Sanat Olarak Heykel Caiz midir?

Takiyüddin

Yasaklı

Her yerimizden ucuzluk akıyor mübarek. Yalvarıyorum nolur tasavvufa sarılın ve onu anlayın. Başka türlü hakikat incileri toplayıp medeniyetimizi yükseltemeyiz. Satıhta kalıyoruz. Ruha inemiyoruz.

Gerisi tamam da.. Meşrebin, çevren, tanıdıkların icabı hakikate., çözüme tasavvuf kelimesi ve misyonu ve meşrebi üstünden bakıyorsun(dillendiriyorsun) ama, işin aslı hakikat ve çözüm tasavvuf kelimesiyle ifade edilemez.

Bu kelime küt kalıyor, bilmem anlatmak istiyor muyum hiç şurada aklıma bir şey de gelimiyor konu bağlamında.

Nasıl curcular üstad, hakikat ve hizmet kelimelerini ve başkalarını tapuladı, "sizinkiler" de şeytan ve nefs ve başka başka kelimeleri tapuladı. "Jargonladı". Anlamını yer yer kimisi değiştirdi. Bunların ortak özellikleri lokal dilden kurtulamamadır."Benim dediğim jargon" diye tutturmalarıdır.

İslamın dili dini rengi kokusu meşrebi yoktur. İnsanların vardır. Hiç kusura bakma kimse tavassufa sarılmayacak, herşey bölye devam. Ve daha iyi! Şahsen Tavassufun tsiyle ilgim yok ve istemiyorum.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Size bir anımı anlatayım. İstanbul belediye başkanı Kadir Topbaş'a bir projeyle gittim. Dedim ki: Şu Gezi Parkının yeşillik kısmını büyükçe bir gemi yapalım. Bu geminin içinde ağaçlar olsun. Dışına ise su yerine asfalt yapılsın. Bu asfalt; geminin ahşapına vuran/dokunan kısımları dalga gibi olsun. Sanki geminin içine girmek istiyor gibi.. Ahşap kısım yüksek olmasın, gemi sanki battı batıyor gibi. İçinde ise nesli kurumak üzere olan ağaçlar olsun. İnsanlar bu geminin içine iki üç basamakla girebilsin ve park alanı gibi gezebilsin.

Bununla vermek istediğim mesaj şuydu: Nesli tükenmek üzere olan insandan; nesli tükenmek üzere olan doğaya!!!

Ne dedi biliyor musunuz? Bu mesajı kimse anlamaz!!! Başımı eğdim gittim, napim :)

Bu proje Nuh'un Gemisi olan Ağrı'ya bile yapılabilir..

Lakin gel görki sanat insanın özünde yoksa anlatamazsın. Bu proje yapılsa eminim dünya çapında yankı getirirdi. Çünkü dünya, doğayla ilgileniyor. Biz ilgilenmesekte, bunu biz anlamasakda sonra ki nesiller, gelen turistler anlardı.

Mugalata

Kıdemli Üye
Konuyla kastettiğimiz sanatı birkaç misalle örneklendirelim inşallah..

sayaka_kajita_ganz_skulpturen-1-artschoolvets.jpg

mustangsstatues1.jpg

Buraya kadar gördükleriniz putperestlik veya tapınma değildir.

Bizde yapılan Atatürk heykelleri putperestliği andırır çünkü karşısında saygı duruşu yapılmaktadır. Burada zaten onu tartışmıyorum.

Asıl putperestliğe iki örnek aşağıda görülmektedir:

44331541.jpg

güzel sanat eserleri örneklerini beğendim. bu örnekler aslında daha açıklayıcı oluyor. sanatın bize kattıklarını daha iyi anlatıyor. bu eserler orada duruyor ve bizim onlara bakıp biraz düşünmemizi bekliyor.

put olarak verdiğin örneklere ise katılmıyorum. onlar kötü işler. sanat değeri olmayan işler. piyasa işleri. ama put değil.

atatürk heykelleri de put değil. kimi abartılı tipler için biraz öyle bir havaya büründürülmüşse de aslında öyle değil. saygı duruşu ile tapınma ayrıdır.

ihvanistanbul

AkhenAton
Tezhip, Hat ve minyatür üstüne sanat, leylekten başka kuş tanımam.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Saffat Sûresi 95:
قَالَ أَتَعْبُدُونَ مَا تَنْحِتُونَ (Yonttuğunuz şeylere mi tapıyorsunuz?)

