Secim.. Oy Vermek Küfür Mü?

lafons7275

Kıdemli Üye
lafonscugum bak boyle cikarimlara alakasiz orneklemelerle bir yere varamayiz.

somut konusalim

Bir müslümanın apartmanda yaşaması somut bir örnek değil mi?

Belki sen mustakil bir evde oturuyorsundur ama apartman dairesinde oturan, mustakil evlerde oturanlardan kat be kat fazladır.

Bu kişiler için İslam bir çıkış noktası koyamamış mı?

Müslüman yaşadığı binaya, mahalleye, köyüne, kasabasına karşı kayıtsız kalabilir mi?

Başa gelen parti liderleri senin Çocuğunun nasıl bir eğitim alacağına, senin neleri giyip neleri giymeyeceğine kadar kararlar verirken sen bu duruma nasıl kayıtsız kalabiliyorsun ki?

Hadi sen kayıtsız kalıyorsun da diğer müslümanlara siz de kayıtsız kalın nasıl dersin?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Oy vermek ameliyesi, belki günümüzde de kullanılabilir, halifenin seçimi noktasında, ki buna alimler karar verecektir. Dolayısıyla "oy vermek" neden küfür ya da şirk olsun.
İslami bir sistemin nasıl işlediği ortadadır. Hukuk, anayasa, mahkemeler, yönetim ve idare İslam Hukuku'na göre şekillenmiştir. Seçilenler müslümandırlar, İslam Şeriati'nin düşmanı değillerdir ve göreve geldiklerinde de İslam'ın emrettiği şekilde görevlerini deruhte ve temin ederler. Bundan sebep oy vermek neden küfür ya da şirk olsun.

Gelelim günümüze:

Günümüzdeki sistem, hukuk, idare ve mehkemelerin nasıl işlediği ortadadır. Sistem tamamen İslam Şeriati'ni ortadan kaldırmış yerine ise İslam'ın emir ve yasaklarına muhalif bir sistem ve bir hukuk bina etmiştir.
Oy vermek suretiyle, seçilenleri de, bu düzenin "helal" kıldığı eksende görevlerini yapmalarını da istemiştir sistem!!!
Seçilenler, İslam'a düşman olan sistemin helal kıldığı eksende yeminlerini ederler ve belli bir döneme kadar da görevde kalırlar ve görevlerini de sistemin müsade ettiği kadar yerine getirirler.
Dahası süper güçler vardır, Amerika ve Avrupa Ülkeleri gibi, sistem, onların da rızalarının istikametinde seçilenlerin görev yapmasını ister. Müslümanlarla omuz omuza verip Hıristiyan alemine karşı dik durulmasını da istemez sistem vs...

Seçilenlerin içersinde, kalben bu sistemi inancı doğrultusunda benimsemeyen, onu inkar edenler olduğu gibi, bu sistemi isteyen ve bu sistemi koruma ve kollama adına da mücadele içerisinde olanlar vardır.

İslam'a düşmanlığıyla zahir görüntü verenlere oy atmak elbet hoş olmaz ve tehlikelidir de...

Lakin, İslam'a gönül verenlere oy atmak, İslam ahlakına pratik anlamda geçiş dönemi için caiz olabilir...

ERDOĞAN başta olmak üzere AK Parti'nin genel yapısı İslam ahlakına düşman olmayan yapısıyla örnek teşkil etmektedir hatalar ve yanlışlıklar da olsa. Hatta bilakis İslam ahlakının yeşermesi anlamında güçlerinin nispetinde de çalışmalarının içersindedirler.

Bu kimselere, ifade ettiğimiz niyet istikametinde oy atmak küfür de olmaz şirk de olmaz... Olsa olsa (Allahü alem) bilemiyoruz, en fazla günah olur haram olur diyebiliriz...
Seve seve "helaldir" diyemeyişimiz, seçilenlerin laiklik boyunduruğunda mecburen kalmaları ve o eksende görevlerini yapmalarıdır.

Lakin sadece seçilenleri düşünmeyiniz... Her bir alan laiklik boyunduruğu altındadır...

İmamlar... Müezinler... Vaizler.. Müftüler... Diyanet reisleri... Öğretmenler... vs...

