Samsun'da endişelendiren gerginlik

DENİZKRTL

Ordinaryus
Diyarbakır Lice'de PKK'lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Teğmen Ahmet Altunoğlu'nun cenazesini kaldıran Samsun'da gece gerginlik vardı. Bir grup genç, sahipleri Diyarbakırlı olan üç ayrı lokantaya saldırmaya kalkıştı..

SAMSUN'un İlkadım İlçesi'nde yaklaşık 30 kişilik bir grup, doğu kökenli kişiler tarafından işletilen üç ayrı lokantaya saldırmak istedi. Polisin müdahele ettiği grup dağıldı.

İlkadım İlçesi’nde gece saatlerinde 30 kişilik grup, sloganlar atarak Temel Diyarbakır Ocakbaşı adlı lokantaya saldırmak istedi. Lokanta önünde 24 saat nöbet tutan polisler, gruba engel olmak isteyince arbede çıktı. Bunun üzerine bölgeye sivil polisler ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. İçeriye girip çalışanlara saldırmak isteyen grup, takviye ekiplerin gelmesi üzerine kısa sürede dağıtıldı. Gruplar gece kentte sahipleri Diyarbakırlı olarak bilinen iki lokantaya daha saldırı girişiminde bulundu.

Olay sonrası bazı kişiler otomobilleriyle konvoy yaparak caddelerde geç saatlere kadar dolaştı. Polis, korna çalan bu kişilerin plakalarını tespit ederek ceza yazdı.

Son bir haftada 2 şehit veren Samsun’da, Emniyet Müdürlüğü'nün Doğu kökenli kişilere ait işyerleri önünde 24 saat güvenlik önlemi aldığı belirtildi.
Samsun'da endi?elendiren gerginlik - Milliyet.com.tr

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Samsun bugünlerde kaynayan kazan gibi.
Caddelerde öyle birkaç değil, bir otobüs polisi bir arada görmeyi normal karşılar olduk.
Çünkü canlı bombalar aramızda cirit atıyor.Allah fırsat vermesin.
Evet halkın sabırnı fena şekilde tükettiler.Bir hafta içerisinde Samsun sadece 2 şehit vermedi.Ladik'tekiler de bizimdi,Giresun'daki de...Her nerede olursa olsun hepsi bizim askerimiz sonuç olarak.Yalnız birçok olaya şahid olmak da insanları farklı psikolojilere sürükleyebiliyor.Bir yandan şehit uğurluyorsunuz sürekli,bir yandan hainlerin aranızda kol gezdiğini biliyorsunuz,bir yandan sürekli yok oraya baskın yapacağız,yok şurayı patlatacağız ihbarları...

Bu halktan ne bekliyorlar ki daha?
Bu haberdeki olaya gelince,tamamen bir gaza gelme olayı olduğunu düşünüyorum,öyle değilse de kasıtlı şeylerdir.İlkadım ilçesi dediği merkezin odak noktası oluyor.Bu işletmeler yıllardır bu şehirde hizmet veren yerler,bugüne kadar bir defa bile camı mı kırılmış biri çıksın söylesin.Ve bugüne kadar Diyarbakır'dan hiç şehit gelmedi mi ki bunu isme ve bu olaya bağlıyorlar?
Böyle saçmalıklar bu halk tarafından yapılacak olsa kimse kusura bakmasın ama caddelerimiz Doğulu işçilerle dolu.Tutup bu insanlara bir zarar veriyor mu bu halk?

Bu şeref yoksunlarının hainliklerini bilmiyor sanki bu millet.Daha dün şehidi 30 bin kişi yolculadı ve şehrin bu yoğun halinde hemen bir canlı bomba yakalandı ne hikmetse.Bu kadar aşağılıklar işte...
Diyarbakır olayında da bunca ihmâl,bunca gözle görülen gerçeklik varken daha biz neyi konuşuyoruz ki?
Kimlerin neler yaptığı ortada,sonra da tutup yorganı yanmaya bıraksın pireyle muhabbet etsinler.
Herşeyin faturası halkın nasılsa...
Hadi bakalım.

K

Kaçak

Guest
Demekki Samsun aklını degil , duygularını kullanan insanların yogun oldugu bir bölge ...
Karadenizli cin gibidir ama , dolmuşa binenleri de yok degil demekki ...
Şaka maka Samsun adı cidden farklı anılmaya başlanıyor ...
Nasıl Konyayı yobazlıkla özdeşleştirdiler ise , Samsunuda faşizm ile özdeşleştiriyorlar sanırım ...