Burada kerih görülen bir şeyin yontulması mıdır yoksa yontulan şeye tapılması mıdır? Veya ikisi birden midir?

Hz. Ömer döneminde basılan sikkelerde elinde kılıç tutan insan tasviri vardır. Emevi döneminde bu devam eder. Abbasi döneminde ise sikkelerden tasvir olayı kalkmaktadır. Arkeolojik bulgular böyle.

Burada insanın aklına şu geliyor: İslamın ilk yıllarında ayetlerden anlaşılan şey ile sonra ki dönemlerde anlaşılan arasında keskin farklılaşma olduğu kesin. Peki ya bugün? Birileri işi o derece ileri götürmüş ki fotğrafını bile çektirmiyor. Gerekçesi: Caiz değil! Acaba gerçekten de öyle midir?

Siz ''yonttuğunuz şeylere mi tapıyorsunuz?'' ayetinden sadece tapınmanın kerih görüldüğünü anlıyabileceğiniz gibi tapınmaya sebep olacak her şey caiz değildir de diyebilirsiniz. Peki tapınmaya sebep olan her şey derken bunun içine gerçekten her şey girmez mi? İnsanoğu Aya, Güneşe, Yıldızlara, hatta Farelere bile tapabiliyorsa ''sebep olacak her şey'' gerçekten de eşyanın tümünü kapsamaz mı? O halde bu ayette kerih olan yontmak değil, yontulana tapmak olsa gerek Allahu âlem. Zira Allah bu ayetin devamında ''Sizi de yonttuklarınızı da yaratan Allah'tır'' diyor. Yontulanı yaratan Allah amenna; peki, ya tapınmayı yapan kim? Biz insanoğlu. O halde problem Allah'ın yarattıklarında değil; bilakis problem bizim cüzzi irademizin fiiliyatını harekete geçiren niyetlerde.

İnsanların karşısında boyun eğip ibadet edeceği şey insandan üstün olmalı. Kendi eliyle yaptıığına tapmak alçaltıcı bir durumdur ve akıl tutulması olarak izah edilebilir.

Sanat ne içindir sorusu yine gündeme gelecektir kaçınılmaz olarak. Biz sanatın iyi amaçlara hizmet ettiğini var sayarak akıl yürütelim. Aramızda yaşayan ve bizim gibi insan olan ve başarılı bir hayat süren birinin ölümüyle beraber onu unutmamak için heykelini yapalım. Bizden nesiller sonra onu tanımayan insanlar dünyaya gelecek ve onun heykeline yorumlar yapacaktır. Yapılacak yorumlar tevhid inancıyla ters düşmediği müddetçe eleştirilecek bir şey olmaz ama tersi olursa bu sanat şerre alet olmuş olur. Burada sanatın suçu yok ama onu yorumlayan insanların suçu olur.

İslam dininde bu konuda hassas ve koyu renk çizgilerle sınır çizme meselesinin aslında toplumun putperest olması vardır. Öğlen paydosunda bile helvadan put yapıp taptıktan sonra yiyen bir toplumu, bir olan Allah inancıyla donatmak bu toplumun doğası gereği zor olacaktır. dostun dostunun eklediği resimleri putperestlikle alakalı görmüyorum. Muhtemelen öğretici yönleri de var. Ve yine muhtemelen insanları putperest yapmayacaktır. Korkulacak olan şey salih insanların heykellerinin zamanla puta çevrilmesidir. Örneğin Nuh Peygamber döneminde var olan 5 putun aslında geçmişte yaşayan salih insanlar olduğu rivayetlerde mevcuttur.

Bir de (ileri gelenler, yardakçılarına) şöyle dediler: Sakın ilâhlarınızı (tapındığınız putları) bırakmayın. Hele (en büyükleri olan) Vedd’i, Suva’ı, Yeğûs’u, Ye’ûk’u, Nesr’i, asla bıramayın... Nuh 23

