seyri sülukun sonu

cemaliii

Kıdemli Üye
Seyri sülukun sonu nasıldır? Nasıl ve ne zaman tamamlanır? tasavvufun sonu nedir? dervislikte son makam nedir?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
"Sizin yanınızda olan fânîdir, Allah'ın nezdinde olan ise bâkîdir." (Nahl Sûresi 96)

ömerusta

Kıdemli Üye
sofinin en son makamı ölümdür seninkide cemalii

talib

Kıdemli Üye
Şeriat
Tarikat
Hakikat
Marifet
Kutbiyyet
Kurbiyyet
Abdiyyet

Yahayy

Kıdemli Üye
Üç çeşit tasavvuf yolcusu var.
Birinci grup bu yolların öncüleri, bayraktrları.
Bu yolun önderleri olan şahıslar özlerinde Filozofik, felsefik duruşlar, kimi zaman eleştirisel kimlikler taşıyan,
bu ahvali dinin muhkem sınırları içerisinde ifade etmekte zorlandıkları için aslında çok da bilindik, geleneksel
şeriat algısının ötesinde, çoğu zaman sınırlarını bi hayli aşmış bir düşünce arkı oluşturmuş insanlardır.
Şeriatperestlerin hem efendileri laf etmeyin dediği için seslerini çıkartmadıkları, ama aslında
söyledikleri ve fiillerini te'vil edebilmek için kıvrım kıvrım kıvrandıkları,
bu kulların milleti sapık, şaşmış vs ilan ettikleri hatta tekfir ettikleri sözlerin 10 katını bu şahıslar söylemesine rağmen
evliyanın reisi diye anında etiketi yapıştırmaları bundandır.

Örnek, Arabi, Mevlana, Hallaç, Beyazıd gibi...
Halbuki bu şahısların çoğunun orjinleri zaten İslam öncesine ait kadim medeniyetlere ait, bu tip akımların meşhur olduğu kültürlere aittir.

İkinci Tipler...

Günümüz efendileri; bu şahıslarda birinci grubun açtığı arklardan güya feyiz alıyormuş edası ile kaba saba, ham sohta bir şeriat anlayışı ile
bu akımları çorba edip ne idiğü belirsiz garabet anlayışları, çoğu zaman ülkelerin en karışık zamanlarında fitnelere ve saptırmalara neden olabiliecek
biat kültürleri oluşturma mentalitesine dayalı oldukça çakma ve zayıf temeller üzerine kurulu Neo-Tasavvufi anlatışlardır.
Bu tiplerin din anlayışına baktığınızda selefi bir din anlayışından çok daha galiz , kaba bir din anlayışına sahip olmalarına rağmen,
sıra bu yolun PR çalışmasını yapıp millete reklam etmeye gelince, güya son derece hümanist ve insancılmış gibi çakma profiller çizilen topluluklardır.

Üçüncü grup, Ne bu birinci grubun gerçekten ne dediğini ve nasıl insanlar olduğunu bilen, ama efendisi bunlar Allah dostlarının şahı dediği için kutsama
kültürünü kayıtsız kabul etmiş, temal esası sorgulamak yerine biat olan, ne birinci grubun ne ikinci grubun ne yapmak istediğinden habersiz,
iyi niyeti üzerinde döşenmiş gizli tuzakları ve mayınları dahi göremeyen sürülere ait bireylerdir.

Benim şahsi algıma göre yine bunlardan en değer verilesi olan birinci gruptur,
en azından çoğu bir sorgulama çabasına düşmüş, gerçek denen şey nedir diye anlamak üzere
düşünsel git geller yaşamış olan, doğru yanlış bir çabası olan orjinal insanlardır.
Diğerleri basit taklitçi olmaktan öte bir niteliği bulunmayan sorgulamaktan bile aciz,
insanın en büyük değer kaleminin akıl, zeka, çözüm, sorgulama yeteneklerini kullanmak olduğunu
idrak edemeyen, sıradan bir canlı olarak varlığını devam ettiren, tek faaliyeti biyolojik yaşam sürmek olan insanlardır.

cemaliii

Kıdemli Üye
seyri sulukun sonu Allah'a vuslattir.

Yüzde bir

Doçent
seyri sulukun sonu Allah'a vuslattir.

Merhaba be güzel, maşallah barekallah; rabbim neş'enizi daim eylesin.

Bak ne geldi gönlümüze; aceb diyorum, seyrü sulukun sonu mu yoksa başı mı vuslattır?

Bir ihtimal daha var
O da ölmek mi dersin?

Söyle canım ne dersin?

Vuslatın başka âlem

Sen bir ömre bedelsin ah ...

He, söyle canım ne dersin?

cemaliii

Kıdemli Üye

Merhaba be güzel, maşallah barekallah; rabbim neş'enizi daim eylesin.

Bak ne geldi gönlümüze; aceb diyorum, seyrü sulukun sonu mu yoksa başı mı vuslattır?

Bir ihtimal daha var
O da ölmek mi dersin?

Söyle canım ne dersin?

Vuslatın başka âlem

Sen bir ömre bedelsin ah ...

He, söyle canım ne dersin?

tam yarama bastınız derim. Biliyormuş gibi sonu vuslattır dedigime bakmayın. Bilsem konu açıp sormaz idim. vuslat cevabimda Abdülkadir geylani hz. lerinden kopyadir. basinin vuslat olduğunu hiç düşünmemiştim.
sizin vesilenizle yeni bir şey idrak ettim. Sağolun varolun. Güzeli buldugun dakka elbet vuslat olacak idi. ah benim kocakafam nasıl düşünemedim.

