Senai Demirci Röportaj için SORULARIMIZI YOLLADIK,cevap bekliyoruz

Senai Bey; geçen gün toplumda toplumda aşikare günah işleyip ümmet-i İslam arasında ahlaksızlığı revac veren ölmüş gitmiş biri hakkındaki yazınızı okuma fırsatı buldum. İslâm'ı bildiği ölçüde anlatan, bilmediği konuda da kimseyi yanlış yönlendirmek istemeyen bir zat-ı muhterem olarak şahsınıza hüsn-ü zannım var. Bu yazınızla alakalı size bir iki soru sormak isterim:

1- Fıkhi ölçülere bakıldığında şahıs olarak toplumda eleştirilmesi, hatta itâb edilmesi gereken kişilerin ölçüsü şer'i kitaplardan malumunuzdur. Hatta yakından takip ettiğiniz Risale-i Nur'daki gıybet bahsinde toplum içerisinde aşikare günah işleyenlerin, bundan sıkılmayıp iftihar edenlerin gıybetinin özellikle caiz olduğu asrın din alimi Bediüzzaman Hz.leri tarafından beyan edilmiştir. Bütün bu ölçülere rağmen fısk u fücur yönüyle örnek alınan, rol model olarak benimsenen bir kişinin yaptıklarına yanlıştır demenin sakıncası ne olabilir?

2- Tarafınızca yazınızda sıkça vurgulanan "ölünün arkasından konuşulmaz" kaidesi de esaslı bir izaha muhtaç, çok yönden kayıtlı bir sözdür. Hz. Adem (as) dan kıyamete kadar gelip giden güzel işler yapmış, arkasından güzel ameller bırakmış insanlar kendilerinden sonra hayırla yad edilirler, hayatında hep şerle anılmış, şerre vesile olmuş, gerek Hukukullah'a, gerekse hukuk-ul ibada riayet etmemiş insanlar ise kötü olarak yad edilirler. Bu yad edilme dahi, insanları hayra yönlendirebilecek bir toplum oto kontrolüdür.Mutlak manada ölülerin arkasından konuşulmaz şeklinde bir kaide kitab ve sünnete dayanmamaktadır. Ölülerin arkasından en başta Cenab-ı Hak (c.c) Kur'an-ı Azimüşşan'da konuşmuş, zalimleri, beşeri ahlaksızlığa sevk edenleri ibret olması ve örnek alınmaması için zikretmiştir. Aşikare günah işleyip bu günahlarıyla iftihar eden, arkasındakilere böyle bir miras bırakmış bir kimse için "ölüdür, hakkında konuşulmaz" sözü ne kadar doğrudur?

3- Müslüman toplum içerisinde fikirlerine ve görüşlerine itimat edilen, kitaplar neşreden, programlar yapan sizler gibi topluma düşünce olarak yön veren kişiler, doğru hareket edenleri takdir etmezse, yanlış hareket edenlere açıkça "Bu kişi yanlış yapmıştır. Bu fiil çirkindir." şeklinde eleştirmezse, "ben de günahkarım kimseye laf söyleyemem" deyip hakikati günahsız "peygamber"vari insanların tebliğine karar verirse, her gün bu hayasızlıkları "melek" suretinde gösteren tvleri izleyen neslimiz haramları, günahları, hayasızlıkları kimden ve nereden öğrenebilir? Ya da şöyle sorayım: Siz size hüsn-ü zan besleyip sizi takip eden yavrularımızın vebalini nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz?

Bu ropörtaja vesile olan forum yönetimine teşekkür ederim. Selametle...

MECZUP

Profesör
Hadi hayırlısı bakalım :)

Sayın Senai Demirci;

Şimdiki gençliğe kısa ve öz bir şekilde 3 öğüt verebilirmisiniz ? Allah cc razı olsun Vesselam ...

Senai Demirci 'nin cenazeme gelirmisin yayınlayabilirmisiniz teşekkürler...

HENGAMe

Yeni
sevgili senai abi:

Dalâlet fikrîdir; zulümât kalbîdir; israf cesedîdir

fikirle delalet nasıl olur?
kalple zülum nasıl yapılır?.
sraf cesedidir derken

bu sözler sizin mana aleminize yansıttığı kadarı ile tefekkürünüzü alabilirimiyim?

