Selefilik Nedir? Ne Değildir?

Ebu Huzeyfe

Asistan
Web sitesi
www.misakonline.com
Bir mefhumun veya akımın varlığı önceden mazide vardır da, sonraalrı kimse tarfından itibar görmez de yok mesabesine gelir. "Selefilik" böyle değil... "selefilik" hiç bir zaman diliminde var olmamış ki, şimdi yok olsun !
Bu isim daha önce de ifade ettiğimiz gibi, "selef" kelimesinden "lik" eki eklenerek var edilmeye çalışanlarca türetilmiştir. Olay budur. Aynen, müslümanlar misakonline sitesini, misak1.com sitesi ile kartıştırsınlar ve hangisinin doğru şeyler yazdığına bir türlü karar veremesinler diye "misakOnline" sitesinin türetilmesi gibi...
Sanırız konu şimdi daha iyi anlşılmıştır.
Haklısın!

Şimdi daha iyi anlaşıldı!

:whistling[1]:

Ebu Huzeyfe

Asistan
Web sitesi
www.misakonline.com
Yazık !
Burada birbirimizi ikaz edip doğruyu bulmaya çalışmayacaksak o zaman forumda yazmanın anlamı ne ? Laf olsun-torba dolsun kabilinden yazılacaksa öyle başka bir sürü forum var. Dileyen oralarda yazabilir.
Hiç bir müslüman keçi olamyı tercih etmez idye düşünüyorum. Çünklü, bunun ölçüsünü de aşık Yunus bizlere vermiş .
"DERVİŞ BAĞRI TAŞ GEREK,KOYUNDAN YAVAŞ GEREK" diye...
Eğer Yunus'u dinlemiş olsaydık, kimseye de "kıl" olmazdık.

Tabii bunun istisnaları olduğunu da öğrenmiş olduk. Mesela yazı sahibi...:whistling[1]:

islamveinsan

Doçent
s.a

Ne garip ve cahilane tartışmalar içindeyiz...?
-Müslümanmısın abi
- Hayır selefiyiz... Hatta seleficiyiz... Selef alıp satıyoruz...

Ben selefiyim diyen var mı bilmiyorum... Ben süleymancıyım diyene rast gelmedim..Size kendini ifade edemeyince nurcuyum diyenler hariç.

-cı ve -ci ekleri kişi ve grupları ifade etmek için dışarıdan kullanılan eklerdir...

Selef yada selefiyi ehli sünnet in dışında tutanlar önce kendilerine bakmalıdır acaba biz içindemiyiz dışındamıyız diye ?

Sufizmi ve tasavvuf un her hal ve tavrını savunanların selefiye bu kadar düşman oluşunun altında yatan bilinçi merak etmeye başladım...

Eğer Ehli sünnet in dışında tutmaya biryerlerden başlayacaksak önce tasavvuftan, tarikatlardan başlanmalıdır...
Dün akşam sizin tabirinizle selefi kardeşlerin sohbeti varmış...
Tanışalı çok olmayan abilere rica ettim bende katılabilir miyim diye...
Rica ettiğim abi beni aldı götürdü bir kardeşin evine, abilerin bi tanesi hacdan getirilen zemzem ve hurma ikram etti... Sonra bu haftanın konusu hac ve hac daki mekruhlar haramlar anlatıldı... Sonra çay molası verildi.... Tanışma faslı oldu... Sonra Tecvit dersi başladı, ders bitince sohbete iştirak eden her abi hocaya biraz Kuran okudu hatalarına baktılar...

Neyse..... Sonra sohbet bitti vedalaşıldı... Lakin ne sohbet öncesinden ne sohbet içinden ben, ki bu güne değin onlarca cemaatin ekmegini yedim suyunu içtim rahlesine oturdum... Onlar adına ehli sünnet e muhalefet edecek ne bir hal ne bir tavır görmedim... Sakallı, terlik ve üzerine yakışmayacak kadar bol giyenler hariç...Selam ve dua ile...

Selefiyyeye düşman degiliz. Peki onların Tasavvuf ve Tarikat düşmanlığı niye?
Selefiler sünnet i seniye ve hadis i şerif e haddinden fazla kıymet biçmişler belki ondandır... Sizi orda göremeyince kızgın ve kırgınlar...

Hem tarikatlardaki bidat ve hurafeleri görmezden gelemiyorlarda olabilir..
Büyükler daha iyi bilir...

