Sanal Nefsi Tatmin Merkezi midir?

Sanal Nefsi Tatmin Merkezi midir?

• evet

Oy: 7 58.3%
  • hayır

Oy: 5 41.7%

• Kullanılan toplam oy
    12

ibrahimi

Has Uşak
4 yıldır bu forumdayım,bir çok insan gördüm.Söven,uygunsuz harekette bulunan bir sürü insan.Baktığım zaman ihvan forum İslami içerikli bir forum ve buraya gelen insanlar genelde muhafazakar insanlar.

Muhafazakar insanlar ise,belirli bir seviyeye gelmiş insanlardır diye düşünüyorum.En azından Rabbimizin bizi heryerde gördüğünü biliyorlardır diye düşünüyorum.

Ama buna rağmen ekranın arkasında bizim onu görmediğimize güvenerek yapılan bir sürü yanlış eylem ve bunları yapan da müslümanım diyen insan.

Sanalı ne olarak görüyoruz biz merak ediyorum aslında.Bir nefs tatmin aracı mı? Bu insanlar beni nasıl olsa görmeyecekler istediğim gibi davranırım diyebilecek miyiz biz? Her sözümüzün arkasında mıyız peki?

Dünya küçük,burada insanlar birbirinden kaçabilir belki,ya mahşer? o ekran kalktığında aradan gerçek yüzler göründüğünde, ve en önemlisi Rabbinin huzurunda yaptığın yanlış söylenince ne yapacağız? Yer yarılsa da insan içine girse değil mi?

O yüzden insan heryerde kendi olmalı.Birgün biryerlerde karşılaşabilineceğini unutmamalı.Nasıl olsa tekrar görmeyeceğim ya! diyerek ağzına gelen herşeyi söylememeli.Kendine yakışanı yapmalı.

Çok öncelerden dinlediğim bir programda,programcının söylediği gibi; "Sanal,sen sanalsan sanaldır."

Erdem​

korakademik

Ordinaryus
internet ortamı vaktini malayani işlerle meşgul olan insanlarla dolu. otomatikman nefsi tatmin sonucunu çıkarıyorum.

saçma sapan işlerle meşgul olanlar için sizin gibi forumlar çölde bir vaha, okyonusta bir ada gibi kalıyor.

tabi yöneticilerle aranız iyi ise

olmadı mı doğru boşluğun içinde boğulmaya

HENGAMe

Yeni
güzel bir konuşmaydı sevgili patron..
doğru söze ne denir..
doğru denir ve alkışlanır..:clap2:
biz insanlar bastırılmış,dışarda bir türlü dışarıya çıkartamadığımız alt kimliklerimizi,açıp kapama düğmesine basınca çıkartıyoruz galiba..

benimde en gıcık olduğm durum şu,''AĞIR ABLA MODELİ ÇİZMEK''
''evevt evet lütfen benimle geyik yapmayın ağır abla görünmek istiyorum.''..:kahretsin::nep:
ya göründüğün gibi ol,
ya olduğun gibi görün..
gözünü seveyim mevlana hzlerinin..
nasılda bilmiş konuşmuş..
hayat idolümsün:clapping:

ibrahimi

Has Uşak
Ve şu soruyu soruyorum kendi kendime, ben bu yazdıklarımı reelde muhattabımın suratına söyleyebilir miyim? Reelde böyle davranabilir miyim?
Bu soruların cevapları çok önemli.

HENGAMe

Yeni
Ve şu soruyu soruyorum kendi kendime, ben bu yazdıklarımı reelde muhattabımın suratına söyleyebilir miyim? Reelde böyle davranabilir miyim?
hadi yaw
okadar kötü şelermi söledin bukadar tırsıyosun mübarek:O

ben söylüyorum valla..
hatta geçengünlerde burda bile yapamayacağım tartışmayı yaptım..:)

Ebu'l-Feth

Doçent
İnsanın hakiki manada müslüman olmasıyla bence çok alakalı bu konu...
Ben (belki aşırı olacak bu tabirim ama) bunu bir münafıklık olarak görüyorum..

Ne demiş Mevlana Celaleddin Rumi hz. Ya göründüğün gibi ol, Ya olduğun gibi görün

4 yıldır bu forumdayım,bir çok insan gördüm.Söven,uygunsuz harekette bulunan bir sürü insan.Baktığım zaman ihvan forum İslami içerikli bir forum ve buraya gelen insanlar genelde muhafazakar insanlar.

