Sen hiç sahabeden birinin dükkan açtığını duydun mu?

Bedrin_Aslanı

Profesör
SE AL: SENE 92 VEYA 94 ARASIYDI İSMAİL AGANIN SOKAGIN BİR KADIN DÜKKAN ACMIŞ CARŞAF SATIYOMUŞ EFENDİ DUYUNCA KADINI CAGIRMIŞ O DÜKKANI KAPAT KENDİ EVİNDE KADINLARA CARŞAF DİKSAT BUYURMUŞ KADIN TAMAM DEYİP GİTMİŞ SONRA Bİ DÜKKANDA CADDEYE ACMIŞ ORADAKI Bİ CAMİ İMAMINDANDA FETFA ALMIŞ OSABAH NAMAZINDA BU KONU KONUŞULDU BENDE ORADA İSMAİL AGADAYDIM EFENDİ KONUYLA ALAKALI YUKARDAKİ BİLGİLERİ VERDİ CAMİ İMAMI EFENDİYE ORAYA YALNIZCA KADINLAR GİRİYO EFENDİ HAZRETLERİ DEDİ İTİRAZ EDERGİBİ OLDU EFENDİ COK CELALLENDİ SENHİC SAHABEDEN BİRİNİN HANIMININ CARŞIYA DÜKKAN ACTIGINI DUYDUNMU BUYURDU EFENDİ KÜRSÜYE CIKTI BİZE VAZ ETMEYE BAŞLADI KADINLARIN SAHABE DÖNEMİ VE OSMANLI DÖNEMİNDE BAZAR KUDUKLARINI ORANINDA ETRAFININ KAPALI OLDUGUNU YALNIZCA KADINLARIN GİREBİLDİGİNİ ANLATTI BUNCA SENEDİR UGRAŞIYORUZ HALA SİZE ÖGRETEMEDİM BUYURDU 150 KİŞİ KADAR VARDIK EFENDİYİ DİNLİYEN EFENDİ BİZE BAKIYO DAHACOK CELELLENİYODU DERSLERİNİZİ YAPMIYONUZ 3 KİŞİ VAR DERSİNİ HAKKIYLA YAPAN BUYURDU EFENDİ KONUŞTUKCA KÜRSÜNÜN ALTINDA KAMAL EFENDİ OTURUYODU KEMAL EFENDİNİN SANKİ ETLERİ KEMİKLERİNİN İCİNE GİRİYODU BİZİM DİKKATİMİZ KEMAL EFENDİYE YÖNELDİ KÜRSÜNÜN ALTINDA OTURDUGU İCİN EFEDİ HAZRETLERİ KEMEL EFENDİYİ GÖRMÜYODU BİZİM KEMAL EFENDİYE BAKTIGIMIZ EFENDİNİN DİKATİCEKTİ AŞAGIYA KEMEL EFENDİYE BAKTI EFENDİ HAZRET LERİNİN BÜTÜN KIZGINLIGI O ANDA BİTMİŞ BEN HEPİNİZİ KASTET MEDİM BUYURMUŞTU BİZ 150 KİŞI KADAR VARDIK EFENDİ BİZE BAKTIGI ZAMAN ALLAH İCİN DAHA COK SİNİRLENİYODU KEMAL EFENDİYİ GÖRÜNCE PAMUKGİBİ OLMUŞTU ..NE HALDE OLDUGUMUZU GÖSTERMEYE YETER Bİ ÖRNEK BENCE....

naib45 den alıntı...

MaKBeR

Doçent
Allah razı olsun... Rabbim Ona hakkıyla mürid olmamızı nasib etsin inş...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Kardeşim senin yaptığın tam anlamadan ön yargıyla saldımak gibi geldi.
Dikkat edersen dükkanı açan bir bayan. ve sahabe lerimizden bayan olanların hiç
çarşınıın ortasına dükkan açtığını gördün mü diye açayım yazılanı belki daha rahat anlarsın selametle...

