Şiddetli bir bid'ate dair | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Şiddetli bir bid'ate dair

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
Cenazenin başına gelen bir imamın :'Ey cemaat filanı nasıl bilirsiniz'' , cemaatın iyi biliriz demeleri şiddetli bid'atlerdendir.Yalancı şahidlikten başka bir şey değildir.Özellikle fasık olanların hakkında iyi biliriz demeleri iftiradır!Hakikaten sağlığında kendisinden hayır ,hasenat ve takva görülmüşse , iyi biliriz demeleri güzel şahidlik olur. Eğer cenaze fasık bir kişi ise,cemaatın: ''Bu adamın tevbe ettiğini görmedik,cami cemaatine devam ettiğini görmedik, hayır hasenat yaptığını görmedik'' demeleri daha uygun değilmi? (tanıyanlar için<)Ki, böyle denilirse,fusk, fucura devam edenler muhtemelen çirkin amellerini terkederler.
 

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Puanları
83
Yaş
52
Ölülerinizi hayırla yad ediniz, iyiliklerini söyleyiniz, kötülüklerini açmayınız, manasındaki kavl-i şerife istinaden öyle davranıldığını zannediyorum. Yani bir nevi hüsn-i zan...
 

İlim Talebesi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2014
Mesajlar
1,630
Puanları
0
Güzel bir mesele .

Peki hüsnü zan ederek ''Allah bilir fakat inş tevbe ederek gitmiştir'' demek nasıl olur.
 

Ahter

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eki 2009
Mesajlar
5,252
Puanları
0
Hüsnü zan, inş. tevbe etmiştir denirse olabilir , ama yalan üzere iyi biliriz demek hüsnü zan olmaz.Şahidlikte biliyorsan söylersin.Resulu Muhterem ''Gerçekte bazılarınız bazılarınızın üzerine şahiddirler'' buyurmuştur.Ulema bu hadisin aleyhte ve lehte olan şahadete hamledildiğini tasrih etmişlerdir.
 
Üst