Muhafazakar insanlar ise,belirli bir seviyeye gelmiş insanlardır diye düşünüyorum.En azından Rabbimizin bizi heryerde gördüğünü biliyorlardır diye düşünüyorum.

Ama buna rağmen ekranın arkasında bizim onu görmediğimize güvenerek yapılan bir sürü yanlış eylem ve bunları yapan da müslümanım diyen insan.

Sanalı ne olarak görüyoruz biz merak ediyorum aslında.Bir nefs tatmin aracı mı? Bu insanlar beni nasıl olsa görmeyecekler istediğim gibi davranırım diyebilecek miyiz biz? Her sözümüzün arkasında mıyız peki?

Dünya küçük,burada insanlar birbirinden kaçabilir belki,ya mahşer? o ekran kalktığında aradan gerçek yüzler göründüğünde, ve en önemlisi Rabbinin huzurunda yaptığın yanlış söylenince ne yapacağız? Yer yarılsa da insan içine girse değil mi?

O yüzden insan heryerde kendi olmalı.Birgün biryerlerde karşılaşabilineceğini unutmamalı.Nasıl olsa tekrar görmeyeceğim ya! diyerek ağzına gelen herşeyi söylememeli.Kendine yakışanı yapmalı.

Çok öncelerden dinlediğim bir programda,programcının söylediği gibi; "Sanal,sen sanalsan sanaldır."

Erdem​

Söylenenlere katılıyorum.
Lakin, samimiyetle aynı soruyu herkes kendi kendine sormalı.
Bir insan, çevresindeki herkesi kandırabilir, ikna edebilir.
Ya kendini kandırabilir mi?
Daha önemlisi Rabbi Teâla'yı kandırmak mümkün mü?
Bence ettiğiniz sitemlerin içindeki kendi rolünüzü de düşünmenizi tavsiye ederim.
Herkes içindir bu tavsiye.

ibrahimi

Has Uşak
Teşekkürler.
Bir kaç mesaj aşağısında zaten belirtmiştik.
Ama tekrar belirtelim.Burada söylediklerim ilk önce nefsimedir,biline.

Söylenenlere katılıyorum.
Lakin, samimiyetle aynı soruyu herkes kendi kendine sormalı.
Bir insan, çevresindeki herkesi kandırabilir, ikna edebilir.
Ya kendini kandırabilir mi?
Daha önemlisi Rabbi Teâla'yı kandırmak mümkün mü?
Bence ettiğiniz sitemlerin içindeki kendi rolünüzü de düşünmenizi tavsiye ederim.
Herkes içindir bu tavsiye.

Alıntıdaki mesajınız ilk mesajımdan önce okunmuştu, eyvaallah.
Ben üzerimize düşenlerin altını çizmeye çalıştım acizane.
Şahsi mesajınız olduğu için ve karşılaştığınız durumlardan dem vurunca söyleme gereksinimi hissettim.

Birine küfür etmek doğru birşey değildir! Tamam kabul.
Ya küfür yiyen kişi, kendisine küfür edilinceye kadar karşısındaki kişiyi çıkmaza sokmuşsa,
Şimdi yargılama sürecinde küfür edeni mi mahkum edeceğiz, yoksa küfür yiyeninde mahkumiyeti söz konusu olacak mı?

Adam öldürmeye azmetmek diye hukuk da bir deyim var
Küfür etmeye azmettirmenin cezası ne ola.

Başınızı ağrıttım afedersiniz.

ibrahimi

Has Uşak
Bu soruların cevaplarını vereyim,ama konumuz bu değil biline.

Elbette bir mevzuu varsa ortada,herkesin pastada bir payı vardır.Ama hiç bir zaman iş bu raddeye kadar gitmemelidir.Olayları da anlatırdım ama şimdi burada çok mühim değil.Bazen alakasız insanlar alakasız yerlerde ağızlarına kötü laf alabiliyorlar alakasız olaylarda.Bu sadece benim değil bir çok insanın başına gelen bir olay.

Olay zaten sadece küfür meselesi değil.
Bir arkadaşımızın dediği gibi bastırılmış duyguların,kontrol edilmediği sanılan bir ortamda dışa vurumudur.
Hezeyan bunadır.