AynAlı

Kıdemli Üye
etki tepkiyi doğurabiliyor ama verilen tepki yanlış yerlere koyuluyor! kimse kimsenin ekmeğiyle oynamasın kul hakkı denen bişey var.
ayrıca ahver dediklerin hızlı yazılmış galiba? şeref yoksunu olan samsundaki doğulularmı ki verilen tepkiyi doğru buluyorsun anlamadım?

tercüman

Yasaklı
Teğmen Ahmet Altunoğlu arkadaşımın akrabası oluyor...Başımız sağolsun...

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Kawa,bir kere de yazdığımı doğru şekliyle anlarsanız dişimi kıracağım.
Tepkiyi doğru bulmuyorum,aksine yersiz ve saçma buluyorum.(Belirtttiğim cümlelerden anlaşılacağı üzere.)

Şeref yoksunu diyerek kimleri kastettiğim "hainlik"sıfatından anlaşılır diye ummuştum.Her zamanki gibi anlaşılmamış.Oradaki örneğin maksadı zaten haberde geçen "doğulu" ifadesindeki insanlarla, hainlik yapanların kıyaslanmaya kalkışılmasına bir tepki idi.

Tepkiyi haklı falan görmüyorum.Gidip yemek yediğimiz yerler sonuçta.Yapmadığım ve hatta ima bile etmediğim şeylerle yargılamayın.
Kimlerin şeref yoksunu olduğunu bu halk biliyor diyorum ama bilmiyormuşcasına yorumlar yapıyorsunuz.
-------

Hocam sizin çıkarımınıza da şaşırdım açıkcası.Dolmuşa binilmeyen mekân yoktur zannedersem yeryüzünde.
Kaldı ki haberi okuduysak bahsi geçen kişi sayısının 30 ile ifade edildiği dikkatimizi çekecektir.
Size şu kadarını söyleyeyim,dünki cenaze törenine 30 bin kişi katıldı,ancak slogan atan kesim yine 30 kişi kadar bir liseli bir grup genç idi.Her türlü galeyana açık hedef kitle yani.Bilmem anlatabiliyor muyum.: )
Yani "yoğunluk"tan bahsederken bunları göz önünde bulunduralım.Evet,Karadeniz insanı aklını da iyi kullanır,duygularını da dışa yansıtmakta pek besi görmez.Ama basiretsiz ve de saçmalayacak bir halk değildir.Böyle idiyse misalen bu olay bile neden gece azınlık bir grupla olsundu da gündüzün o "gaza gelmiş" 10-20-30 bin kişisiyle olmasındı?Düşünmek gerek.

K

Kaçak

Guest
Hocam olay ilk olsa bu yargıya varmayacagımda ...
Bu kaçıncı olay oldu ?
Hepsini bir arada degerlendirip söylemiştim o lafı

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Ama insaf hocam.:)
Yumruk olayında ferdî bir olay idi.Bu seferkinde 30 kişilik bir grup ki çoluk çocuk mudur bundan bile haberimiz yok.
Bilmediğim başka bir olay varsa onun hakkında da konuşamayacağım.
Samast'ın Samsun'da yakalanması bile Samsun halkına faturalanırsa o da ayrı tabi.: )

Yani Samsun'da Doğululara bir antipati mevcut değil.Hatta iç içe yaşıyoruz,tabi Samsun'un bu açıdan yapısını bilmediği için insanlar farklı bakış açıları olabiliyor.Misal;öğrenciler dolmuşta,otobüste rahatlıkla kürtçe konuşabiliyor.Bu bile birçok yerde nice tepkilere yol açan bir şeydir,ama burda bir tepkiyle karşılaştığını söylesin bir kişi, o zaman tamam diyeceğim.

Şahsen Konya'nın kendi ahlâkî yapısını korumacı tutumu sonucu yobaz ilan edilmesinden nasıl muzdarip değilsem(bu böyle düşünenlerin yobazlığıdır çünkü),Samsun'u da akledince altındaki gerçeklerin anlaşılabileceği şeylerden ötürü faşist ilan edilmesi beni rahatsız etmez.Maksatları budur,ama az buçuk basireti olanlar kardeşliklerine zarar getirmeden yaşamaya devam ediyor zaten.