Her bir memur ya da memure laiklik boyunduruğu altındadır...

Oy atmayı şirk gören biri cuma namazını kılmak için memur imamın arkasında safa duruyor.. :):):):)

Dolayısıyla, ortam ifade ettiğim anlamında hoş değildir...

4 müctehit de bu hallerde olan yerlerde, savaşın farz olduğunu, müslümanların tamamının gayretlerinin bu olması gerektiğini hasseten söylemişlerdir... Bu hal muhkem bir farzdır... Kim yapıyor? Şu anda ifade ettiğimi fiilen kuşanan yoktur Türkiye'de... Ben bilmiyorum...

Lakin dünyanın bazı yerlerinde müslümanlar (El Kaide, Taliban, El Nusra, IŞİD vs) gibi müslüman topluluklar fiili cihadı ikame ediyorlar aralarında ihtilaf da olsa...

Onların bu halleri 4 müctehid imamın fetvalarına, görüşlerine uygundur... Zaten onların görüşlerinin refaransları da Kur'an ve Sünnet'tir...

Dolayısıyla, müslümanlara kısmen iyi ve güzellik için oy atmak küfür ve şirk olmaz,

Lakin şu kesin unutulmasın, bu halde hiçbir zaman "İslam Toplumu" da oluşturulamayacaktır... Kesinlikle...

Savaş için cepheye çıkmadığınız müddetçe İslam Toplumu ne oluşur ne de gelir...

Dolayısıyla geçiş dönemine münhasıran müslümanlara oy verilir..

Selamlar...

NOT

Hanbelilere ve Şafilere göre yeryüzünde tek bir kafir, tek bir müşrik kalmayıncaya kadar cihad etmek farzdır... Onlardan hiçbir surette cizye alınmaz, ya iman edeceklerdir ya da öldürüleceklerdir...

Dünyada fiili cihad edenlerin büyük çoğunluğu Hanbeli'dir... Usame b Laden, cephede doğmuş cephede ölmüştür... Allah rahmet eylesin... Hanbelidir...

Hanefiler ve Malikiler de cizye karşılığında (cizyesiz) yeryüzünde tek bir kafir tek bir müşrik kalmayıncaya kadar cihadı farz görmüşlerdir...

Yani cizyesiz tek bir kafir kalmayacaktır yeryüzünde...

Kim kuşanıyor bu güzellikleri dünyada fiilen...???

Eeee, bu kolay bir ameliye değil ki...

Rabb'im imanlarımızı kabul buyursun... İşimiz zordur...

adams77

Kanalizasyoncu
Zina 'nın cezası belli , hırzına verilecek ceza da belli şimdi siz bu cezası uygulamak yerine başka cezalar uyguluyorsunuz? Peki siz kimin cezalarını uyguluyorsunuz yahu sizler

la ilahe illallah demiyormusunuz? O 'nun yasalarını kimin yasalarına tercih ediyorsunuz.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah 'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kimlerdir?

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah 'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kimlerdir?

Allah 'ın indirdiği ile hükmetmeyenlerin ülke yönetimine gelmelerine zerre miskal vesile olan müslümanlar, bu kafirlerin çoluk çocuğumuzun Kuran öğrenmesini yasaklamasından mutlaka hesaba çekilecektir.

Bu ülke bir gemidir ve biz de bu geminin yolcusuyuz.

Geminin direksiyonuna kimin geçtiğini umursamayan müslüman gemi battığında ağlayıp sızlanmasın.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah 'ın indirdiği ile hükmetmeyenlerin ülke yönetimine gelmelerine zerre miskal vesile olan müslümanlar, bu kafirlerin çoluk çocuğumuzun Kuran öğrenmesini yasaklamasından mutlaka hesaba çekilecektir.

Bu ülke bir gemidir ve biz de bu geminin yolcusuyuz.

Geminin direksiyonuna kimin geçtiğini umursamayan müslüman gemi battığında ağlayıp sızlanmasın.

Gereksiz saptırmalara girmene hiç gerek yok.

