• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

..:Sami Yusuf:.. *sahara`ya özeL* :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Liz

Asistan
İhvan Üyesi

Sami Yusuf (Temmuz 1980) Iran, İngilterenin Londra şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası ünlü bir müzik adamıdır ve Sami Yusuf'un ilk öğretmenidir. 18 yaşında İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi'ne ,üstün yeteneklerinden dolayı kabul görmüş ve müzik eğitimine burada devam etmiştir. Ud, keman, piyano, def, darbuka gibi birçok müzik aletini büyük başarı ile icra etmektedir. 1 yıldır da,Mısır El-Ezher üniversitesinde Arapça" öğrenmek üzere, Mısır'da yaşamaya başlamıştır. Şarkılarında Allah aşkı, Muhammed (sav) sevdası ve onun örnek yaşamı, terör, savaş, başörtüsü gibi sosyal ve dini motifler işlemektedir. İlk albumü, Al-Mu'allim, çıktığı Temmuz 2004 yılında büyük başarı kazanmıştır. İkinci albumü, My Ummah, 2005 yılında, müzikal ve vurmalı çalgılardan oluşan iki versiyon halinde çıkmıştır.
Müzikleri İslam temalı olduğundan, özellikle İslam dünyasında büyük söhret kazanmaktadır. Yusuf İslam'la müzik ve altyapı olarak (insan sesinin ön plana çıkması, müzik enstrümanlarının geri planda kalması, ses virtüözitesinin vurgulanması gibi) benzerlikler taşıyan bir tarzı olması sebebiyle, kendisinin halefi olarak değerlendirilmektedir.

Albümleri;

Amine1

Doçent
İhvan Üyesi
Ne Olursaolsun En Başta Sami Yusuf Işte ;) :d

sahara

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Allah razı olsun kardeşim çok mutlu oldum

Liz

Asistan
İhvan Üyesi
Ortak bir yapImdI, beğendiysen ne mutLu bana :)

sahara

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
İNGİLİZ KRALİYET BURSUYLA İSLAMİ MÜZİK
Dünyanın sayılı müzik okullarından Londra daki Royal Academy of Music ten ders alan ve bir çok enstümanı çok erkan yaşta çalmaya başlayan Sami Yusuf ,Londra ya yerleşmi Azeri kökenli bir ailenin en küçük oğlu. 1980 doğumlu ;2005 in martında evlendi. Kendini ingiliz müslümanı olarak tanımlayan Yusuf ,ilk albümü ''Al-Mu'allim '' ardından geçtiğimiz yıl ''My Ummah( Ümmetim) albümünü çıkardı. Daha öncede Türkiye ye gelen ve Türkiye yi çok sevdiğini söyleyen Yusuf '' kendimi evimde gibi hissediyorum '' dediği Türkiye ye tekrar gelecek..(inş:))

İslamın doğu da Doğmasının ve Batı da gelişmesinin tüm dünya için Allah ın bir lütfü olduğunu ifade eden Sami Yusuf, müzik hayatı devam ettikçe tüm albümlerinde Allah ı ve Peygamber i (s.a.v.) anlatmaya devam edeceğini söylüyor..

sahara

Paylaşımcı
İhvan Üyesi

Kimdir Sami Yusuf?

26 yaşındayım.İngiltere de doğup büyüdüm.Londra da.Aslen Azeri yim,tebriziyim yani.İnsanlar bana sürekli soruyor,'nerelisin' diye.Bu, kafamı karıştırıyor.Ama ben aslen İngiliz im.Büyükannem İngiliz.Bütün akrabalarım İngiliz.Çocukluğum,eğitimim,hafızam,hatıralarım İngiliz.Geçmişimle de,müslüman olmaklada gurur duyuyorum

Sami Yusuf sizin müstear isminiz mi?

Hayır,kendi ismim.Sami doğduğum zaman konulmuş;Yusuf ise göbek adım.Sanatçı olduktan sonra ki adım değil.

Modern yüzyılda müzik bir tebliğ aracı olabilir mi?

Evet, olabilir.Neden olmasın ? Arap dünyası tarafından kullanılanbir yöntem.Bazı şeyleri tanıtmak için kullanılabilir.

Siz kullanıyor musunuz?

Arap medyasında birçok röportajımda bu soruyu soruyorlar. Çok net söylüyorum ki ,ben kullanmıyorum. Şarkılarım da dini tebliğ yapmıyorum.İslam benim yaşam şeklim ,Müslüman ım ve dinimi seviyorum.İnsanlığın bütün değerlerini seviyorum. Müslüman olmanın anlamı,insanlığı sevmektir.İslam'ın değerlerin anlatmaktır. Net olarak söylüyorum;'' tebliğ yapmıyorum ,ben sanatçıyım''.

Yaptığınız müziği nasıl değerlendiriyorsunuz,müziğinizi nereye oturtuyorsunuz ? İsalam geleneği içinde nereye yerleştiriyorsunuz?

Öyle bir yer yok. Müzik evrenseldir.İsalm geleneği gibi bir yere yerleştirmiyorum. Bu tamamen yeni birşey. İlahi okumuyorum.Yaptığım farklı bi müzik.Yeni birşey deniyorum.Kürt,İngiliz,Arap,Azerbaycan hepsini etkisi var.Bunların hepsini harmanlıyorum.Chopin,Bach,Türk müziği,Küet müziği beni etkiledi.Benim amacım müzik yapmak.Batı yı ve Doğu yu bütünleştiren bir müzik yaptım.Hayatım için çok önemli bir yeri var müziğin.

