Sanal Ortamda Kur'an ve Meal Çalışmaları

eylül

Veled-i kalbî
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Tepkime puanı
1,026
Puanları
0
Konum
mavera...
Nuriye Çakmak hazırlamış, tek tek siteleri. Hepsini inceleme imkanım olmadı ama ilerde yapacağımız meal okuma çalışmalarına destek olabileceğini düşündüm.​


Yeni yüzyılın en büyük iletişim ve reklam araçlarının başında gelen internet, bu hızını hiç yitirmeden dünyanın her yerinde yeni kullanıcılara ulaşmaya devam ediyor.
Elbette neredeyse ‘sınırsız özgürlük’ olarak algılanan bu sanal dünyanın yararları kadar zararları da var. Ancak şuna inanıyoruz ki, birçok şeyde olduğu gibi sonuçlar kullanıma bağlı gelişiyor ve amellere cismi niyetler giydiriyor. Ve böylece bu onu hayırlı veya şerli kılıyor. Ateşin doğru kullanıldığında nimet, dikkatsiz kullanıldığında şer olması gibi, nefis gibi, her şey gibi.. Ancak, dini bilgi edinmek için internet kullananların oranı da azımsanmayacak boyutta. Mesela, 11 Eylül’den sonra internet kullanıcılarının %23’ü İslam dini hakkında internet üzerinden bilgi edinmiştir. Milyonlarca insan dinleri hakkında bilgi edinmek, fıkhi sorularına cevap bulmak için interneti kullanmaktadır. Dolayısıyla hayat kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’i konu edinen çok dilli web sitelerine olan ihtiyaç izahtan vabestedir. Bu bağlamda interneti hayırda kullanmanın mümkün olduğunu, hatta birçoklarının ayaklarının kaydığı bir zeminde, onun Kur’an’la buluşmayı kolaylaştıran bir nimet haline gelebildiğini gösteren bir çalışma yaptık Kur’ani Hayat dergisinin vahyin nüzûlünün 1400. yılı münasebetiyle hazırlayacağımız Kur’an sayısı için.

