sefer baba

Arifane

Profesör
sevgili melami dostları yazılarınızı büyük keyifle okuyorum kiminiz farzda kiminiz sünnetten konuşuyorsunuz.bu konuyu biraz açalım .bir gün zamanın padişahı vezirine bu alemde evliya varmı diye sorar. vezir var sultanım der isterseniz debdili kıyafet giyinip gidelim. ve bir çömlekçiye giderler çömlekçi onları el pence karşılar. ve kahve getirmek için dışarı çıkar. vezir alttan bir çömlek çeker ve tüm çömlekler kırılır padişah ne yaptın der lütfen susun padişahım izleyin der. çömlekçi gelir. ve efendim sizlere inşallah bir şey olmamıştır,suçluymuş gibi özür diler. vezir der ki biz hiçbir şey beğenemedik dedikten sonra çömleklçi bir şey beğendiremediği tekrar özür diler ve çıkarlar dışarı gerçekten evliya varmış der padışah. şimdi birine daha gidicez der vezir bu bir kumaşçıdır selam verilirler bütün kumaş toplarından birer metre kumaş kes der vezir kumaşçı keserim ama parasını da alırım der.ben çömlekçi değilim onun bikaç gün ömrü kaldı yakında ölücek.ben daha çok uzun süre yaşayacağım der ve dışarı çıkarlar.Vezir padişahım bu daha büyük evliya der.Ve saraya dönerler.

Sevgili dostlar bu yaıyla ilgili sizlerinde üstün yorumlarınızı bekliyorum arifane kardeşiniz...

dayi

Profesör
Arif abi..:shake2[1]:

hirahos

Kıdemli Üye
Bizim işittiğimiz kıssada sonu şöyle bitiyordu:

Vezir, Padişah'a sorar ki "Hangi Evliya makamca üstündür?"

"Herhalde çömlekçi olmalı.. Onda üstün bir sabır gördüm.."

"Hayır Padişahım.. Üstün olanı Kumaşçı.. Çünkü o şeriatin (zahirin) icabınca hareket etti.."

Yani batın ve zahir iki kanadı elde etmiş.. Ne onu ihmal ediyor, ne onu..

Güçlü olan zahirin gereğince davranandır.. Fark-ı Sani olandır.. Cemden sonra tekrar farka gelebilendir..

AşK_€r

arabeskçi
biri nefsi mutmainnede(çömlekçi olan)
diğeride (kumaşçı) nefsi mardiyyede olabilir.

yada çömlekçi tarikatta(iyi ahlak çalışmaları) kumaşçı hakikatte diyelim.

müttaki

Profesör
bizim kamil abi... Padişahı Padişah yapan veziridir der :)

hangisinin üstün olduğunu sen ben bilemeyizde vezir bilir :shake2[1]:

vezirden ayrılmamak lazım .

HU..

dayi

Profesör
hirahos abi..işte yazının son bölümü varya..CEM,den sonrası..işte bir çoklarının kaldığı yer..tekrar dönemiyor..aslında dönüş yolundaki zevkler ne muhteşem oluyor..ne dersiniz..:)

dayi

Profesör
yegen:)..satrançta bir tek piyon yükselir...taaaaaaaaa vezir olana kadar yolu açıktır..ne yollardan..ne tehlikelerden,geçer..biçok piyon kurban verilir..ki bitaneyi vezir yapabilsinler...saol dayım..HU..:shake2[1]:

dayi

Profesör
Padişah...Allah..''O''na sorumluluk yok..ya vezir..O da MUHAMMED..

Biz..Teba olalım..sorumluluğu alalım..veziri tek başına bırakmayalım..inşallah.

hirahos

Kıdemli Üye
hirahos abi..işte yazının son bölümü varya..CEM,den sonrası..işte bir çoklarının kaldığı yer..tekrar dönemiyor..aslında dönüş yolundaki zevkler ne muhteşem oluyor..ne dersiniz..:)

:friends:

Abi ben bilmem.. Cem'e bi varayım, geri dönebilirsem, inşallah paylaşırız.. Yani varabilirsem ve dönebilirsem..

(Fakat bu günahkarlıkla Cem'e değil de başka yerlere gidiyom ya hayırlısı.. :D )

dayi

Profesör
İlmin var..anlaşılıyor..HALİNDE vardır inşallah..

Cem..bu meratip kişinin kendi CENAZE namazını kıldığı..musalladan tabutunu omuzlayıp,mezara koyduğu baya ağır bir meratiptir..Allah kolayını verir..nasılsa gelecek bir gün başa..taşınmayacak yük olsa verirdi dağa taşa:eek:fftp:

Zalim zulmüyle zikreder..Alim ilmiyle zikreder..Arif her nefeste ZEVK eder..:)
HU..

Zeynep Özmen

Kevok_84
Yazılarınız çok güzel Allah devamını nasib eylesin