Şapka için İdam edilen kahraman "İskilipli Atıf Hoca"

nefahtü

Kıdemli Üye

vALLA SARIK BENİM İÇİN KOMİK VE TARİHTE KALMIŞ BİR KIYAFET..

oNU SEN ÇOK BEĞENİYORSAN, GEÇİR KAFANA VE O NA SEN KURBAN OL....

oNA SARIK DELİLERİ KURBAN OLUR .BENİM SARIKLA İŞİM OLMAZ....

sizin işiniz avrupa özentiliği tabiki işiniz olmaz sarıkla şalvarla bir kaptan yemek yemekle...
sizin işiniz çakma vals, çakma sağ el de bıçak sol el de çatal,çakma şapka papyon.
o kadar üzücüki insanın özünü kabul etmemesi.
Ya kuzum siz annenizi babanınızda beğenmezsiniz çakmasını bulursanız..

CENGİZHAN

Yasaklı
Sarık bir adama yakışan en güzel kafa giysisi..

Merak etme nefahtü efendi....

Tüm islam aleminin geren tüm GÜZEL SANATLAR AÇISINDAN ve de gerekse GENEL KÜLTÜR açısından oldukça fukara veya geri olduğu bilinir...

O da senin kültür seviyeni gösterir....

nefahtü

Kıdemli Üye

Merak etme nefahtü efendi....

Tüm islam aleminin geren tüm GÜZEL SANATLAR AÇISINDAN ve de gerekse GENEL KÜLTÜR açısından oldukça fukara veya geri olduğu bilinir...

O da senin kültür seviyeni gösterir....

Onay beklediğimiz avrupalılar değil Allah c.c olmalı öncelik ile.
Hem güzel sanatların bir çoğu bizim örf ve adetlerimize uymuyor öyle değil mi?
Opera bale heykel vs..

Size daha önce de yazmıştım her lafın sonunu eğitime getiriyorsunuz kültür seviyesinin düşüklüğüne getiriyorsunuz..Kendinize liman yapmışsınız sanki. Hemen sığınıyorsunuz Üniversitede eğitimci oluşunuza.
Bırakın forumdaki kişiler söylesin hakkınızda ne kültürlü adam diye..Bakalım ne düşünüyorlar değil mi?

CENGİZHAN

Yasaklı
Onay beklediğimiz avrupalılar değil Allah c.c olmalı öncelik ile.
Hem güzel sanatların bir çoğu bizim örf ve adetlerimize uymuyor öyle değil mi?
Opera bale heykel vs..

Size daha önce de yazmıştım her lafın sonunu eğitime getiriyorsunuz kültür seviyesinin düşüklüğüne getiriyorsunuz..Kendinize liman yapmışsınız sanki. Hemen sığınıyorsunuz Üniversitede eğitimci oluşunuza.
Bırakın forumdaki kişiler söylesin hakkınızda ne kültürlü adam diye..Bakalım ne düşünüyorlar değil mi?

sEN VE SENİN GİBİ kültür fukaralarının benim hakkımda ne düşündükleri..

hiç umurumda olmaz..Sizin gibilerin ne düşündükleri ile de işim olmaz...

Çünkü ne biliyorsun ki ne söyleyeceksin...

nefahtü

Kıdemli Üye
İyi de bakıyorum hep benim gibiler ile konuşuyorsunuz ve tartışıyorsunuz..Hani işiniz olmazdı yoksa fazlaca işiniz var da farkında değilmisiniz?
Neyse siz bol kültürünüz ile dolanın , komik duruma düşürün kendinizi..

CENGİZHAN

Yasaklı
İyi de bakıyorum hep benim gibiler ile konuşuyorsunuz ve tartışıyorsunuz..Hani işiniz olmazdı yoksa fazlaca işiniz var da farkında değilmisiniz?

Kültürlü insan hiçbir yerde komik duruma düşmez......!!!

Kültürsüz ve cahiller her gittikleri yerde komik durumlara düşerler.....:D

Muminaga

Yeni
Yukarıdaki şu mesajı tekrar tekrar okuyun.
kültürsüzlük, cahillik komiklik durumu var mı?

