seni ordan indiriy beni oraya çıkarıyor..!

ekvani

Asistan

Evliyaullahtan bir insan varmış vaktile.Malum eşya zıddı ile bilinir ya karşısında yine bir kişi varmış.Bu kişi hastalanınca o güzel insan ;
-Her şeyi benden bildiği gibi bunu da benden bilir.
diyerek varmış kapısına gitmiş.Kapıyı kendisine kızı açınca sormuş nerede diye,içerden o kişi kızına şöyle seslenmiş,
_Söyle ona kiliseye gitsin,
bunu işiten o güzel insan benim gibi dişlerini sıkmamış tabi.(onun bilgisi olmadan yaprak bile salınmaz) olduğunu bilerek hareket ettiği için doğru kiliseye gitmiş.İçeri girmiş,oturunca papaz efendi bulunduğu kürsüsünden fark etmiş onu ve;
_içimizde bir Muhammedi var allahını seviyorsa dışarı çıksın,
der,fakat o insan hareket etmez,tekrar;
_ içimizde bir Muhammedi var Allahını seviyorsa dışarı çıksın,
der,yine olmayınca üçüncü kez,
_içimizde bir Muhammedi var eğer çakmazsa peygamberin şefaatinden mahrum kalsın
diyince o insan kalkar ve dışarı doğru çıkarken
_dur der o ki buradasın bir kaç sual soralım sana,ve ilk soruyu sorar
_siz dersiniz ki cennette yemek içmek vardır necaset (çıkarmak)yoktur,bunun bu dünyadaki misali nedir?el cevap buyururlar
_bunun bu dünyadaki misali anne karnındaki çocuktur.Yer içer fakat necaseti yoktur.
Herkes şaşırır,peki der papaz ;
_siz dersiniz ki cennete bir ağaç vardır onun kökü havada dalları aşağıdadır,bunun misali nedir?el cevap

_bunun bu dünyadaki misali güneştir.kaynağı yukarda fakat aşağıya ısı ve ışığıyla hayat verir.
Kilisedeki topluluk şaşırmaya devam etmektedir.papaz efendi bir soru daha sorar hemen;
_peki Allah vardır diyorsunuz ya bana onu göster.

Deyince derki o insan
_bana bir kase süt getirebilir misiniz?
hemen süt gelir ve devam eder
_sen bana bunun içindeki yağı gösterebilir misin?
_????
_fakat bu sütün içinde yağ yoktur anlamına gelmez....gereken evreleri bu süte uygulayınca ancak yağı açığa çıkar.
Artık herkes tatmin olmaya başlamıştır..ve o güzel insan
_ peki ben bir şey öğrenebilir miyim?der ve başlar sözüne?
_diyoruz ki cennetin bir anahtarı vardır peki nedir o??
Deyince cevabı bildiği papaz susar.Herkes cevap vermesini beklerler çünkü o insan bütün soruları cevaplamış idi.sonra kendi sorusunu kendisi cevaplar
_cennetin anahtarı (la ilahe illa Allah Muhammed Resulallah) dır der ve kilisedeki büyük haç yere yıkılıp parçalanır.kilisedekiler artık teslim olmuşlardır.Papaz efendi
_peki der senin allahın şimdi ne yapıyor der,
_bunu söyleyebilmem için senin oradan inip benim o kürsüye çıkmam gerekir der ,
papaz aşağı inmeye başlar o insan da yukarı çıkarken eğilir ve papaz efendinin kulağına bu sorusuna yanıtını verir;
_bak şimdi benim allahım seni oradan indirip beni oraya çıkarıyor,,

teşekkürler..

ankakusu

Asistan
Ekvani kardeş HU.
Alışık değiliz. sizden böyle uzun yazılara. Ama oku oku tekrar oku düşünerek tekrar oku yazısı...

Her satırını ayrı ayrı açsa idin her bir satırı sayfalarca konuşabilirdik. Konuşturduğunca...

En sonunda ne kaldı aklında ankakusu dersen:
Hz Peygamber efendimizden önce peygamberler gelmiş. O nu anlatmak için. Onları da tastik ettik elbette ... Biz en son gelene En son gönderilene uyuyoruz. O na tabi olduk. En son gelene de tabi olmamız lazım... Eskilerde kalmayalım HUUU...
.

ekvani

Asistan
Ekvani kardeş HU.
Alışık değiliz. sizden böyle uzun yazılara. Ama oku oku tekrar oku düşünerek tekrar oku yazısı...

Her satırını ayrı ayrı açsa idin her bir satırı sayfalarca konuşabilirdik. Konuşturduğunca...

En sonunda ne kaldı aklında ankakusu dersen:
Hz Peygamber efendimizden önce peygamberler gelmiş. O nu anlatmak için. Onları da tastik ettik elbette ... Biz en son gelene En son gönderilene uyuyoruz. O na tabi olduk. En son gelene de tabi olmamız lazım... Eskilerde kalmayalım HUUU...
.
ANKAKUŞUM NE DEMİŞLER BÜYÜKLERİMİZ,,ANI YAŞAMAK LAZIM SENİN DE DEDİĞİN GİBİ,;
DEM ADEM,
ibrahimin dinine uyun diyor ayet tevhide,tevhid bir ile bir olmaktan mütevelli o anlamda benimde aklıma en son gelen kıssa bu oldu o anlamda en son gelene iman yani ahır zaman peygamberine (son zaman peygamberine)yani
tabii ki bu kıssa vaktiyle yaşamış evliyaullahtan bir insanın yaşantısından bir kesitle allah o demde yaşayanlarına birşeyler anlattığı gibi kuşkusuz bu demde de bizlere birşeyler anlatıyor diye düşünerek bu kıssadan istifade etmek istedim..
kuşkusuz daha peygamber gelmiyecak fakat sizinde bilginiz üzere evliya ve enbiyalardan bu tevhid okunacaktır.bu kıssaları o insanlar bizlere yaşantımızda yapmakta veya yapacağımız muhtemel şeylerde tedbirimizi almamız anlamında yaşamaktadırlar..aksi halde dededen torunlarına masal değildir..ben böyle düşünüyorum ne dersiniz..??