HENGAMe

Yeni
''İnsanın çekirdeği olan kalb

ubudiyet ve ihlâs altında

İslâmiyetle iska edilmekle imanla intibaha gelirse nurânî

misâlî âlem-i emirden gelen emirle

öyle bir şecere-i nurânî olarak yeşillenir ki

onun cismânî âlemine ruh olur.

Eğer o kalb çekirdeği böyle bir terbiye görmezse

kuru bir çekirdek kalarak

nura inkılâp edinceye kadar ateşle yanması lâzımdır. ''
risaleinur külliyatı eseri,mesnevi nuriye..

nur a inkilap edene kadar yanmak (yanması)nasıl olur?

benden soru bukadar eserlerden demiş benim en sevdiğim eserlerden srdum...bu konulardaki fikirlerini tefekkürlerini merak ediyorum..:)

Meryem

Komplike
Şimdiden 50 soruya yaklaştık, tabi içlerinden Senai beyin isteği doğrultusunda malesef elemek zorunda kalacaklarımız bulunuyor ama ilgilenen herkese çok teşekkür ediyoruz. :)

|SEÇKiN|

Profesör
Muhterem senai ağabey, eğer size zaman makinesine konup sadece on dakika süre tanınması kaydıyla zamana yolculuk imkânı tanınmış olsaydı bu on dakikanızı tarihin hangi anı için kullanmak isterdiniz?!

ibrahimi

Has Uşak
Sorularımızı senai ağabeye yolladık.
Cevaplanınca elinize ulaştıracağız inşaAllah.Hadi hayırlı olsun.

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Hayırlı olsun, çok şükür hep birlikte güzel bir röpotajı çıkardık inşallah..

Sorularıyla ve dualarıyla, hazırlanmasında, organizasyonun başlatılmasından bitişine kadar emeği geçen herkesten Rabbim razı olsun...

berraksu

Aşafatlı
Tabi böylesine muhterem bir büyüğün forumumuza iştirak edecek olması büyük heyecan uyandırıyor insanda :)

Emeği geçen herkesten Mevlâ razı olsun.

Meryem

Komplike
İnşaAllah tüm samimiyetiyle sorularımızı cevaplandıracak diye bekliyoruz. :)

ibrahimi

Has Uşak
Ben bu kadar hızlı bize cevap vereceğini,hele hele röportaj konusunda olumlu bir cevap vereceğini beklemiyordum.Çünkü çoğu sanatçı umursamıyor.Halkla iç içe olmak böyle birşey sanırım.Kendisine çok çok teşekkür ediyoruz.

cicek demeti

Sükut
smile768jk.gif
Heyecanla bekliyoruz...Rabbim emegi gecenlerden razi olsun...tesekkurler....
a83ud.gif

HENGAMe

Yeni
röportaj a ne oldu acep:/
nekadar daha bekliyeceğizki

ibrahimi

Has Uşak
Biz yolladık.
Facebooktan ve mail adresinden bildirdik.Artık gerisi senai beye ait.

HENGAMe

Yeni
twiterda fink atıyor ağabeyimiz
röportajdan hala tık yok..:)
çok önemli değilde şahsi takıntımdır,insanların kim olursa olsun samimiyeti kişiliğini gösterir..

Meryem

Komplike
Sorularımıza cevap vermeye başladı kendisi, aynı zamanda soruları beğendiğini not düştü. Biz samimiyetinden kuşku duymuyoruz Allahın izniyle, lütfen sizler de duymayın ve azıcık daha sabredin... :)

forumdayim

Profesör
senai demirci ile ilgili bir not düsmek istiyorum...

birt canli yayinda bir cok konuda görüslerini belirtti bende ilgiyle izledim...

sonra izleyicilerin sorularina cevap vermeye basladi, bir izleyici, kendisine bir kac kitap tavsiye etmesini ister...

senai bey ,izleyiciye m.islamoglunun kuran tevsiurini ve onun diger kitaplarini tavsiye etti... tabi bu benim icin ona bakis acimida belirlemeye yetti...

onun düsüncelerine bu acidan bakarsaniz istifade !! edersiniz...