Sakarya İlitam Başvuru Ve Kayıt Hakkında Bilgiler

Ah Min'el AŞK

Kıdemli Üye
Web sitesi
askinelinden.wordpress.com
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) uzaktan eğitim programına ilahiyat ön lisans mezunları ÖSYM tarafından merkezi sistemle yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınır. Yerleştirme işlemleri Sakarya Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı�nca yapılır.

İLİTAM programına yerleştirme DGS notunun % 60'ı ile önlisans başarı ortalamasının % 40'ının toplamına göre yapılır. En yüksek puandan başlayarak yapılan sıralama sonucu kontenjan miktarınca asıl kontenjanın 1/5 i kadar da yedek listesi ilan edilir. Asıl listeden kayıt yaptırmayan adayların yerine yedek listeden kayıt yapılır. 4�lük sistemle mezun olanların mezuniyet ortalaması YÖK�ün belirlediği ölçütlere göre 100�lük sisteme çevrilir.

İLİTAM uzaktan eğitim programına başvurular internet üzerinden online form doldurularak yapılır. Adaylar formu doldururken yanlış bilgi vermemelidirler. Aksi halde kesin kayıt sırasında yanlış beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvurusu iptal edilir.

Öğrenciler kesin kayıt için aşağıdaki belgelerle bizzat başvurmak zorundadırlar. Eksik belgeyle veya posta yoluyla kesin kayıt yaptırılamaz.

a) Lise diplomasının aslı
b) İlahiyat Önlisans diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı
c) 2009 Dikey GeçişSınav sonuç belgesi
d) Önlisans Not döküm (Transkript) belgesinin aslı
e) Nüfus Cüzdan Fotokopisi (TC. Kimlik nolu)
f) Öğrenci harcı ileöğrenim giderinin yatırıldığına dair banka dekontları
(2009-2010 öğretim yılında öğrenim gideri bir yarıyıl için 600 TL'dir (Yıllık toplam 1200 TL). Öğrenci harç miktarı ise Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi örgün eğitim birinci öğretim harç miktarı ile aynıdır.)
g) 1987 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesinin veya terhis belgesinin aslı
h) İkametgâh ilmühaberi
ı) Vesikalık Fotoğraf (6 adet)

Ah Min'el AŞK

Kıdemli Üye
Web sitesi
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Uzaktan Eğitim Programı

Ön Kayıt Tarihleri: 17 Ağustos - 23 Ağustos 2009

2009-2010 Öğretim yılında 500 öğrenci alınacaktır.
NOTLAR:
Kesin kayıt tarihi daha sonra ilan edilecektir.
Ön kayıt müracaatı online olarak yapılacaktır.
LAHYAT FAKLTES

Öğrenci Kabul Şartları:
Sakarya İlitam programına başvurabilmek için aşağıdaki şartlara sahip olmak gerekir.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) İlahiyat önlisans derecesine sahip olmak.

c) 2009 Dönemi DGS sınavına girmiş olmak.

Öğretim Giderleri:
İLİTAM Programına kaydolan öğrencilerin eğitime katkı payı İlahiyat fakülteleri birinci öğretim programı öğrencilerinin ödeme koşullarına tabidir.

İLİTAM programının öğretim giderinin miktarı ve ödeme koşulları her öğretim yılı için Sakarya Üniversitesi Senatosu'nca belirlenir.

2009-2010 eğitime katkı payı ve öğretim giderinin miktarı ve ödeme koşulları daha sonra ilan edilecektir.

Öğretim ve Sınavlar:
İLİTAM uzaktan eğitim programı yarıyıl esasınagöre ön lisans üzerine dört yarıyıllık bir lisans tamamlama programı olarak yürütülür.

Dersler uzaktan öğretim teknolojileri ile hazırlanmış iletişim araçlarıyöntemleri ve malzemeleri ile verilir. Öğretim işlemleri Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ile işbirliği halinde yürütülür.

İLİTAM uzaktan eğitim programında sınıf geçme ve sınavlara dair iş veişlemler "Sakarya Üniversitesi Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliği" hükümlerine göre yürütülür.

Dönem içindeki ara sınav ödev ve kısa sınavlarinternet ortamında dönem sonu sınavları ise Sakarya Üniversitesi binalarında gözetim altında yapılır.

Öğrenciler her yarıyıl sonunda dönem sonu (final)sınavlarından önce bir haftalık "Yeterlikleri Tamamla Programı"na alınır. Yeterlikleri Tamamlama Programı Sakarya Üniversitesi salonlarında derse giren öğretim üyelerince yürütülür.

Dönem sonu sınavları Yeterlikleri TamamlamaProgramının tamamlandığı hafta sonunda yapılır. Öğrencilerin bilfiil katılacakları Yeterlikleri Tamamlama Programı ve Dönem Sonu Sınavlarının takvimi Üniversitenin akademik takvimine göre belirlenen örgün öğretim dönem sonu sınavları ile çakışmayacak şekilde İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurulunca belirlenerek öğrencilere duyurulur.

Yeterlikleri Tamamlama Programına katılmak zorunludur.

Ders geçme notunun % 20 si yarıyıl içinde yapılan ödev ve sınavlardan %80 i gözetim altında yapılan dönem sonu sınavından oluşur.

Kayıt Yenileme:
İLİTAM uzaktan eğitim programına kaydolan öğrenciler öğrenimlerini sürdürebilmek için her yarıyıl başında belirtilen günlerde kayıt yenilemek zorundadır. Kaydını yenilemeyen öğrenciler derslere ve sınavlara giriş yapamaz öğrencilik haklarından yararlanamaz. İki kez arka arkaya kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinir.

Ah Min'el AŞK

Kıdemli Üye
Web sitesi
PROGRAMIN İÇERİĞİ

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) uzaktan eğitim programı toplam 4 yarıyıldan oluşmaktadır ve programda Kuran Okuma ve Tecvid Arapça Tefsir Hadis İslam Hukuku Kelam İslam Mezhepleri Tarihi Tasavvuf Din Eğitimi Dini Danışma ve Rehberlik İslam Felsefesi Tarihi İslam Ahlak Felsefesi Dinler Tarihi Din Psikolojisi Din Sosyolojisi Mantık İlkçağ Felsefesi Tarihi Yeniçağ Felsefesi Din Felsefesi İslam Tarihi ve Türk İslam Edebiyatı gibi dersler okutulacaktır.

spesifik

آزادی قید و بند
Geçen sene dönem harçları yıllık 1600 buldu..
dönem başı 800

Çok pahalı...
evlilere burs veren bir kurum var mı ki :p