Saraçoğlu uzun sağlıklı yaşamın reçetesini verdi

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, uzun sağlıklı yaşamın reçetesini verdi.


Saraçoğlu, “Uzun sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmeli, sağlıklı hareket etmeli ve sağlıklı bir ruh yapısına sahip olunmalıdır” dedi. Zayıflamak isteyenlere de bir kür öneren İbrahim Saraçoğlu, “Yemek yemeden beş dakika önce bir tutam dereotu yiyen bir kişi de tokluk hissi uyanır ve bu da zayıflamasına yardımcı olur” diye konuştu.


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ‘Bitkilerle Sağlıklı Yaşam’ konferansı düzenlendi. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi de Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İlkyardım Kursları’na katılanlara sertifikaları verildi.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fevzi Kılıç ve Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Davut Yüce, kursu başarı ile bitirenlere sertifikalarını takdim etti. Sertifika töreninin ardından konferansa geçildi. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Uzun sağlıklı yaşamın reçetesini veren İbrahim Saraçoğlu, sağlıklı beslenmenin, sağlıklı hareket etmenin ve sağlıklı ruh yapısına sahip olmanın insanın sağlıklı yaşamasında etkili olacağını söyledi.


Tohum, biyolojik ve ekonomik silaha dönüştü
Yaşadığımız bozulmalar hakkında da bilgiler veren İbrahim Saraçoğlu, teknolojinin yararları kadar zararları da olduğunu söyledi. Saraçoğlu, “Bir zamanlar teknolojiye koşan insan, son yıllarda teknolojiden kaçıyor. Bunun yanında tohum, biyolojik ve ekonomik silaha dönüşmüş durumda. İnsanoğlu hızla doğayı kendisine karşı savaşan düşman haline dönüştürüyor. Doğanın ekolojik, kimyasal, biyolojik ve mikrobiyolojik dengesi bozuldu. Allah doğayı süs olsun diye yaratmadı. Doğa bir denge, nizam, kural ve düzen üzerine kuruldu. Fakat bin yılda oluşanı bir günde tüketir olduk. Üzerimize gelen güneş ışığı bile değişti. En az 5000 çeşit kanserojen kimyasallar ve türevleri var. Seyrek duyulan hastalıklarda artış oldu. Bütün bunları tartışmalıyız. Hep birlikte önlem almalıyız” dedi.


Kültürümüzü unutturmaya çalışıyorlar
‘Bize kültürümüzü unutturmaya çalışıyorlar, yaşandığımız sıkıntıların başında bu geliyor” diyen İbrahim Saraçoğlu, “Bakın çocuklara ilkokulda yontma taş devri, cilalı taş devri anlatılıyor. Bu fevkalade yanlış bir durum. Çocuklara bu yalan yanlış bilgiler anlatılacağına doğa tanıtılmalıdır. Avrupa’ya gidin bakın. Bir çocuk bitkilerin özellikleriyle birlikte isimlerini kolaylıkla sayabilir. Biz de ise maalesef üniversite öğrencilerimiz bile bitkileri tanıyor. Bunu acilen düzeltmeliyiz. Unutulan kültürümüzü yeniden hatırlamalı ve yaşamalıyız. Kaybolan değerlerimizi yeniden elde etmeliyiz” diye konuştu.


Doğaya geri dönmeliyiz
Günümüzde gıda terörü uygulandığını da belirten Saraçoğlu, doğaya dönmek için toplumsal bir hareketin gerekli olduğunu söyledi. Sahip olduğumuz toprakların kıymetini de bilmemiz gerektiğini de belirten İbrahim Saraçoğlu, “Anadolu toprakları tüm ürünleri bir markadır. Anadolu doğal tohum gen bankasıdır” dedi.
 
Üst