Peygamberin hayatını okusan yeterli gelir. Musa, firavun ile seçime mi girdi? İsa? Davut? Süleyman? vs vs ne diyorsun hoca sen ne? Peygamberin izini silmek mi istiyorsun?

kilicarslan

Kıdemli Üye
@adams77 dogru söylüyor.
Millet de bunu degistirmek icin tercihini o yönde kullanmak istiyor anladigima göre. Islami kimligi öne cikaran bu yönde atilimlar yapcak birisinin iktidarda olmasini istiyor.

Yanlis anlamadiysam , @Kaptan oy vermekten cok ideolojik olarak demokrasiyi benimseme noktasinda Allah´a ortak kosmayi kast etti .

lafons7275

Kıdemli Üye
Gereksiz saptırmalara girmene hiç gerek yok.

Peygamberin hayatını okusan yeterli gelir. Musa, firavun ile seçime mi girdi? İsa? Davut? Süleyman? vs vs ne diyorsun hoca sen ne? Peygamberin izini silmek mi istiyorsun?

Asasını denize vurup yaracak, ölüleri diriltecek, rüzgarları ve cinleri emrine sokacak, ayı yaracak bir peygamber beklemeyi bırakalım artık...

Gerçeklerle yüzleşin.

adams77

Kanalizasyoncu

kuracaksan bir parti kitabı uygun olsun. Çizgisi vahiy olsun yasa ve kanunları O 'nun olsun. Partiyi işletecek kişiler paraları ile değil bilgileri ile oradabulunsunlar ve işlerinin ehilleri olsun iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz olmasın. Sırf akrabaları çok diye oy toplamak amacı ile değil?

kardeş Allah adaleti ve adil olmayı emrediyor yapacağın bütün işlerde adaletli ve adil olacaksın hem laik olup hem kuran kursu açmak ne demek? Camilere siyaseti sokup milleti sorgulamadan uzak tutmak ne demek?

Yahu dinin çizgileri belli çoğu haram olanın azıda haram değil mi? Eğer bir parti kuracaksan ben şeriatı getirecem diye kur söz oy kullanmıyorum fakat sana OY vereceğim.
Hadi babayiğitim göreyim seni sende bu cevher var.

adams77

Kanalizasyoncu
Asasını denize vurup yaracak, ölüleri diriltecek, rüzgarları ve cinleri emrine sokacak, ayı yaracak bir peygamber beklemeyi bırakalım artık...

Gerçeklerle yüzleşin.

heee benim adım hıdır elimden gelen budur diyorsun. Peki Allah sana ne indirdiğini bilmiyor mu? yada senin neler yapacağını bilmiyor mu?

Allah bizim için islamı seçip beğenmiş fakat bizim gücümüz yetmiyor uygulamaya eee bizde azıcık hile hurda sapma katalım ne olacak sonuçta biz onlar kadar mübarek değiliz dimi

hadi oradan seni gibi seni

lafons7275

Kıdemli Üye
kuracaksan bir parti kitabı uygun olsun. Çizgisi vahiy olsun yasa ve kanunları O 'nun olsun. Partiyi işletecek kişiler paraları ile değil bilgileri ile oradabulunsunlar ve işlerinin ehilleri olsun iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz olmasın. Sırf akrabaları çok diye oy toplamak amacı ile değil?

kardeş Allah adaleti ve adil olmayı emrediyor yapacağın bütün işlerde adaletli ve adil olacaksın hem laik olup hem kuran kursu açmak ne demek? Camilere siyaseti sokup milleti sorgulamadan uzak tutmak ne demek?

Yahu dinin çizgileri belli çoğu haram olanın azıda haram değil mi? Eğer bir parti kuracaksan ben şeriatı getirecem diye kur söz oy kullanmıyorum fakat sana OY vereceğim.

Senin istediğin bir parti var. Buyur at oyunu...

http://hudapar.org/Detay/Sayfalar/205/parti-programi.aspx

adams77

Kanalizasyoncu
İslam 'da önemli olan kişiler değildir. Yasa ve kanunların işletilmesine bakılır. Yüz kişinin içinde bir kişi olsan da yasa ve kanunları işletmek için çaba sarf edeceksin.

