Sanal alemde 'Kötülük' yükseliyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sanal alemde 'Kötülük' yükseliyor

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,549
Puanları
113
Pek de dikkatimizi çekmeyen spam e-posta miktarı, Türkiye genelinde bir önceki seneye göre %140 artarken, 2014'de şantaj ve casusluk da zirve yaptı…
2003 yılında Türkiye'nin ilk ticarî millî güvenlik duvarını, 2005 yılında Türkiye'nin ilk yerli UTM ürününü geliştiren ve bünyesinde kurduğu SOC (Security Operations Center) merkezinde siber dünyayı 7/24 anlık takip ve kontrol edebilen Labris Networks, 2014 Siber Güvenlik Raporunu ve 2015 tahminlerini açıkladı.
Labris SOC'den elde edilen verilerle oluşturulan raporda Türkiye özelinde ve tüm dünya genelinde yaşanan olaylar derleniyor. 2014 yılı boyunca yapılan incelemelerde Türkiye'de özellikle spam konusunda önemli sıkıntıların yaşandığı ortaya çıktı. İletilen tüm e-postalarda istenmeyen eposta oranının %84'e ulaştığının belirtildiği raporda, spam e-posta miktarının bir önceki seneye göre %140 arttığı da ortaya kondu. İstenmeyen e-postalarda en çok karşılaşılan konunun online ürün satışları olduğu söylenirken, yeni yürürlüğe giren e-ticaret kanunu ile spam e-posta miktarının azalabileceği de belirtildi. İstenmeyen e-postalarda online ürün satışlarını sırasıyla, kötücül yazılım taşıyan iletiler, kurumsal teklifler, arkadaşlık ağları ve cinsî muhtevalı e-postalar takip ediyor.
2014 boyunca Labris SOC'da gözlenen şahsî bilgisayar tabanlı kötücül yazılımların %96'sının Windows platformunu hedef aldığı, mobil tabanlı kötücül yazılımların ise %97'sinin Android platformunu hedeflediği bilgisi de raporda yer alıyor. Tehditlerin ürettiği alarmların da bir önceki yıla göre %10 oranında bir artış gösterdiği vurgulanıyor.
Şantaj ve Casusluk Yılı: 2014
Rapor, 2014 yılında casusluk ve fidye maksatlı kullanılan kötücül yazılımların zirve yaptığını ortaya koydu. E-posta ve web üzerinden yayılan fidye maksatlı kötücül programlar kullanıcıların dosyalarını şifreleme, hesaplarını ele geçirme gibi işlemler için kullanılabiliyor. Bu yazılımları kontrol eden kişiler daha sonra şifreleri kaldırmak için para talebinde bulunuyorlar. ABD başta olmak üzere bütün dünyada etkili olan Crypto Locker, 2014 yılında fidye maksatlı kullanılan kötücül programların en önemli misali oldu.
2014'te adını en çok duyuran casus yazılımlar ise Caredo ve Reign'di. Özellikle Caredo, başta Fas olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerinde diplomatik ve hükûmete ait merkezleri hedef alarak mühim zararlar verdi. Bunun yanı sıra Belgacom'un hack'lenmesi, Doğu Avrupa ülkelerinde etkili olan ve Rusya'nın arkasında olduğu iddia edilen APT28 ve Çin destekli olduğu belirtilen Operation SMN gibi espiyonaj (casusluk) kampanyaları, kötücül programların kullanıldığı öne çıkan hadiseler arasında yer aldı. 2014 yılında yaşanan bu olaylarla birlikte siber casusluğun artık normalleştiği yorumunun yapıldığı raporda, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin artık bu duruma karşı güçlerini birleştirme kararı aldığından da bahsedildi.
Tarihin En Büyük DDoS Saldırısı
Rapora göre, 2014 yılı tarihin en büyük DDoS saldırısına sahne oldu. Kasım ayında düzenlenen 500 Gbps büyüklüğündeki saldırı kayıtlara en büyük DDoS saldırısı olarak geçti. DDoS saldırılarının yanında son kullanıcıların şahsî verilerini sızdırmaya yönelik çok sayıda saldırı da 2014 senesinin gündemine oturdu. Milyonlarca kullanıcısı olan servislerin ele geçirilmesi sonucunda şahsî dosyalar ve hesaplara ait bilgiler ele geçirildi. Yapılan bazı saldırıların arkasında ülkelerin olduğu iddiaları ise uluslararası krizlere yol açtı. Kara, deniz ve havadan sonra siber dünyayı da bir savaş alanı olacağını geçmişte belirtmiş olan ABD, son saldırısı ile bu anlamda en belirgin örneklerden birine maruz kaldı.
Labris Networks 2014 Siber Güvenlik Raporu'na göre, geçtiğimiz yıl problem yaşanan alanlar arasında açık kaynaklı yazılımlar da yer aldı. Özellikle OpenSSL platformunda ortaya çıkan Heartbleed adlı açık SSL sunucularından şahsî verilerin sızdırılmasına yol açtı.
2015'te Bizleri Neler Bekliyor?
20 ülkede 3500'den fazla kurum ve kuruluşun güvenliğini sağlayan, tüm dünyada Ortak Kriterler EAL4+ sertifikasına sahip 12 şirketten biri olan Labris Networks tarafından hazırlanan raporda 2015 yılına dair tahminler de paylaşıldı. 2015 yılında kötücül yazılım hazırlamanın çok daha kolay hale geleceği yönünde ikazlarda bulunan Labris Networks, siber suçluların kötücül programlar için yapım kitleri ve kılavuzları çıkarmaya başladığını ve artık temel bazı bilgilere sahip olan birçok kişinin rahatlıkla spesifik amaçlara yönelik saldırılar yapabileceğini belirtti.
Şahsî bilgisayar kullanımının yerini artık mobil cihazlara bıraktığı bu dönemde şimdiye kadar sadece mobil cihazları hedef alan büyük saldırılar olmadığına dikkat çekilen raporda, mobilde de şantaj maksatlı kullanılan yazılımların daha sık karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Son dönemde popüler olan “Nesnelerin İnternet'i” (IoT) konseptinin de güvenlik sorunlarını beraberinde getirdiğini belirten Labris Networks, akıllı televizyon, otomobil, saat, bileklik gibi cihazlara yönelik saldırıların da olabileceğini söylüyor.
Keşfedilen açıklar nedeniyle büyük zararlar yaşatan açık kaynak kodlu yazılımlara güvenin sarsıldığının belirtildiği raporda, sık kullanılan bu tip yazılım ve protokollere saldırıların devam edeceği tahmin ediliyor. Harpp DDoS Mitigator siber savaş ürün ailesiyle DDoS saldırılarına karşı güvenlik sağlayan Labris Networks, 2015'te DDoS saldırılarının çok daha kompleks hale geleceğini, birçok kurumun mevcut koruma sistemlerinin ve ISP tabanlı koruma tedbirlerinin, gittikçe akıllanan DDoS saldırılarına karşı koyacak güçte olmadığını belirtiyor.
Labris Networks tarafından hazırlanan rapor, kamu, askeri ve özel kuruluşların tamamının riskler karşısında farkındalığını artırmayı hedefliyor. Güvenlik risklerine karşı çözümlerin yalnızca ürün değil; ürün, hizmetler ve bilginin bütünleşik olarak kullanılmasını gerektirdiğini belirten Labris Networks, bu üçlünün güvenliği, kurumların iş verimliliğini artırırken optimize etmesinin önemini vurguluyor.
Dünya Bülteni
 
Üst