___
Peki Şu aşağıdaki mesajda kültürlü bir hal,
olgunluk,karakterli bir hal
bilgi ve birikimin getirdiği asillikten zerre emare, işaret var mı?

pişkinlik, patavatsızlık cahilliğine rağmen utanmadan sırıtan öküz

abdullah birisi

Kıdemli Üye

tamamda bizim gibi kültürsüz dediğin ki hepimize kurban ol, ne işin var aramızda.... bak biz siyasi olarak anlaşamasakta, forumdaki tüm müslümanları kardeşim görüyorum... ne işin var bizim aramızda salyangoz...

Havas

Kısıtlı Erişim

@cengizhan hiç şu rezilliğin savunulacak bir yanı varmı?

diyebilirsinki ,evet çok büyük bir hata,çok yanlış bir uygulama...

bunu söylemek bu kadar zormu?

dini konunları tartışıyoruz ,hataları ortaya koyuyoruz,doğruları desdekliyoruz.

kardeşim cumhuriyyet tarihinin hiçmi rezillği yok!

şapkanın devrimi olurmu ?

harfin inkilabı olurmu?

böyle ahmakca kararlara inkilap deyip alkış tutulurmu?

bunun ilmi bir yanı varmı?

zerre kadar ilmi bir yanı olsa ilk başta ben desdeklerim ..

müridini şayhe bağlılığını kınyorsunda ,sen atatürkcülük elinde sulukunu tamamlamaya çalışan müridden ne farkın var?

seninde şeyhin atatatürk ,her dediği doğru.

CENGİZHAN

Yasaklı

harfin inkilabı olurmu?

müridini şayhe bağlılığını kınyorsunda ,sen atatürkcülük elinde sulukunu tamamlamaya çalışan müridden ne farkın var?

Bakınız kardeş havas.....

İlk önce Atatürk milli mücadeleyi tamamlamış ve ülkeyi Yunan işgalinden kurtarmıştır...

Sonra ülkemizi modern bir ülke ,ÇAĞIN ŞARTLARINA UYGUN BİR ÜLKE HALİNE GETİREBİLMEK İÇİN GÜÇLÜ DEĞİŞİKLİKLERE GİTMİŞTİR...

Şapka ve kıyafet kanunu ...
Bu kanun olmasaydı bu gün Türkiye fesli çarıklı erkekler ve kara çarşaflı kadınlarla bir arap ülkesinden farkı olmayacaktı...

Harf kanunu değişikliği Türkiyenin buğün eriştiği okuma yazma oranı ve ilim ve teknolojideki gelişimi yapabilmesine neden olmuştur...

Hilafetin kaldırılması , din adamlarının yönetime karışmalarını engellemiş Türk rönesansının başlangıcı olmuştur...

ŞÜPHESİZ Kİ BU DEĞİŞİKLİKLERİN HERBİRİ BİR DEVRİM BİR İNKİLAPTIR....

bU GÜN HER ÜLKENİN, HER MİLLETİN BİR milli kahramanı vardır..

BU ÜLKENİN BU MİLLETİN MİLLİ KAHRAMANI DA..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRKTÜR....

Bir milletin milli kahramanı saydığı kişiyi sevmesi ve saygı göstermesi gayet normaldir...

Bunun delili Atatürkün kabrini her yıl 3 milyondan fazla müslüman Türk halkının ziyaret etmesidir...

Bu sevgiyi ŞEYH. MÜRİD İLİŞKİSİNE BENZETMEK ABESTİR..

SELAM ...

abdullah birisi

Kıdemli Üye

İlk önce Atatürk milli mücadeleyi tamamlamış ve ülkeyi Yunan işgalinden kurtarmıştır...

seni burda unutmuş olmalı...

Sonra ülkemizi modern bir ülke ,ÇAĞIN ŞARTLARINA UYGUN BİR ÜLKE HALİNE GETİREBİLMEK İÇİN GÜÇLÜ DEĞİŞİKLİKLERE GİTMİŞTİR...