balamir

Üye
bayanların ticaret yapamıyacağını nereden çıkarıyorsun?Kimsesi olmayan bayanlar aç mı kalacak,senin yazılarını okudum ön yargılı olan sensin adamın sorusuna cevap vermen gerekir.Sen ve senin gibiler,bağnazlığı bırakmadığınız sürece ümmete ayakbağı olacaksınız,kenara çekilin ,ayrı baş tutmayın yeni yollar açmayın.Bütün peygamaberlerin açtığı tevhid yolu belli.İnsanları şekille şemalle oyalamayın.Bana mantıklı yaz yazacaksan.ben herzaman girmem ama takip edeceğim.Hiç bakıyormusun yazdıklarına,birde kuran ve sünnete.Onlar neler yapmış sen nelere takılıyorsun.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Kardeş hem yukarıda ki konuyu bi daha oku hemde benim daha sonradan yazdığımı. Kadına çalışma demiş mi? ticaret yapma demiş mi? Gerekçeside sünnetten. Sen hiç bir sahabemizin eşlerinden birinin veya bir bayanın çarşının ortasına dükkan açtığını duydun mu?

Kimin ön yargılı olduğu aslında çok belli ama suç bende olsun.

balamir

Üye
Kardeşim senin yaptığın tam anlamadan ön yargıyla saldımak gibi geldi.
Dikkat edersen dükkanı açan bir bayan. ve sahabe lerimizden bayan olanların hiç
çarşınıın ortasına dükkan açtığını gördün mü diye açayım yazılanı belki daha rahat anlarsın selametle...

bu yazı kimin kardeşim ben mi yazdım????????

~zuzii~

Paylaşımcı
Kardeş hem yukarıda ki konuyu bi daha oku hemde benim daha sonradan yazdığımı. Kadına çalışma demiş mi? ticaret yapma demiş mi? Gerekçeside sünnetten. Sen hiç bir sahabemizin eşlerinden birinin veya bir bayanın çarşının ortasına dükkan açtığını duydun mu?

Kimin ön yargılı olduğu aslında çok belli ama suç bende olsun.

karşılaştırma yapmak qereksiz. arada çok fark var. körükörüne baqlanmaktır bu.

Satuk Buğra

Profesör
Hazreti Rasulullahla yahudilerin ilk savaşı bir kuyumcu dükkanına ticaret için giren bir müslüman kadına yapılan hakaret sonucu ortaya çıkmış, Rasulullah beni kaynuka yahudilerini Medineden sürmüştür. İslamın özünü anlamadan şekilciliğe takılanların, bu günün insanına verebileceği hiç bir şey yoktur.

konuşulacak okadar ilmihal konusu varken bunu konuşmayı gereksiz buluyorum.
bence ihvanforum için :eek:fftp:

UBEYDUN

Ordinaryus
kadının dükkan açıp çalıştırması doğru yada yanlış. kişiye göre değişir. sahabe örneği verilmesi hakikaten ilginç..hz hatica bir iş kadınıydı. değil esnaf basbaya işkadınıydı. efendimizde o nun yanında işlerini yöneten koordinatör, genel sekreterdi..
hz hatice radiyallahu anha peygamberliğin kaçıncı senesine kadar ticaret yaptı?

iap54

Üye
hz hatice radiyallahu anha peygamberliğin kaçıncı senesine kadar ticaret yaptı?

Hz Haticeyi örnek veren kişi gercekten de bisey bilmiyor. İslamdan sonra eski şeriatler kalktı ve islamın şeriatı geldi. Sahabe tesettür ayeti inene kadar kadın-erkek karısıktılar ve bu kesınlıkle gunah degıldı. Ne zaman tesettür ayeti (Nur ve Ahzab suresındekı ayetler) geldi işte o zaman annelerımızden ılerı annelerımız olan peygamberın hanımları bıle yuzlerını kapattılar.

İmam-ı Şafii (rahmetullahı aleyh) dıyorkı;

Ne kadar alimle münazaraya gırdıysem muhakkak kazandım. Ne kadar cahille mucadele ettıysem de muhakkak kaybettim.

Kadın tıcaret yapar ama ol orta carsıda erkeklerın de gırecegı bır dukkanda yapabılır mı?

Sünnete uymak bağnazlıksa biz bağnazız kardeşim. Siz yorum yapın, siz sünnetı çağa uydurun siz cehenneme koşun. Ümmet 73'e ayrılacak biz o birinden olmak için azı dişimizle sünnete yapışıyoruz...

cahillik yapmayalım.

