selamunaleykum

ömerusta

Kıdemli Üye
selamkunaleykum arkadaşlar epeydir uzak durdum ki bazı üyeler rahatlasın
hazımları kolaylaşsın basiretlerinde açılmalar olsun kendilerine verilen akıl nimetini kullansınlar diye gördüm ki yanılmışım tren bekleyenler hağla bekliyor bıraktığım yerde üzüldüm vede geri döndüm şunların kulaklarını
çınlatayım istedim fakiri hilale dolaşmış lafons evlatlık almanın yollarını kapatmış yani aynı tren aynı seyirci

Ahmet

Çöl Aslanı
Aleykum selam.
Nereden hoşgeldin desem dedim, o esnada konuyu açtın. Hoşgeldin ömerusta, yediğin içtiğin senin olsun neler yaptın anlat hele..

Verda

Gales
Hoşgeldin ömerusta :)

ömerusta

Kıdemli Üye
teşekür ederim hoş bulduk ahmet kardeş hayırlı olsun adminlik
verda kardeşim hoşbulduk teşekür ederim

çelebiler

Kıdemli Üye
Hoşgeldin Kardeş.

Bizden aynı beyaaa sen nassın?

lafons7275

Kıdemli Üye
Bi sen eksiktin. Evlat edinmek İslam'da haramdır.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Hoş geldin @ömerusta

Dönmene sevindim...

dostluk

Kıdemli Üye
Bi sen eksiktin. Evlat edinmek İslam'da haramdır.

böyyle kestirip atmamalı..usulleri var denebilir..

edindiği evlatlığı süt yoluyla akraba edenler var o vakit anneye yada babaya mahrem olmuyor çocuk..

Evlat edinmek​

Sual: Çocuğu olmayan bir bayanım. Evlatlık almak istiyorum. Nasıl yapayım?
CEVAP
Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz.

Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz olacağı için yabancı olmaz.

Kız bebek alınca da, beyinizin kız kardeşlerinden biri veya kardeşlerinin hanımlarından biri emzirirse, beyinizin yeğeni olacağı için ona yabancı olmaz.

Sual: Evlatlığa miras düşer mi?
CEVAP
Evlatlık alınan çocuk, dinen mirasçı olamaz. Ancak sağlığınızda, malınızın bir kısmını veya tamamını hediye etmenizde hiçbir mahzur yoktur.
Mal kaçırmak niyetiyle evlatlık olmak doğru değildir. Sağlığında, evlatlığa mal vermek caizdir.

Sual:
Evlatlık alınan çocuğa oğlum veya kızım demek caiz midir?
CEVAP
Bu benim oğlumdur veya bu benim kızımdır demek haram olur. Fakat çağırırken, yahut onlardan bahsederken oğlum, kızım demekte mahzur yoktur.

Evlatlığa (Biz senin öz anan-baban oluruz) demek günah olur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı.) [Ahzab 4]

Hadis-i şerifte de buyuruluyor ki:
(Babası olmadığını bildiği halde, kasten birine “Bu benim babam” diyene Cennet haram olur.) [Buhari]

Sual:
Kızını veya oğlunu birine evlatlık verince, o çocuğun hakkı senden gidiyor mu? Yoksa devam ediyor mu?
CEVAP
Gitmez, devam eder.

Sual: Ahirette o çocuk anne babasından hak talep eder mi?
CEVAP
Elbette, kötü bir kimseye verilmişse niye namaz kılmayan içki içen birine verdin diye sorabilir.

Çocuğu birine evlatlık verirken müslüman bir aileye ve dini öğretecek birine vermek lazım. İstenildiği zaman geri alınabilir. Çocuğu iyi terbiye edip etmediği kontrol edilmelidir. Evlatlık verince onların çocuğu olmuş olmaz. Miraslarını almaya dinen hak kazanmaz. Erkek ise evin hanımına yabancı olur, büluğa erince o evde kalamaz. Kız ise evin erkeğine yabancıdır. Baliga olunca o evde kalamaz. Bunun gibi zararları vardır.

Sual:
Evlatlık öz evlat gibi olur mu? Yani yanında başı açık gezebilir mi, nikah düşer mi?
CEVAP
Evlatlık edinmenin dini bir yönü yoktur. Yani o çocuk yabancı olur. Nikah düşer, evlenilir, yanında açık durulamaz.

Sual:
Üstümüze kaydı yapılan evlatlığımın ateist babası şimdi çocuğu istiyor. Vermek zorunda mıyız?
CEVAP
Hayır vermek zorunda değilsiniz. Verip de çocuğun dinsiz yetişmesine sebep olmamak gerekir.

Evlatlık yabancıdır
Sual:
Mutezile kafalı bir yazar, (Evlat edinilen çocuk, evlatlık alan karı kocaya mahrem olur) diyor. Evlatlık yabancı değil mi?

CEVAP
Elbette yabancıdır. Evlatlığı mahrem ve kendi öz evladı gibi bilmek, cahiliye âdetlerindendir. İslamiyet bu âdeti kaldırmıştır. Bir âyet-i kerime meali:
(Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız kılmadı.) [Ahzab 4]

dostluk

Kıdemli Üye
Aklıma Cumartesi yasağı geldi.

birgün önce ağ atıp cumartesi toplamakla evlatlık almanın ,bir çocuğu seriatin kurallarını çiğnemeden himaye edip büyütmenin alakasını kuramadım..

bu kadar katı olmayın evlat sevgisi tatmayan bayanlar var ,herkezin maneviyatı o kadar güçlü değil..harama girmedikten sonra vede

bir çocuğu himaye altına alıp ona bakmak, yetiştirmek, kol kanat germek, ölmeden ona mal bağışlamak için olursa neden olmasın..

Çocuğun kendi ana babası ile soy ilişkisini keserek kendi kütüğüne kaydettirmek ve mirasçı kılmak mânasında evlat edinmek caiz değildir.

Sevgili Peygamberimiz, özellikle yetimlerin himaye altına alınmasını teşvik etmişlerdir. Çok çocuklu ve yoksul ailelerin çocukları için de bu teşvik geçerlidir.

yalnız en önemli bölümü

Himaye altına alınan, aile içinde bakılan, yetiştirilen çocuk (nikah düşmeyecek kadar) yakın akraba değilse yabancıdır, namahremdir. Erkek veya kız olma durumuna göre ev içinde örtünme, başbaşa kalmama, dokunmama gibi sınırlara riayet edilmesi gerekir. yada anne sütü yolu ile akraba edilmeli..

ve çocuğa gerçek ailesinin olmadığı zamanı gelince yada baştan söyylenmeli o zaman ayeti kerimelere ters bir iş yapılmış olunmaz..

bu konu hakkında mehmet talunun fetvasına bakılabilir,hemen hemen tüm fetvalara baktım ehlisünnette sonuç bu şekilde çıkıyor..

lafons7275

Kıdemli Üye

bir çocuğu himaye altına alıp ona bakmak, yetiştirmek, kol kanat germek,
ölmeden ona mal bağışlamak için olursa neden olmasın..

İşte budur. Eğer o aile çocuk edinmeseydi İslam'a göre onların mirasını almaya kim hak kazanacaktı?

Çocuğu evlat edinerek Allah'ın taksimini değiştirip zulum yapmış oluyorsun.

Bu 2 cümle aklı çalışana, anlamak için çabalayana yeter.