Kaptan

Mecra Yazarı
ah benim kocakafam nasıl düşünemedim.

Ah kocakafalı başka işin yok mu senin :)

Neymiş vuslat? Bekabillah; Allah'ta var olma. Allah'a ulaşarak onunla birlikte olma, sevgiliye kavuşma. Kişiden bütün sorumlulukların düşmesi. Artık bundan sonra bütün isteklerinin Allah tarafından karşılanması.

Bütün istekleri Allah tarafından karşılanırmış...Lan haşa Allah senin emir kulun mı? Yahu sen kimsin? Daha bir saniye sonrasını görmekten aciz zavallı bir et parçasısın. Neymiş ibadetler ve bütün sorumlulukları düşermiş. Peygamber peygamberken düşmüyor da size noluyo? tü sizin sifatiniza.

ihvanistanbul

AkhenAton

Neymiş vuslat? Bekabillah; Allah'ta var olma. Allah'a ulaşarak onunla birlikte olma, sevgiliye kavuşma. Kişiden bütün sorumlulukların düşmesi. Artık bundan sonra bütün isteklerinin Allah tarafından karşılanması.

Bütün istekleri Allah tarafından karşılanırmış...Lan haşa Allah senin emir kulun mı? Yahu sen kimsin? Daha bir saniye sonrasını görmekten aciz zavallı bir et parçasısın. Neymiş ibadetler ve bütün sorumlulukları düşermiş. Peygamber peygamberken düşmüyor da size noluyo? tü sizin sifatiniza.

La kaptan bu dilin yüzünden ötede çok çekersin sen. Bütün isteklerin kim tarafından karşılanıyor şimdi? Ayrıca ibadetler düşer diyen kim?

Kaptan

Mecra Yazarı
La kaptan bu dilin yüzünden ötede çok çekersin sen. Bütün isteklerin kim tarafından karşılanıyor şimdi? Ayrıca ibadetler düşer diyen kim?

Ya bırak ihvan ya.
Ne alaka, senin bütün isteklerin karşılanıyor mu?

Allah'a vuslat bahsinde zikrediliyor bu herşeyin Allah tarafından karşılanması bahsi, neden? Çünkü kişi en son mertebeye ulaşmıştir artık. Öyle bir konumdadır ki ibadet ve sorumluluklar dahu düşer (daha neye inandığınızı bilmiyorsunuz). Allah'la haşa kanki olmuştur artık, çünkü şifreyi çözmüş ve herşey ayan olmuştur, perde aralanmistir. İbadet, sorumluluk, imtihan peaahhh ne işi olur böyle süfli işlerle, bunlar avamadir.

Ya beni konuşturma Allah'ını seversen

ihvanistanbul

AkhenAton
Ya bırak ihvan ya.
Ne alaka, senin bütün isteklerin karşılanıyor mu?

Allah'a vuslat bahsinde zikrediliyor bu herşeyin Allah tarafından karşılanması bahsi, neden? Çünkü kişi en son mertebeye ulaşmıştir artık. Öyle bir konumdadır ki ibadet ve sorumluluklar dahu düşer (daha neye inandığınızı bilmiyorsunuz). Allah'la haşa kanki olmuştur artık, çünkü şifreyi çözmüş ve herşey ayan olmuştur, perde aralanmistir. İbadet, sorumluluk, imtihan peaahhh ne işi olur böyle süfli işlerle, bunlar avamadir.

Ya beni konuşturma Allah'ını seversen

evet ettigim tum duaalar kabul benim. Kiminin tezahurunu cok kisa surede gormusumdur kimisini yillar yillar sonra. Kimini de gormeyi bekliyorum. Allahtan birsey isteyipte mahzun oldugum yok hamdolsun.

talib

Kıdemli Üye

Alıntıda kırmızı gösterdiğim yeri, herhangi bir tasavvuf büyüğünün bir eserinden bize göstersin Kaptan. Eğer gösteremezse bu kaptanın müfterinin teki olmaktan başka nasibi yoktur demekten bizi ne alıkoyabilir? Buyur bakalım, nereden yumurtladın bunu?

yusufsaid

Profesör
Sonsuz olana çıkılan yolda bir son aramamak gerek bence. Yolculuktan bir son umut etme yolcuya yakışmıyor. Yolculuğun bitmemesinden yanayım @cemaliii :) Aramak bulmak mevzuları hep insana hasredilmiş. Bence arayan da bulan da O.

talib

Kıdemli Üye
Gördüğünüz gibi cevap gelmedi. Alın size bir müfteri.

Kaptan

Mecra Yazarı
Gördüğünüz gibi cevap gelmedi. Alın size bir müfteri.

Seni muhatap almayacadim ama hadi yine iyi tarafima denk geldin.

Allah'a ve peygambere hergün iftira atanların bizleri yermesi harbiden çok komik.

Hem senin gibi tasavvuf şirkine bulaşmış kimselerin müslümanlar hakkındaki sözlerinin hiçbir kıymeti harbiyesinin olmadığını duymadın mı?

cemaliii

Kıdemli Üye
Sonsuz olana çıkılan yolda bir son aramamak gerek bence. Yolculuktan bir son umut etme yolcuya yakışmıyor. Yolculuğun bitmemesinden yanayım @cemaliii :) Aramak bulmak mevzuları hep insana hasredilmiş. Bence arayan da bulan da O.

eyvallah yusufsaid
dogru söylüyorsun. sonsuzun sonuna varamayiz. sen Eskişehirlimisin yusufsaid?