Sonuç: Karadeniz üzerindeki çorba operasyonu için düğmeye basılmıştır.Millet maşayı da tanır,paşayı da tanır...

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com
Şırnaklı bir askerimiz şehit olursa da (Allah korusun) kalkıp Gabar'ı taşlamaya gitsinler o hâlde .
İşin önünü/ardını düşünmeden , tamamen 'gaza gelerek' yapılmış/yaptırılmış hareketler olduğunu düşünüyorum . Elbette ki ateş düştüğü yeri yakar . Herhangi bir il , ilçe , köy , kasaba gözetmeksizin elbette her şehit bizim şehidimiz . Ama böyle yaparak kime ne şekilde bir fayda sağlayacaklar acaba ? Burası da muamma !

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
Siz Türk miiletinin tepki göstermemesini bekliyor ve istiyorsunuz...
Saldıran hep karşı taraf (pkk) bize de hep durun, susun prvksyona kapılmayın diyorlar.
allah aşkına yeter yahu birirlri de desin ki karşı tarafa yeter durun artık yoksa .... biz durudrumasını biliriz. akp iktidara geldikten beri söylenen bu...
karşı taraf araba yakar, ev yakar, banka, işyeri taşlar, otobüs yakar... biz gerçekten çok sabırlıyız. biz hareketlenince .... olmaz değil mi?** e buna
ne demeli yahu? pes artık... bizde yakınımızı kaybettik. adamlar ne durdan ne duraktan anlıyor... biz bize dur diyoruz da karşı tarafın içind ebulunduğu etnisiite karşı taraf dur demiyor. burada bir gariplik yok mu?

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com
Siz Türk miiletinin tepki göstermemesini bekliyor ve istiyorsunuz...
Saldıran hep karşı taraf (pkk) bize de hep durun, susun prvksyona kapılmayın diyorlar.
allah aşkına yeter yahu birirlri de desin ki karşı tarafa yeter durun artık yoksa .... biz durudrumasını biliriz. akp iktidara geldikten beri söylenen bu...
karşı taraf araba yakar, ev yakar, banka, işyeri taşlar, otobüs yakar... biz gerçekten çok sabırlıyız. biz hareketlenince .... olmaz değil mi?** e buna
ne demeli yahu? pes artık... bizde yakınımızı kaybettik. adamlar ne durdan ne duraktan anlıyor... biz bize dur diyoruz da karşı tarafın içind ebulunduğu etnisiite karşı taraf dur demiyor. burada bir gariplik yok mu?

'Siz' derken neyi ne manâda kastettiğinizi anlayamadım açıkçası . Siz kimsiniz ya da biz kimiz ? Benim yürütmek istediğim mantıkta ortak değeri İslâm olan ve bu topraklar üzerinde yaşayan bir BİZ var . Gerisi galeyân ordusu .
Açılım sürecinde biz de çok tartıştık , karşı durduk . Üç beş kendini bilmezin kalkıp orayı burayı yağmalamasına . Neymiş efendim Kürdistanmış , neymiş efendim gerillaymış ... Sonuç ? O hareketlere girişenler aksine daha çok tepki topladılar savundukları şeye . Samsun ya da herhangi bir ilde yaşanan benzer olaylarda , soruyorum bunu yapanların eline ne geçti ? Hiç !
Öyle ya da böyle , oralardan buralara göç etmiş veyahut ettirilmiş insanlar yaşıyor şehrimde . Ekmek kavgasında olan , etnik bir ayrımla uzaktan yakından alâkası olmayan bir yığın insan var . Sırf tabelâsında doğunun bir işareti var diye , kalkıp hor mu görelim , ya da lince mi girişelim ?

