Şehvetiye Tarikatı

Kaptan

Mecra Yazarı
1731

Günümüzde Türkiye’de otuz tarikat silsilesinin ve bunlara bağlı dört yüz civarında kolun, sekiz yüz civarında medresenin faaliyette olduğu tahmin ediliyor. Çoğu holdinge dönüşen tarikatlar büyük bir ekonomik sektör oluşturuyor. Hızla gelişen her sektörde olduğu gibi, bu alanda da kayıt dışı ve merdivenaltı ekonomi gelişiyor. Bireyin kurtuluşunun cemaat yoluyla gerçekleşeceğine dair güçlü bir inanç aşılanıyor. Merdivenaltı tarikat ve cemaatler, geleneksel tarikatların yöntem ve söylemlerini taklit ederken, bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikâyelere başvuruyorlar. Müritler, çeşitli yöntemlerle ikna edilerek, ağırlıklı olarak ekonomik ve cinsel istismara maruz kalıyorlar.

İsmail Saymaz, ilkokul mezunu, Arapça ve Kur’an bilmeyen, hatta namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen, bazılarının yüzlerce müridi olan, haklarında dava açılmış altı sahte şeyh vakasını inceliyor. Bir kısmının Kur’an kursu da işlettiği, tekke sahibi olduğu bu şeyhler, şehvet ile servet edinme arzusunun iç içe geçtiği bir dünyada, yüzlerce kadın ve erkeğin iradesini teslim alıyorlar. Haklarında şikâyet veya ihbarda bulunulmadıkça, faaliyetlerini yıllarca sürdürebiliyorlar. Esas olarak, devlet tarafından “gerçek şeyhlere” tanınmış resmî hoşgörüden, koruma zırhından ve dokunulmazlıktan yararlanıyorlar. Şehvetiye Tarikatı, kısa yoldan servet edinme hırsının ve bastırılmış cinsel arzuların dinî inançlar temelinde kışkırtılıp, kullanıldığı bir dünyaya ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 118
Ebat : 13 x 19,5
İlk Baskı Yılı : 2019
Baskı Sayısı : 1. Basım
Dil : Türkçe

Darul_Beka

Profesör
İsmail saymaz
son dönem türkiyedeki tasavvuf hareketlerine 28 şubat vari bir şekilde saldırıp
tasavvufu aklı sıra itibarsızlaştırma amacında
ancak
onun kitabının burada reklamını yapan arkadaşın amacını anlamadım

Kaptan

Mecra Yazarı
Itirazın neye onu da ben anlamadım.

İddia o ki mahkeme kayıtları ve kisilerin ifadeleri doğrultusunda yani belgelere dayanan bir çalışma. Videosu da var izlemenizi tavsiye etmem ha bazı kansınlar var onlar izleyebilirler onlar için olağan olduğundan mideleri kalkmaz.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ayrıca merdiven altı Tatikatlar diye de not düşmüş. Hoş benim için hepsi aynı ama...neyse konuyu şahsilestirmeyelim.

Darul_Beka

Profesör
Ayrıca merdiven altı Tatikatlar diye de not düşmüş. Hoş benim için hepsi aynı ama...neyse konuyu şahsilestirmeyelim.
itirazım bu adamın kitabının reklamını yapman
sadece merdivenaltı değil tüm tasavvuf ekollerine savaş açmış durumda hemen her gün bir kanalda 28 şubat ağzıyla konuşup duruyor
tüm tasavvuf kültürüne karşı olman ne kadar acı
nerdeyse 1500 yıllık ekolü hoş benim için hepsi aynı diyerek bir kalemde çiziyon
bizim sorunumuz asıl bu
kendi kültürümüze düşmanız

furkanoz

İhvan Forum Üye
Benim için hepsi aynı demek için insanın şeref, haysiyet ve insanlığını bir yerde bırakmalı. Gerçi olmalı ki bırakabilsin diyorum. Bütün bilmem kimlerin hepsi bilmem ne demek gibi bir genelleme bu. Ama o kadar ahlaksız ve utanmaz değilim.

Adamlık yoksunu diyor ki benim için, karıya, çocuğa tecavüz eden sahte şeyh ile isim vermeyeyim şimdi, siz bilinen efendileri düşünerek okuyun, hepsi aynı diyor. Bu ne utanmazlık.

Kaptan

Mecra Yazarı
Valla kimsin necisin bilmiyorum, belli ki burayı bilen birisin. Evet ilk başta o anlam çıksa da kesinlikle maksadim hepsini aynı kefeye koymak degildi. Benim için hepsi aynı derken bir kısmı böyleyken diğerleri bir başka biçimde insanları sömürüyorlar noktasındaydı.

