Said Nursi Haklı Çıktı : Rusya Dinsiz Kalamaz Geri Dönüp Hristiyan da Olamaz | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Said Nursi Haklı Çıktı : Rusya Dinsiz Kalamaz Geri Dönüp Hristiyan da Olamaz

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Said Nursi Haklı Çıktı : Rusya Dinsiz Kalamaz Geri Dönüp Hristiyan da Olamaz

Moskova İslam Üniversitesi Rektörü Marat Murtazin, Rusya’daki İslami gelişmeleri anlatırken; “Ateizm artık Rusya’da devlet politikası olmaktan çıktı” dedi. Said Nursi'nin “Rus da dinsiz kalamaz, Kur'an'la musalaha veya tabi olur” sözünü hatırlattığımız Murtazin, “Ateizm devlet politikası olmaktan çıktığına göre bu tesbitin gerçekleşmiş olduğu söylenebilir" ifadesini kullandı.

RUSYA'DA ATEİZM DEVLET POLİTİKASI OLMAKTAN ÇIKTI

Moskova İslam Üniversitesi Rektörü Marat Murtazin, Rusya’daki İslami gelişmeleri anlatırken; “Ateizm artık Rusya’da devlet politikası olmaktan çıktı” dedi.

Din eğitimi konusunda Türkiye’nin tecrübesinden istifade etmek istediklerini ifade eden Murtazin, bu konuda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Müftülüğü ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini de belirtti.

Marat Murtazin, İslam Araştırmalar Merkezi’nin (İSAM) İstanbul Bağlarbaşı’ndaki merkez konferans salonunda bir konferans verdi. Rus hükümetinin laiklik prensibini uyguladığını ve insanların dinine karışmadığını ifade eden Murtazin, “Dini eğitimin resmi kuruluşlar dışında verilmesini uygun buluyoruz. Aksi halde Rusya’daki okullarda Hırıstiyanlık eğitimi resmi olarak okutulmaya başlar ve bu da oradaki Müslümanlar nezdinde problemlerin doğmasına sebep olur” dedi.

Rusya’nın gücünün farklı halklardan oluşmasından ve buna gösterilen saygıdan kaynaklandığına işaret eden Marat Murtazin, “Mesela biz Tatarlar ve diğer Müslümanlar hep burada yaşadık. Bundan sonra da yaşayacağız. Türkiye’deki Müslümanlarla daha fazla işbirliği yapmak da istiyoruz” şeklinde konuştu.

Konferans sonunda dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Murtazin, Rus entelektüellerinin İslama bakışının müsbet yönde geliştiğine işaret etti. Murtazin, Rusya’da ateizmin bir devlet politikası olmaktan çıktığını da ifade ederek, “Elbette bazı konularda hürriyetler kısmen kısıtlı. Mesela şu anda Rusya’da Said Nursi’nin Rusçaya tercüme edilen eserlerinin basılması yasak. Ancak bu kararlar, çok küçük yerlerde ve tecrübesi olmayan, ehil olmayan hakimler tarafından alınıyor. Bu kararları alanlar, konuyu bilmiyor, Said Nursi’nin eserlerini okumamış, incelememiş kişiler... Nursi’yi tanımadan eserlerini yasaklamayı tercih ediyorlar” dedi.

Murtazin’e, “Bediüzzaman’ın, ‘Rus da dinsiz kalamaz. Geri dönüp Hıristiyan da olamaz. Olsa olsa, (...) Kur’an ile bir musalaha veya tabi olabilir’” tesbitini hatırlatıp bir değerlendirme yapıp yapamayacağını sorduk.

Bu soru üzerine, “Ben bu konuda kendimi ehil görmüyorum. Ama her halükarda Rusya’nın Müslümanlarla iyi ilişkiler kurmasını temenni ediyorum. Ateizm devlet politikası olmaktan çıktığına göre bu tesbitin gerçekleşmiş olduğu da söylenebilir” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da, Moskova İslam Üniversitesi’ne kitap desteği yapacaklarını ve bununla ilgili çalışmaların hızla devam edildiği müjdesini verdi. İSAM Başkanı Prof. Dr. M. Akif Aydın da Murtazin’e günün hatırasına bir hediye takdim etti.

http://www.risaleajans.com/nur-alemi/bediuzzaman-said-nursi-hakli-cikti
 
Üst