şianın kuran hakkındaki görüşü

Cevad

Profesör
EL KAFİDEN BAZI HADİSLER

24-(1104) ...es-Sumali, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle ri*vayet etmiştir:
«Allah, Nebisi (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yeşöyle vahyetti:
"Sen, sana vahyedilene sımsıkı sarıl. Şüphesiz sen, dosdoğru yoldasın." (Zuhruf, 43) Sen, Ali'nin velayeti üzerindesin ve Ali dosdoğru yolun ta kendisidir.»
25-(1105) ...Cabir, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
«Bu âyeti Cebrail (aleyhisselâm) Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yeşu şekilde indirmiştir: "Kıskandıkları için Allah'ın (Ali hakkında) indirdiğini inkâr ede*rek kendilerini harcamaları ne kötü bir şeydir." (Bakara, 90)»[259]
26-(1106) ...Cabir şöyle rivayet etmiştir:
Cebrail aşağıdaki âyeti şu şekilde indirmiştir: "Kulumuza (Ali hakkında)[260] indir*diğimizden şüphe ediyorsanız, onun benzeri bir sure getirin." (Bakara, 23)»
27-(1107) ...Münehhel, Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’danşöyle riva*yet etmiştir:
«Cebrail, Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yebu âyeti, şu şekilde indirmiştir: "Ey Ehl-i kitap! (Ali hakkında) İndirdiğimize iman edin. Apaçık bir nur olarak."(Nisa, 47-174)»[261]
28-(1108) ...Cabir, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’danşöyle rivayet etmiştir:
«Aşağıdaki âyet şu şekilde nazil olmuştur: "Eğer kendilerine (Ali hakkında) verilen öğüdü yerine getirselerdi, onlar için daha hayırlı olurdu." (Nisa, 66)»
29-(1109) ...Abdullah b. Aclan, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
"Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın pe*şinden gitmeyin. Çünkü o, apaçık düşmanınızdır." (Bakara, 208)
«Burada biz Ehl-i Beyt'e tâbi olunması gerektiği anlatılıyor.»
30-(1110) ...Mufaddal b. Ömer şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’a dedim ki: "Fakat siz, dünya hayatını tercih ediyorsunuz" (A'lâ, 16) âyetinin anlamı nedir.
Buyurdu ki: «Burada bâtıl ehlinin velayetini tercih ettikleri anlatılıyor. Ahiret daha hayırlı ve daha devamlıdır. Burada da Emir'ül-Mü'minin (Ali b. Ebu Talih aleyhisselâm)’ınvelayeti kastediliyor. Şüphesiz bu, önceki kitaplarda, İbrahim ve Musa'*nın (aleyhimusselâm) kitaplarında da vardır.»
31-(1111) ...Cabir Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
"Gönlünüzün arzulamadığı şeyleri (Ali'nin velayetini) söyleyen bir elçi (Mu*hammed geldikçe, ona karşı büyüklük tasladınız, (Muhammed sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin Ehl-i Beyt'inden) bir kısmını yalanladınız, bir kısmını da öldürdünüz- "(Bakara, 87)»
32-(1112) ...Muhammed b. Sinan İmam Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’danşöyle rivayet etmiştir:
«Allah Azze ve Celle âyetinde "Allah'a ortak koşanlara ağır geldi." -Ali'nin velayeti- "Kendilerini çağırdığın" -Ey Muhammed, Ali'nin velayeti- (Şûra, 13) «Bu âyet korunan kitapta bu şekildedir.»[262]