Peygamberler bize örnek ise işte size güzel bir örnek İBRAHİM Allah onlara vahiy etti ekstra bir güç yada insan üstü güçler yüklemedi siz hayatı bilgisayar oyunumu zan ettiniz. Elçilerde bizim gibi beşerlerdi. Başarılı olmak O 'nun yasaların ve kanunlarını işletmek ile olur. Eğer sende bu yola baş koyuyorsan eğer Allah seninle beraberdir. Sen dünya 'yı mı arkana almak istiyorsun.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ben oy kullanmıyorum :p kullanana afiyet olsun :)

Bu kadar dengesiz, tutarsız bir kılıçdaroğlunu bir de seni gördim.

adams77 Nickli Üyeden Alıntı kuracaksan bir parti kitabı uygun olsun. Çizgisi vahiy olsun yasa ve kanunları O 'nun olsun. Partiyi işletecek kişiler paraları ile değil bilgileri ile oradabulunsunlar ve işlerinin ehilleri olsun iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz olmasın. Sırf akrabaları çok diye oy toplamak amacı ile değil?

adams77

Kanalizasyoncu
Bu kadar dengesiz, tutarsız bir kılıçdaroğlunu bir de seni gördim.

adams77 Nickli Üyeden Alıntı kuracaksan bir parti kitabı uygun olsun. Çizgisi vahiy olsun yasa ve kanunları O 'nun olsun. Partiyi işletecek kişiler paraları ile değil bilgileri ile oradabulunsunlar ve işlerinin ehilleri olsun iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz olmasın. Sırf akrabaları çok diye oy toplamak amacı ile değil?

al bir tane mugalata daha

eğer bir parti kuracaksan sana özel sana has oy kullanacağım diyorum.

sen bana başkasına oy ver diyorsun Allah 'ım kurtar beni

bi husben

Kıdemli Üye
Eskiden krallar, kabile reisler, derebeyleri, ileri gelenler(mele-mütref) “ben/biz böyle istiyorum/istiyoruz” “ben/biz böyle emrediyorum/emrediyoruz” derlerdi. Şimdi bu sözlerin yerini “millet böyle istiyor” “Millet adına bu kararı veriyorum” “Milletin iradesi ve gücü” deniyor.

Seçimlere hangi gözle bakmalıyız?

Nisa 59
. Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Resûl’e itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de… Herhangi bir şey hakkında çekişir (anlaşamaz)sanız, eğer gerçekten Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsanız, onu, Allah’a ve Resûlü’ne arz edin (Kur’an ve Sünnet’le halledin).Bu, (sizin için) daha hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir.

Seçimlerde oy vermekte deliliniz nedir?

Kasas 50. Eğer sana cevap vermezlerse (ki cevap veremezler), bil ki onlar, sadece heveslerine uyuyorlar. Allah’tan (gelen bir delil veya vahye dayalı) bir yol gösterici olmadan, kendi arzusuna (veya işine gelenlere) uyandan daha sapık kimdir? Şüphesiz ki Allah, zalimler toplumunu doğru yola iletmez.

Seçimlerde Allah’a ait bir hakkı vermiyoruz ki?

Araf 54. … Haberiniz olsun ki yaratmak da, emir de/hüküm de O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah ne kadar yücedir!

Seçimlerde herkes oy kullanıyor hatta hocalar/alimlerde?

Enam 116. Eğer yeryüzündeki (insan)ların çoğuna (çoğunluğun İslâm’a uymayan rey ve kararına) uyarsan, seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar zandan başkasına uymazlar ve (bundan dolayı da) onlar, ancak yalan yanlış söylerler.Yusuf 106. Onların pek çoğu, Allah’a ortak (şirk) koşmaksızın inanmazlar.

Seçimlerde iyi güzel işler yapanlar var?

Kehf 103-104. De ki: “(Yaptıkları) işler itibariyle, en çok ziyana uğrayanları size haber vereyim mi?” Bunlar, kendilerinin iyi bir iş yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çalışmaları boşa giden kimselerdir.

Kehf 105. İşte onlar, Rablerinin âyetlerini ve O’na kavuşmayı inkâr eden kimselerdir.(dünya hayatını tercih edeler) Bu yüzden, (onların hayır olarak yaptığı bütün) işleri boşa gitmiştir. Kıyamet günü onlar(ın iyi amelleri olmadığı) için bir terazi kurmayız.