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]23-24. "Ne Vedd'i, ne Suvâ'ı ve ne Yeğus'u Yeuk'u ve Nesr'i." Bunlar, kendilerince en büyük tanıdıkları ve tapındıkları putlarının isimleridir. Bununla beraber kendi aralarında dereceleri birbirinden farklıdır. Bazılarında "lâ"nın tekrarlanması ve bazılarında söylenmemesi ile bu farklılığa işaret olunmuştur. Demek ki Vedd ve Suva'dan herbiri; Yeğus, Yeûk ve Nesr'in hepsine karşılık söylenmiş oluyor. Bazıları şöyle demiştir. Bu putlar Araplar'a geçmişti. Bundan dolayı, Araplar; Abd-i Vedd, Abd-i Yeğus... diye isimler takardı. Âlûsi şöyle der: Buhârî, İbnü Münzir ve İbnü Merduye İbnü Abbas'tan şöyle rivayet etmişlerdir: Nûh kavmindeki putlar sonradan Araplar'a geçmişti. Vedd, Düme-tü'l-Cendel'de Kelb oğullarının putu idi. Suvâ, Hüzeyl'in idi. Yeğûs, Murad'ın, sonra Seba'da Beni Gatîf'in idi. Ye'uk, Hamedân'ın idi. Nesir de Himyer'in, Ali zilkelâ'nın idi. Bu isimler esasen bazı iyi kişilerin isimleri iken vefatlarında onların adına ve oturdukları yerlere Şeytan'ın aşılama ve telkinleriyle dikmeler dikilmiş ve bunların adları verilmiş, sonra da onları tanıyanlar kalmayınca bilmeden bunlara tapılmıştır. İbnü Ebî Hâtim'in Urve b. Zübeyr'den rivayetine göre Vedd, en büyükleri ve en iyileri idi. Bunların hepsi Âdem oğullarından idi. Bir rivayete göre de Vedd, yüce Allah'tan başka ilâh edinilenlerin ilkidir.

[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Abd b. Humeyd'in Ebu Mutahher'den rivayet ettiğine göre Ebu Cafer Muhammed b. Bâkır Hazretleri şöyle demiştir: [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Vedd, kavmi içinde sevilen müslüman bir kişiydi. Ölünce Bâbil yurdunda kabrinin etrafında ordu kurdular, yas tuttular. İblis onların bu feryadını görünce bir insan biçiminde onlara: "Sizin ağlayıp sızladığınızı ve üzüldüğünüzü görüyorum. Size onun bir şeklini, resmini yapsam, toplandığınız yere koysanız da onu ansanız." dedi." Peki" dediler. Bunun üzerine İblis Vedd'in bir şeklini yaptı. Onu toplantı yerlerine koydular. Babilliler onu anarlardı. İblis bunu görünce: "Nasıl, evlerinize de yapsam, herkes evinde de ansa olur mu?" dedi. Onu da yaptı, bu şekilde onu anar oldular. Sonra çocukları yetişti. Çocuklar büyüklerin ona yaptıklarını görüyordu. Nesil uzadıkça onu niye andıkları unutuldu. Tuttular, ona ilâh diye tapmaya başladılar. İşte yeryüzünde Allah'tan başka ilk tapınılan Vedd oldu. ( ELmalılı Tefsiri )
[/FONT]

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@Mugalata Atatürk'e olan sevginden dolayı bazı noktaları fark etmemiş olabilirsin. Kemalizm diye bir şey var; ve bu bir ideoloji. Problem, bu ideolojiyi temsilen bir simge dikilmesi ve bu simgenin karşısında ritüeller yapılması. Unutmayalım ki bu ritüelleri eleştirenler ve hatta katılmayanlar zulüm gördüler. Ve bu ritüellerin arkasında bir mantık var: Sen olmasaydın biz olmazdık. Bu mantık ilahlaştırmaktır. Bunun adına ister saygı duruşu de ister başka bir şey, fark etmiyor.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
güzel sanat eserleri örneklerini beğendim. bu örnekler aslında daha açıklayıcı oluyor. sanatın bize kattıklarını daha iyi anlatıyor. bu eserler orada duruyor ve bizim onlara bakıp biraz düşünmemizi bekliyor.

put olarak verdiğin örneklere ise katılmıyorum. onlar kötü işler. sanat değeri olmayan işler. piyasa işleri. ama put değil.

atatürk heykelleri de put değil. kimi abartılı tipler için biraz öyle bir havaya büründürülmüşse de aslında öyle değil. saygı duruşu ile tapınma ayrıdır.

@Enes @Erdem @Ahmet
@Mugalata rumuzlu kemalisti yönetici yapmışsınız. hayırdır?

fakiri

Kıdemli Üye

Yönetici işleri benim sahsimla ilgili değil -de ideolojisini işine karistirmadikca istersen maocu olsun şahsen karşı çıkmam.