Selamlar.

cahid

Kıdemli Üye
Genel olarak öyle denilebilir fakat şu tarzdan sözlere de karşıyım : "fazilet sahibi biri olsan buralarda ne işin var".. Şahsım adına bu genel gruba dahil olarak görüyorum kendimi bunu öncelikle özellikle belirtmiş olayım.. Ama insanların hepsinin ne niyetle burada bulunduğuna dâir bu tür sözler de doğru değildir.. İyi insanlar gerçek hayatta nasıl ki varlar ve kendilerine verilen görevleri ifâ etmek derdinler aynı şekilde sanal dediğimiz internet ortamında da olmalarına engel görmüyorum.. Günümüzde bu bir nevi zorunluluk halini almış.. Kitlelere tebliğ yapabilecek iken iyi insanların sadece çevreleriyle muhatap olacaklarını ve diğer insanları görmezden geleceklerini zannetmiyorum.. Erdem ve fâzilet sahibi ahlâkı güzel kimseler böyle ortamlarda da vazifelerini icrâ ediyor olabilirler.. Eskilerin bir sözü vardır : "Her gördüğünü Hızır (a.s.) , her geceyi Kadir bil". Belli olmaz kimin ne niyetle böyle ortamlarda yer aldığı.. Bu tür peşin hüküm veren ve genelleme yapan yaklaşımlar hatalı olmuştur hep.. O sebeple doğru ve güzel olan nerde olursa olsun almak lazım ve dahi tanımadığımız insanlar hakkında kim olursa olsun ileri geri konuşmamalıyız diye düşünüyorum.. Biraz uzattım kusura bakmayın..

Ümmî Ebiha

KuzeyiN Kızı
Herkes aynı dertten muzdarip galiba...

ve ne tuhaf ki farklı dini sitelerde aynı hayal kırıklıkları yaşanmış...

Biz, bizi hayal kırıklığına uğratanlara benzemeyiz inşaAllah...

su damlası

Asistan
Allah razı olsun erdem abi.Ben şunu belirtmek istiyorum ki bu foruma kayıt olduğumdan beri hep bir tartışma var.Ve tartışmalarda dikkatimi çeken şey herkes birbirini yanlış şeylerle itham ediyr.Sanki insanların niyetini okuyabilme gibi bir özelliğimiz varmış gibi senin niyetin işte şu ortaya çıktı.Sen şöylesin,böylesin...Ben gerçekten İHVAN adı altındaki insanların birbirine bu denli şeyler söyleyebilmelerini hala anlayabilmiş değilim.Herkes doğru bildiği görüşünü savunmalı ama karşıdakine saygıyı asla yitirmemeli.Her şeyden önce insan olduğu için daha sonra da kardeşi olduğu için...Açıkça söylemeliyim ki buradaki tartışmalardan çok bunalmıştım...İnsanların birbirlerini kötü şeylerle itham etmediği,birbirlerine su-i zandan önce hüsn-ü zan gösterdikleri bir yer istiyorum...Acaba var mı yerini bilen?

kusura bakmayın...Belki biraz fazla sitem dolu oldu.Ama gerçekten ben idrak edemiyorum bu kadar kızgınlıkları...
Selametle...

güzel bir konuşmaydı sevgili patron..
doğru söze ne denir..
doğru denir ve alkışlanır..:clap2:
biz insanlar bastırılmış,dışarda bir türlü dışarıya çıkartamadığımız alt kimliklerimizi,açıp kapama düğmesine basınca çıkartıyoruz galiba..

benimde en gıcık olduğm durum şu,''AĞIR ABLA MODELİ ÇİZMEK''
''evevt evet lütfen benimle geyik yapmayın ağır abla görünmek istiyorum.''..:kahretsin::nep:
ya göründüğün gibi ol,
ya olduğun gibi görün..
gözünü seveyim mevlana hzlerinin..
nasılda bilmiş konuşmuş..
hayat idolümsün:clapping:

Öncelkile Esselamü Aleyküm, Evet çok doğru ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol..
Bu manalı güzel söze birde şu açıdan baksak..
Gerçekten raelde olduğumuz gibi sanalda da olduğumuz gibi görünüyormuyuz?
Normal haytımız da sokakta gördüğümüz mahremimiz olmayan erkekleri haramdır diye muhatap almayıp konuşmazken, sanalda çok rahat bir şekilde samimi olup konuşuyoruz.. kendi nefsimide içine katarak. Sizce olduğumuz gibi görünüyormuyuz ?