Selametle..

kemalali

Profesör
Sufizmi ve tasavvuf un her hal ve tavrını savunanların selefiye bu kadar düşman oluşunun altında yatan bilinçi merak etmeye başladım...

Eğer Ehli sünnet in dışında tutmaya biryerlerden başlayacaksak önce tasavvuftan, tarikatlardan başlanmalıdır...
quote]

Dogru Ehli Sünnet dışında tutacagımız var. Tarikatlardan başlanmalıdır ancak neye göre İslamiyete göremi? yoksa vehhabilerin veya selefilerin anlayışına göremi? Tasavvufu kullananlar var diye Tasavvufa karşı olmak İslama uygun mu? Sufizm denmesi zaten başlı başına yanlış. İzmler ideolojilerde olur. Selefiyyeye düşman degiliz. Peki onların Tasavvuf ve Tarikat düşmanlığı niye?

hirahos

Kıdemli Üye
Döksem gözlerim yaşını
Artırsam bağrım başını
Bıraksam dünya işini
Azm etsem ol binişane

Kosam nefsin çirkin huyun
Hiç vermesem nefse boyun
Aşk içinde erkan ayın
Budur Dost'a gidişene

Şeyh elinden giysem kisvet
Nefs elinden kılsam feryat
Aşk elinden versem şerbet
Yanubanı tutuşane

Eşrefoğlu Rumi söyler
İle şara haber eyler
Kim ki dost'u görmek diler
Varsın Dost'a bilişene

------------------------

"Unutmayın ki dininizin elden gitmesi dört nedendendir:

1- Bildiğinizle amel etmiyorsunuz.
2- Bilmediğinizle amel ediyorsunuz.
3- Bilmediklerinizi öğrenmeye çalışmıyorsunuz.
4- Halkı da bilmediğiniz şeyleri öğrenmekten alıkoyuyorsunuz."

Abdulgadir Geylani Hz.

fakiri

Kıdemli Üye
alıntı-Ebu Huzeyfe
Haklısın!
Şimdi daha iyi anlaşıldı!
:whistling[1]:Dün 09:41

Bugün müslümanların içinde bulunduğu durumu zerre kadar düşünen iman sahipleri için, ehl-i keyifin işlerinden olan ıslık çalmak ihtimal dahilinde olabilir mi ?
Ey Ebu Huzeyfe !
İşte önüne bu aynayı koyuyoruz : Kendine bu aynada iyi bak ve ne olduğunuzu görün. Sizin hayatınız "ıslık" zaten !..
Bu cevabınızla bunu bütün foruma teyid etmiş oldunuz.

kemalali

Profesör
Selefiler sünnet i seniye ve hadis i şerif e haddinden fazla kıymet biçmişler belki ondandır... Sizi orda göremeyince kızgın ve kırgınlar...

Hem tarikatlardaki bidat ve hurafeleri görmezden gelemiyorlarda olabilir..
Büyükler daha iyi bilir...

Selametle..

Nakşi Tarikatı dışındaki Tarikatların hemen hemen hepsine bidatlar girmiş. Bir kitapta okumuştum. Şu an kaynak veremiyorum versem bile zaten kabul etmessiniz. Evet büyükler daha iyi bilir. Siz büyükleri tanısaydınız önyargılı olmazdınız. Nakşi medreselerini gördünmü alimlerlerin sohbetlerine katıldınmı? Onlar olmasaydı alim kalmayacaktı.

Nasibinde olan Tarikata gider gitmeyenlere saygılıyız. Yeterki inkar etmesinler bu kendilerinin yararınadır. Selefiler, Vehhabilermi neyin bidat hurafe olduguna karar verecekler.

Hak olan her görüşe saygımız da müsahamamız da var çok şükür. Şucu bucu diye isim verenler de biz, tenkit edenlerde. Bir türlü anlamam "Müslüman" ismi hangimize (sizleri tenzih ederim) yetmez ki. Yeni yeni isimler buluruz ondan sonra da sen şucusun, ben bucucuyum. Atalarımızın dinini ne zaman terkedip tahkik ehli olmak için okumaya zaman ayıracağız bilmem ki... Oku kardeşim, benim onun ağzının içine bakma. Selefi dediklerini de oku, vehhabisini de oku, nurcusunu da oku, süleymancısını da oku, yaşarını da oku. Beğenmiyorsan kabul etmezsin. Bozuk bir görüşü varsa saygı duyarsın ama müsamaha göstermezsin olur biter...

Selam hidayete tabi olan müslümanlara.........