sevval oruçları kaza yerine de geçer mi?

zelal

Asistan
ben geçmiyor diye biliyorum ama daha detaylı bilen biriside varsa bilgi verebilir.

johncoffey07

Asistan
Geçmiyor diye biliyorum.Yani nasıl niyet edersen öyle.Kaza diye edersen kaza,Nafile diye niyet edersen nafile yerine geçiyor.Tamamen senin niyetine kalmış birşey..

Sofuoglu

Ordinaryus
sevval ayinda alti gun tutulan oruc sunnetdir,borcu olmayanlarin bu nafile ibadeti yerine getirmelerinin mukafati suphesiz buyuktur...

eger kazaya kalmis oruclariniz varsa oncelikle onlari tutun,niyetinizi kaza oruclariniza gore yapin,

akabinde 6 gun daha sevval ayi orucuda tutarsaniz ,onun ecrinide alirsiniz insaAllah,

kaza oruclari ve sevval ayi orucu farklidir,ama sevval ayinda kazaya kalmis oruclarinizi tutmanizdada bir sakinca yokdur...

selametle

meyve

Asistan
Ramazan içinde mazeretlerinden dolayı tutamadığı oruç borcu olanlar, önce borçlarını tutsalar yanlış yapmış olmazlar. Önce kaza borçlarını tutup bir an evvel farz borcundan kurtulmuş olmaları daha uygun düşer gibi geliyor insana. Bundan sonra fırsat bulurlarsa altı gün şevval orucuna da niyet edebilirler. Kaza orucu sebebiyle yetiştiremezlerse şevval ayında yine de oruç tutmuş olurlar. İnşallah mahrum da kalmazlar. Bununla beraber kaza borcunu sonraya bırakıp önce şevvali tutmak da elbette yanlış olmaz.

zarife

Üye
geçmez diye biliyorum.borcumuzu tutalım inşallah allah onu da kabul eder