USULU KAFİ CİLT 1 HÜCCET KİTABI

YORUM SİZİN

Cevad

Profesör
41-(1121) ...Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’a, "De ki: Size bir tek öğüt vereceğim." (Sebe, 46) âyetinden sordum.
Buyurdu ki: «Size Ali (aleyhisselâm)’ınvelâyetiyle öğüt vereceğim ki, o, bir tanedir ve Allah Tebareke ve Teâlâ onun hakkında şöyle buyurmuştur:
"Size bir tek öğüt vereceğim." (Sebe, 46)»
42-(1122) ...Abdurrahman b. Kesir, Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’dan "iman edip sonra inkâr edenleri, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenleri son*ra da inkârlarını arttıranları..." (Nisa, 137) "Onların tevbesi asla kabul edilmez." (Âl-i İmran, 90) âyetiyle ilgili olarak şöyle rivayet etmiştir:
«Bu âyet, falan, falan ve falan hakkında inmiştir. Bunlar başlangıçta Nebi (sallallahu aleyhi ve âlihi)'yeiman ettiler, sonra Nebi: "Ben kimin mevlâsı isem Ali de onun mevlâsıdır." diyerek kendilerine velayeti arz edince, onu inkâr ettiler. Sonra Emir'ül-Mü'minin'e biat ederek tekrar iman ettiler.
Ardından Resûlullah vefat edince tekrar inkâr ettiler ve Matlarını sürdürmedi*ler. Sonra Emir'ül-Mü'minin'e bîat edenlerden kendileri için bîat alınca küfürlerini arttırmış oldular. İşte bunlarda iman namına bir şey kalmamıştır.»
43-(1123) Müellif aynı rivayet zinciriyle, Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm) 'dan "Şüphesiz ki, kendilerine doğru yol belli olduktan sonra, arkalarına dö*nenleri... " (Muhammed, 25) âyetiyle ilgili olarak şöyle rivayet etmiştir:
«Burada kastedilenler, falan, falan ve falandır. Bunlar, Emir'ül-Mü'minin (Ali aleyhisselâm)’ın velayetini terk etmekle imandan döndüler.»
Dedim ki: "Bunun sebebi, onların, Allah'ın indirdiğinden hoşlanmayanlara: Bazı hususlarda size itaat edeceğiz, demeleridir." (Muhammed, 26) âyetinin anlamını sordum.
Buyurdu ki: «Allah'a yemin ederim ki: Bu âyet, ikisi ve ikisine tâbi olanlar hakkında inmiştir. İşte Allah'ın Cebrail (aleyhisselâm) aracılığıyla Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’ye indirdiği âyette kastedilen budur: "Bunun sebebi, onların, Al*lah'ın indirdiğinden hoşlanmayanlara: (Ali hakkında) Bazı hususlarda size itaat ede*ceğiz, demeleridir." (Muhammed, 26) Bunlar Ümeyye oğullarını çağırdılar ve Nebi (sallallahu aleyhi ve âlihi)’ninvefatından sonra hilafetin biz (Ehl-i Beyt)’egeçmemesi ve bize humus olarak hiçbir şey verilmemesi hususunda onlarla anlaşma imzaladılar ve dediler ki: "Eğer onlara humus verirsek, hiçbir şeye muhtaç olmazlar ve hilafetin kendilerinde olmamasına fazla aldırış etmezler."
Ümeyye oğulları onlara dediler ki: Sizin bizi davet ettiğiniz hususların bir kıs*mıyla ilgili olarak "Bazı hususlarda size itaat edeceğiz, demeleridir." Yani humus olarak onlara hiçbir şey vermeyeceğiz. "Allah'ın indirdiğinden hoşlanmayanlar..." (Muhammed, 26) Allah'ın indirdiğinden maksat, Allah'ın kullarına farz kıldığı, Emir'-ül-mü'minin (aleyhisselâm)’ınvelayetidir. Bu anlaşmayı yaptıkları sırada Ebu Ubeyde'de oradaydı ve kâtiplik yapıyordu. Bunun üzerine Allah şu âyeti indirdi: "Yoksa bir işe kesin karar mı verdiler? Doğrusu biz de kararlıyız... Yoksa onlar, bizim kendi*lerinin sırlarını ve gizli konuşmalarını işitmediğimizi mi sanıyorlar?" (Zuhruf, 79-80)»