Elimizden geldiği ölçüde çeşitli dünya dillerinde yayın yapan Kur’ani siteleri araştırdık.
KUR’AN-I KERİM’LE İLGİLİ TÜRÇE YAYIN YAPAN SİTELER
www.kuran.tv
Daha önceden kuran-ikerim.org ve sorularlaislamiyet.com siteleri altında hizmet veren Kur'an-ı Kerim sayfalarının bir araya getirilip, kullanım kolaylığı sağlanıp içeriğinin zenginleştirilmesi neticesinde oluşmuş bir site. Oku-anla-izle-dinle başlıkları altında zengin bir içerik ve kullanışlı bir menüye sahip. Ayrıca soru-cevap ve makaleler gibi bölümler bulunmakta. “Her gün iki sayfa okuyarak günde bir hatime ortak olabilirsiniz” başlığıyla öne çıkan bir yıllık hatim programı ve tecvid dersleriyle oldukça güçlü bir site.
www.kuran.gen.tr
Dünyanın en büyük Kur’an-ı Kerim portalı başlığıyla yola çıkan sitede Türkçe bölümü altında beş ayrı mealin yanı sıra Rusça, Almanca, Fransızca gibi 30’a yakın dilde meal çalışmasını bulmak mümkün. Bunun yanı sıra mealler içinde arama yapma imkânı da mevcut.
www.kuranimiz.net
Site Kur’an-ı Kerim içerikli akademik bilgilerin yanı sıra güçlü bir multimedya bölümüne sahip. Hasan Tahsin Feyizli’nin Feyzu’l-Furkan mealini ve mushaf sayfalarını çevirerek bir arada okumak mümkün ve menü oldukça kullanışlı. Bunun yanında “anlamak için oku” sloganı çerçevesinde özgün animasyon çalışmaları ve duyurular, ayrıca Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu’nun desteklediği projeler de sitede yer almakta.
www.kuranikerim.com
Türkçe, Almanca, İngilizce, Boşnakça gibi dillerdeki meal çalışmalarının yanı sıra sesli Kur’an bölümü, site içinde arama yapma imkânı, Kütüb-i Sitte hadisleri, fıkıh, sözlük ve bilgisayarıma yükle gibi imkânları barındıran yararlı bir sayfa.
www.diyanet.gov.tr/kuran/default.asp
Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinin Kur’an sayfasında, iniş sırasına göre, alfabetik sıraya göre ve Kur’an-ı Kerim’deki sırasına göre sûreleri dinlemek, Arapça orijinal metinle beraber âyetlerin meallerine de ulaşmak mümkün. Ayrıca sayfa dâhilinde konu fihristi, meal yükleme ve arama yapma gibi bölümler de bulunmakta. Arzu edilirse meal word veya pdf formatında bilgisayara da indirilebiliyor.
www.muallim.biz
Adreste sûreleri tek tek dinlemek, aynı menüden sûre meallerine ulaşmak ve indirme yapmak gibi kolaylıklar sunuluyor. Ayrıca zekatmatik, takvim çevirici gibi programlar ve ilmihal çalışmalarını bilgisayarınıza yüklemeniz mümkün.
www.kurandan.com
Görsel açıdan ve menüleri bakımından farklı bir site. Allah (c), Muhammed (s) ve ilmihal gibi İslami kaynak ve farklı birçok içeriğin yanı sıra Kur’an-ı Kerim bölümünde seçilen sûrenin mealini okumak ve aynı anda meali sesli olarak dinlemek mümkün. Ayrıca konular ve âyetler, Kur’an fihristi ve sözlük bölümleriyle güçlü bir Kur’ani site.
www.kuranvakti.com
Çeşitli imam ve hafızlardan Kur’an kıraati dinlemek ve meal okumak mümkün. Ayrıca Kur’an’la ilgili âyet ve hadisler ile tavsiye kitaplar bölümlerinin yanı sıra oldukça güçlü bir e-kitap bölümü de sitede yer alıyor.
www.kuranmeali.com
