Savaşın kaderini değiştirecek silah çıktı! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Savaşın kaderini değiştirecek silah çıktı!

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
ABD, Afganistan'da Taliban güçlerini bozguna uğratmasını umduğu yeni bir ''akıllı silah'' tanıtıldı. ''XM-25'' adlı sofistike tüfek Amerikan ordusu tarafından, ''savaşın kaderini değiştirebilecek'' bir koz olarak görülüyor.


Lazer güdümlü silah, hedefi patlatmaya programlanabilen özel olarak geliştirilmiş 25 mm çapında yüksek derecede patlayıcıya sahip mümimmat kullanıyor.
Afganistan'daki Amerikan askerleri tarafından bir haftadır kullanılmakta olan silahı geliştiren uzmanlar, bu tüfeğin akıllı teknoloji kullanılan ilk küçük silah olması dolayısıyla ileriye yönelik büyük adım olduğunu belirtiyorlar.
Hedef bulunduktan sonra menzili belirlemek üzere lazer sisteminin devreye sokulmasının ardından askere sadece tetiğe basmak kalıyor. XM-25 ateşlendikten sonra şarapnel tesirli mermi, hedefin en fazla bir veya iki metre yakınına büyük bir isabetle düşüyor.
Geleneksel silahlardan daha uzun, 700 metre menzile sahip silah için Pentagon, şu anki silahlardan yüzde 300 daha etkili olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.
Teknolojisi sayesinde sıradan bir askeri elit bir nişancıya dönüştürebilen 25 bin ila 30 bin dolar fiyata sahip XM-25'den Pentagon gelecek yıl için 12 bin 500 adet sipariş vermeyi planlıyor.
Taliban militanlarını duvarların arkasından veya siperlerden bir havan topu gibi vurabilecek yeni silahın Amerikan ordusunun yanı sıra İngiliz özel kuvvetleri tarafından da kullanılması bekleniyor.

AA


.............Tüfek icat oldu mertlik,teknoloji gelişti insanlık bozuldu hey hey
 
Üst