Şebeş Savaşı : ))

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,210
Puanları
113
Avusturya’nın Osmanlı Askeri Zannederek Kendi Askerlerini Öldürdüğü Şebeş Savaşı

Olaylar 1788 yılının 17 Eylül akşamında gerçekleşir. Yaklaşık olarak 100.000 kişilik Avusturya ordusu Osmanlı ile savaşmak için Karánsebes kasabası (Günümüz Romanyasında Caransebeş) yakınlarında kamp kurar.

Askerlerin bir kısmı Osmanlı askeri aramak için nehrin karşısına geçer, ancak tüm çabalarına rağmen herhangi bir Osmanlı askerine rastlamazlar. Bu sırada denk geldikleri çingene konvoyu, askerlere içki fıçısı satışı önerirler. Bu tekliften memnun kalan askerler Osmanlı askeri aramak için çıktıkları yolda adeta içki partisi vermeye başlarlar.

Daha sonraları bu ekibin geri dönmemesinden dolayı şüphelenen Avusturya ordusu , askerlerinden bir kısmını da bu ekibi aramak için yollar. Bu piyade ekibi, içki partisindeki askerleri görünce, geri dönüp bilgi vermek yerine aleme katılmak isterler. Ancak orada olan ilk ekip olan “Hussarlar” içkilerini sonradan gelen piyadeler ile paylaşmak istemezler ve içki fıçılarının etrafını sararak fıçıları korumaya çalışırlar. Çıkan tartışma esnasında askerlerden birisi tüfeğini ateşler ve ortalık karışır. Çıkan çatışma sırasında bazı piyadeler, çakırkeyif olan Hussarlar’ı korkutmak için “Turciiii Turciiii” diye bağırırlar ki bu Romencede “Türkler Türkler” anlamına gelmektedir.

Hussarlar gerçektende Türklerin geldiğini düşünüp kaçmaya başlarlar ancak bu olayın bir korkutma taktiği olduğunu anlamayan ve bilmeyen bir takım piyadelerde kaçmaya başlarlar. Avusturya ordusu adeta toplama kampı gibidir, İtalyanlar, Slavlar, Avusturyalılar ve çeşitli azınlık gruplardan oluşmaktadır ki bu sebeple aralarında iletişim sorunu olmakta ve birbirlerini anlayamamaktadırlar.

Askerlerin kaçıştığını gören Avusturyalı subaylar Almanca durun anlamında “Halt Halt” diye bağırırlar ancak işler daha da kızışır çünkü almanca bilmeyen askerler bunu “Allah Allah” olarak anlamıştır.

Süvarilerin kampa doğru dörtnala geldiğini gören bir birlik kumandanı, Osmanlı akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip,topçulara ateş emri verir. Bu sırada, çatışma sesini duyan askerler ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar. Birlikler her gördüğü gölgeyi Türk zannedip vurmaya başlar, aslında ateş ettikleri kendi askerleridir.

Bu kargaşa sonucu tüm ordu geri çekilir, Avusturya İmparatoru ve başkomutan Arsidük II. Joseph atını küçük bir çaya sürerken attan düşüp sakatlanır. İki gün sonra olay yerine ulaşan Osmanlı ordusu 10.000 kadar ölü ve yaralıyla karşılaşır ve Karanşebeş şehrini rahatça ele geçirir. Bu savaşta tarihteki en ilginç savaşlardan birisi olarak tozlu raflarda yerini alır.
 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
7,038
Puanları
113
Fıkra gibi ama değil
Kafirlerin müslüman korkusu kıyamete kadardır
Biz ne kadar müslümanız bu tartışılır
 
Üst