Sitede 17 adet meal çalışmasına ulaşmak, karşılaştırma ve arama yapmak mümkün. Mealler arasında geçiş yapmak son derece kullanışlı hale getirilmiş. Türkçe meal konusunda en zengin içeriklerden birine sahip olan sitede, direk iletişim menüsü sayesinde istediğiniz sûrenin istediğiniz âyetine tek tek ulaşabilirsiniz. Meal ve Arapça metni birada okuyabildiğiniz gibi bu zengin içeriği bilgisayarınıza indirme imkânı da sağlanmış.
www.kuranfihristi.net
Konu ve kelime başlıklarıyla fihristte arama yapmak, 5 ayrı dilde meal okumak mümkün. Bunun yanı sıra sitenin “sözlük” bölümü de var.
www.kurandaara.com
Adı üzerinde bir arama sayfası. Türkçe ve diğer dünya dillerindeki meallerde hızlı arama yapma imkânı sağlıyor.
www.seslikuran.com
Sayıları 15’i bulan çeşitli dünya dillerine ait meali sesli olarak ziyaretçilerine sunan sitede online meal dinlemenin yanı sıra bu dosyaları cd kalitesinde bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz. Sitenin bilgilendirici telif konusundaki hassasiyeti de gözden kaçmıyor. Ayrıca mealle yaşayanlar bölümünde, ziyaretçilerin konuyla ilgili paylaşımları ve hikâyeleri de yer alıyor.
kurandinle.org
Seçilen sûreyi çalma listesinden dinlerken sayfanın altı kısmında birebir orijinal sayfadan takip edebilme imkânı sunan bir site olup bir de e-grupları var.
kuranmektebi.com
Yayına yeni başlamış bir site. İlgi çeken yönü, sitede sûreleri işaretçiyle takip etme imkânının yanı sıra meal dinleme ve izleme şansı da bulunuyor, Ali Küçük tarafından yapılan tefsir de aynı şekilde dinlenebiliyor. Ayrıca Kur'an öğrenin, Namaz hocası, Hadis-i Şerif gibi içeriklere de ulaşmak mümkün.
www.mukabele.com
Farklı bir site. 5 ayrı hat üzerinden birebir görünüşüyle Kur’an-ı Kerim okuyabilir, 10'un üzerinde hafızdan aynı anda dinleyebilir, isterseniz 5 ayrı mealden birini seçerek sayfanın altından takip edebilirsiniz. Site hat çeşitliliğinin yanında 5 ayrı hat boyutu seçeneği sunmasıyla da dikkat çekici.
www.kuransitesi.com
İsmiyle müsemma bir site. Diğer sayfalarda olduğu gibi Arapça hattından Kur’an okumak ve 3 ayrı meale ulaşmak mümkün. Ancak siteyi farklı kılan ilgili içeriğin zenginliği. İlmihal bilgileri, Hadisler, makaleler gibi birçok menü içinde güzel çalışmalar bulmak mümkün.
www.biriz.biz/kuran/index.htm
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meal ve Elmalı Tefsiri, Sesli Kur'an-ı Kerim ve Sesli Türkçe Meal bölümleri ile sade menülü bir site.
www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx
Zengin içerikli bir meal sitesi. 26 adet Türkçe Kur’an mealini âyetlerin Latin alfabesi ile Türkçe okunuş metinlerini ve âyetlerde yer alan kelimelerin Türkçe anlamlarını da vererek mealleri mukayese etmenizi sağlıyor.
www.hasenat.net/mealdwn.htm
Tesbit edebildiğimiz kadarıyla alanında bir ilk olarak sitede meal okumak ve dinlemenin ötesinde meal indirme bölümü var. İsterseniz sûreleri tek tek veya cüz olarak bilgisayarınıza kaydederek her istediğinizde kendi arşivinizden meale ulaşabilir ve dinleyebilirsiniz.
