Sarir-i Hâme

İstihya

Doçent

Sevgi, değerli insanların şiarıdir.

Okunuşu: El-hubbû min şiyemi’l-kirâm.

Celî Sülüs,
Hat: Osman Özçay

İstihya

Doçent

...Ne bitmez arzularımız vardır bizim, ne doymaz isteklerimiz.
Her vardığı durakta bir sonraki durağı özleyerek geçen fâni bir ömür...

(Kırk Güzeller Çeşmesi)​

İstihya

Doçent

"Onun ışığı vurmazdan önce ölü bir nakıştım sadece taş duvarlarınızda. O, elindeki yay ile vurmazdan önce tellerime; hep aynı nameyi çalıp söyleyen, kendi sesine yabancı bir kuru rebaptım. Ben onun avucunda bağlar, bahçeler ağaçlar görür; deryalar gibi geniş, deryalar kadar berrak sular görürüm. Onun avucunda çıkan ağ...açların gölgesinde dinlenirim. Lâkin siz bunların hiçbirini göremezsiniz."

- Mevlana -​

İstihya

Doçent

Keşke bir gölge kadar yakınında dursaydım
O mücella çehreni izleseydim ebedi
Sana sırılsıklam bir bakış da ben olsaydım...
(Nurullah Genç - Yağmur)​

İstihya

Doçent

”Allah’ı sevdiğini söyleyen ama O’nunla huzur bulamayan kimseye şaşırıyorum. Oysa O, kulunun gördüğü Varlıktır. Kulun gözü her gözde O’nu görür. Biran bile gözlerinden yitmez. Bu gibi insanlar sürekli ağlarlar. Bunu ise hiç anlamıyorum. O’nu seviyorken nasıl oluyor da ağlıyorlar?
Hiç utanmıyorlar mı? AŞIK, İNSANLARIN ALLAH’A EN YAKIN OLANIDIR, çünkü her an O’nu görür. O halde kime niçin ağlıyorlar?''

Sadık Yalsızuçanlar-Gezgin​

İstihya

Doçent

Koş, acele et, yeniden ele geçirmek için ömründen geçip gideni…

Sevgiyle seslen, ey gönlümün son dileği, giz ve anlam ne kadar tutkundur Sen’den gelen habere…
Sana benzeyen her şeyin yokluğu ve inkarı olmasaydı, Sen’in bakışından gelen her şey yanmasaydı, Sen’i görmekten başka bir isteğim olmazdı. SEN’DEN SÖZETMEYEN HİÇBİR YAZIYI OKUMAZDIM. SEN’İ ANLATMAYAN HİÇBİR YÜZE BAKMAZDIM.
SANA ULAŞTIRMAYAN HİÇBİR YOLA GİRMEZDİM.
DİLİYORUM SEN’DEN EY EŞİ VE BENZERİ OLMAYAN SEVGİLİ, SENİN GÜCÜNÜN BANA HÜKMETTİĞİ ŞEYİ İSTİYORUM.
HER ŞEY SEN’DENDİR, NİTEKİM BANA DEDİN: KAZAM, KADERİMİ GÖRMENDİR, kim yazgısının dışına çıkabilir?”

İbn Arabi​

İstihya

Doçent

"Sakın zahire bakıp aldanmayın, yüzümüzün karalığı sevgiliye ihanetten değil, balçık deryası içindeki hayâline bir ömür boyu secde etmekten..."

Ölümün Dört Rengi - Dücane Cündioğlu​

İstihya

Doçent

“Yeryüzünde yolculuk edenin ayağı; gökte yolculuk yapanın ise kalbi su toplar.”

Ebul Hasan Harakani​

İstihya

Doçent

"Eğer sen sen isen ben neyim? Ben artık olmamalıyım."

İstihya

Doçent

Oysa insan, 'yalnız gibi'dir, 'ağaçlar gibi'dir, yeter ki göğe baksın : Göğe bakınca, arzdaki küçük hesaplar, kurnazlıklar, insana yakışmayan kibir, haset, kıskançlık ve öfkeler, yalanlar, hileler, dolaplar, sadece kendini düşünmeler, ayak oyunları ve akıl tutulmalarının nasıl birer parazit olduğunu da görecektir. Gök bize, her şeyin içyüzünü gösterir.

İnsanın göğü de kalbidir. Kalbe ait olmayan kötücül duyguların ve ruha uymayan küçük hesapların, ayak oyunlarının insanı ve yaşadığı dünyayı nasıl kirlettiğini sadece kalp söyleyebilir. 'Bunda kalp sahibi olanlar için öğüt vardır' emri bunu ima eder. Çünkü kalp, sınırsızdır, inhisar kabul etmez ve hakikati kuşatabilir. Çünkü kalbin Sahibi yere göğe sığmamış, inanmış kulun gönlüne sığmıştır.

Sadık YALSIZUÇANLAR​

İstihya

Doçent

"Ya Rabbi! Bu kalbi sen yaratmışsın. Onu sana teslim ediyorum."​