Bu kanun olmasaydı bu gün Türkiye fesli çarıklı erkekler ve kara çarşaflı kadınlarla bir arap ülkesinden farkı olmayacaktı...

eşi latife hanım çarşaflıydı yanılmıyorsam, hatta sarıklılarla fotğrafı var beraber dua ediyorken...

Harf kanunu değişikliği Türkiyenin buğün eriştiği okuma yazma oranı ve ilim ve teknolojideki gelişimi yapabilmesine neden olmuştur...
harfini değiştirmeyen japonya dünyanın teknolojide en ileri ülkesi olmuşken, atma be yunanlı, harf devrimi insanlar dinlerinden uzaklaşsın diye yapılmış olmasın,,

Hilafetin kaldırılması , din adamlarının yönetime karışmalarını engellemiş Türk rönesansının başlangıcı olmuştur...

alimler ülke yönetimine karışmazlar, öğrenemedinmi, İslam karışır herşeye....sen yunanlı olduğun için, rönesansla karıştırdın islamı herhalde...

çelebiler

Kıdemli Üye

harfin inkilabı olurmu?

Kardeş Kurtuluş savaşını ve Atatürk'ü bu kadar küçük görmeyin .Tarihe taraftar gözü ile bakılmaz.O dönemi anlatan kitaplara baktığınızda Atatürk'ün yaptıklarının doğru olduğunu görebilirsiniz.

İskilipli Atıf şapkaya muhalefetten değil,vatana ihanetten yargılanıp asılmıştır.İngilizlerin kurdurduğu bir cemiyetin başkanı idi ve Kurtuluş savaşına,Kuvvai milliyeye muhaletten idam edildi.Buyrun araştırın.

Bir de Kazım Karabekir'i araştırın Kurtuluş Savaşını anlamak için.Tüm İslamcıların Atatürk karşısında dindarlığı sebebi ile çok sevdiği Kazım Karabekir neden Atatürk'ün emrine tereddüt etmeden kendi isteğiyle girmişti?Kazım Karabekir Atatürk'ü anlamamışmıydı?Yoksa biz mi anlamıyoruz?Ya da anlamamızı istemeyen İngiliz unsurları,müslümanları Atatürk'e düşman ederek devletle halkı birbirine düşman ederek devlete sızarak tamamen ülkenin idaresine hükmetmek için mi bizlere Atatürk'ü düşman gösteriyorlar?

Lütfen bunları düşünün.İngilizler Türkiyeden hiç vazgeçmedi ve çekilmedi.

müttaki

Profesör
:Şapkaya itiraz edenler vardır. Yunan başlığı olan fesi giymek caiz olur da şapkayı giymek neden olmaz? Ve yine onlara ve bütün millete hatırlatmak isterim ki, Bizans papazlarının ve hahamlarının özel kılığı olan cüppeyi ne vakit, ne için ve nasıl giydiler?”

abdullah birisi

Kıdemli Üye
:Şapkaya itiraz edenler vardır. Yunan başlığı olan fesi giymek caiz olur da şapkayı giymek neden olmaz? Ve yine onlara ve bütün millete hatırlatmak isterim ki, Bizans papazlarının ve hahamlarının özel kılığı olan cüppeyi ne vakit, ne için ve nasıl giydiler?”

fesin islami olduğunu kim söyledi bu bir, fes osmanlının gelenekselleşmiş bir baş örtme aracı olduğu için ses çıkartılmamıştır..... Cübbe de ise tam sallamışsın, sen pantolon giyersin ingiliz soba borusu gibi, biz pantolona benzer , günümüz deyimiyle bol pileli pantolon giyeriz adıda şalvardır... şalvar, pantolona benziyor diye oda ingilizlerdenmiş geldi diye bir tez atarmısın....bizde sarık sararız hinduda benzer ama aynı değildir.... Cübbede onun gibi, papazda giyer müslümanda, hem cübbeyi imam giyer gibi algı zaten yanlış.... Papazın giydiği üst örtü yani cübbe farkılıdır müslümanın giydiği farklıdır....fesin yunanlıdan geldği doğrudur, Cübbede ise yanlış....Üst örtü her daim vardı...birbirine benzesede....