www.islamoglumeali.com
Mustafa İslamoğlu'nun kaleme aldığı Hayat Kitabı Kur'an: Gerekçeli Meal-Tefsir eserinin tanıtım sayfası. Sayfada eserle ilgili geniş bilgi, eserden örnekler ve açıklamalar bulunuyor. Ayrıca sayfa üzerinden eserin basılı nüshasını sipariş etmek de mümkün.
www.1hafta1ayet.com
Önce bir e-grup olarak başlayan çalışma site olarak hayatını sürdürüyor. Üye olduğunuz takdirde her hafta e-postanıza bir âyetin konu edildiği bir duvar kağıdı postalanıyor. Bunun yanı sıra aynı şekilde bir 1 hafta 1 hadis konusunda da çalışmalar sürdürülüyor. Kâbe’den canlı yayın izleme imkânı sunan sitenin bir de forumu var.
www.elifba.org
Son derece zevkli ve kullanışlı, özellikle çocuklara hitap eden bir Kur’an öğrenme sayfası. Kolay, renkli ve geniş bir menüsü bulunuyor.
www.kuranelifbasi.com
Multimedya desteği ile ders ders hazırlanmış başka bir Kur’an öğrenme sayfası. Videolar üzerinden dersleri takip etmenin kolaylığı yanında aşağıdaki sayfadan harflerin okunuşu vb. içerikleri ayrıca tek tek öğrenmeniz mümkün, deneme testleri de bulunan sayfa tam bir canlı elifba…
Tüm bu çalışmaların yanı sıra günlük, haftalık veya aylık okumaları bir araya getirerek hatim sevabına dâhil olmak isteyenler için ortak hatim programları düzenleyen birkaç site şöyle sıralanabilir;
www.hatim-online.com/tr/index.php
www.ortakhatim.com/mukabele/index.htm
www.nur.gen.tr/tr/Home/KuranHatmiHavuz.html
Birçok alanda faaliyet gösteren forum siteleri içinde birkaç Kur’ani forum sitesi de var;
www.kuranformu.com/forum
www.kurannesli.net/forum
www.kurankursumezunlari.com/forum/index.php
Kur’an içerikli paylaşımların yapıldığı birkaç e-grup sayfasını da aşağıdaki linklerden inceleyebilir, üye olarak katılabilirsiniz.
Kur’an Yolu grubu;
groups.yahoo.com/group/kuranyolu/?v=1&t=search&ch=web&pub=groups&sec=group&slk=4
Meal grubu;
groups.yahoo.com/group/meal/?v=1&t=search&ch=web&pub=groups&sec=group&slk=20
Kur’an Okuyalım grubu;
groups.yahoo.com/group/kuranokuyalim/?v=1&t=search&ch=web&pub=groups&sec=group&slk=3
Kur’an Tefsiri grubu;
groups.yahoo.com/group/kurantefsiri/?v=1&t=search&ch=web&pub=groups&sec=group&slk=69
Bakırköy İmam Hatip Lisesi Mezunları Tefsir grubu;
groups.yahoo.com/group/tefsirgrubu/?v=1&t=search&ch=web&pub=groups&sec=group&slk=49
Tüm bu internet alanlarının yanında nispeten yeni sayılabilecek bir sosyal paylaşım ağı olarak Facebook üzerinden de birçok Kur’ani çalışmaya ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ağ üzerinde şaşırtıcı sayıda üyeye sahip sayfalar açılmış durumda. Mesela Kur’an-ı Kerim sayfasının 563 binden fazla üyesi bulunuyor. Aynı isimli başka bir sayfada ise 112 bin kişi üye olmuş durumda. Ayrıca Kur'an Araştırmaları Platformu sayfası 214 bin üyeyle zengin bir içeriğe sahip. Bu sayfaları tek tek tanıtma gereği duymadık. Facebook üyesi olmayı tercih eden kişiler için arama bölümünde yapılacak ufak bir işlem yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. 500'ün üzerinde sayfa ile karşılaşmak mümkün, isim benzerlikleri nedeniyle aramaya karışan ilgisiz sayfa veya kişi kayıtları hariç aktif sayfalar bulabilir ve üye olarak katılabilirsiniz.