Bazı ellerin , Türk insanını getirmeye çalıştığı nokta , aynen sizin yukarıda bahsettiğiniz noktadır . Böyle giderse başaracaklar , biz de onların birer piyonu hâline geleceğiz . Bence dikkat etmeli ...

oguz

Yeni
'Siz' derken neyi ne manâda kastettiğinizi anlayamadım açıkçası . Siz kimsiniz ya da biz kimiz ?

bu ülkeye bu devlete (rejimi kastetmiyorum) bu vatana bu bayrağa sahiplenenler elbetde bizim insanımız ,bu ülkenin askerini T.C askeri diye kurşun sıkanlar ,vatanın dibine dinamit yerleştirenler ,ülkesine hainlik edenler ,emperyal küresel güçlerin maşası olan terörist ve yandaşları her kimse elbetde onlardır, bu hainlere asla biz diyemeyiz,dememde
Müslüman karıncayı dahi incitmez, bunlarsa her gün hainlik hergün can yakıyor ,ülke ekonomisine büyük zarar veriyor
ülke insanımızın yokluk çekmesine neden oluyorlar .
ırkçılık ne yönden gelirse gelsin kesinlikle karşıyım ,bu ülke hepimizin sahiplenmesi gereken ortak vatandır kıymetini bilelim ....

feridun41

Asistan
Web sitesi
www.turaneli.net
karşıdaki gürun pkk ve yandaşları... biz ise sabırlı olmaya çalışan vatan millet din sevdalısı müslüman türkleriz.
biz hep suskunuz... pkk hep vurur dağıtır yakar yıkar... kaç sene oldu... ya biz... bize hep aman susun galeyana gelmeyin, bu oyundur alet olmayın derler. siz de öyle diyorsunuz... ama karşı taraf durmuyor. diyorsunuz ki istedikelri bu. bizleri kışkırtmak. yahu yeter ama. gül gibi fdelikanlılarımızı fidanlarımzı kaybedeiyoruz. ne uğruna. bu pkk kimşn maşası abd nin israilin. onların hesapları adına.
biz tepki de mi göstermeyeceğiz. arabalarımızı kakarlar evimizi taşlarlar bankalara duraklara otobüzlere saldırılar... biz sesszice baakrız. ya kürt halkı... bize türk tarafı susun diyor. niye kürtler pkk ya yeter artık durun demiyor.
evet soruyorum.
kürtler neden pkk ya susun , bu oyundur oyuna gelmeyin demiyor
türk halkı neden bize dur diyor.
bir gariplik var.

DENİZKRTL

Ordinaryus
siz kürtlerin pkk ya karşı olmadıklarını nerden biliyorsunuz, kusura bakmayın ama , bursa da işyerleri dağıtılan kürtler, büfede kürtçe konuştuğu için büfe sahibinden dayak yiyen yine kürtler, rize de bir grup ülkücü bozması tarafından taşlı sopalı saldırıya maruz kalan yine kürtler, bursa da maç sonrası hiç yere tartaklanan yine kürtler, hastaneler de kürt olduğu için aşağılanan , hakaretlere maruz kalan yine kürtler...

şimdi siz mi susuyorsunuz, bu ülkede bölünmeye karşı olan milyonlarca kürt var, genelleme yapmayın, siz madalyonun tek yüzünü görüyorsunuz yada görmek istiyorsunuz, hem Pkk yı sadece kürtler teşkil etmiyor, bu bölücü hain grubun için de alevisi de var, solcu türk'üde var, ermeniside var, arabıda var....

siz deki ırkçılık damarı o kadar kabarmış ki o damarı kessen kin ve nefret akacak..

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com
Tepki göstermeyelim , sus/pus oturalım diyen yok . Neredeyse pkk yı destekliyorsunuz diyeceksiniz . Anlatmak istediğimiz başkaydı . Ama böyle bir konu üzerinde daha fazla yanlış anlamayalım birbirimizi .

AynAlı

Kıdemli Üye
Kawa,bir kere de yazdığımı doğru şekliyle anlarsanız dişimi kıracağım.
Tepkiyi doğru bulmuyorum,aksine yersiz ve saçma buluyorum.(Belirtttiğim cümlelerden anlaşılacağı üzere.)

Şeref yoksunu diyerek kimleri kastettiğim "hainlik"sıfatından anlaşılır diye ummuştum.Her zamanki gibi anlaşılmamış.Oradaki örneğin maksadı zaten haberde geçen "doğulu" ifadesindeki insanlarla, hainlik yapanların kıyaslanmaya kalkışılmasına bir tepki idi.

Tepkiyi haklı falan görmüyorum.Gidip yemek yediğimiz yerler sonuçta.Yapmadığım ve hatta ima bile etmediğim şeylerle yargılamayın.
Kimlerin şeref yoksunu olduğunu bu halk biliyor diyorum ama bilmiyormuşcasına yorumlar yapıyorsunuz.
-------
kızma komşii cümlelerin açık değil! anlayamadm sadece..