Şaşırdım kaldım

Arayıcı

Asistan
Buraya yazmaktan başka seçenek göremedim, belki bir yol gösteren olur.
Burada takip ediyorum,kimi tasavvufa karşı kime savunuyor.
İnsanlar gruplara ayrılmış,herkes birbirine düşman sanki.Hepsi islamı savunduğunu yazıyor.
Yahu ben tek başıma yapamıyorum.Birileri ile bir kaç kelam edeyim diyorum.Hep birileri doğru birileri yanlışa geliyor söz.
Lafı uzatmıyayım.
Makam mevki,şan şöhret,en doğru bizim grup,Bizden gerisi sapmış,vb.iddilarda bulunmayan.
Sadece Allahın rızasını yüreğine yerleştirmiş birileri yokmu?Duyduğunuz,bildiğiniz.
Davranışlarını Allahın rızasını arayarak ölçen ''Yaptığım bu işten Allah razı olurmu olmazmı?''diye sorgulayan.İnsanları sadece Allahın yoluna davet eden birilerini bulmak mümkün değil mi bu çağda.
Yokmu bu şaşkın kula bir adres gösterecek olan?

K

Kaçak

Guest
O kullarımı ki, onlar sözü dinlerler,sonra da en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın doğru yola ilettiği kimselerdir. Gerçek akıl sahipleri de onlardır. Zümer 18

Bu kaygı ve sancınızın bir ömür devam etmesi temennisiyle ...

saliha kalem

Profesör
derdiniz çok büyük dolayısıyla derman bulmakda çok güç
dediğiniz gibi herkes gruplaşmış benden olmayan şucu bucu diye.
ama Allah ayetlerinde ayrılmayın ayrılıkda azap var diye biz kullarını uyarmaktadır
halbuki bizler gruplaşmalar üzerinden birbirimize taraf oluyoruz.
arayıcı kardeşime teşekkür ediyorum çünkü çok önemli bir konuya değinmişiniz
Nusretullah hocamızın çok sohbetlerini dinlemişliğimiz var kendiside arayıcı kardeşimin sıkıntısını çok dertli şekilde anlatmışlardı
bu milleti şaşı yaptılar hak ile batılı ayırt edemiyorlar göremiyorlar, batıl yeşile bürünmüş yeşili gören hemen hak diye ona sarılıyor halbuki hak değil o,tvden görsek aaa bu adam sakallı dini konu anlatıyor birde profmuş üstelikde hocaymış nederse doğrudur diye hemen inanılıyor.bakan yok bu adam neyi anlatıyor?cahil kaldı milletimiz.kuranda kafiri,münafıkı,fasıkı ve gerçek müslümanı tanımlıyor Allah ama kimse bu tanımları tam bilemediği için kim düzgün kim yamuk ayırt edemiyorlar.ee cumaları okunmak için duvarlara asılırsa süs niyetine kuranlarımız böyle olur.okuma alışkanlığı koskoca ülkemizde 44bin kişiye kalmış diğerlerinde yok okuma alışkanlığı.44bin kişide nasıl kitap okuyor orası düşündürücü doğru kitaplarımı yoksa saptırıcı ??? şehid Bayram hoca hayat durdu diyor

KELİME-İ TEVHİDİN 8 BÜYÜK MANASINI BİLMEYEN AYRILIKÇI OLUR

ve diğer asıl sebebinide Nusretullah hoca şöyle açıklıyor:

oguz

Yeni
İnsanlar gruplara ayrılmış,herkes birbirine düşman sanki.Hepsi islamı savunduğunu yazıyor.
Yahu ben tek başıma yapamıyorum.Birileri ile bir kaç kelam edeyim diyorum.Hep birileri doğru birileri yanlışa geliyor söz.
Lafı uzatmıyayım.
Makam mevki,şan şöhret,en doğru bizim grup,Bizden gerisi sapmış,vb.iddilarda bulunmayan.
Sadece Allahın rızasını yüreğine yerleştirmiş birileri yokmu?Duyduğunu,bildiğiniz.
Davranışlarını Allahın rızasını arayarak ölçen ''Yaptığım bu işten Allah razı olurmu olmazmı?''diye sorgulayan.İnsanları sadece Allahın yoluna davet eden birilerini bulmak mümkün değil mi bu çağda.

tasavvuf malesef camilerimizde dahi pek anlatılmıyor (işlerine gelmez)
bir insan hastalanır doktora gider,okumak için okula gider pekala dinini en iyi öğrenip yaşaması için ne yapması gerekiyor .
dinini öğrenmesi için evde kitap okuması böylece nefsini terbiye etmesi mümkünmüdür .
kitap okumakla bu işler düzelecekse o zaman doktorada gitmeyelim okulada her şeyi evde çözelim bu mantık doğrumudur
değilse demekki Allah ta bu dini başı boş bırakmamış bu dini yaşayan
Allah dostları (mürşidler )kıyamete kadar var olacaktır
önemli olan bu gerçek Allah dostlarını bulmak eteğinden tutmaktır
tasavvuf bir mürşide tabi olmadan yaşanmaz diye biliyorum
peygamberimiz elbetde en büyük mürşid ancak unutmayınki
onun sahabeleri arkadaşlar daha peygamberimizin naaşı kalkmadan
hz.ebubekire tabi olmuşlar ona biad etmişler ,kendilerine imam seçmişlerdir ....

ibrahimi

Has Uşak
Arayıcı aslında bir grup kuralım ismini de Allah'ın rızalığını arayanlar koyalım :) İşin şakası bir yana geçen bir üyemizden bir serzeniş maili gelmişti,o da bu tarz yaklaşımları eleştiriyordu.Ona cevabımız ise bu tarz oldu.