Mustafa İslamoğlu hocanın 15 yıl devam eden tefsir derslerini canlı ve daha sonra arşivden yayınlamak için açılan www.tefsirdersi.com sitesi, Kur’ani Hayat dergisinin tüm sayı ve yazılarının yayınlandığı www.kuranihayat.com sitesi ve düzenlediği meal bilgi yarışmalarıyla adını duyuran www.kuranianlamaplatformu.com web sitesi gibi daha birçok siteyi tek tek tanıtamadan Türkçe Kur’an Siteleri bölümüne noktayı koymak durumundayız.
FRANSIZCA YAYIN YAPAN SİTELER
islamfrance.free.fr/coran.html
Kur'an-ı Kerim'le ilgili hem genel bir tanıtım, hem de "Bilim ve Kur'an", "On-line olarak Kur'an okuyun ve dinleyin", "Kur'an'ı bilgisayarınıza indirin", "Kur'an ve faideleri", "Kur'an’ın nüzulü" gibi başlıklar altında sıralanan bir içerik internet kullanıcılarının hizmetine sunulmuş.
mosquee-de-paris.net
Birinci dünya savaşının hemen ardından inşa edilen Büyük Paris Camii'nin resmi web sitesinde, Kur'an-ı Kerim linkinin altında, Kur'an'ın tefsiri, tarihi, mesajı gibi konularda zengin bir içerik ile karşılaşılıyor. Ayrıca site üzerinden Kur’an-ı Kerim dinleme imkânı da mevcut.
www.quran-m.com/firas/france
Kur'an ve sünnette mucizeler ansiklopedisi başlığıyla yayın yapan adreste, Kur'an mesajı ve modern bilim çerçevesinde oluşturulmuş bir içerik mevcut…
www.wikilivres.info/wiki/Le_Coran
Muhammed Hamidullah'ın 1959 tarihli Fransızca Kur'an-ı Kerim çevirisine bu adresten kolayca ulaşma imkânı var.
www.harunyahya.fr/livres/foi/conscience/conscience.php
Harun Yahya'nın "Kur'an’da vicdanın önemi" isimli kitabının Fransızca çevirisine bu adresten ulaşılabiliyor.
Son olarak, Kur’an-ı Kerim'in Fransızca çevirilerine de birçok adresten, çeşitli formatlarda ulaşabilmek mümkün. Bu siteler arasında kullanım kolaylığı ve anahtar kelime ile arama yapabilme imkânı ile oumma.com/coran adresi öne çıkıyor.
İNGİLİZCE YAYIN YAPAN SİTELER
www.freequran.com/html/aboutus.htm
freequran, Amerika’daki Müslümanların gönüllü bir şekilde bir araya gelerek insanlara İslam’ı ve Kur’an’ı anlatmak için oluşturduğu The Message International’a ait bir site. Site internetteki Kur’an konulu siteler içinde belki de en kapsamlısı denilebilir. Sitede tüm Kur’an sesli olarak mp3 formatında bulunuyor. Ayrıca Uygur dilinden İspanyolcaya kadar onlarca dilde Kur’an tercümesi de sitede mevcut. Siteden ayrıca Kur’an Explorer programına doğrudan giriş de yapabiliyorsunuz. Ancak bu siteyi diğer sitelerden ayıran çok önemli bir fark var. Diğer internet sitelerinin aksine bu site internet dışında çok yoğun bir faaliyet yürütüyor. Site kurucuları Kur’an’ın mesajını başta Amerikan halkı olmak üzere tüm dünyaya doğru bir şekilde iletmeyi amaç olarak edinmişler ve bu yönde ciddi bir çalışma yürütüyorlar. Bu doğrultuda sitenin en göze çarpan özelliği tüm dünya ülkelerinde yaşayan insanlara ücretsiz olarak Kur’an-ı Kerim gönderilmesi. Sitenin hazırladığı, Kur’an’a temiz