Her neyse, biri badeler hatta bafiler, diğeri cinsel organına ayet üfler, diğeri torunu yaşındaki müridin kızıyla evlenir, diğeri eşekle fantazi kurar, diğeri müridin yatak odasında cirit atar yatakta kaç tur attığını bilir, bir başkası cinsel ilişki esnasında şeyhimizi düşünürsen doğacak çocuk bereketli ve güzel ahlaklı olur der falan filan. Hatta haşa Allah'ın karısı şeklinde kendisine göründüğünü iddia edecek kadar sapanlar da var. Bunun dışında elbette bu tür şeylere bulaşmayan ancak bir başka biçimde insanlaŕı sömüren, Allah'la aldatan tarikatlar var, yok birbirlerinden farkları demem bu anlamda söylenmiş bir sözdü..

ilke

Paylaşımcı
Red! Cehennemlik amelleri işlemeye devam ediyorsun ! Gayrı senin ıslahın asla mükün değil diye düşünüyorum!

Kaptan

Mecra Yazarı
Bak yine donup dolaşıp meseleyi bana getiriyor ama konuya dair tek cümle etmiyorsunuz. Dede, bak adamlar çok affedersin eşlerini dahi bu soytarılara bile ve isteyerek berelerlesin diye şeyhe sunuyorlarmış. Şu kepazeliģe iki laf edeceğine beni diline doluyorsun.

Şu kepazeliģin aynı versiyonu 1700 sene önce de vardı. Mekkeli müşrikler, eşlerinin mekkenin ileri gelenleriyle cinsel ilişkiye girmelerini bir övünç vesilesi sayarlardı. Hatta onlardan doğan çocuğun ayrıcalığı vardı. Düşünsene sırf saygın biri diye ve ondan doğacak çocuk kendileri gibi sıradan birisi olmasın diye adamlar eşlerinin bunlarla ilişkiye girmelerinde hicbir beis görmüyorlardı .

Evet bunlar sapık kimselerdir, tarikatla, tasavvufla alakalı yoktur diyeceksin ancak işin bir de sosyolojik boyutu var. Burada insanımızın din karşısında ne kadar bagnaz ne kadar edilgen olduğunu anliyoruz..mursidin seyhine tabi olmasi onu gunahsiz, hatasız sayması, iste diger konuda gorduk "konuşması ayettir, ne konuşuyorsa Allah'tandir" inancı birilerinin iştahını kabartıyor dede. Iste biri badeliyor öyle sömürüyor diğeri servetine servet katıyor bir başka biçimde sömürüyor. Bilmem anlatabildim mi.

ilke

Paylaşımcı
Red ! Bir türlü işlediğin fahşaya ve fitneye kafan basmıyor ! Sen bu çirkin işlerinle ve fiteye sebep olacak yazılarınla Nahl Sûresi 90. ayetinin kapsamına giriyorsun da hiç umurunda bile değil !

Hakperest

Kıdemli Üye
Red ! Bir türlü işlediğin fahşaya ve fitneye kafan basmıyor ! Sen bu çirkin işlerinle ve fiteye sebep olacak yazılarınla Nahl Sûresi 90. ayetinin kapsamına giriyorsun da hiç umurunda bile değil !
Söyleyene bak
Dünya üzerinde tekfir etmediğin müslüman mı kaldı
Tarikatçiler mısır suudi iran ve türkiyedeki kendi hariç müslümanları tekfir ederler
Hoş türkiyedekileri tekfir ederken altan alırlar(sen hariç)

Yani bana kalsa senin fitnenin yanında kaptan adeta melek, laz meleği

Şimdi al bastonunuda git

ilke

Paylaşımcı
Müslüman görünümündeki munafık ve müşriklerin olduğu bir yede elbetteki onlara yardımcı günahsız (!) melâike de olabilir !
Sizin iğliğiniz pazara çoktan çıkmıştır! Artık ne yapsanız İslâm Dini ilebir ilginiz olduğunu isbat edemezsiniz !

Hakperest

Kıdemli Üye
Müslüman görünümündeki munafık ve müşriklerin olduğu bir yede elbetteki onlara yardımcı günahsız (!) melâike de olabilir !
Sizin iğliğiniz pazara çoktan çıkmıştır! Artık ne yapsanız İslâm Dini ilebir ilginiz olduğunu isbat edemezsiniz !
Şeyhi olmayanın şeyhi şeytan diyorsunuz da
Şeyh şeytan olsa nasıl olacak

Ula dede ümmet sana müslümanlığını ispatlayamıyor
Ben nasıl ispatlayayım
Hz Cebrail as gelse sana, onu da tekfir edersin muhtemelen