samimi müslüman nasıl olmalı sizce?....

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
forum üyelerine soruyorum sizce samimi birer müslüman olmak için ne yapmamız gerekir ya da ne yapmamamız gerekir.bu konudaki fikirlerinizi belirtirseniz hepimizin yararına olacağına inanıyorum.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
"Samimi müslüman olunmaz, doğulur" diye saçma bir giriş yapmak geldi içimden:whistling[1]: ...

Samimi müslüman olmak nasıl olur? Sanırım "şartsız koşulsuz iman" en başta gelir... "Kibirden ve kötü huylardan arınmakla veya arınmak gayreti" ile devam eder... "Mümin ahlakına geçiş" ve "islamın emir ve yasaklarını tasdik ve tatbik" ile yükselir... "Edeb ve adab bilmekle" değer kazanır... Ve "iman nurunu içerikte barındırarak yaşamının son demlerine kadar o vaziyette gitmek ve de ölümünde yine o hal üzere vefat" ile son bulur...

Yukarıdaki yol üzerinde değişiklikler yapılabilir genel manada ama netice aynı, insanlığımızı, imanla birleştirip, Allah'ın yolundan ayrılmamakla samimi bir mümin olabiliriz diye düşünüyorum... Neticede saf ve samimi, duru bir iman öncelikle, Allah'ı sevmek ve onun yolu üzere daim olmakla elde edilebilir...

doğuhan

Profesör
Allah samimi müslümanları şöyle anlatır:
[FONT=Tahoma,Verdana,Helvetica]Mü'minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. O'nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (ENFAL SURESİ / 2)[/FONT]
[FONT=Tahoma,Verdana,Helvetica]Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. (ENFAL SURESİ / 3)[/FONT]

Hasan

Kardeşiniz
Peygamber efendimizin ( beni yaşlandırdı dediği ayetteki gibi) emredildiği gibi dosdoğru olunuz.

nebevi

Asistan
samimiyet iki cümledir

. evet klasik fakat güzel bir soru.bircok mümin bu soruyu sorar cevabını bulsada zor geldiği icin uygulama sahasına cıkaramaz.cevap mı..SAMİMİ MÜSLÜMAN kelime i şahadeti getirmektir.cevap cok kolay....sahabe yle aramızda ne fark var?onlarda şahadet getirdi bizde.onlar bir sahadet peşinden savaş ilanını duydular,ilk gidenlerden olup şehit düşüp direkt cennetlik oldular.daha alnı secde yüzü görmemiş şehit.Onlar mescitte namaz sonrası Rasul den sohbet dinlerken tesettür ayeti,,bastan ayağı örtunun,,indi evine dönerken artık biz bu ayetten sorumluyuz erkeklere görünmeyelım diyip,duvarlara sürtünerek eve gittiler,omuzları yırtılmıştı,sabaha kadar evlerinde olan kumasları birbirine ekleyıp buyukce örtü yapıp sabah namazına gıttıler.Onlar malınızdan ALLAH icin verin ayeti indi,tum malını hibe ettiler,Rasul soruca ailene ne bıraktın diye ALLAH VE RASULÜNÜN SEVGİSİNİ ,dediler.Onlara Kuran okuyun denildi.öyle okudular ki dinlemeye Melek cemaati gelir başkaları görürdü.Allah tan kork denilince kalpleri erir,Allah ın sevgisi denince ciğeri yanar komşular komşu sahabenin ciğer pişirdiğini sanırdı.ve O NLAR HER İNEN EMRİ ÖYLE UYGULADILAR Kİ ,SONUNDA YA RABB BAŞKA EMRİN YOKMU ?İNDİR DE YASAYALIM . DEDİLER. Onlarda sözle öz bir oldu.şahadet : Allah dan başka kural koyucu yok,Muhammet s a v O NUN ELCİSİ YANİ RAB DEN ALDIĞI EMRİ GETİRİR SÖYLER. demekti bu iki cümleyi bildiler..