ve saygılı bir şekilde yaklaşılması, istenmediği takdirde atmak yerine bir başkasına vermek veya siteye geri ulaştırılması gibi ön şartları kabul edenlere dünyanın neresinde olursa olsun Kur’an-ı Kerim ulaştırılıyor. Site elden veya internetten üzerinden aylık ortalama 6 bin Kur’an-ı Kerim dağıtıyor. Sitenin faaliyetleri bununla sınırlı değil. Her ay Peygamber Efendimiz’i (s) anlatan 10 bin adet kitap dağıtılması, çeşitli yerlerde kurulan stantlar aracılığıyla günlük 5 bin adet İslam’ı anlatan kitap dağıtımı, www.islamABC.com sitesi aracılığıyla yeni Müslüman olan kişilere ihtiyaç duydukları tüm bilgileri içeren kitap, cd vb. materyallerden oluşan paketlerin ulaştırılması, lokal merkezlerde sorulu-cevaplı toplantılarla İslam’ın anlatılması, konferanslar-seminerler düzenlenmesi hatta billboardlar ve tv-radyo reklamları kanalıyla İslam’ın Amerika’da doğru anlaşılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar düzenlenmesi sitenin faaliyetleri arasında.
www.altafsir.com
ALTAFSIR.COM 2001 yılında Ürdün Kraliyet Enstitüsü İslami Düşünceler Bölümü tarafından İngilizce ve Arapça olarak hazırlanmış bir site. İçerisinde 110 adet Arapça kitap; tefsir kitapları, tecvit kuralları, hadis koleksiyonu ve Kur’an’a dair çalışmaları içeriyor. Sitede 18 dilde açıklamalı Kur’an meali mevcut. Ayrıca bazı dillerde birden çok kişiye ait meal seçenekleri de bulunuyor. Site içerisinde bazıları daha önce başka hiçbir kitapta yayınlanmamış olan toplam bir milyon sayfadan fazla meal ve tefsir çalışması bulunuyor. Bu yönüyle site Kur’ani ilimlerde çalışma yapmak isteyenlere zengin bir kaynak oluşturuyor.
www.quranflash.com
İnternet üzerinden Kur’an okumak isterseniz ve farklı formatlarda hazırlanmış Kur’an yazılımları size Mushaf okurken aldığınız tadı vermiyor ise bu site tam size göre. Flash olarak hazırlanan sitede Arap basımı Kur’an tabir edilen matbu Kur’an-ı Kerim’i tam ekran görüntüsüyle sayfa sayfa farenizle çevirerek kâğıda basılı bir mushaf okur gibi okuyabiliyorsunuz.
quranexplorer.com/quran
Sitede sûre-cüz-hizb seçenekleri üzerinden Türkçe dâhil birçok dilde mealli bir şekilde Kur’an okumak mümkün. İngilizce meali ise sesli olarak da dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca Kâbe imamları dâhil birçok imamın sesinden dinleyerek sesli ve görüntülü olarak hatim takibi de yapabilirsiniz. Sitenin ses ve görüntü kalitesi de oldukça iyi.
quranicaudio.com
quranicaudio sitesi tüm Kur’an’ı mp3 formatında ve ücretsiz olarak sunuyor. Onlarca imamın sesinden Kur’an dinlemek veya mp3 olarak bilgisayarına indirmek isteyenler için güzel bir adres. Sitede ayrıca hicri 1425-1428 tarihleri arasındaki ramazan aylarında Mekke ve Medine’de teravih namazında okunan hatimlerin tüm kayıtları da mevcut. Site son olarak İngilizce ve Urdu dilinde hazırlanmış birçok meal seçeneğini Arapça karşılığıyla aynı sayfada okuma ve hatta sesli olarak da takip edebilme imkânıyla birlikte sunuyor.
www.transliteration.org/quran/home.htm