Cevad

Profesör
58-(1138) ...Ebu Hamza, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet etmiştir:
«Aşağıdaki âyet, Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yeşu şekilde inmiştir: "Fakat (Muhammed'in Ehl-i Beyt'ine) zulmedenler, kendilerine söylenenleri başka sözlerle değiştirdiler. Bunun üzerine biz (Muhammed'in Ehl-i Beyt'ine zulmedenlere) yapmakta oldukları kötülükler sebebiyle gökten acı bir azap indirdik." (Bakara, 59)»
59-(1139) ...Ebu Hamza, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
«Cebrail aşağıdaki âyeti şu şekilde indirmiştir:
"(Muhammed sallallahu aleyhi ve âlihi'nin Ehl-i Beyt'ine) "Zulmedenleri Allah asla bağışlamayacak, onları bir yola iletecek de değildir. Ancak orada ebedi kalmak ü-zere cehennem yoluna iletilecektir. Bu da Allah 'a çok kolaydır." (Nisa, 168-169)» Son*ra şöyle buyurmuştur: «Ey İnsanlar! Elçi size Rabb'inizden (Ali'nin velayeti hakkın*da) gerçeği getirdi, şu halde kendi iyiliğinize olarak iman edin. Eğer (Ali'nin velâytini) inkâr ederseniz, göklerde ve yerde ne varsa şüphesiz hepsi Allah'ındır." (Nisa, 170)»
60-(1140) ...Cabir, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’danşöyle rivayet etmiştir:
«Aşağıdaki âyet şu şekilde inmiştir: "Eğer onlar (Ali hakkında) verilen öğüdün gereğini yapsalardı, bu onlar için daha hayırlı olurdu." (Nisa, 66)»
61-(1141) ...Malik el Cühenî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)'a, "Bu Kur'an bana, kendisiyle sizi ulaştığı herkesi uyarmam için vahyolundu." (En'âm, 19) âyetinin ne anlama geldiğini sordum.
Buyurdu ki: «Yani, Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’ninEhl-i Beyt'inden imamlık derecesine ulaşan kimse, Resûlullah'ın yaptığı gibi, insanları Kur'an ile uya*rır.»
62-(1142) ...Hüseyin b. Meyyah, kendisine haber veren birinden şöyle rivayet etmiştir:
Adamın biri Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’ınyanında "De ki: Yapın! Amelinizi, Allah da, Resulü de, müminler de, görecektir."(Tevbe, 105) âyetini okudu.
Buyurdu ki: «Öyle değildir. Burada hata ve yanlışlıktan korunanlar kastedil*miştir ve onlar da biziz.»
63-(1143) ...Hişam b. Hakem, Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’dan şöy*le rivayet etmiştir:
"İşte bana varan doğru yol budur." (Hicr, 41) (İmam âyetin oriji*nalini şu şekilde okumuştur:) «Haza sıratu (Aliyyin) mustekimun.»
64-(1144) ...Ebu Hamza, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
«Cebrail aşağıdaki âyeti şu şekilde indirmiştir: "İnsanların çoğu (Ali'nin velayetine karşılık) nankörlükten başka bir şey yapmazlar." (İsrâ, 89)
Aşağıdaki âyeti de şu şekilde indirmiştir: "De ki: (Ali'nin velayeti hakkındaki) bu gerçek Rabbinizdendir. Artık dileyen inansın, dileyen inkâr etsin. Çünkü biz, (Muhammed'in Ehl-i Beyt'ine) zulmedenlere bir ateş hazırladık..." (Kehf, 29)»

Cevad

Profesör
görüldüğü üzere alakalı alakasız her konu imamete dayandırılmaya çalışılmıştır.hatta çıkarma yapıldığı iması vardır. tefsir ve esbabı nuzul okuyanlar ayetlerin bu yorumlarla ilgili olamayacağını bilir. fesubhanallah.

cahid

Kıdemli Üye
Cafer-i Sâdık , Muhammed Bakır (rahmetullahi aleyhima) gibi kimselere isnâd ettikleri yalanlara bakın.. Efendimiz (s.a.v.) bu mesele hakkında da önceden haber vermiştir.

Resulullah bana buyurdu ki: (Ya Ali! Sen İsa gibisin! Yahudiler, Ona düşman oldu. Mübarek annesi Hz. Meryem’e iftira etti. Hıristiyanlar da, Onu aşırı yükselttiler. Ona yakışan dereceden daha yukarı çıkardılar.) [İ. Ahmed]
Hz. Ali bu hadis-i şerifi haber verdikten sonra, (Benim yüzümden iki türlü insanlar helak olur. Birisi, beni aşırı severek, bende olmayan şeyleri bana takarlar. Ötekiler de, bana düşman olup, birçok iftira yaparlar) buyurdu. Bu hadis-i şerifte, hariciler, Yahudilere; Eshab-ı kirama düşmanlık edenler de, Hıristiyanlara benzetilmiştir.