islamveinsan

Doçent
"Kainatta en büyük hakikat imandır"
Samimi mü'min Ahkam ı ilahiye ve sünnet i seniyenin her zerresine iman eder

UBEYDUN

Ordinaryus
bunu test etmenin bir aygıtı olmamakla beraber müslüman Allah'a boyun eğen demektir,hayatın her alanını islamlaştıran demektir kalbler ise Allah'ın elindedir bu samimiyet korkusu yada samimiyetsizlik mi demeliyim peygamber as efendimizde var olmuş bu yüzdende şöyle dua etmiştir
ya mukallibel kulub sebbit kalbi ala dinik

mavera_agd

Doçent
samimi müslümanın düşüncesi,dili,eylemi uyum içinde yani dengeli olmalıdır.

günümüzde düşünce ve dil var ancak eylem kısmı yok...onun için samimi müslüman parmakla gösterilmeyecek kadar az...

eylül

Veled-i kalbî

(Allah'a sığınırım )

"(Kâmil) mü'minler ancak, Allâh anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allâh'ın âyetleri okunduğunda îmânlarını artıran ve yalnız Rablerine tevekkül edenlerdir." (el-Enfâl, 2)

Allah doğru söyledi...

bu ayet geldi aklıma... ölçümüz bu, samimiyetimizide bu ayetin kapsamına ne kadar girdiğimizle alakalı.
ve bu ayetin şumûlüne erebilme yolunu da kendi içimizde bulacağımızı düşünüyorum...

mavera_agd

Doçent

(Allah'a sığınırım )

"(Kâmil) mü'minler ancak, Allâh anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allâh'ın âyetleri okunduğunda îmânlarını artıran ve yalnız Rablerine tevekkül edenlerdir." (el-Enfâl, 2)

Allah doğru söyledi...

bu ayet geldi aklıma... ölçümüz bu, samimiyetimizide bu ayetin kapsamına ne kadar girdiğimizle alakalı.
ve bu ayetin şumûlüne erebilme yolunu da kendi içimizde bulacağımızı düşünüyorum...

kardeşim bunu bana yazdınız??

bende ALLAHa sığınırım;) böyle algıladığınız için

samimi bir müslüman asla kınayıcının kınamasından korkmaz..

günümüz müslümanlarıyla bi karşılaştırın acı gerçeği sizde göreceksiniz..

samimiyeti elbette ALLAH bilir...

yalnız fussilet 33 ayetinde ''
ALLAHa davet eden salih amel işleyen ve ben müslümnalardanım diyendenden daha güzel sözlü kim olabilir''

Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir.(enfal39)

samimiyet budur işte...

eylül

Veled-i kalbî
yo yo estağfirullah... sizin yazınızı göz önünde bulundurmadım, hatta dikkatle okumayı sizin bu yorumunuzdan sonra yaptım... aklıma gelen ayeti paylaşmak istedim sadece... bu belkide benimle alakalı bir durumdur...

lütfen üzerinize alınmayınız... zira öyle bir şey olsaydı, dilim dolandırmayı çok sevmez direk size sözümü iletirdim...

umarım tatmin olursunuz... böyle bir zanna sevk ettiğim için kusuruma bakmayınız...

mavera_agd

Doçent
yo yo estağfirullah... sizin yazınızı göz önünde bulundurmadım, hatta dikkatle okumayı sizin bu yorumunuzdan sonra yaptım... aklıma gelen ayeti paylaşmak istedim sadece... bu belkide benimle alakalı bir durumdur...

lütfen üzerinize alınmayınız... zira öyle bir şey olsaydı, dilim dolandırmayı çok sevmez direk size sözümü iletirdim...

umarım tatmin olursunuz... böyle bir zanna sevk ettiğim için kusuruma bakmayınız...

est.kardeşim eğer yanlış anldıysanız düzeltmek istedim sadece ;)
yorumumun açlımını yaptım sadece:)

sealmetle