Salavatı Şerife'nin Fazileti

€br@r

Paylaşımcı
Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatı üzerine yemin etmiş, yüce ismini, O’nun ismiyle birlikte zikretmiş ve Zati Uluhiyyesine imanı, O’nun nübüvvetine iman şartına bağlamıştır. Huzurunda seslerin yükselmesine razı olmamış, mübarek isminin sıradan bir isim gibi zikredilmesini istememiş, bütün bunlara ilaveten Kendisinin ve meleklerinin onu yâd ile çokça salat-ü selam ettiklerini bildirerek Ümmet-i Muhammedin de ayni şekilde ona bol bol salat-ü selam getirmelerini ferman eylemiştir.

Nitekim Ayet-i Kerimede: “Allah ve melekleri, Peygamberi çok salat ederler, Ey müminler! Siz de O’na salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab Sr 56. Ayet) buyurduğu veçhile O yüce varlığa salat-ü selam getirmek müminler için ilahi bir emirdir.

SALAVATI SERiFE’NiN FAiLETiNE DAİR HADİS-İ ŞERİFLER​
1-İbn-i Mesud (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Kıyamet gününde bana insanların en yakını, bana en çok salavat getirenlerdir.”

2-Enes (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Her kim bana günde bin defa salavat getirirse cennetteki yerini görünceye kadar ölmez.”

3-Sabit oğlu Ruveyfi el-Ensari (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Kim, Allah’ım (c.c) Muhammed’e Salat (rahmet) eyle ve ona kıyamet gününde katındaki yüce makamı ihsan eyle derse ona şefaat etmem vacip olur.”

4-Enes b. Malik (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“İki dost karşılıklı bir araya gelirler ve Hz Peygamber’e salavat getirirlerse, onlar yerlerinden ayrılmadan geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır.”

5-Ebu Hureyre (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Kim bana bir salavat getirirse Allah (c.c) ona on mağfiret eder.”

6-Ebu Bürde (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Kim canı gönülden bana bir salavat getirirse, Allah (c.c) ona buna mukabil on mağfiret ihsan eder, derecesini on kat yükseltir, bu sebeple ona on sevap yazar ve on günahını yok eder.”

7-Amr oğlu Abdullah (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Kim Resûlullah’a (s.a.v) bir salavat getirirse; Allah (c.c) ve melekleri ona yetmiş salavat getirir (Allah (c.c) yetmiş mağfiret ihsan eder; melekler de yetmiş defa Allah’tan (c.c) bağışlanmasını dilerler.)

8-ibn-i Mesud (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Şüphesiz Allah’ın (c.c) gezici bir takım melekleri vardır. Onlar ümmetimden bana selam tebliğ ederler.”

9-Hz Ali (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Her dua, Hz Muhammed’e (s.a.v) salavat getirinceye kadar perdelidir, semaya yükselmez (kabul edilmez)

10-Hüseyin (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“İnsanların en cimrisi yanında anıldığım halde bana salavat okumayandır.”

:wub[1]: ESSELATÜ VESSELAMÜ ALEYKE YA RESULALLAH :wub[1]:​

M

Murat Sâki

Guest
2-Enes (r.a) dan rivayet edilmiştir:

-“Her kim bana günde bin defa salavat getirirse cennetteki yerini görünceye kadar ölmez.”

Çok güzel bilgiler teşekkürler

€br@r

Paylaşımcı
Ben teşekkür ederim...

CİBRİLİ EMİNİN DUASI

Enes b. Malik (r.a)’dan rivayet edilmiştir. Bir defasında Efendimiz (s.a.v) minbere çıkarken birinci basamağı çıktığında “Amin” buyurdu. Ardından ikinci basamağı çıktıkları zaman yine “Amin” buyurdu. Ve üçüncü basamağı çıktığında yine “Amin” buyurdu.

Böyle bir durumla ilk defa karşılasan Sahabe-i Kiram bunu merak ettiler ve sebebini sordular:

-“Ya Resûlullah (s.a.v)! Minbere çıkarken üç kere “Amin” buyurdunuz bunun hikmeti nedir? Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki:

-“Minbere çıkarken birinci basamağa ayağımı attığımda Cebrail gelerek:

-“Kim Ramazan ayına yetişirde günahlarını affettiremezse Allah’ın (c.c) rahmetinden uzak olsun” diye dua etti, ben de “Amin” dedim.

-“ikinci basamağa çıktığımda Cebrail tekrar :

-“Kim ana-babasına veya ikisinden birine yetişir de onların rızasını kazanamazsa Allah’ın (c.c) rahmetinden uzak olsun” diye dua etti ben de “Amin” dedim.

-“Ve üçüncü basamağa çıktığımda yine Cebrail kardeşim:

-“Kimin yanında Senin adın anılır da, Sana salat-ü selam getirmezse Allah (c.c) onu rahmetinden uzak kılsın” diye dua etti ben de “Amin” dedim buyurdu.

:wub[1]: ESSELATÜ VESSELAMÜ ALEYKE YA RESULALLAH :wub[1]:

eylül

Veled-i kalbî
Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedin ve ala alihi adede kema-lillahi ve kema yeligu bikemalih...

cüneytkaya

Profesör
Resulullah sallallahü aleyhi ve sellemin ismini işitenin ömründe bir defa salevat getirmesi farz, okuyunca, yazınca, söyleyince, işitince ilkinde söylemek vacip, tekrarında müstehaptır. (Redd-ül Muhtar)

Resul-i ekrem efendimizin ismini söyleyince, işitince, yazarken ve okurken Ona salevat getirmek hürmete ve sevap kazanmaya sebep olmaktadır.

Salevat, salat kelimesinin çoğuludur. Salat, dua demektir. Peygamber efendimiz için yapılan dualara salevat getirmek denir. Kur'an-ı kerimde, (Allah ve melekleri, Resule salat ediyor. Ey iman edenler, siz de salat edin) buyuruluyor. (Ahzab 56) Hadis-i şerifte de, (Bana bir salat getirene, Allah ve melekleri 70 salat getirir) buyuruldu. (İ.Ahmed)

Allah’ın salat etmesi rahmet, meleklerinki dua, müminlerinki ise Onun şefaatini taleptir.

Sükût_

Asistan
Esselatu Vesselamu Aleyke Ya Rasulallah, Esselatu Vesselamu Aleyke Ya Habiballah, Esselatu Vesselamu Aleyke Ya Nebiyallah ! O eşsiz güzele, o kainatın efendisine, o sevenlerin en güzeline, o sevilmişlerin en mükemmeline… Selam Olsun Sana Ya Rasulallah ...Güller adedince...

an_gle

Üye
Allah razı olsun,paylaşım süper:clap2:

MaiEf

Paylaşımcı
Allah razı olsun paylaşımlarınızdan.