Transliteration yani başka alfabeyle yazma. Adından da anlaşıldığı üzere site Arap alfabesini bilmeyen ve Kur’an’ı yeni öğrenenlere yardımcı olmak için hazırlanmış Kur’an harfleri Latin alfabesi üzerinde transkripsiyonlu bir şekilde ve sesli olarak yani okunuşuyla sunuluyor. Tüm Kur’an Boşnakça’dan Çekçe’ye kadar birçok dilde Kur’an meali, Arapça ve transkripsiyonlu yazılışıyla beraber sesli olarak da dinleyerek takip edilebiliyor. Site bu yönüyle Kur’an’ı yeni öğrenenler ve doğru okumak isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor.
www.islamicmedicine.org/amazing.htm
Adından da anlaşılacağı üzere bu site diğer Kur’an sitelerinden biraz farklı. İngiltere’de yaşayan Suriyeli plastik cerrah Dr. Şerif Kaf el-Gazali tarafından oluşturulan sitede Kur’an, İslam ve tıp bilimine dair birçok doktor tarafından hazırlanmış geniş bir bilimsel makale arşivi mevcut.
www.listen2quran.com
Sadece Kur'an dinlemek istiyorsanız bu site tam size göre. Karmaşık site formatından uzak, görsel medya desteğiyle üç ayrı imamın sesinden yaklaşık 40 dilde görüntülü meal eşliğinde bu siteden kolaylıkla Kur'an-ı Kerim dinleyebilirsiniz.
tanzil.info
Orijinal Kur'an sayfası görüntüsüyle ister Arapça, ister birçok dilde mealinden Kur'an okumak ve aynı zamanda dünyaca meşhur imamların sesinden dinlemek isterseniz tanzil.info güzel bir seçenek. Âyetleri tek tek okutma ve 40 kadar dilde 75 kadar meali kolaylıkla inceleme imkânı sunan site ciddi bir yazılım desteği sağlıyor. Kur'an sayfalarının hattı ise bilgisayardan okumak için gayet net ve okunaklı. Ana sayfadaki FAQ sekmesinde ise telefonlarına veya bilgisayarlarına Kur'an yüklemek isteyenler için çeşitli adresler mevcut.
ALMANCA YAYIN YAPAN SİTELER
www.muslim-markt.de/koran/index.htm
Kur’an-ı Kerim sûreleri âyet-âyet Arapça ve Almanca tercümesi ile veriliyor. Kur’an öğrenmeye başlayanlar için alfabe ve okunuşlarla ilgili bilgiler de sitede yer alıyor. Ayrıca Kur’an okuma ile ilgili olarak kullanıcılardan gelen sorular da cevaplanıyor.
islamische-datenbank.de/Quran-al-Kareem
Kur’an-ı Kerim’in orijinal haline ve mealine siteden ulaşmak mümkün. 20 bölüm eşliğinde Kur’an öğrenirken ve okurken karşılaşılabilecek konular açıklanıyor ve benzer harfler arasındaki okunuş farkları ve tilavet kuralları sesli olarak sitede anlatılıyor.
www.meinkoran.de
Bu sayfada Almanca dâhil birçok dildeki Kur’an-ı Kerim meallerinde arama yapmak mümkün.
www.alrahman.de
Bu sayfada ise Kur’an’ı anlamak için dikkat edilmesi gereken detaylar vurgulanıyor ve birçok güncel konuya yine Kur’an’ı referans göstererek açıklama getiren makaleler yer alıyor.
www.muslim-buch.de
Online olarak Kur’an-ı Kerim, meal ve tefsir satın alma imkânı sunuluyor.
www.umma.info
Bu sayfadan, sûre ve âyet arama imkânını kullanarak tefsir okumak için faydalanabilirsiniz.
www.diewahrereligion.de
Bu sayfada Kur’an-ı Kerim dinleyebilir ve bazı konulara getirilen Kur’ani açıklamaları ve tefsir derslerini içeren kaliteli videoları izleyebilirsiniz.
www.der-islam.com/Tefsir/Tefsir.htm

