Şeriat Devleti - Diyalog

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Gelin birlikte özlemini çektiğimiz şeriat devletini kuralım. Sorulu cavaplı diyalog halinde örgü örgü bunu örelim.. Tepeden tırnağa günümüz şartlarını göz önünde bulundurarak bütün müesseseleriyle bunu detaylandıralım. En başta yapılması gereken konuyu yolun sonunda açıyoruz iyi mi? Ama olsun hiç bir şey gecikmiş değildir. Herkes katkıda bulunursa sevinirim.

lafons7275

Kıdemli Üye
1. Adım:

Halife seçimi.

Dünyanın her neresinde kalabalık ehli sünnet camianın belirlediği birer alim bir araya gelecek.

Bu alimler bir halife seçecek.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bunu diyalog metoduyla yaparsak daha iyi sonuç alırız. Her şeyi korkmadan tartışabilmeliyiz bence. Tartışmak derken şöyle; Mesela ''alkol fabrikaları falan ayete göre kapatılacak'' denildiği zaman bunun içini doldurmamız lazım. Mesela kapatınca gelecek tepkiler nasıl ve hangi tarzda olur? Bu tepkiyle mücadele nasıl olacak? Doğacak ekonomik boşluk nasıl giderilecek? gibi...

lafons7275

Kıdemli Üye
2. adım:

Şeriatın ilanı ve şeriat kanunları madde madde ortaya konulacak.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
1. Adım:

Halife seçimi.

Dünyanın her neresinde kalabalık ehli sünnet camianın belirlediği birer alim bir araya gelecek.

Bu alimler bir halife seçecek.
Dur ya hu hemen halifeyi seçtin. Gördüğüm kadarıyla insan faktörünü hesaba katmıyorsun. Önce şuradan başlıyalım bence;

1) Adalet nedir? Bunun tarifinden başlıyalım.

Evet. Doğruluk ve Adalet nedir ve kimin hakkıdır? Buyur..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Siz eğer layıkıyla Allah'a tevekkül ederseniz, Allah kuşları beslediği gibi sizi de besler.
Offfff, arkadaşlar, Afganistan niçin böyle şimdi anlıyor musunuz?

İçini doldur diyorum sen ne diyorsun?

Ben diyorum ki; ekelim, biçelim, tek bir buğday tanesinin bile hesabını tutalım. Sıkıysa yağmasın yağmur..

lafons7275

Kıdemli Üye

Ben diyorum ki; ekelim, biçelim, tek bir buğday tanesinin bile hesabını tutalım. Sıkıysa yağmasın yağmur..

Kardeşim ekip biçme sonraki konular, İlk adımı sana diyoruz.

Önce halife seçilecek.

Var mı itirazın?

Kaptansız gemi gitmez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Adalet, insanları Kuran nizamıyla yönetmektir.
Kuran nizamıyla dedin. Peki bu nizamı Allah adına yönetecek kişilerin nefis sahibi olduğunu biliyoruz değil mi? Öyleyse istismar edilmeye çok müsait bir alan bu. Kuran nizamı silah gibidir. Silahı kimlerin eline vereceğiz? Silah ruhsatı kimin eline veriliyor? Buradan başlıyalım. Bu nefisleirn hışmına uğramaktan nasıl korunacağız? Zira Allah adına kandırmak diye bir şeyden bahsediyor Kuran...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kardeşim ekip biçme sonraki konular, İlk adımı sana diyoruz.

Önce halife seçilecek.

Var mı itirazın?

Kaptansız gemi gitmez.
Ona itirazım yok. Kaptansız gemi gitmez elbet. Lakin dümenin başına geçecek olan kaptanın kaptanlığından bahsediyorum. Nasıl birisi olacak? Vasfı, niteliği nasıl olacak? Acemi kaptan elinde gemi batırmayalım sonra!

lafons7275

Kıdemli Üye

Kuran nizamıyla dedin. Peki bu nizamı Allah adına yönetecek kişilerin nefis sahibi olduğunu biliyoruz değil mi? Öyleyse istismar edilmeye çok müsait bir alan bu. Kuran nizamı silah gibidir. Silahı kimlerin eline vereceğiz? Silah ruhsatı kimin eline veriliyor? Buradan başlıyalım. Bu nefisleirn hışmına uğramaktan nasıl korunacağız? Zira Allah adına kandırmak diye bir şeyden bahsediyor Kuran...

Yukarda yazdık.