Bazen o ağır ablaların müsbet yorumları nefsimize zor gelsede, "ben ne yapıyorum" diyip kendimize çeki düzen verebiliyormuyuz?

Nasihat veren kişide söylediği şeyi mutlaka kendisi bizzat yapmalı, yaşamalıdır. Sözleri bir vadide, kendisi başka bir vadide olmamalıdır. Bakara’da ve kitabımızın başka yerlerinde anlatılan sözleriyle hayatları, dilleriyle amelleri farklı münâfıklar gibi olmamalıdır. Başkalarını aydınlatırken kendisi karanlıkta kalanlardan olmamalı, söylediğini bizzat kendisi yaşamalıdır.. Nasihat veren o ağır ablalar da eğer nasihat verdikleri şeyleri kendileri yapmıyorlarsa vay onlara..

Şu ayeti kerimeye ne dersiniz...
(Ey nebi hanımları, siz diğer kadınlar gibi değilsiniz. Allah'tan sakının, edalı, yumuşak konuşmayın, kalbi bozuk olan, ümide kapılır; hep ciddi konuşun.) [Ahzab 32]

Âyette, Peygamber hanımlarının yani annelerimizin yumuşak konuşmaları caiz olmayınca, başka kadınların yumuşak konuşmaları nasıl caiz olabilir.
Bu ayetleri nekadar uygulaya biliyoruz?
Allah (c.c) hakkı,hakikati en güzel şekilde idrak etmeyi önce bana, sonra bütün mümin kardeşlerime nasip etsin .
(Amin) vesselam..

ibrahimi

Has Uşak
Üstad son derece haklısın bunu söyleyen biri zaten kendi kendini eleştirmiş oluyor.Madem ortam kötü sen niye burdasın sen de mi kötüsün? Seviyeni koruduktan sonra seviyeli yerlerde olunabilir.

kusura bakmayın...Belki biraz fazla sitem dolu oldu.Ama gerçekten ben idrak edemiyorum bu kadar kızgınlıkları...
Selametle...

Değerli su damlası son derece haklısın,sen gibi bir çok üyemiz bundan müzdarip.Bu konuda yeni fikirler ortaya atılmalı ki birşeyler yapılabilsin.Ama bunlar oluyor diye de forum bırakılmamalı,kavgaların yanında pozitif konular da var bir sürü onlara katılım gösterebilirsin.

Evet çoğunluğu kavgalar kapsıyor gibi duruyor,o tarz konulara çok girip canınızı sıkmayacaksınız o zaman.Dediğim konulara yönelmelisiniz.

İhvan forum hiç bir tarikate veya cemaate bağlı olmadığı için her fikirden müslüman var,hal böyle olunca da bir çok fikri bir arada tutmak zor oluyor.Herkesin aynı yöne baktığı bir topluluk olsa bu tarz şeyler yaşanmaz ama o zaman da özgürlük olmaz.O yüzden bu tarz sıkıntılar olacak.Biz pozitif konuları yayabilirsek bu tarz konuların görünme oranları da azalır.Bu biraz da bizim elimizde.

Ayrıca bir örnek vereyim.Ne kadar atışsalar da sofuoğlu abi ağbiyi ziyaret edecekmiş.Bence bu çok güzel bir örnek.Her ne olursa olsun kardeş olduğunu unutmamak.Art niyetli bölücü insanlar gelmiyor değil ama onlar da kalıcı olamıyor.

Neyse uzattım.Kusuruma bakma.

güldeyar eleştirisinde son derece haklı.Burada toplum önünde seviye dahilinde konuşulmasında bir beis görmesem de,chat programlarında başbaşa kalınması tasvib edilemez.Herşeyin olduğu gibi bunun da bir sınırı olmalı.Bu tarz görüşmeler hem aile ilişkilerine zarar verir,hem toplumun ahlak yapısını bozar.Bizler de bu tarz ilişkilerimize dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

Hasan

Kardeşiniz
Bazı şeyler insan pisikolojisine çok enteresan etki eder.Mesela çok edepli ve efendi bir adam tanıyorum,adamla konuşurken huzur veriyor daha ağzından lan kelimesini duymadım,bir gün bu abimiz apandisit ameliyatı olmak için hastahaneye yattı,tabi bizde ziyaret etmek istedik,tam da ameliyattan narkozdan çıkacağı bir ana denk geldik yatağına yatırmışlar yavaş yavaş kendine geliyor ama hala narkozun etkisinde ,
O melek gibi adam bir başladı galiz küfürlere ,odada da bayanlar filan da var kendi ailesinden,amanın tekvitesli yarış arabası gibi dümdüz gidiyo hepimizin sülale filan dümdüz.Ula dedim ne edek yanlış zamanda geldik.

