur. O akla ziyan aymaz denklem şudur: Sağlığa zararlı her şey haramdır >>> O halde sigara haramdır >>> Haram olan bir şeyin azıda haramdır çoğuda.. Böyle saçma mantık olmaz. Oturun, mantık, felsefe usûlleri öğrenin.. Sizler bu ümmetin yol göstericileri olarak felsfeyle barışmadığınız sürece hep böyle akla ziyan fetvalar vermeye mahkumsunuz. Çünkü akılsızsınız.. Yeter artık, inin bu ümmetin sırtından..

Arkadaşlar, sizlerde lütfen bu takımı kendinizden üstün bir yere konumlandırmayın. Bunların çoğu sizin kadar akledemezler. Birkaç bir şeyler ezberlemekle Alim olunmaz. Bunların gördüğü itibara bakarak isimlerini delil göstermeyin.. ''Falan dediyse doğrudur'' psikosunu sorgulayın. Niye doğru oluyor muş? Herkes elini öptüğü için mi? TV'lere sık sık çıktğı için mi? En baba polemikleri yaptığı için mi delil oluyor bunların sözleri?!!!!

lafons7275

Kıdemli Üye
Sigaraya haram demek, Allah'ın hüküm sahasına tecavüz etmek demektir ki imandan bile eder. Sigaraya haram diyenler keşke ömür boyu sigara içselerdi de böyle bir lafı etmeselerdi..

Müftüler usûl bilmedikleri için, bilhassa felsefe bilmedikleri için yanlış kıyaslar yapıyorlar.

!!

Hanidir felsefeyi methetmiyordun.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Felsefe bilmeyenler asla fetva vermemelidir. Alim olmanın temel şartı bu olmalı bence.. Sigaraya haram derken kurdukları mantık o kadar sakat ki!.. Diyorlar ki sağlığa zararlı.. Ula tuz, şeker, ekmek gibi şeylerde çok tüketildiği zaman aynı hastalıkları yapıyor. Su yahu su, su.. Su bile insanı çok içersen öldürür..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bi tekfirciler var bir de bu haramcılar var.. Eğer haramcılara yol versen var ya çay ve kahveyede haram derler.. Derler aga, bunlar, kendi hayat tarzları dışında olan her şeye haram derler.. Çünkü fıtratları bu..

Kendilerine alimdirler.. Egosentrik bir ümmet algıları var bu takımın..

Kardeş, sen kimsinde kendinde bana neyin haram neyin helal olduğunu belirleme hakkını görüyorsun. KİMSİN??? Ayetle delil göstermekten başka yetkin yoktur senin.. Aşa zehir katma..

Sözüm, sigaraya haram diyen ulema(!) takımınadır.. Beyefendiler dumandan rahatsız oldukları için böyle tavır alıyorlar. Yetkileri var, sözleri dinleniyor ya.. HARAAMMMMMM... Yazıklar olsun bunlara ki Allah'la kandırıyorlar insnaları..

Edit: Sigaranın avukatlığını yapma noktası değil bu.. Ben işin başka noktasındayım.. Haram fetvası vermek sınırı aşmaktır.. Ama normaldir. Fikir yoksa papazlar gibi dini oyuncak ediyorlar..

hikemiyat

Profesör

Müftüler usûl bilmedikleri için, bilhassa felsefe bilmedikleri için yanlış kıyaslar yapıyorlar.

Kıyası öğrenmek için felsefe değil, mantık bilmek gerekir..Arkadaş acaba ''tam ilmihal/seadeti ebediyye cemaatındanmı? Sigara konusunda enteresan şeyler var bu kitabda...Sigara içenler bu kitabı okusa bırakmak istemezler herhalde.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kıyası öğrenmek için felsefe değil, mantık bilmek gerekir..
Felsefe bilmeyen mantıkla kendi kendisini kandırır..

Mantık, felsefe varsa sağlıklı işler..

Herkes felsefe bilecek ki MANTIK CAMBAZLIĞI yapanları sorgulayıp foyasını açığa çıkartabilsin..

Felsefenin olmadığı yerde mantık olmaz. Olsa olsa MANTIK CAMBAZLIĞI olur..

Bak ben sorguluyorum. Ve soruyourm.. Sağlığa zarar noktasından mantık cambazlığı yapıyorlar. Tuz, şeker gibi şeylerde haram değil midir?

Kuyruk yağı haram
Tere yağı haram
Çay kahve haram
İstanbul'da yaşamak haram, çünkü çok eksoz dumanı var, zamanla kanser yapar..

Hadi hodri meydan!..

İşte arşadaşlar. Onun için sorgulayan bir ümmete muhtacız.. Felsfeyle derhal barışmamız lazım.. Yoksa bizi daha çoook kandırırlar.. Hatta dış güçlerin oyununa geliyoruz ya, bu bile felsfe bilmediğimiz içindir.. Hep yakınıyoruz, gençleri dağa çıkartıyorlar, kandırıyorlar falan fişman... EEE, AKLETMEYEN TOPLUMLARIN TEPESİNE PİSLİK YAĞDIRIRIZ diyor Allah... Evet, ayetten bahsediyorum.. Ayet diyorum, duyuyor musun?