Şapka takmak

FeTiH2023

Üye
Selamün Aleyküm,
Çok sual soruyorum biliyorum ama... :) Şapkayı kendi isteğiyle giymek küfür müdür yoksa günah mıdır ? Birçok eski, muteber alimin fetvalarına baktım Ebussuud Efendi gibi, alamet-i küfür olduğu için kafir olur diyor ekseri ulema. Fakat bugün şapka gavurlara has değil dolayısıyla bugünün şartlarında şapka takmak küfür müdür ?

Allah razı olsun.

_Berceste_

bir tutam delilik...
aaa bende takiyorum ...bak merak ettim simdi :)

benim adım maşaALLAH şapka giymem inşaALLAH :) bu sözde müslüman bir alimden bahsediyo adı maşaALLAH efendi sarığını çıkarıp şapka giymeyi reddettiği için asılır çoğu alimde bu sebebden asılmıştır yani şapka takmak caiz değil bildiğim kadarıyla

girdap

Ordinaryus
Belki de ne günahtır, ne de küfürdür. :)
Araştırın bakalım, biz de öğrenmiş olalım sayenizde.

forumdayim

Profesör
sapka ile ilgili bir anektot...

bundan 4-5 sene önce ankaradaydi hava bozdu yagmur basladi.... bir bere alayim diye hacibayram etrafindaki dükkanlara yöneldim.. her tarafi alt üst ettim ne mümkün birtane bere bulamadim.. sonra hac malzemesi satan büyük bir magzaya girdim... baktim rafta ecevitin sapkalarindan dolu...
saticiya bereyi sordum... 28 subat hadisesinden sonra yasaklandigini söyledi... sonra sapkalarin kisinin imanina zarar vermezmi diye sordum... saticinin ifadesi dikkate sayandi " kardesim millette imanmi kalmiski zarar versin"...
bildigimiz odur ki giysi ilede gayrimüslime benzemeliyiz, bunlar sapka, zünnar ve hac isareti (hiristiyanlarin boyunlarina astigindan)..

emesey

Üye
Şapka

Devamlı şapka takan biri olurak bu hususu duyduğum gün baya bir araştırma yaptım. ana hatları ile yazayım gerisine siz karar verin.

1- Osmanlı zamanında bu şapka ve benzerleri gayr-i müslümler tarafından müslüman olmadıklarını (secdeye gitmediklerini ) kanıtlamak amacı ile takılırdı. Hatta Osmanlı gayr-i müslümlerin takmasına kayıt altına alarak cizye(vergi) vermeleri şartı ile izin verirdi.

2- Rasûlüllah (s.a.s)'in, şeklen dahi olsa, müslümanların gayr-i müslimlere benzemeye özenmelerine karşı hadisleri mevcuttur.

3- Şapka devrimi sırasında takmayı reddeden bir çok alim asılarak ödürülmüştür.(Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Trabzon ve Gümüşhane gibi illerde takmayı reddedenler yargılanmış cezalandırılmıştır. Meşhur Iskilipli Atıf Hoca da asılanlar arasındadır.Trabzon'un bazı kesimleri, Hamidiye Zırhlısı tarafından topa tutulmuştur. )

4- Meşhur Şeyhülislâm Zembilli Ali Efendinin "Şapkayı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" fetvası vardır.
5-Bediüzzaman Said Nursi Şeyhülislamın fetvası karşısında binlerce kişinin ölmesine müsade etmemek amacı ile zorla giydirilen şapka ile kişinin kafir olmayacağını söylemiş ancak keyfi takılmasından kaçınılması gerektiğini vurglamıştır.

6- Helal olup olmadığı şüpheli olan şeyden kaçınınız. (hadis)

Kendime çıkarttığım sonuç: nefsim her ne kadar "zaman değişti artık herkes takıyor hatta bazı alimler günümüzde caizdir diyor" dese de ben şapkalarımı attım. Binlerce insanın karşı çıkmak uğruna şehit olduğunu düşünerek caiziyeti şüphelidir diyerek artık takmıyorum.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Devamlı şapka takan biri olurak bu hususu duyduğum gün baya bir araştırma yaptım. ana hatları ile yazayım gerisine siz karar verin.

1- Osmanlı zamanında bu şapka ve benzerleri gayr-i müslümler tarafından müslüman olmadıklarını (secdeye gitmediklerini ) kanıtlamak amacı ile takılırdı. Hatta Osmanlı gayr-i müslümlerin takmasına kayıt altına alarak cizye(vergi) vermeleri şartı ile izin verirdi.

2- Rasûlüllah (s.a.s)'in, şeklen dahi olsa, müslümanların gayr-i müslimlere benzemeye özenmelerine karşı hadisleri mevcuttur.

3- Şapka devrimi sırasında takmayı reddeden bir çok alim asılarak ödürülmüştür.(Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Trabzon ve Gümüşhane gibi illerde takmayı reddedenler yargılanmış cezalandırılmıştır. Meşhur Iskilipli Atıf Hoca da asılanlar arasındadır.Trabzon'un bazı kesimleri, Hamidiye Zırhlısı tarafından topa tutulmuştur. )

4- Meşhur Şeyhülislâm Zembilli Ali Efendinin "Şapkayı şaka ile dahi başa koymaya hiç bir cevaz yok" fetvası vardır.
5-Bediüzzaman Said Nursi Şeyhülislamın fetvası karşısında binlerce kişinin ölmesine müsade etmemek amacı ile zorla giydirilen şapka ile kişinin kafir olmayacağını söylemiş ancak keyfi takılmasından kaçınılması gerektiğini vurglamıştır.

6- Helal olup olmadığı şüpheli olan şeyden kaçınınız. (hadis)

Kendime çıkarttığım sonuç: nefsim her ne kadar "zaman değişti artık herkes takıyor hatta bazı alimler günümüzde caizdir diyor" dese de ben şapkalarımı attım. Binlerce insanın karşı çıkmak uğruna şehit olduğunu düşünerek caiziyeti şüphelidir diyerek artık takmıyorum.

Teşekkürler...

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Günümüzde şapka takmayanları asmadıklarına göre takmamak daha efdal öyle ise bu hadis ve sözler üzerine. peki günümüz değil mevsim şartlarına göre erkekler soğuktan başlarını nasıl korumalılar bu soru takıldı benim aklıma, keyfi bir durum mu olur...

emesey

Üye
bereyi tavsiye ederim kışları. Hem şapkadan daha sıcak tutar.:good:

ibrahimi

Has Uşak
hoşgeldin emesey.
çalışman için teşekkürler.keşke her notun altına kaynağını yazsaydın daha ilmi olurdu.ama faydalı yine de ,sağol.

forumdayim

Profesör
fotörle ilgili bir anektot daha...1960 larda almanyaya gelmis bir amca , hosuna giden bir cok fötür sapkasi almis... günün birinde tekrar bir fötür sapka almak icin dükkana girmis, satici yasli bir alman...bizimki, özene özene fötör sectigini görünce, sen türkmüsün diye sorar, oda evet der... bunun üzerine, alman derki, ben malimin satilmasindan memnun olurum , ancak bunun yüzünden türkiyede kactane alimin öldürüldügünden haberin varmi diye sorar, bunun üzerine bizimki tesekkür eder dükkandan cikar ve bütün fötör sapkalarini parcalar cöpe atar...