Elbette forum olarak biz de sizin dertlerinizle dertleniyoruz.Herkes bu durumdan müzdarip ama biz bu durumlara takılmamalıyız.Hengamenin içine girip boğulacağımıza hayırda yarışabileceğimiz konulara,organizasyonlara katılmalıyız.Bir kavgayı durdurmak için araya girersen ezilen sen olursun.Bu tarz konulara girdiğinde de durum bundan farklı olmuyor.Ve kavgalara prim vermiş oluyoruz.Biz bizim için hayırlı konuları paylaşıp öne çıkartırsak,diğerlerine prim vermezsek bu sorunu en azından kendimiz için çözmüş oluruz diye düşünüyorum.

Böylece kavgalar iyiliklerin gölgesinde kalacaktır.

Arayıcı

Asistan
Arayıcı aslında bir grup kuralım ismini de Allah'ın rızalığını arayanlar koyalım :) İşin şakası bir yana geçen bir üyemizden bir serzeniş maili gelmişti,o da bu tarz yaklaşımları eleştiriyordu.Ona cevabımız ise bu tarz oldu.

Elbette forum olarak biz de sizin dertlerinizle dertleniyoruz.Herkes bu durumdan müzdarip ama biz bu durumlara takılmamalıyız.Hengamenin içine girip boğulacağımıza hayırda yarışabileceğimiz konulara,organizasyonlara katılmalıyız.Bir kavgayı durdurmak için araya girersen ezilen sen olursun.Bu tarz konulara girdiğinde de durum bundan farklı olmuyor.Ve kavgalara prim vermiş oluyoruz.Biz bizim için hayırlı konuları paylaşıp öne çıkartırsak,diğerlerine prim vermezsek bu sorunu en azından kendimiz için çözmüş oluruz diye düşünüyorum.

Böylece kavgalar iyiliklerin gölgesinde kalacaktır.
İstişare bu olsa gerek.Erdem kardeşim bana bir ışık tuttun,Allah'ta sana en güzel ışıkları tutsun.Ben alacağımı aldım.
Diğer yorum yapan arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

agbi

Yasaklı
Lafı uzatmıyayım.
Sadece Allahın rızasını yüreğine yerleştirmiş birileri yokmu?Duyduğunuz,bildiğiniz.

Adres mi arıyorsunuz ?

ALLAH cc biz kullarına verdiği nimet AKIL işte müracat edeceğiniz adres burası.

Benmi nefsimi yenebildiğim kadarı ile AKLIM la hareket ediyorum Ruhum kuvvetli ise Nefsimi yenebiliyorsa AKLIM işte beni Güzel yerlere götürüyor.

talib

Kıdemli Üye
Tasavvuf dediğiniz bir cemaat değildir. Tasavvuf, İslam'ın özüdür ve en "rafine" şekilde yaşamanın adıdır. Eğer biz desek ki, tasavvufi cemaatlerden şu cemaate gelin gayrısı yalandır, o zaman cemaatçilik yapmış olurduk. Halbuki tasavvuf; fıkıh, kelam gibi İslami ilimlerdendir. Olmasa da olur diye bir şey düşünülemez.

Tasavvufu inkar eden cemaatler vardır. Bunlar yalnız ben "diyen" cemaatlerdir. Tasavvuf büyükleri bunları çok kaale alıp cevap vermezler. Bunlar kendi cehaletleri içerisinde kendi enelerini kabartacak şekilde, en azgın kemalisti solda sıfır bırakacak tarzda tasavvuf düşmanlığı ile kendilerini tek kurtuluş yolu olarak göstermek gayretindelerdir. Müntesiblerinin cehaletini kullanarak kendilerine yer edinmek çabasındalardır.

Tasavvuf İslam'ı Hz. Peygamber gibi yaşayabilmek adına O'nun varislerinin birinin eteğine yapışarak, varisdan sahibine yol bulmak arayışıdır.

Ülkemizde çok kıymetli tarikatlar vardır. Bunları tanıyarak ve mürşidinizi Allahu Tealadan talep ederek, bir Allah Dostunu aramak lazımdır. İçinde Hakk'a vuslatı talep edenler adına. Eğer bu vuslat arzusu yoksa, tarikata girmek lüzumu yoktur. Ezeli nasip meselesidir.

Bu arzuyu duyanlar ise bunun kıymetini bilmeli ve başkalarına kanmadan mürşidi aramalıdır.

Bir insanın 1000 yı ömrü olsa da 950 senesini mürşid aramakla geçirse yeridir ve hakkıdır. Kalan 50 yılı ona yetecektir.

ummuhan

Kıdemli Üye
Lafı uzatmıyayım.

Kendi yolundan emin ve mutmain olan diğerlerine zaten siz yanlış ve kötüsünüz demez.... :)

Kendisi mutmain olamayan oraya buraya saldırır o saldıranlara da bazıları sert (laga luga yapma tarzı) cevap verebilir bu zaman zaman gereklide olur...

Kısacası çok takılmamak gerekir :)