Bu link Almanca tefsirler içeriyor. Ayrıca bilgisayarınıza mp3 dosyası olarak indirebilirsiniz.
islam.de/13822.php

Bu sayfadan Kur’an-ı Kerim’in Almanca mealini bulmanın yanı sıra herhangi bir kelimeyi Kur’an mealinde aramak mümkün. Ayrıca tüm meali bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
www.islam-guide.com.de

Bu sayfa ise tüm Kur’an-ı Kerim meali veya tefsiri bulundurmamakla birlikte, özellikle İslam’la yeni tanışan insanlar için, İslam ahlakı, inanç esasları, ibadetler ve Peygamber Efendimiz hakkında bilgiler veriyor. Ayrıca bilimsel gerçeklere işaret eden Kur’an âyetlerinin üzerinde duruyor.
www.eslam.de
Enzyklopädie des Islam adıyla yayın yapan bu site adından da anlaşıldığı gibi sürekli zenginleştirilen bir İslam Ansiklopedisi. Sitede ayrıca resim galerisi ve farklı ülkelerden sanatçılara ait şiirleri Almanca olarak okumak da mümkün…
KİRİL HARFLİ KUR’ANİ SİTELER
www.koran-valeria.narod.ru
Mühtediye Rus hanım İman Valeri Porohova’nın resmi meal sitesi. el-Furkan yayını hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı site, Rusça meal için en çok başvurulan sitelerin başında yer alıyor.
www.quran.org.ua
Rusça bilenler için bu sitede Kur’an-ı Kerim’den her hangi bir kelimeyi veya konuyu kolayca arayıp bulmak mümkün. Sürekli yenilenen faydalı birçok bilginin yer aldığı bir site.
quran.al-hayat.ru
Rusça yanında Kur’an-ı Kerim’in çeşitli dillerde mealine de ulaşılabilen sitede Araça metin ve Arapça ses kaydı da yüklenmiş durumda.
www.quran.az
Rus ve Azeri dillerinde hazırlanan bu Kur’ani sitede, kolayca arama yapılabiliyor.
Bunların dışında ru.quran.nu, www.ramadanway.com/QURAN.htm gibi daha başka Rusça Kur’ani siteler de mevcuttur.
Mesela, Şeyh Abdurahman es-Saidi tarafından hazırlanan Rusça mealin tamamına tafsir.narod.ru ve qurani-kerim.narod.ru/sady.htm sitelerinden ulaşmak mümkün.
İslam ve Kur’an hakkında makale, kitap, tercümeler ile fetvalara yer veren Elmira Kuliyeva’nın resmi sitesine www.waytoquran.net adresinden ulaşabilirsiniz.
KUR’AN’LA İLGİLİ ARAPÇA YAYIN YAPAN SİTELER
www.douralquran.com/portal/arabic/topics/current/index.php?cat_id=20
Arapça, tefsir, hadis, fıkıh gibi temel İslami ilimlerin eğitimine dair müfredat programlarının ve bu alanlardaki temel eserlerin yayınlandığı sitede Kur’an-ı Kerim öğretimine ilişkin bol miktarda dokümana ulaşılabilmekte. Kuveyt Vakıflar Bakanlığı İslami Tedrisat İdaresi tarafından desteklenen İslam Kültür Merkezi’ne ait olup Arapça, İngilizce ve Fransızca yayıp yapan bu siteden el-Ferîd fi Fenni’t-Tecvîd, Hidayetu’l-İhvân, Tarihu’l-Mushaf, Tarihu’l-Kurrâi’l-Aşera gibi onlarca kitabın tam sürümlerini word dosyası halinde kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla indirmeniz mümkün.
Sonuç
Özellikle ülkemizde hızla yayılan internet kullanımına bağlı olarak birçok internet sitesinin varlığını ve hızla artmakta olduğunu biliyoruz. Bu çalışmamızda gözden kaçan veya imkânlar dâhilinde olmadığı için yer veremediğimiz daha nice Kur’ani site çalışması olduğu tartışılmaz bir gerçek. Özellikle sadece birkaç dil üzerinden arama yapabildiğimiz düşünüldüğünde, belki binlerce böyle ehl-i hizmet sayfanın varlığından emin olabiliriz. Araştırmayı yaparken genelde alan adı direk Kur’an’a bakan veya ağırlığı bu yöne veren siteleri tercih ettik. Ancak sevinerek belirtmeliyiz ki, dini içerikli yayın yapan sayısız internet sayfasında da benzer menülere ulaşmak mümkün.
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yasaklandığı dönemler, devirler, yerler olduğunu biliyoruz. Hatta birçoğumuz bir Mushaf sahibi olmanın çok az insana nasib olduğu maddi manevi zor şartların hüküm sürdüğü zamanların varlığından bir şekilde haberdar olmuşuzdur. Bu açıdan bakılınca binlerce koldan, binlerce imkânla, elimizdeki tüm gelişmeleri seferber ederek böyle bir bereketle Kur’an’ın yayılmasından, gelişen her teknolojinin O’nun adıyla, O’nun kelâmı için seferber edilmesinden son derece memnuniyet duyuyoruz.
İnternet de bir nimettir ve her nimet gibi şükrünü ister. İsteriz ki, böyle güzel çalışmalar ve emekler varken, internet sadece başında boş boş harcanan saatlerle anılmasın. Tek bir tıkla, zamanınızı, çalışmanızı Kur’an’ın feyziyle sürdürebilir, ister dinleyerek, ister okuyarak, ister mealini takip ederek geçen zamana Kur’ani bir değer katabilirsiniz. Hayatı verenin adı ve kelâmıyla, hayatın her anında Kur’an’la buluşabilmek temennisiyle.
 

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
35
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
Allah razı olsun çok güzel siteler,

Bir kaçını biliyordum diğerlerinide öğrenmiş oldum Eylülcüm Rabbim senden de razı olsun :)

Rabbim hizmetlerinin karşılığını misli ile versin.
 
K

Kaçak

Guest
Hasenatı şiddetsiz şekilde tavsiye ederim ...
Güzel bir çalışma ...
Dehşet detayları yakalamanıza , aynı kökten gelen arapça kelimeleri aratmanıza imkan tanıyor ...
Kuran meraklıları için vazgecilmez bir program ...
Hazırlayanlardan Allah Razı olsun ...
 

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
874
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Çok geniş bir çalışma olmuş, sık kullanılanlara mutlaka eklemek lazım bu sayfayı, teşekkürler paylaşım için.
 
Üst