Biz nefsini Allah'ta eritmiş bir mürşide körü körüne bağlanıyoruz... Sahabe nasıl peygambere körü körüne baglandıysa. Kuranda peygambere ittiba emredılıyor. acın ittibanın manasına bakın. Resmen yapışmak, kılı kılına uymak degil midir?

selam

Profesör
Hayatta en zor şey ;
Hakikatı bilmeyip bildiğini zanneden kişidir.
Bunlara laf anlatmak rüzgara karşı ıslık çalmaya benzer.

Saygılarımla

manifesto

Yasaklı
Böyle düz mantık varmı arkadaşlar?
Sen hiç sahabe hanımlarının dükkan açtığını gördün mü? eee görmedik..
Onlardan görmediğimiz birçok şey daha var..
mesela araba kullanmak..
Şimdi sen hiç sahabe hanımlarımızın araba kullandığını gördün mü? diyip kadınların araç kullanmasını kısıtlamakmıdır islam?
Hz.Haticeyi de bilmiyoruz sanırım.. Devrinin en ileri tüccarlarından ticaret ile uğraşmış..
Şimdi bugün ticaretle meşgul kaç müslüman kadın var?
Kadınlara bu denli baskı ve tasllut islami değil..İslam bu değil..
Asrı Saadette Peygamber mescidi kadın sahabeler ile dolardı..
Şimdi camilerimizi kaç mü'mineye açtık?
Vakit namazlarda kaç müslüman bayan kardeşimiz var?
Önce mü'minelerin camii ile irtibatını kestik buna İSLAM dedik..
Onları sadece Teravih namazlarında görür olduk?
Kadını eve hapsetmek marifet değil ki..
İslamın emride bu değil..
Kadın islamı naslara riaayet ederek bir çok iş ile ilgilenebilir ilgilenmelidirde..
Bunu yolunu ve sistemini kurmakda biz müslümanların vazifesi.

UBEYDUN

Ordinaryus
mesela araba kullanmak..
Şimdi sen hiç sahabe hanımlarımızın araba kullandığını gördün mü? diyip kadınların araç kullanmasını kısıtlamakmıdır islam?
Hz.Haticeyi de bilmiyoruz sanırım.. Devrinin en ileri tüccarlarından ticaret ile uğraşmış..
Kadın islamı naslara riaayet ederek bir çok iş ile ilgilenebilir ilgilenmelidirde..
örnek verirmisin kardeş bu ucube sistemde kula kulluğu cebreden sistemde hangi ticareti yapabilirler tabi sizin dediğiniz gibi naslara uyarak örnekliyemiyorsan müslümanlardan kadınını hayatın içine kapitalizmin metası basamağı haline getirmeyen müslümanları dini tahrib etmiş muamelesi yapma

Bedrin_Aslanı

Profesör
mesela araba kullanmak..

Düz mantıkla bakan ve görmek istemeyen sensin kardeş. Söylenen sözğ nerelere çekmişsin. Düşünmeden bir anlık sinirlemi söylüyorsun anlamadım.

Hiç arabaya binmemiş bizde binmeyelim. :O Kardeş arabayla erkeklerin içine karışarak ticaret yapmayı nasılda kıyasladın. Tebrik ederim. Bak bayanların fıkıh ilmi Hz. Aişeden gelir. Peygamberimizinde evlendiği tek kız Hz Aişe annemizdir. Bu evliliğinde de ne büyük mucize ki bizlere bayanlarımıza fıkıh ilmi tahsis edilmiş olundu.

Buradan şuraya geleceğim. Deve olayı var zamanında bilirsin. Herkezce bilinen. Burada deve üstüne binip olayların ilk başladığı yere giden Hz Aişe annemizdir. Ve o zamanın devesi bugunun arabasıdır. Biz size bir yerden bir yere göç etmek için hicret araçları yarattık dahada yaratılacak. Yani arabalara binebilir veya sürebilir. Çünkü örnek alması gereken kişilerin başında gelen Annamiz de binmiş....

Selametle... Ne anlatılmak istendiğini anlayın kardeşim. Bizlerede dua edin inşa'Allah...