müttaki

Profesör
Şapka giydirdim anlasınlar ki insan, kisve ile din değiştirmez ve dini, herhangi bir kisveye alet etmez! Kısa bir zamanda bunu anlayacaklardır. Din ile kisvenin farkının ne olduğunu idrak edeceklerdir. Ben bu hesapları bir “gardrop” mevzuu üzerinde duracak kadar basit görmüş veyahut üzerinde durarak, onu inkılap kabul etmiş bir insan değilim. Şapka giydikten sonra bu iş ayrı, o iş ayrı diyecekler. Anlayacaklar ki, şapka giymekle kimse dinini değiştirmez”.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Şapka giydirdim anlasınlar ki insan, kisve ile din değiştirmez ve dini, herhangi bir kisveye alet etmez! Kısa bir zamanda bunu anlayacaklardır. Din ile kisvenin farkının ne olduğunu idrak edeceklerdir. Ben bu hesapları bir “gardrop” mevzuu üzerinde duracak kadar basit görmüş veyahut üzerinde durarak, onu inkılap kabul etmiş bir insan değilim. Şapka giydikten sonra bu iş ayrı, o iş ayrı diyecekler. Anlayacaklar ki, şapka giymekle kimse dinini değiştirmez”.

İslam şekil dinidir.... Rivayet edilirki, Saidi Nursi ye, zamanın devlet adamı, zorla şapka giymesini söyler ve sorar, sen şimdi kafirmi oldun, cevap, hayır olur, sonra alır şapkayı kendi kafasına takar ve sorar, ben şimdi kafirmi oldum, Cevap, evet dir.... isteyerek, gayri müslümlere benzemenin fıkhi boyutunu gidin sorun, bana ne...

müttaki

Profesör
İslam şekil dinidir.... Rivayet edilirki, Saidi Nursi ye, zamanın devlet adamı, zorla şapka giymesini söyler ve sorar, sen şimdi kafirmi oldun, cevap, hayır olur, sonra alır şapkayı kendi kafasına takar ve sorar, ben şimdi kafirmi oldum, Cevap, evet dir.... isteyerek, gayri müslümlere benzemenin fıkhi boyutunu gidin sorun, bana ne...
islam şekil dini demek çok yanlış bir tanımlamadır. Zira allah şekillere değil kalplere bakar. He biz şekillere bakıyoruz dersen o senin bakışındır ki o islam olamaz. İndullah ta din islamdır. Senin indinde değil. Gayri Müslümlere benzeme meselesine gelince benzenen elbise gayrı müslümlüğü değil medeniyeti temsil ediyor.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
islam şekil dini demek çok yanlış bir tanımlamadır. Zira allah şekillere değil kalplere bakar. He biz şekillere bakıyoruz dersen o senin bakışındır ki o islam olamaz. İndullah ta din islamdır. Senin indinde değil. Gayri Müslümlere benzeme meselesine gelince benzenen elbise gayrı müslümlüğü değil medeniyeti temsil ediyor.

Allah şekle bakmaz değildir o, Allah üzerindeki elbisenin eskiliğine yeniliğine, ucuz oluşuna veya pahalı oluşuna bakmaz demektir...
aynı dinde zorlama yokturun yanlış yorumlanması gibi, evet İslam olmayana zorlama yoktur, lakin, Müslüman olduğunu beyan eden birine kabul ettiği dinin gereklilğini yerine getirme zorunluluğu vardır ve bu zorlada olsa yaptırtılır..... örneklemek gerekirse, sakallı bir müslüman sakallı olmayan bir müslümandan daha hayırlı demek değildir amma, aynı ibabetleri aynı ihlasla eşit miktarda yapan sakallı müslüman, sakalsız müslümandan daha hayırlıdır.... ayet ve hadis ile delil getirmek, alim olmayana caiz olmadığı için, buraya aktarmıyorum... nasılki bir işyerine girdiğniz vakit, o işyerinin şekil şemaline ve kılık kıyafetine uyma zorunluluğunuz varsa ki bunu yok sayamıyorsunuz, İslam iseniz şekil ve şemailine uyacaksınız...

dostluk

Kıdemli Üye
Hem velevki sekile gore degilse neden ataturk sekilcilik yapip yasaklar getirmiski?

