Sakın ! TeŞrİk Tekbİrlerİnİ Unutmayalim !!! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sakın ! TeŞrİk Tekbİrlerİnİ Unutmayalim !!!

dilhuba

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
27 Eki 2006
Mesajlar
2,630
Puanları
38
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Soru: Teşrik tekbirleri ne vakit getirilir?

Cevap: Teşrik tekbirleri, Kurban Bayramı‘nın arefe gününde, sabah namazından itibaren başlar bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar sürer; toplam yirmi üç vakit tutan bu farz namazlardan sonra,
(Allahu ekber. Allahu ekber. Lailâhe illallahü vallâhü ekber. Allahu ekber ve li‘llâhi‘l-hamd) diye bir defa tekbir getirilir. Buna "teşrik tekbirleri" denir.


Soru: Teşrik tekbirlerinin hükmü nedir?

Cevap: Teşrik tekbirlerini getirmek vaciptir.(136 Şafiîlere göre sünnettir. (Envar, 1/109).) Vacibin terki azabı gerektirir.

Soru: Teşrik tekbirleri kime vaciptir?

Cevap: Farz namazı kılmakla yükümlü olan herkese teşrik tekbirleri de vaciptir. Bu hususta tek başına namaz kılan ile imama uyan, seferî ile mukim, erkek ile kadın arasında fark yoktur.

Soru: Bu yirmi üç vakitten kazaya kalan namazların arkasından da teşrik tekbirleri getirilir mi?

Cevap: Evet, bu yirmi üç vakitten kılınmayan namaz teşrik günlerinde kaza edilince arkasından da teşrik tekbirleri getirilir. Daha sonra kaza edilirse tekbirler getirilmez.(137 Reddu‘l-Muhtar, 2/179.)
 

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
İhvan Üyesi
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
530
Puanları
0
Yaş
40
Allah razı olsun dilhuba. Ben bunu unutmuştum. Annem, babam hatırlatırdı ama olsun benim gibi unutanlar olabilir yine de. Burda yanımda bir abla vardı. Kendisine söyledim, bilgisi yokmuş. Sayende öğrenmiş oldu.

Arkadaşlar, hani kişilerle uğraşacağımıza, gelin şu bayram arefesinde böyle önemli konulardan bahsedelim. Birbirimizin kalbini kıracak laflar etmekten, konular açmaktan uzak duralım. Olmaz mı? Çok mu zor?
 

5. Barut Hakkı

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
19 Ara 2006
Mesajlar
79
Puanları
0
Sen de sağolasın.

Allah (C.C.) razı olsun.
 
Üst