Bu davranışı tabiki narkozun etkisi ile bilinç altından gelen bir hareketti,reel ortamda inancı ve edebi gereği kendisine hakim olmayı çok güzel başaran biri kendi kontrolü elinde olmayınca bu hale geldi,sonra kendine anlattım da baya mahçup oldu oysa onun elinde değildi.

Şimdi konuyla ne alakası var bunun şöyle ki;

Sanal alem kişiye reelde olmadığı bir serbestiyet duygusu veriyor,nasıl ki uyuşturucu ve alkol aklı setrediyor burdada öyle bir etki var ancak burdaki yani sanaldaki durum daha vahim,çünkü burda bilinç isteyerek setrediliyor yani isteyerek ve bilerek reelde yapılamayacak gücünün yetmeyeceği yada kınanmaktan korkmayacağın şeyler yapabiliyorsun.
Bence çok daha tehlikeli bir safha bu çünkü kişinin kendini bilerek ve isteyerek aslından farklı yönelrini ortaya koyması karakter bozukluğu sınıfına bir yol açıyor,sanal özgürlük ise eğer demekki sınırları kendisi tarafından çizilen kişisel özgürlükler zararlı.

Tek çare ister sanalda isterse reel de kendi özgürlüklerini rabbinin belirlediği seviyede kalmak.Eğer sanalda kullandığın şablon reel de sana dar geliyorsa ha bi şişe rakı içmişsin ha ihvana girmişsin bence farkı yok (ağır oldu ama böle malesef) SELAMETLE.

Yorumunuz için teşekkürler kardeş;

....

Sıkıntı var olan güzelliklerin dille ikrar edilmesinde değil zaten.
Sıkıntı var olan güzelliklerin uygulama aşamasında.
Herkes, herkese ahlak dersini verebilir; Lakin ahlaki dersi verirken kendimizin de neler yaptığına bir bakmak gerekir.

Sanal; reelde kendini kanıtlayamamışların tatmin mekanizmasıdır. İstisnaları vardır muhakkak lakin geneli böyledir.
Nefis bir şekilde kendini birşeylerle törpülemek istiyor.
Bunun günümüz dünyasında en uygulanır noktası sanaldır.

Bir gerçek var ki; sanalda kendi ayıbını görmeyen ve elinde bulundurduğu yetiler sayesinde egosunu bu yetilerin döngüsü ekseninde kullanıp dahasında ahlak dersi ve bil fiil ayet ve hadislerle kendisini doğruladığını sanan bir anlayış.

Sanal; sanal işte. Çoğu yalan, azı sahi olan bir gerçek.

Kendimizdeki egoyu üzerimizden atmadığımız sürece, başkalarındaki egolar ile sürekli çatışma içerisinde olduğumuz yegane mekan, işte sanal.

HENGAMe

Yeni
Öncelkile Esselamü Aleyküm, Evet çok doğru ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol..

Nasihat veren kişide söylediği şeyi mutlaka kendisi bizzat yapmalı, yaşamalıdır. Sözleri bir vadide, kendisi başka bir vadide olmamalıdır. Bakara’da ve kitabımızın başka yerlerinde anlatılan sözleriyle hayatları, dilleriyle amelleri farklı münâfıklar gibi olmamalıdır. Başkalarını aydınlatırken kendisi karanlıkta kalanlardan olmamalı, söylediğini bizzat kendisi yaşamalıdır.. Nasihat veren o ağır ablalar da eğer nasihat verdikleri şeyleri kendileri yapmıyorlarsa vay onlara..
.
söz açık...
sözdeki maksadımda açık...
yukardaki söylediğiniz gibi..

Ümmî Ebiha

KuzeyiN Kızı
Herkes evet demiş ilk hayırı ben kullanmışım...

Gerçekten böylemidir sanal...

Evet diyenler merak ediyorum bu amaçlamı burdalar yoksa
karşılarındaki insanların öyle olduğunu düşündükleri içinmi Evet dediler...