Seçmen Pişman : Seçimlerden Sonra Yapılan Ankette AK Parti'nin Oyları Yüzde 45'i Gördü

Dua Nur

Kıdemli Üye
Seçmen Pişman : Seçimlerden Sonra Yapılan Ankette AK Parti'nin Oyları Yüzde 45'i Gördü

Araştırma şirketi IPSOS'un seçimlerin hemen sonrasında yaptığı anket sonuçlarına göre AK Parti'nin oyları 4 puan artmış görünüyor.

4gQdP0.jpg
7kdOAr.jpg

Dua Nur

Kıdemli Üye
Size bütün değerlerim üzerine yemin ederim ki AK Parti'ye oy vermediği için yüreği tutuşan binlerce insanın kahır satırlarını okumaktan yoruldum. "Tepkimiz vardı ama iktidardan düşeceğine asla ihtimal vermiyorduk. Bugün seçim olsa bu hatanın kefaretini öderiz" diyenlerin haddi hesabı yok.

Süleyman Özışık

Son pişmanlık fayda etmez, bir kaç aylık karışıklık ile ülke 5 yıl geriye gider. Basra harap olduktan sonra...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Izzet Akyol @izakyol 17 sa.17 saat önce

Seçim sonrası anket;

"Sonuçların böyle olacağını bilseydiniz kime oy verirdiniz?"

AKP:45

CHP:25

MHP:14

HDP:12

Dğr:3

Seçim öncesinde yapılan araştırmalarda,

seçmenin %60'ı (partisinden bağımsız olarak)

tek parti iktidarı olacağını düşünüyordu

Dua Nur

Kıdemli Üye
Pişman oyları’nın ayak sesleri

Hakan Albayrak, "Erken seçime gidilse AK Parti ‘pişman oyları’ ile yeniden Meclis çoğunluğunu elde edebilir." diye yazdı. İşte o yazı...

‘Pişman oyları’nın ayak sesleri

AK Parti’ye kıl olan bir müteahhit anlatıyor: “Ailede görev dağılımı yaptık. Yarımız CHP’ye, yarımız MHP’ye oy verdi. AKP’yi zayıflatmak istiyorduk, ama tek başına hükümet kuramayacak kadar zayıflayacağını beklemiyorduk.

200 konutluk bir işe girmiştim. Şimdilik işi durdurdum.”Urfalı dostum Hüseyin’in akrabaları anlatıyor:“Yaw biz ne bilelim AK Parti’nin hükümetten düşeceğini? Şuna kızdık buna kızdık, HDP barajı geçsin dedik, oyumuzu HDP’ye verdik; ama vallahi de billahi de böyle olmasını istemedik.

”Elazığlı bir Hüseyin’imiz de var; o anlatıyor:“Eşim ve kız kardeşim Saadet’e oy verdiler. Şimdi nasıl ağlıyorlar, nasıl ağlıyorlar AK Parti gitti diye…”Zannedersem CHP, MHP, HDP genel merkezlerinde de konuşuluyor böyle şeyler.AK Parti’ye tek başına iktidarı yakıştırıyor herkes.Erken seçime gidilse AK Parti ‘pişman oyları’ ile yeniden Meclis çoğunluğunu elde edebilir.

(Seçimden sonra yapılan bir kamuoyu yoklaması, AK Parti’yi yüzde 45’te gösteriyor.)Daha düzgün aday listeleriyle ve ille de özeleştirisini alenen yaparak seçime girse daha fazlasını da elde edebilir.Yerinde sayması da ihtimal dahilinde tabii.Belki oyları daha da düşer; o da mümkün.Bu son ihtimali de göze alarak erken seçime meyletmesi gerektiğini düşünüyorum AK Parti’nin.Şansını bir kere daha denemeli, Türkiye’ye bir şans daha vermeli.

Baktı ki sandıktan gene koalisyon çıktı, işte o zaman bağrına taş basıp mümkün olan en makul zeminde MHP, CHP veya HDP ile koalisyon hükümeti kurmaya azmetmeli.Bunları söylerken, AK Parti’nin şu mevcut ortamda da Türkiye’yi mümkün mertebe makul bir koalisyon hükümetine kavuşturmak için elinden geleni yapması gerektiği, aksi takdirde sorumsuzlukla suçlanabileceği görüşünü ileri sürenlerin argümanlarını yabana atıyor gibi gözükmek istemem.

“Olağanüstü bir icbar veya cazibe” halinde koalisyonun düşünülmesi gerektiğini biz de kendimizce ifade etmiştik zaten (8 Haziran 2015 tarihli Diriliş Postası’nın başyazısında Herkesle görüşülsün, herkes şöyle bir yoklansın, hatta adamakıllı yoklansın ve gerekli şartlar oluşursa AK Parti Meclis’teki diğer üç partiden biriyle koalisyona gitsin veya o üç parti bu meseleyi kendi aralarında halletsin.Bu iki ihtimalden birisi gerçekleşirse “Hayırlısı olsun” derim, işe olumlu taraflarından bakarım, ama gönlüm de aklım da erken seçimden yana.İlk tahlilde değilse de son tahlilde kesinlikle erken seçim!

http://www.haber10.com/haber/623936/#.VXmIXPntmko

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
inşallah doğuda hdpyi değil dini cemaatleri muhattap alırlar almazlarsa doğuda oy veren kürd seçmenide küstürürler doğuda chp kalmadı mhp kalmadı bi akp kaldı yine korkup bölgede islami cemaatlere destek vermezse doğu kürdistana doğru büyük bir adım atılıyor bunların sorumlularını aszak bile telefi olmaz

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
bide hala niye bu ülkede cemaat tarikat yapılanması yasak ak parti niye 14 yıldan beri adım atmadı hep solculardan kemaliztlerden korktu

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
niye ülkemizde özel dini okullar yok ak parti 14 yıldan beri ne yaptı hep solağan biz akpartiye yol köprü yap diye mi oy verdik