Şanlı bir Milletiz

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Bardakçı: Hangisinde 16 devlet var?Tarihçi gazeteci Murat Bardakçı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devleti askeriyle birlikte yapılan tören için "Gururlandım" dedi.
bardakci_16_turk_devleti_askeriyle_toreni_yazdi_1421224177_0512.jpg

Geçtiğimiz günlerde CumhurbaşkanıErdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı konuk etti.

16 TÜRK DEVLETİ ASKERİYLE TÖREN
Bu ziyaret Mahmud Abbas için hazırlanan resmi törenle başladı. Törende bir ilk yapılarak, 16 Türk devletinin askeri üniformalarıyla 16 asker de törene katıldı.
Törendeki bu görüntünün ardından nedense Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih bilmez şahısların eleştirilerine maruz kaldı. Ancak dünyadaki hemen her köklü ülkenin saraylarınla bu türden örnekler görmek mümkündü. İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya gibi hemen her ülkenin cumhurbaşkanlığı makamında düzenlenen törenlerde eski askeri üniformalar kullanılıyordu.
TÜM AVRUPA'DA BU TÖRENLER VAR
Gazeteci Murat Bardakçı Haberturk'teki köşesinde tam da bu konuya değinerek, saraydaki töreni destekledi. Avrupa'ya gitmiş iseniz mutlaka görmüşsünüzdür: Sadece krallıklar, yani İngiltere, İsveç, Norveç yahut demokrasinin var olduğu cumhuriyetlerde bile protokol törenlerinde asırlar öncesinin ünifrormalarını giymiş askerlere yer verirler. Üstelik bu ülkelerin cumhurbaşkanlarının ofisleri de krallık zamanına ait saraylardır ve Paris'teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'nin, başbakanlık binası hotel Matignon'un, Senato'nun, Meclis'in ve Adalet Sarayı'nın önünde Napolyon ünifromaları içerisindeki miğferli ve kılıçlı muhafızlar nöbet tutarlar. İtalyan Cuhmurbaşkanlığı Sarayı olan Roma'daki Quirinale'nin atlı muhafızları, geçmişi 14. asra uzanan ve Savoy Prensliği'ne mahsus "Corazzileri" yani"Haçlı" üniforması giyerler. Bulgarlar'ın protokol birlikleri Osmanlı'ya karşı mücadele eden "çeteci"lerin üniformaları içerisindedir. Kremlin'deki Rus tören birliği de Çarlık döneminin, 18. yüzyılın üniformalarını giyer.
Yunanistan'daki Başbakanlık Sarayı'nın, Meclis'in ve Meçhul Asker Anıtı'nın önündeki etekli ve ponponlu ayakkabılı "efzun"lar balaeyi andıran hareketlerle nöbet tutarlar. Moğolistan'da yabancı konukları Cengiz Han zamanının giysileri içerisindeki atlılar, Hindistan'da da babür Şah'ın askerleri karşılar!
HANGİSİNDE 16 DEVLET VAR?
Buradaki fotoğrafları gördükten sonra "Avrupa'nın tarihi giysileri tek tip oluyor, bizde neden 16 çeşit" diye sorabilirsiniz...
Neden mi? Hİçbirinin geçmişinde 16 devlet olmadığı, milli devletlerinin ancak 19. asırda kurabildikleri için.

16_5090.jpg
 
Üst