Dünyanın neresinde ehli sünnet cemaat var ise onları temsil eden birer alim Mekkede toplanacak.

Bu alimler ortak bir veya 5 veya 10 halife adayı belirleyecek. Sonra bu alimler aralarında seçim yapacak.

Kazanana biat mecburi olacak. Biat etmeyenlerin boynu vurulacak.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Yukarda yazdık.

Dünyanın neresinde ehli sünnet cemaat var ise onları temsil eden birer alim Mekkede toplanacak.

Bu alimler ortak bir veya 5 veya 10 halife adayı belirleyecek. Sonra bu alimler aralarında seçim yapacak.

Kazanana biat mecburi olacak. Biat etmeyenlerin boynu vurulacak.
Adaletten sen bunu mu anlıyorsun? Yani diyorsun ki 'ben gibi düşünmeyenlere hayat hakkı tanımayacağım'..

O halde küffarın bize yapacağı aynı muameleyi doğal karşılamak zorundasın. Zira küffar dediğimiz unsur bunu görüyor ve biliyor. Neyse..

Diyelim ki böyle yaptın. Bu yaptığınla kimi öldürmüş oldun? Sen gibi düşünmeyenleri. O halde adalet nedir? Kuran'a iman etmeyenleri öldürmek, edenleri ise kontrolde tutmak.. Bu mudur?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kuran'a göre adaleti tarif et.. Lafon, her devletin temeli Adalete dayanır. Adaletin temeli de hak tarifine dayanır. Hak nedir o halde önce oradan başlıyalım.

Yazdıklarına bakarsak Kuran'dan anladığın hak tarifi şöyle midir? Dost ve düşman var. Dostlar müslüman, düşmanlar kafirlerdir. Bunlar arasında hak taksimi yapılırken her daim bu iki temel göz önünde tutulacaktır diyorsun yani.

O halde müslümanın hakkı, hak ettiği şeyi talep etmek ve ona o talebini vermek. Kafir'in ise hakkı hak ettiği şeyi talep etmesi ve ona onun verilmesi. Adaletin temeli hakka dayanıyorsa, hak ise talep edilen ve verilmesi gereken şey ise, kafirin hakkı ölümdür de talep ettiği şey o mudur? Talep etmiyorsa niçin hak adına hakkını veriyorum diye sahtekarlık yapıyorsun?

O zaman baştan şunu demen lazım; kafirin hiç bir hakkı yoktur, sadece müslüman olanlar hak sahibidir.

Buyur..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Görüldüğü gibi örgü örgü işe başlayınca ne pencereler açılıyor. Ütopya olmaktan çıkıyor yavaş yavaş. Bütün bu noktaların tarifine muhtaçtır devlet. Yoksa isyan üstüne isyanla uğraşır durursunuz. İnsan unsuru derken bunu kastediyorum. Önce insanı tanımak lazım. Biz insanı tanımıyoruz henüz..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Adalet mülkün temelidir, sözünde ki mülk; hak paylaşımı anlamındadır..

Ütopyalarda mülk yoktur. Bütün mesele mülkün tarifi, ve bu tarif üzerinden adalet anlayışı. İşte bunu ne Hasan el-Benna, ne de Seyyit Kutup ortaya koymuştur. Hiç kimse koyamamıştır. Onun içinde gözümde popülarite peşinde koşan amcalar olmaktan başka kıymetleri yoktur. Belki kızacaksınız ama bu olmadığı için Mısır'da devletin başına gelen ihvan hareketi iflas etmiştir. İflas edişi farklı farklı komplo teorilerine dayandırılsa da iktidarın elsiz ayaksız kaldığı ortadadır. El ayak bile mülktür. Mülk olmadan hiç bir yaprağı oynatamazsınız. En zeki beyin bile kas sistemine muhtaçtır. Zira eliyle ayağıyla mülk dairesinde iş çevirir.

Mülk her daim değişir. Bu değişkenliğe adalet ayak uydurmak zorundadır. Şayet bunu yapmazsa yerinde sayar, geri kalır, ve sonunda mülke yenik düşer. İflas eder yani.. Osmanlı bunun için batmıştır. Biz şu anda osmanlının yapamadığını yapıyoruz..

Buyrun..

lafons7275

Kıdemli Üye
Sana İslamın emrettiklerini bildiriyorum. İlk iş halife seçmek dedim. Lafı eveleyip geveleme.

Halifenin seçimine itirazın var mı?

Seçim şekline itirazın var mı?