Konseriniz de size alkışla tempo tutlduğunu gördüm . Slov parçalarda da dans edilebilir mi?

Benim yaptığım müziğin dansa uyugun olduğunu düşünmüyorum.En fazla alkışla tempo tutulabilir,fakat bu kadar.Çünkü ne söz , ne müzik dansa uygun.Aşırılıkları doğru bulmadığımı belirtmeliyim.Siz hiç klasik müzikte dans edildiğini gördünüz mü?Varsayalım ki dans etmek isteyenler oldu.Çoğunluk olmadığı için komik duruma düşülür.

Diğer ülkelerde albümlerinizi müzik marketler de nereye koyuyorlar?

Popüler müzik albümlerin arasında duruyor.Aslında müziğim pop değil.Müziğimin illa adlandırılması mı gerekiyor?

Türkiye de 'Yeşil Pop'diye bir kavram var;duydunuz mu bunu?

Ooo güzel bir tanım ama malesef bilmiyorum. Yeşil, barışı temsil ediyor.

Örtülü kadınların ilahi ya da şarkı söylemesine nasıl bakıyorsunuz?Türkiye de bunun örnekleri mevcut.

Fetva verebilecek konumda değilim tabii ki.Bunun net bir cevabını veremem.Ancak Arap aleminden bildiğim kadarıyla,kadın sesi haram değil.Yanlız bu konuda sınırları iyi bilmek gerekiyor.Çünkü bazı şartlarla sınırlı olduğunu biliyorum.Dine saygınlığı kaybolmadıkça bir sakıncası yok.

Yusuf İslam' dan etkilendiniz mi,onunla benzerlikleriniz olduğunu düşünüyor musunuz?

Yusuf İslam arkadaşım. Çok saygı duyduğum birisi.Bana bir çok tavsiyelerde bulundu.Arkadaş olmaktan gurur duyduğum birisi.Diyebilirim ki,benim babam gibidir.Ama benzerlikler konusunu kabul etmiyorum.Yusuf İslam ' ın tarzı farklıdır.O , daha çok Batılıdır.Ben Batı ve Doğu karışımı müzik yapıyorum.

Batı' da eğitim alamnıza rağmen ,müziğiniz de Doğu ya ait enstrüman ve ritimler dikkat çekiyor...

'Al Muallim',hem Doğu hem Batılı bir albümdür.Harmanlanmış bir albümdür.Sadece doğu değil müziğim. Batı tarzı daha çoğunlukta.Doğu müzik yapıyorum..

Türkiye nin İslam dünyasında ki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İslam dünyası ve stratejik açıdan iki önemli ülke olduğunu düşünüyorum.Mısır ve Türkiye.Mısır,Arap ülkeleri açısından önemli. Türkiye isa Arap olmayan ülkeler açısından.Türkiye nin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ekonomik olarak güçleniyor.Sanırım bazı problemleri var. Onları aştığı zaman herşey daha güzel olcak.

Dinler arası diyalog kavramını nasıl bakıyorsunuz?

Elbette olması gereken bu.Mesela,müslüman bir İngiliz im.İskenderiye konserimi İngiltere Elçiliği düzenliyor.İngiliz hükümeti de Müslüman bir İngiliz e sahip olduğu için gurur duyuyor.

Şöhret olmak nasıl bir duygu?

Şöhret gerçek değil,bir illüzyon meydana getirir,bunun farkındayım. Benim yaşantımıda ,beni de etkilemedi.İnsanın değeri para,ün, görüntüyle alakalı değildir.Ancak insan değeriyle vardır.

Aşk nedir?

Aşk ,romantizmdir.Aşk çok güzeldir.Bizler romantik bir peygamberin ümmetleriyiz.Beni bu noktada etkileyen bir kıssa anlatayım size.Peygamber Efendimiz(s.a.v.) Hazreti Aişe nin su içtiği bardaktan onun dudaklarının değdiği yerden içermiş. Bir bardak suyu dahi birlikte
içebilmek. Paylaşmak, bütünleşmek güzel değil mi?Ayrıca bu romantiklik değil de nedir? Din, aşka karşı değildir. B u , insanın yaratılışında , doğasında olan, çok insani bir duygudur.

Aşık mısınız?

Görücü usulü ile evlendim, aşık olarak evlenmedim.Geleneksel olarak başlatrda çok sıkıcı bir evliliğim oldu. Gittim ailesiyle tanıştım,gördüm. Ama sonrasında eşime çok aşık oldum.

Romantik misiniz?

Halimden belli olmuyor mu?Bunu belli edemiyor muyum?

Genç kız hayranarınız çoğunlukta , eşiniz bu durumu kıskanıyor mu?

Eşim, ondan başkasını gözümün görmediğinden emin. Ondan başkasına ilgi duymayacağımı biliyor. Bu , bizim yaşantımız da sorun olmayacak. Bu konu eşimle aramda hiç gündeme gelmedi.

beğenirsiniz umarım...:):):)

(tempo dergisinden alıntıdır)

Gülçehre

Asistan
İhvan Üyesi
Allah ailesi ile huzurlu bi hayat geçirmesini nasib eylesin Sami abimize

dua ile

zübeyde

Doçent
İhvan Üyesi
ya bende çok seviyorum paylaşım için sagolun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...