Syn. admin,
İşte, biz de size başından beri bir müslümanın böyle bir görüş içinde olamayacağını anlatıyoruz da bir türlü jetonunuz düşmüyor !

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Syn. admin,
İşte, biz de size başından beri bir müslümanın böyle bir görüş içinde olamayacağını anlatıyoruz da bir türlü jetonunuz düşmüyor !
Sen olsan demek ki teknik eleman olarak 5'e 5 katanları seçeceksin..

fakiri

Kıdemli Üye

Sen olsan demek ki teknik eleman olarak 5'e 5 katanları seçeceksin..

Müslüman olmayanları asla seçmeyeceğim yüzde yüz kesin !

Sebebine gelince...
Hz.Ömer ismini hatırlayamadığım bir valisini teftişe gitmişti ve o valinin maliye işlerinin başına bir Yahudiyi tayin etmiş gördü. Valiye bu tercihinin sebebini sorunca vali ;
" Efendim bu şahıs hesap işlerinden çok iyi anlar , işinin ehli, uzman bir kişidir !" diye cevap verdi. Hz. Ömer onu derhal müslüman biri ile değiştirmesini söyledi ve "O ölmüş olsa ne yapacaksın,? Memleketin maliye işleri sarpa mı saracak ?" diye sordu ...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Müslüman olmayanları asla seçmeyeceğim yüzde yüz kesin !

Sebebine gelince...
Hz.Ömer ismini hatırlayamadığım bir valisini teftişe gitmişti ve o valinin maliye işlerinin başına bir Yahudiyi tayin etmiş gördü. Valiye bu tercihinin sebebini sorunca vali ;" Efendim bu şahıs hesap işlerinden çok iyi anlar , işinin ehli, uzman bir kişidir !" diye cevap verdi. Hz. Ömer onu derhal müslüman biri ile değiştirmesini söyledi ve "O ölmüş olsa ne yapacaksın,? Memleketin maliye işleri sarpa mı saracak ?"
" diye sordu ...
Mesele tam da bu işte. Sana göre çoğu müslüman, yahudi.

Burada yahudi yok fakiri..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
çevrenizde hiç kemalist müslüman var mı?

Hem Müslüman hem kemalist olunmaz, böyle biri münafıklığa kapı açar - Kadir Mısıroğlu

Söz doğrudur lakin unutma ki sevmek ve tapmak iki farklı iştir.

Atatürk'ü seven herkesi putperest ilan edeceksek Hz. İsa'yı seven tüm müslümanları da hristiyan saymamız gerekir. Oysa hristiyanı hristiyan yapan şey, İsa'yı putlaştırmasıdır.

Nüanslar çok önemli..

ihvanistanbul

AkhenAton
uyarı böyle olmaz. şu üslupla bırak emri bil marufu birini dine davet etsen daha beter gavur edersin.

Ben haddimi bilirim. Sana da tavsiye ederim, iyidir had bilmek, edep bilmek.

hirahos

Kıdemli Üye
Tezhip, Hat ve minyatür üstüne sanat, leylekten başka kuş tanımam.

Ebruyu ve telkariyi unutma paşam... Daha çok: Bakır süslemeciliği, çini sanatı. Taş süslemeleri, oymacılık vs...

Sanat, asıl sanatkar olan Allah'ı zikretmek ve tesbih etmek maksadıyla yapılır. Yapılmalı. Allah'a yaklaştırmayan sanat, dünyadan sayılır. İsmi gibi denidir.

Fi emanillah.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
uyarı böyle olmaz. şu üslupla bırak emri bil marufu birini dine davet etsen daha beter gavur edersin.

Ben haddimi bilirim. Sana da tavsiye ederim, iyidir had bilmek, edep bilmek.

sanıyormusun ki; yumuşak uslubunla, insanların hidayetine vesile olacaksın. unutma "hidayet ancak Allah tandır."

ayrıca, müslüman olduğunu iddia edenleri, küfre düşürecek hatalarla ilgili, (imanı meselelerde) yumuşak uslup kullanmak, meselenin önemini vurgulamakta yetersiz kalabilir.

unutma, bazı şeyhler celalli iken (karşısında tir tir titrersin) bazıları çok şefkatlidir... vs vs vs