SIMDI BIRI GELSE ve bizi farkli sekle sokmak istwse girmek istemeyenleri hapse tiksa assa cokmu hos olacak yani..

Zorla salvar sarik carsaf gidirsek bu itiraz edenlere , giymeyincede iskence etsek demek hoslarina gidecek..

Yaziklar olsun yanlisa yanlis diyemeyenlere..idamlara alkis tutanlara..

Okuma yazma orani osmanli zamaninda hicte az degildi..ne zamanki harf devrimi yapildi turkceye alfabeye gecmekle insanlar bocaladi cahil kaldi..bugun ayyni sey yapilsa ingilizce olsa birgunde dilimiz alfabemiz mors alfabesi olsa turkiyedeki kkuma yazma oranini siz bir olcun kaclara dusecek..

Havas

Kısıtlı Erişim

ŞÜPHESİZ Kİ BU DEĞİŞİKLİKLERİN HERBİRİ BİR DEVRİM BİR İNKİLAPTIR....

bU GÜN HER ÜLKENİN, HER MİLLETİN BİR milli kahramanı vardır..

BU ÜLKENİN BU MİLLETİN MİLLİ KAHRAMANI DA..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRKTÜR....

Bir milletin milli kahramanı saydığı kişiyi sevmesi ve saygı göstermesi gayet normaldir...

Bunun delili Atatürkün kabrini her yıl 3 milyondan fazla müslüman Türk halkının ziyaret etmesidir...

Bu sevgiyi ŞEYH. MÜRİD İLİŞKİSİNE BENZETMEK ABESTİR..

SELAM ...

giysinin devrimi olurmu kardeşim?giysiyle medenileşmenin paralellik arzettiğini gösren bilimsel bir çalışma varmı?
bir yazı türününin diğer bir yazı türüne üstün olduğunu gösteren bilmsel bir çalışma varmı?

devlet sadece,resmi kıtafati belirlemede söz sahibi olabilir.memur kıyafetini belirleye bilr...

yunanlılar yapılan milli mucadele ,o meşhur kurtuluş savaşına tekrar bir daha baksan iyi olur..

sen yunanla çarpışıyorsun ingilizle barış girüşmesi yapıyorsun!hiç mantıklımı?

yunanı denize döküyorsun .izmirde bir tane yunan mezarı yok..

sakaryada ,bir tane yunan mezarı yok....

siz ingilterenin gücünü bilimyorsununuz...nelgesellere bakmanızı öneriririm.

bu ülkeyi sen kurmadın.sana kurduruldu bu ülke!

ingilizler istannbulu elini kolunu sallayarak işgal ettide ne yapabildin?

istanbulu ,sen savaşarak gerimi aldın?

bu gün faransızlar general degol 'u savaş kahramanı ilan eder..faransayı kurtaran amerikamı degol'mü?

japonyanın düşman işgalinden kurtuluşuda ezik bir şekilde kutlanır ve ağlanır..

aslında bizimde ağlayarak kutlamamız lazım..

osmanlı yenilmiştir kayıtsız şartsız teslimdir.anadoluda düşamana karşı ufak tefek
harketlenmeler olsada ,bu güç işgali engelleyecek seviyede değilidir ve olamazda..

bir ingilizin hilaheti yıkması ümmeticiliği ortadan kaldırmasıyla,kendi içinde osmanlının halifeliği fesh edip ,benim misyonum değişti demesi çok ayrı şeyler..

kemal paşa kendinden isteneni yaptı .onun devleti tanımış oldu

ingilterede daha kolay ortadoğuda çöreklenmenin yolu açılmış old