Şehir ve Bölge Planlama hakkında

Byrocktar

Profesör
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 ay sonra bir sınava gireceğim ve bu sınav sonrasında seçebileceğim bir kaç bölüm var. Bu bölümlerden biri de Şehir ve Bölge Planlama ve bu bölüm hakkında herhangi bir fikrim yok. Bu bölüm mezunu olan ya da daha önce araştırmış olanlardan bilgi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Kaçak

Yeni
Ekmek çıkmaz diye biliyorum ...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Özelden mesaj attım, faydası olur inşallah..

elbiss

Ordinaryus
Proje-1

http://projebir.blogspot.com.tr/

Proje 2
http://itusbpprojeiki.blogspot.com.tr/

Yukarıdaki projeyi google amcadan buldum senin için ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kendim ilave etmem yazmam gerekirse..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genel manada şehircilik ve bölge planlaması birer sanat ve fiziki altyapıya hakim olabilmek gibi olsa gerek...

Aklen ve mantıken bir şehir ve planlaması yapılacak ise....

öncelikle o kurulacak şehrin nasıl olacağı belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum sonrasında ise o belirlenen kurulacak olan o şehrin arazisi yüz ölçümü ve fiziki yapıları belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum...

devamında kurulacak şehrin altyapı planlaması çevre düzenlemesi ve sosyal etkinlik alanlarıda en iyi şekilde uzun vadeli planlar dahilinde oluşturulmalı diye düşünüyorum...

devamında kurulacak olan şehrin mimari ve estetik doku ve yapılarının kurulacak altyapı ve çevre dizayn üniteleri ilede oldukça uyum sağlamalı...

devamında kurulacak şehrin düzenli yerden geçen elektirik kablo dokuları devamında su tesisat işleri devamında düzenli rayları istasyonları devamında ulaşım araç imkanları kolay erişebilirliği gibi bir çok noktaya hakim olabilmeniz gerekiyor...

işin açıkçası bir şehir ve o şehrin planması ve bölgelendirilmesi kolay iş değil ama biri çıkıp bana bir şehir oluştur ve bunu en iyi şekilde planla dese tüm imkanları bana sunsa hiç dalım olmasa dahi kendime o kadar fazla iyi güveniyorum ki benim kuracağım şehir dünyada eşi benzeri olmaz diye düşünüyorum...

Çünkü ben şehrimi önce zihnimde kurar yap-boz larımı orada siler ekler değiştirir sonrasında zihnimdekini görsel yazılıma aktarır sonrasında aktardıklarımı oluşum aşamasında sahada birebir canlı yaşar hissederim ki bazen canlı yaşayıp hissetmek bazı olası hatalarıda en net şekilde engelleyebiliyor devamında yapılan şehrimi dokunarak oradaki dokudan aldığım sevgiyi hissedebilmem gerekir....ancak bu şekilde kurduğum şehrin güzel olup olmadığını anlayabilirim...

Ünlü duayen STEVE JOBS....

Ben bir ürünü tasarlamadan evvel zihnimde onu oluştururum sonrasında onu zihnimde kullanırım devamında o tasarladığım ürünü ik ben beğenmeye çalışırım eğer ben beğenmezsem dokunurken onu hissetmezsem bilirim ki bu ürün başarısız bir üründür diye...

Bu yazdıklarım benden gelen olsun TEZ ine ne kadar yardımcı olabilir bilemem ama eğer başarılı olabilmek istiyorsan önce sen yapabildiklerini sunabildiklerini yaşayabilmen canlandırabilmen gerekiyor ancak bu şekilde konuya yada konulara hakim olabilirsin...

Sadece ödevini yapmak için odaklanırsan emin ol o yaptığın sadece ödev OLUR YAPMAK İLE BİTMEK GİBİ BİR DURUM yaşarsın Eğer TEZ ini yaparken yaşauarak zihninde hissederek yapmayı başarabilirsen emin ol inan bana hayatına ve yaşantına çok önemli akıl küpürcükleri eklemiş olursun ama bu akıl küpürcükleri burada bitmemeli zihnini daha fazla düşünerek genişleterek açmak ve ilerletmek te yine sana ait eğer zihninle oyun oynamayı başarabilirsen bir çok zeka kapısını açabilirsin herşey senin elinde...sadece ödev için değil geleceğin için İNŞAA etmeyi dene o zaman şehirciliği ve Bölge planlamacılığını daha engin bilgilerler açıp genişletip yapabilirsin..

Unutma bilginin geleceği yere değilde bilginin sana sunacakları yolu izle o zaman yol ile gelen bir kandil olabilirsin kendi yaşamın ve geleceğin adına...Zaten dünyayada kitap kurdu değil gerçekten de bilgisiyle hünerlerini sunan insanlar daha çok lazım...

Hüner geç kazanılan bir meziyet ama kazanıldığında ise insana ve çevresindekilere hem hayranlık uyandırır hemde sunduklarıyla güzellikler katar kanaatindeyim.....şahsi görüşüm ta bi...

Böyle.