Seçimlerde oy vermek Allah’a ortaklık değil ki?

Şura 21. Yoksa onların, Allah’ın izin vermediği şeyleri, dinde kendilerine meşru sayıp/hüküm koyan (Allah’a karşılık edindikleri) ortakları mı var?…

Kehf 26. … Onların (yerde ve gökte olanların), O’ndan başka dostu (ve yardımcısı) yoktur. O, hükmüne/hâkimiyetine hiç kimseyi ortak etmez.”

Seçimlerde bizler başka bir din seçmiyoruz ki demokrasi din değil ki?

Ali imran 83. Onlar Allah’ın (son olarak seçtiği İslâm) dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki göklerde ve yerdekiler(in hepsi) ister istemez O’na teslim olmuşlardır ve ancak O’na döndürülüp götürüleceklerdir.

Ali İmran 85. Kim artık (son hak din) İslâm’dan başka (İlâhî veya beşerî) bir din arar (onları önemser)se asla ondan kabul edilmeyecek ve o, âhirette de hüsrana (büyük zarara) uğrayanlardan olacaktır.

Seçimlerde bazı kimselere sempati duyuyoruz?

Mücadele 22. Allah’a ve âhiret gününe iman eden hiçbir kavmin, Allah’a ve Resûlü’ne (emirlerine) muhalefet/düşmanlık eden kimselerle dostluk ettiklerini göremezsin (onları sevip sayamazlar). İsterse onlar; babaları, oğulları, kardeşleri veya sülaleleri olsunlar. …

Peki ne yapacağız Müslümanlar nasıl iktidar olacak?

Nur 55. (Resûlüm!) Allah, sizden iman edip de sâlih amel işleyenlere vaadetti ki: Kendilerinden öncekileri (kâfirlerin yerine) hükümran kıldığı gibi, elbette onları da (dinlerini ve kitaplarını tahrif edenlerin yerine) yeryüzünde hükümran yapacak (devlet-hilâfet verecek), onlar için beğendiği dinlerini (İslâm’ı) mutlaka kendileri için iktidar yapıp sağlam temellere oturtacak ve korkularının ardından onları kesinlikle tam bir güvene erdirecektir. (Çünkü onlar) hiçbir şeyi bana ortak koşmadan kulluk ederler. Artık kim bundan sonra nankörlük ederse işte onlar, yoldan çıkan (fâsık)ların ta kendileridir.

Hacc 41. O (mü’min) kimseler ki kendilerine yeryüzünde iktidar, mevki (ve servet) versek (şımarıp sapmazlar,)namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, (İslâmî ölçülerde) iyiliği emrederler ve kötülükten menederler.(Çünkü bilirler ki, bütün) işlerin sonu ancak Allah’a ait(tir ve O’na dönecek)tir.

Son olarak sözü Allah söylüyor.

Maide 48. (Ey Resûlüm!) Sana da kendinden önceki (ilâhî) kitap(ların asılların)ı tasdik edici ve onlara gözcü/koruyucu olmak üzere hak olan Kitab’ı (Kur’an’ı) indirdik. O halde (seni hakem yaparlarsa,) sen de aralarında Allah’ın indirdiği (Kur’an) ile hüküm ver ve sana gelen gerçek varken onların hevâ ve heveslerine (ve ona göre verdikleri hükümlere) uyma! …

Ahzab 36. Allah ve Resûlü bir meselede hüküm verdiği zaman, inanan bir erkek ve kadına, artık o işte, kendi (arzu ve heves)lerine göre (başka) tercih hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resûlü’ne karşı gelir (onlar tarafından verilmiş hükümleri beğenmez, kendi tercihlerine önem verir)se, kesinlikle o, apaçık bir sapıklıkla sapmış olur.

Mücadele 20. Allah’a ve Resûlü’ne (emirlerine) muhalefet/düşmanlık edenler, gerçekten, en aşağılıklar arasındadırlar.

Yüksel YILMAZ - Islamvehayat

doğruya doğruda
mesela bunun tersini yapanlarıda yok bilmem kimin maşası yok cani yok telefi (işid) için söylüyorum yok katil

peki bu işler nasıl olacak sevgili red ve kabul