SELAM ALMA VERME iMLASI HK.

doğuhan

Profesör
herkes karakterine uygun olanı,şöyle de diyebiliriz kendine uygun olanı ( o an için) kullanıyordur.:)

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Ben de hepsini kullanıyorum... Bazısını daha az, ama genelde hepsini...

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Karsida ki insana gore selamlasma tarzin degiisiyo selamini almiyacak bir zihniyete selamunaleykum diyemessinki.

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
ben değiştiğini hatırlamıyorum....

ya selamun aleyküm....

ya selamun aleyküm...

tabi birde küfrün bol olduğu yerler olur ordada duruma göre

Web sitesi
www.islamportali.net
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatühü
inşallah hayırlı olanın hepsini kulanmaya çalışıyorum elhamdürüllah anlayan anlasın anlamayan anlamasın selam ALLAH c.c. selamı gerisi boş eyvallah :)

fakiri

Kıdemli Üye
Selâm tektir.

"Selâm" Rabbimizin "selâm" ism-i şerifinden muberhen olmuş bir mefhum ve sünnettir. "Hu" ism-i şerifi ise bir zikirdir. Dolayısıyla selâm yerine hiçbir zaman geçemez. Eskiler "Hu" ya "Derwiş Selâmı" derlerdi lâkin, bu ismin selâm yerine kullanıldığından değil, derwişlerin zikri "hu" olduğundan teşbih edilerek kullanılan bir ibareydi.
Yanlış bilgilenmelerin önüne geçelim.

Satuk Buğra

Profesör
İslamda her konunun bir temel bir de kami şekli vardır. Bir fetva sınırı bir takva sınırı vardır. Bir asgari limiti birde azami limiti vardır. Yeter ki, asgari limitle azami limiti karıştırmayalım, konumlarını karıştırmayalım. Kullanıma gelince selamında kamil şekli bellidir. Mesela toplumla karşı karşıya bir tebliğci için, yapılacak iş nedir, onu iyi tesbit etmek gerekiyor. Maksada fetva hizmet edecekse onu kullanmak daha sevap ve isabetli olabilir. Örnek verelim. İslamı her tür bayanlara tebliğ edecek bir bayan düşünün. Bu bayanın tesettüre düşman hanılarla iletişim kurarak onlara tebliğ yapması gerektiğini varsayalım. Onlara tebliğ için onlara gittiğinde çarşaflamı gitmesi daha isabetli, yoksa fetva sınırında bir tesettürle gitmesimi daha isabetli olacaktır. Karşıdakiler tesettüre zaten düşman, sizde onun düşman olduğu şeklin en radikali ile çıkarsanız müsabakayı baştan kaybetmiş demeksiniz. Böyle olmuyormu?

segalani

Paylaşımcı
Web sitesi
www.enzele.com
SELÂM'ı ne mahiyet ile söylendiği olayı değiştiriyor.

bir şey sormak istiyorum izin verirseniz,

sıklık ile bu tarz selamlama ile karşılaşıyorum net ortamında. böyle bir selamlama var mı? yani "selamün aleyküm" değil de "selamın aleyküm" diye? siz de yazmışınız da ondan sizi yakalamışken sorayım dedim : ) tabi yanlışlık ile yazmış da olabilirsiniz...

Satuk Buğra

Profesör
Mahalli ağızlarda da farklı şekillerde işitiyoruz. Mesela Selem Eleykim diyenleride çok duymuşuzdur.

zebih

Kıdemli Üye
SELÂM'ı ne mahiyet ile söylendiği olayı değiştiriyor.

bir şey sormak istiyorum izin verirseniz,

sıklık ile bu tarz selamlama ile karşılaşıyorum net ortamında. böyle bir selamlama var mı? yani "selamün aleyküm" değil de "selamın aleyküm" diye? siz de yazmışınız da ondan sizi yakalamışken sorayım dedim : ) tabi yanlışlık ile yazmış da olabilirsiniz...

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=13471

tevhidul_hareket

پايگاه ا
link için ALLAH razi ıolsin

SiNeM

Piss'a!
selamun aleyküm ile merhaba arasında fark göremiyorum ;) önemli olan selamlaşmak.merhaba dediginde de sünnet sevabını alıyorsun .

KuTeYBe

Doçent
Aslında Araplar wa aleykum -us demez. "wa (e-a arası) alaykum-es-selam" derler. alaykum daki "a" da e-a arasıdır.

Bilgiler güzel. Elinize sağlık.

KuTeYBe

Doçent
selamun aleyküm ile merhaba arasında fark göremiyorum ;) önemli olan selamlaşmak.merhaba dediginde de sünnet sevabını alıyorsun .

Selamlaşmanın şekli ve lafızları bizzat Peygamber Aleyhisselam tarafından ta'lim ettirilmiştir. Değiştirilemez. "Merhaba" dersiniz ama selamdan sonra. Bu mantıkla "günaydın" demekle de "hello" demekle de sünnet yerine getirilmiş olur sonucu da çıkar ki yanlış olur. Oysa ibadet sevabı ancak O'nun sünneti neyse ona ittiba etmekle mümkündür.